Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?

Dziąsło po wyrwaniu zęba wymaga regularnego odkażania. Stosowanie odpowiednich środków pomaga uniknąć infekcji bakteryjnej, która może wydłużyć proces regeneracji tkanek oraz zwiększyć dolegliwości bólowe. Zobacz, ile trwa gojenie jamy ustnej po ekstrakcji i co zrobić, aby nie narazić się na przykre powikłania.
Wyrywanie zęba u dentysty
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Obszar dziąsła, z którego został wyrwany ząb jest opuchnięty, obolały i bolesny. Rana po ekstrakcji jest raną podatną na uszkodzenia mechaniczne, nadkażenia bakteryjne, stany zapalne i inne powikłania, które mogą mieć bardzo ciężki przebieg.
 • To, jak silny jest ból dziąseł po usunięciu zęba, zależy od indywidualnego procesu leczenia oraz od rodzaju zęba, który został usunięty. Szczególnie boli ekstrakcja zębów, które są silnie zakorzenione w szczęce (szóstki, siódemki lub ósemki). Ból pojawia się zwykle 2-4 godziny po zabiegu i trwa 3-4 dni.
 • Wybierając płyn do płukania ust na czas po ekstrakcji, szukaj substancji takich jak nanosrebro i porost. Srebro koloidalne działa dezynfekująco i redukuje stan zapalny, podczas gdy porost zapewnia nawilżającą powłokę. Te dwa składniki dobrze współpracują ze sobą w leczeniu infekcji i ochrony jamy ustnej oraz gardła.
SPRAWDŹ TEŻ: Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Spis treści

Reklama

Dziąsło po wyrwaniu zęba

Dziąsło po wyrwaniu zęba jest opuchnięte, nabrzmiałe, obolałe. Miejsce ekstrakcji stanowi ranę, podatną na uszkodzenia mechaniczne, nadkażenia bakteryjne, stany zapalne i inne powikłania, z których część może mieć bardzo ciężki przebieg. Możliwe następstwa są krótko- i długofalowe, a zaliczają się do nich między innymi:

 • ból pozabiegowy, będący naturalną konsekwencją uszkodzenia tkanek miękkich i twardych;
 • ropne zapalenie zębodołu, czyli infekcja wywołana przez bakterie bytujące w jamie ustnej, zwłaszcza w płytce nazębnej;
 • poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (PZZ) – inaczej: suchy zębodół. Dolegliwość o nieustalonej dotąd etiologii, prawdopodobnie związana z wypłukaniem skrzepu z rany, objawiająca się silnym, pulsującym i promieniującym do skroni bólem;
 • uszkodzenie nerwu trójdzielnego, przebiegającego od skroni po środkową część żuchwy – bardzo bolesny uraz wymagający interwencji neurologicznej, a niekiedy neurochirurgicznej;
 • szczękościsk.

Reklama

Ile boli dziąsło po wyrwaniu zęba?

Odpowiedź na pytanie, ile boli dziąsło po wyrwaniu zęba, jest ściśle zależna od tego, jak przebiega proces gojenia ran i regeneracji tkanek, a także tego, który ząb poddany był ekstrakcji – z reguły zdecydowanie bardziej bolesne jest usunięcie silnie zakorzenionych zębów trzonowych (szóstek, siódemek, a zwłaszcza ósemek).

Podrażnienia lub rany wynikające z leczenia stomatologicznego, noszenia aparatu ortodontycznego, urazu lub zapalenia aftowego powinny być odpowiednio dezynfekowane. Na rynku znajdziemy lek na bazie oktenidyny, który dokładnie odkaża jamę ustną. Preparat działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i znieczulająco. Lek do dezynfekcji jamy ustnej znajdziesz TUTAJ

Gwałtowny ból pozabiegowy pojawia się po upływie 2 do 4 godzin, po ustaniu działania środków przeciwbólowych. Dolegliwość powinna się utrzymywać nie dłużej niż 3-4 dni.

Jeśli jednak w czasie zabiegu doszło do uszkodzenia nerwu trójdzielnego (a dzieje się tak przede wszystkim w przypadku ekstrakcji ósemek), ból o dużym natężeniu może towarzyszyć pacjentowi nawet przez 2-3 miesiące, w zależności od skuteczności leczenia. Natomiast ból związany z zapaleniem zębodołu zazwyczaj pojawia się po 2-4 dniach od zabiegu i ustępuje w przeciągu maksymalnie 2 tygodni.

Reklama

Jak długo goi się dziąsło po usunięciu zęba?

Jak długo goi się dziąsło po usunięciu zęba? Dobrze zszyta i właściwie pielęgnowana rana powinna się wstępnie zabliźnić w ciągu około 7 dni, aczkolwiek należy pamiętać, że swój docelowy kształt dziąsło po ekstrakcji osiągnie po upływie nie mniej niż 6 miesięcy.

Warto dbać o to, by maksymalnie skrócić czas gojenia i zaoszczędzić sobie dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim uniknąć przykrych powikłań związanych z bakteryjnym nadkażeniem rany, o które łatwo jest w niewyjałowionym środowisku jamy ustnej.

Ryzyko to występuje zwłaszcza w przypadku dużej ilości płytki nazębnej pokrywającej szkliwo pozostałych zębów, stanowiącej naturalny rezerwuar dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Co zrobić, aby uniknąć zakażenia? Czym złagodzić ból? Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?

Reklama

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba?

Po ekstrakcji najdalej położonych zębów trzonowych, ze względu na skalę uszkodzeń i powikłania ogólnoustrojowe, wskazane może być zastosowanie antybiotykoterapii – nie zawsze jednak istnieje taka konieczność, decyzja w tej kwestii zależy od oceny stomatologa.

W każdym natomiast przypadku dziąsło po usunięciu zęba należy regularnie odkażać, aby zapobiegać rozwojowi infekcji bakteryjnych oraz przyspieszyć proces regeneracji tkanek.

Reklama

Czego nie robić, żeby nie drażnić dziąsła po ekstrakcji?

Obolałe, spuchnięte dziąsło po usunięciu zęba wymaga też zastosowania się do kilku podstawowych zasad. Aby uczynić proces dochodzenia do pełni zdrowia bardziej efektywnym, należy:

 • trzymać w ustach umieszczony po ekstrakcji tampon przynajmniej przez 30 minut. Nie tylko doraźnie hamuje on krwawienie, ale też ułatwia uformowanie się skrzepu, który zamknie ranę;
 • nie palić papierosów i nie pić alkoholu – używki rozszerzają naczynia krwionośne, wydatnie utrudniając gojenie się dziąsła;
 • nie pić gorących napojów, nie spożywać twardych produktów spożywczych, które mogłyby drażnić dziąsło, bądź doprowadzić do uszkodzenia szwów;
 • w miarę możliwości myć zęby tak, by do maksimum ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej, omijając jednak newralgiczne miejsce;
 • ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia objawów, takich jak osłabienie czy gorączka;
 • nie płukać intensywnie ust, aby nie uszkodzić skrzepu – to jeden z powodów, dla których do odkażania warto jest stosować środek w sprayu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Aleksandra Szczepkowska i inni, Najczęstsze powikłania po zabiegach chirurgicznej ekstrakcji trzecich zębów trzonowych żuchwy w materiale Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(5)
 • Łabędzka, M., Łukasiewicz, K., Pełka, S., Wierciński, A., Turska-Szybka, A., & Olczak-Kowalczyk, D. (2014). Przyczyny ekstrakcji zębów mlecznych u dzieci–retrospektywne badanie kohortowe. Pediatria Polska, 89(2), 100-105.
 • Ciapiński, D. (2015). Ocena przydatności fibryny bogatopłytkowej w procesie gojenia zębodołu po ekstrakcji zęba (Doctoral dissertation, Klinika Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej).
 • Szubert, P., Jankowski, M., Krajecki, M., Jankowska-Wika, A., & Sokalski, J. (2015). Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie. In Dental Forum (Vol. 1, pp. 45-50).
 • Grad, P., Paruzel-Pliskowska, A., Żegleń, A., & Pytko-Polończyk, J. (2019). Przegląd wybranych atraumatycznych metod ekstrakcji. Nowa Stomatologia, 24(3).
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!