Jakie zioła na obniżenie ciśnienia warto stosować?

Ciśnienie tętnicze to jeden z podstawowych parametrów, które pozwalają zdiagnozować stan zdrowia organizmu. Podwyższone ciśnienie jest bardzo groźne dla układu krwionośnego. Warto czasem w leczeniu nadciśnienia wesprzeć terapie farmakologiczną odpowiednimi ziołami. Trzeba tylko wiedzieć, które z nich stosować?
Zioła obniżające ciśnienie tętnicze
Źródło:123RF

Spis treści

Osoby u których zdiagnozowano nadciśnienie wymagają odpowiedniej opieki lekarskiej. Ale wiele preparatów naturalnych może także normalizować ciśnienie. Dobroczynne działanie ziół zostało potwierdzone wieloma badaniami . Coraz więcej tabletek czy mieszanek, dostępnych w aptekach bez recepty potrafi skutecznie obniżać ciśnienie. Preparaty te głównie wchodzą w skład leków, wspomagających układ krążenia. Można także samodzielnie przyrządzać mieszanki z ziół obniżających ciśnienie krwi. 

Jakie zioła obniżają ciśnienie?

Zioła na obniżenie ciśnienia, często niedoceniane, są w stanie zahamować rozwój choroby i wesprzeć działanie przyjmowanych leków. Regularnie stosowane przynosi dobre rezultaty. Wiele z ziół kojarzonych jest ze stosowaniem przy innych dolegliwościach. Niekiedy połączenie skuteczności działania konkretnych z nich z obniżaniem ciśnienia może bardzo zaskoczyć. 

Do ziół obniżających ciśnienie zaliczane są:

 • głóg– dodatkowo wzmacniający układ krwionośny i serce,
 • skrzyp polny– poprzez działanie moczopędne wspomagający obniżanie ciśnienia,
 • melisa– działająca również uspokajająco, 
 • rumianek – kojący i relaksujący, sprzyjający wyciszeniu, tak potrzebnym przy leczeniu nadciśnienia,
 • jemioła – głównie usuwająca sód z organizmu, którego nadmiar powoduje wzrost ciśnienia,
 • dzika róża– zmniejszająca ciśnienie i wzmacniająca też układ krwionośny,
 • ruta – działająca uspokajająco i jednocześnie obniżająca ciśnienie,
 • perz– a raczej kłącza perzu przyspieszające oddawanie moczu , co znacznie obniża ciśnienie,
 • lipa – regenerująca ściany naczyń krwionośnych i normalizująca zaburzenia rytmu serca, obniżając tym samym ciśnienie wynikające ze stresu czy pobudzenia,
 • ostryż długi –obniżający cholesterol i wspomagający leczenie nadciśnienia,
 • serdecznik pospolity– polecany często osobom starszym ,których mięsień sercowy jest już znacznie osłabiony.

Jak obniżyć ciśnienie krwi ziołami?

Zioła na obniżające ciśnienie krwi są szeroko dostępne w aptekach. Co warto stosować, aby obniżyć ciśnienie tętnicze? 

Do podstawowych produktów zaliczane są:

 • leki bez recepty na układ krążenia, które w swym składzie zawierają zioła na nadciśnienie,
 • herbatki ziołowe, zawierające w swym składzie zioła obniżające ciśnienie,
 • soki wyprodukowane z takich ziół,
 • mieszanki ziołowe, które można zakupić w aptekach czy sklepach zielarskich bądź przygotować samodzielnie w domu,
 • nalewki z ziół na wysokie ciśnienie,
 • preparaty ziołopochodne, głównie z głogu czy jemioły, które rozszerzają naczynia krwionośne i zwiększają przepływ krwi.

Jak dobierać zioła na nadciśnienie?

Wszystkie zioła na nadciśnienie powinny być dobierane indywidualnie, a w szczególności w przypadku osób starszych i dzieci. Osoby w podeszłym wieku mają często dodatkowo problemy z nerkami czy wątrobą. Leki na nadciśnienie mogą powodować większa utratę potasu czy magnezu z organizmu. Dlatego też zioła obniżające ciśnienie są niekiedy lepszą alternatywą dla tych osób. Ale i tak ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem. 

Najwięcej przypadków nadciśnienia u dzieci występuje przy nadwadze, chorobach nerek czy serca. Podawanie dzieciom ziół na ciśnienie należy skonsultować z lekarzem. Są one z reguły uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Działają też na inne schorzenia, niekiedy uspokajają i relaksują. Zawsze należy pamiętać, iż w leczeniu dzieci potrzebna jest szczególna rozwaga i ostrożność. 

Zastosowanie ziół na nadciśnienie

Zioła są zawsze wsparciem terapii obniżającej ciśnienie. Niekiedy stosowane systematycznie na początku choroby mogą być wystarczające do jej złagodzenia. Należy tylko odpowiednio przygotować z nich właściwe mieszanki. 

Oto kilka przepisów:

 • wsypać 2 łyżeczki owoców głogu do szklanki, zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pić tak sporządzoną herbatkę, najlepiej 3 razy dziennie,
 • zalać ciepłą wodą łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów głogu i trzymać pod przykryciem 3 minuty. Pić również po przecedzeniu. Kwiaty głogu mają mocniejsze działanie od jego owoców,
 • ziele jemioły zalać szklanką ciepłej wody i przez godzinę co chwila zamieszać. Przecedzony wywar pić 3 razy dziennie,
 • z ziela ruty można sporządzić nalewkę. 100 gram suszu należy zalać ½ litra spirytusu 70%. Tak przygotowaną miksturę należy pozostawić na tydzień. Sporządzoną nalewkę pić w połączeniu z wodą. Wystarczy 30 kropli nalewki na kieliszek wody.

Działanie ziół na nadciśnienie tętnicze krwi

Zioła na wysokie ciśnienie mają szerokie działanie. Przede wszystkim zmniejszają nadpobudliwość serca, co ma ogromne znaczenie w leczeniu nadciśnienia. Działają uspokajająco, co sprzyja stabilizacji ciśnienia. Zioła na obniżenie ciśnienia również obniżają cholesterol. 

Ważne: jeśli pacjent połączy przyjmowanie ziół ze zdrową dietą i ruchem na świeżym powietrzu to szybko może powrócić do właściwego ciśnienia. Warto zatem skorzystać z dobrodziejstwa ziół na nadciśnienie tętnicze. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 33)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!