Dla Ciebie, na zdrowie!

Endometrioza a ciąża. Co musisz wiedzieć?

Endometrioza jest wymieniania ciurkiem wśród przyczyn niepłodności. Jednak warto pamiętać – nie każda kobieta chorująca na endometriozę, ma kłopoty z zajściem w ciążę. Dlatego nie należy traktować wędrującej śluzówki jako wyroku!
Plemniki
Źródło: 123RF
Spis treści

Endometrioza – choroba, na którą cierpi nawet co piąta kobieta w wieku rozrodczym, jest często wymieniana jako jedna z przyczyn niepłodności. Ale należy to uściślić – nie każda kobieta cierpiąca na endometriozę będzie niepłodna. Wręcz przeciwnie – szacuje się, że aż 70% kobiet chorych na endometriozę, zachowuje płodność.

Przypomnijmy czym jest endometrioza. Endometrium, czyli złuszczający się naskórek błony śluzowej macicy, zamiast – jak u zdrowych kobiet – zostać wydalony wraz z krwią podczas menstruacji, zaczyna samozwańczą podróż po organizmie. Osadza się w przypadkowych miejscach – najczęściej w okolicach dna miednicy i z każdym miesiącem narasta, tworzą tzw. wszczepy.

Reklama

Jak endometrioza wpływa na płodność? 

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą tych chorych, u których endometrium zbiera się w jajowodach, tworzy zrosty i sukcesywnie je zatyka, uniemożliwiając w ten sposób przedostanie się komórek jajowych do bańki jajowodów, gdzie zazwyczaj spotyka się z plemnikami.

Nie oznacza to jednak, że kobiety planujące powiększenie rodziny i mające drożne jajowody mogą lekceważyć chorobę. Endometrioza może zaburzać także pracę całego układu rozrodczego, np. produkcję hormonalną jajników.

Może być odpowiedzialna za nieprawidłowe reakcje immunologiczne w obrębie samej błony śluzowej jamy macicy uniemożliwiające prawidłową implantację zarodka. U kobiet chorych na endometriozę częściej dochodzi do poronień. Ryzyko wynosi nawet 40%, w porównaniu do 15 - 20% wśród kobiet zdrowych.

Leczenie endometriozy

Jest kilka sposobów leczenia endometriozy. Jedną z nich jest terapia hormonalna, która opiera się na lekach antykoncepcyjnych. Z pewnością nie będzie ona satysfakcjonująca dla pań chcących powiększyć rodzinę. Im lekarze zaproponują proste zabiegi laparoskopowe.

Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym, nacinając jedynie małe fragmenty skóry, wprowadzając do środka kamerę oraz narzędzia. Lekarze wiedzą, gdzie pojawiają się zrosty dzięki nowoczesnej diagnostyce: USG, rezonansie i tomografie.

Usunięte zrosty pomagają w udrożnieniu m.in. jajowodów oraz przywróceniu równowagi hormonalnej w organizmie. Najczęściej usunięte wszczepy poddaje się dodatkowo badaniu histopatologicznemu, by wykluczyć zmiany nowotworowe.

Reklama

Endometrioza a ciąża

A co z paniami, które zaszły w ciążę mimo endometriozy lub wręcz dowiedziały się o chorobie będąc już w stanie błogosławionym? W związku ze zwiększonym ryzykiem poronienia, kobiety w ciąży chorujące na endometriozę, powinny szczególnie o siebie dbać, zwłaszcza w pierwszy trymestrze ciąży.

Choć generalnie będą czuły się lepiej – po pierwsze w wyniku zatrzymania menstruacji, nie będzie comiesięcznego złuszczania się naskórka, po drugie – w trakcie ciąży dochodzi do samoistnej burzy hormonalnej, która łagodzi skutki endomteriozy. Nie jest jednak prawdą, że ciąża jest lekiem na endometriozę – po porodzie i przywróceniu równowagi, objawy niestety powrócą.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Kobieta i hormon ciałka żółtego
Ciałko żółte - ciążowe i w jajniku. Jak wygląda?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!