Zapalenie dziąseł u dziecka – jak leczyć? Objawy

Zapalenie dziąseł u dziecka jest bolesne i może powodować krwawienie. Najczęściej wywoływane jest przez bakterie bytujące w płytce nazębnej. Dlatego w jego profilaktyce tak dużą rolę odgrywa dbałość o higienę, a w leczeniu – stosowanie naturalnych, skutecznych środków o jednoczesnym działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym i aseptycznym.
Dziecko z problemem zapalenia dziąsła
Źródło: 123RF
Spis treści

Zapalenie dziąseł u dziecka

Zapalenie dziąseł u dziecka najczęściej ma związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej oraz z procesami wykształcania się uzębienia mlecznego, a następnie jego wymiany na stałe. W późniejszym dzieciństwie, a więc w okresie pokwitania, znaczenia nabierają też czynniki hormonalne. Do tego należy doliczyć liczne determinanty chorobowe (np. hematologiczne czy metaboliczne), warunkujące podwyższoną skłonność do tego typu infekcji.

Zapalenie dziąseł u dziecka najczęściej występuje w okresie niemowlęcym, a następnie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niewłaściwie rozpoznane, zaniedbane lub nieleczone może doprowadzić do poważniejszych schorzeń przyzębia, uszkodzenia więzadeł zębów, a nawet zaniku kości. Konsekwencją tego jest trwała utrata uzębienia w późniejszych latach życia. Inną potencjalną, choć mniej bezpośrednią konsekwencją są zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, a także rozwój cukrzycy.

Jak powstaje stan zapalny dziąseł u dziecka?

Stan zapalny dziąseł u dziecka zazwyczaj jest efektem osadzania się dużych ilości płytki nazębnej, czyli miękkiego osadu skolonizowanego przez bakterie chorobotwórcze szczepów Lactobacillus oraz Streptococcus mutans, zawierającego też resztki pożywienia, substancje mineralne, czy fragmenty złuszczonego naskórka. Mieszanka ta stanowi przyczynek do rozwoju próchnicy, ale też infekcji tkanek miękkich okalających zęby.

Główną przyczyną osadzania się płytki jest niedostateczna higiena jamy ustnej, a więc niewystarczająco częste, długie i staranne szczotkowanie, używanie niewłaściwych past, zaniedbywanie przestrzeni międzyzębowych.

Należy pamiętać, że zęby mleczne występujące u małych dzieci są szczególnie podatne na psucie się i jako takie stanowią naturalny rezerwuar dla bakterii. Dodatkowy czynnik stymulujący infekcje dziąseł stanowią schorzenia miejscowe jamy ustnej, ale też ogólnoukładowe. Wymienić w tym kontekście można takie problemy zdrowotne, jak:

 • grzybica jamy ustnej, zakażenia Candida albicans,
 • obniżenie odporności, m.in. w wyniku zakażenia wirusem HIV,
 • choroby metaboliczne, w tym przede wszystkim cukrzyca,
 • schorzenia hematologiczne, a wśród nich białaczka,
 • liszaj płaski, rumień wysiękowy, pemfigoid.

Zapalenie dziąseł często też związane jest ze zmianami hormonalnymi, a w szczególności – wahaniami stężeń estrogenów, progesteronu i testosteronu, których receptory znajdują się także w jamie ustnej. Z tego powodu problem ten często występuje u młodzieży w okresie dojrzewania płciowego, a więc między 11 a 13 rokiem życia.

Hormony wpływają na fizjologię tkanek, mikrokrążenie, tempo rogowacenia, przepuszczalność błon śluzowych. Skłonność do występowania stanów zapalanych na podłożu hormonalnym, nawet u dzieci dbających o higienę jamy ustnej, nazywana jest puberty gingivitis.

Jak objawiają się choroby dziąseł u dziecka?

Choroby dziąseł u dziecka, takie jak zapalenie dziąseł, objawiają się na różne sposoby, w zależności od postaci schorzenia, a także stojących za nim czynników etiologicznych. Zazwyczaj jednak występują takie symptomy, jak:

 • skłonność do krwawień samoistnych lub w trakcie szczotkowania, czyszczenia nicią dentystyczną, jedzenia twardych potraw etc.;
 • obrzęk i zaczerwienienie, rozpulchnienie dziąseł;
 • odsłonięcie szyjek zębowych i związana z tym nadwrażliwość na ciepło, zimno, wiatr;
 • bolesność, uczucie szczypania;
 • nieprzyjemny zapach z ust;
 • skłonność do szybszego i głębszego odkładania się kamienia nazębnego.

Jak leczyć zapalenie dziąseł u dziecka?

Jak leczyć zapalenie dziąseł u dziecka? Długofalowo podstawą jest profilaktyka, czyli maksymalna dbałość o higienę jamy ustnej. Tylko regularne i poprawne szczotkowanie zębów z użyciem dobrych past może skutecznie powstrzymać proces odkładania się płytki nazębnej, stanowiącej główną przyczynę większości stanów zapalnych dziąseł.

W przypadku niemowląt, 2-3 latków oraz dzieci w wieku przedszkolnym obowiązek dbałości o zęby spoczywa na rodzicach. Dorośli powinni dbać o edukację maluchów, a także dobór właściwej szczoteczki oraz pasty adekwatnej do wieku dziecka i stanu jego uzębienia. Tego typu działania mają charakter przede wszystkim zapobiegawczy.

Natomiast w sytuacji, gdy stan zapalny stanie się faktem, niezbędne może być leczenie przyczynowo objawowe za pomocą leków i specjalistycznych wyrobów medycznych. Jakich? Czym leczyć zapalenie dziąseł u dzieci?

Czym leczyć zapalenie dziąseł u dzieci?

Na zapalenie dziąseł u niemowlaka, u dzieci starszych oraz nastolatków poleca się stosowanie preparatów bezpiecznych, o naturalnym i możliwie szerokim działaniu. Powinny mieć działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także aseptyczne (aby zapewnić jałowość ran w przypadku krwawienia z dziąseł).

Szukając odpowiedniego  preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.

Bibliografia

 • Dagmara Gałecka-Wanatowicz, Anna Stachura-Spłuszka, Anna Jurczak, Maria Chomyszyn-Gajewska, Stany zapalne dziąseł w wieku pokwitaniowym (puberty gingivitis) – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia 3/2012
 • Objawy stomatologiczne chorób ogólnych, Wojciech Leśniak1, Anna Doboszyńska, Forum Medycyny Rodzinnej 2014;8
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama