Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Endometrioza w bliźnie po CC - objawy. Na czym polega zabieg jej usunięcia?

Komórki endometrium mogą w trakcie operacji cesarskiego cięcia przedostać się do rany, wywołując endometriozę w bliźnie. Nie zawsze jednak świadczy to o błędzie lekarskim. Czasem takiego zjawiska nie można uniknąć pomimo starań lekarzy. Dowiedz się, jak objawia się endometrioza po CC. Czy istnieją sposoby na to, by pozbyć się tej dolegliwości? Jak endometrioza w bliźnie po cesarce wpływa na płodność?
Kobieta u ginekologa
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu wynika z przeniesienia komórek endometrium z jamy macicy. Nie zawsze świadczy to o błędzie lekarskim.
 • Endometrioza w bliźnie po CC objawia się bolesnym guzkiem. Może on zmieniać się w trakcie cyklu.
 • Endometrioza w bliźnie po CC może mieć wpływ na płodność. W jakim zakresie?
Spis treści

Reklama

Czy można zachorować na endometriozę po CC? Przyczyny

Endometrioza to choroba, która może pojawić się u kobiet przez cały okres rozrodczy. Charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy, inaczej endometrium, poza jamą macicy. Przerost endometrium może być zlokalizowany w różnych mniej lub bardziej typowych miejscach. Zazwyczaj jednak schorzenie występuje w obszarze miednicy mniejszej.

Endometrioza występuje w trzech formach. Jako:

 • powierzchowne ogniska endometrialne otrzewnej,
 • torbiele endometrialne jajników,
 • endometrioza głęboka.

Co ciekawe, w rzadkich przypadkach endometrioza może znaleźć się w narządach odległych, np. w wątrobie czy płucach. Wyjątkową formą tej dolegliwości jest adenomioza - wówczas zmiany są zlokalizowane w mięśniu macicy. Inny podział wskazuje na endometriozę w:

 • w mięśniu macicy lub w jajowodzie,
 • poza układem płciowym,
 • w innych miejscach układu płciowego.

Wyróżnia się cztery stopnia zaawansowania schorzenia związane z typem zmian i ich lokalizacją. Choroba objawia się:

 • bólami,
 • zaburzeniami cyklu miesiączkowego,
 • trudnościami z zajściem w ciążę.

Endometrioza to choroba estrogenozależna, co oznacza, że tkanki endometrium są podatne na działanie hormonów zmieniających się w cyklu miesiączkowym. Z tego powodu niektórzy sugerują, że ciąża może być traktowana jako lekarstwo na endometriozę. Jest to jednak złudne wrażenie, po porodzie, gdy kobieta wróci do stanu sprzed ciąży, objawy wrócą - nierzadko ze zdwojoną siłą.

Przyczyny endometriozy nie zostały jednoznacznie rozpoznane, jednak nierzadko można spotkać się z endometriozą po ciąży, w szczególności z endometriozą po CC. Takie schorzenie może dotknąć nie tylko kobiety, które chorowały przed ciążą, ale również osoby zdrowe. Endometrioza w bliźnie po CC występuje w klasyfikacji ICD-10 pod nazwą: Gruczolistość w bliźnie skórnej i pod kodem N80.6 jako podkategoria Gruczolistości (N80). Z kolei w klasyfikacji ICD-11 ma kod GA.10.

Co to jest endometrioza po cesarce? Endometrium po cesarce lokalizuje się w bliźnie. Może to powodować zrosty i silny ból, a przy tym być czynnikiem wpływającym na mniejsze szanse na zajście w ciąży w przyszłości. Endometrioza po CC jest bezpośrednim powikłaniem po interwencji chirurgicznej. Choroba rozprzestrzenia się z powodu bezpośredniego przeniesienia komórek endometrium z jamy macicy w bliznę. Co więcej, większe ryzyko takich konsekwencji pojawia się u tych kobiet, u których cesarskie cięcie przeprowadza się w II lub w III trymestrze ciąży, gdy tkanki z jamy macicy mają większą tendencję do namnażania się.

Reklama

Objawy endometriozy po CC

Endometrioza w szwie po cesarce reaguje tak samo na zmiany hormonów w organizmie jakby znajdowało się w błonie śluzowej macicy. Z tego powodu objawy endometriozy po CC zmieniają swoje nasilenie w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego.

Zazwyczaj dolegliwości wskazujące na ten problem zdrowotny nie pojawiają się natychmiast. Zwykle potrzeba więcej czasu, u niektórych pań może to być nawet kilka lat, by zauważyć objawy endometriozy po cesarce. Nierzadko - gdy już pojawią się dolegliwości - lekarze nie wiążą ich z endometriozą, przez co kolejne miesiące i lata mijają na cierpieniu niezdiagnozowanej pacjentki.

Co powinno zwrócić uwagę? Co może wskazywać na tę chorobę? Klasyczne objawy endometriozy w bliźnie po CC to:

 • zgrubienie w bliźnie,
 • wyczuwalny guz endometrialny w bliźnie po CC,
 • silne bóle miesiączkowe,
 • bóle w obrębie blizny,
 • bóle w okolicy miednicy i dolnej części pleców,
 • obfite miesiączki,
 • biegunki i zaparcia,
 • nudności,
 • bolesne wypróżnienia.

Co ciekawe, guz endometrialny po cesarce może ujawniać się cyklicznie, np. wraz z miesiączką, ale u niektórych kobiet występuje cały czas, niezależnie od dnia cyklu. Ponadto, kobiecie mogą towarzyszyć objawy związane z pogorszonym samopoczuciem, w tym:

 • częstsze infekcje,
 • niepokój,
 • niski poziom cukru,
 • stan podgorączkowy,
 • większe ryzyko reakcji alergicznych.

Reklama

Endometrioza po porodzie naturalnym i CC

Ciąża jest wciąż mylnie postrzegana jako sposób na to, by pozbyć się endometriozy. Tymczasem, gdy kobieta cierpi na to schorzenie, na czas ciąży ono się wyciszy, z uwagi na zatrzymanie miesiączki. Wróci jednak - nierzadko z większą siłą - gdy kobiecie powrócą miesiączki. Operacja, jaką jest cesarskie cięcie, może więc predysponować do łatwiejszego przenoszenia komórek endometrium do blizny. Jednocześnie u takich kobiet może też powrócić endometrioza po porodzie naturalnym. Ciąża jest tu jedynie czasem zawieszenia.

Co natomiast w przypadku kobiet, które nie miały zdiagnozowanej przed ciążą endometriozy? Czy poród może ją wyzwolić? Jednym z czynników, który wpływa na ryzyko zachorowania na endometriozę są stany zapalne w miednicy mniejszej. Do ich występowania przyczynić się może cesarskie cięcie. Istnieje więc pośredni związek między endometriozą a cesarką.

Czym natomiast może być spowodowana endometrioza po porodzie naturalnym? W jego trakcie mogą pojawić się krwawienia z jam macicy, a to może ułatwiać przemieszczanie się fragmentów komórek endometrium poza macicę. Sprzyja to więc rozwojowi tej dolegliwości nawet u tych kobiet, które nie chorowały wcześniej na endometriozę.

Reklama

Operacja endometriozy w bliźnie po CC. Jak ją leczyć?

Zanim lekarz podejmie decyzję o leczeniu, najpierw przeprowadzi odpowiednią diagnostykę. Konieczne jest wykonanie:

Zazwyczaj leczenie endometriozy w bliźnie po CC opiera się przede wszystkim na interwencji chirurgicznej. Na czym polega zabieg usunięcia endometriozy z blizny po CC? Taka operacja opiera się na wycięciu zmienionych chorobowo tkanek, w tym guza, pamiętając o usunięciu marginesu zdrowych tkanek. W ramach operacji usunięcia endometriozy w bliźnie po CC chirurg może też wykonać rekonstrukcję struktur, które uległy uszkodzeniu. Wykorzystuje do tego np. siatki polipropylenowe.

Chirurgiczne usunięcie endometriozy z blizny po CC to najskuteczniejszy sposób walki z tą dolegliwością. W przypadku małych, powierzchownych zmian podejmowane jest też leczenie farmakologiczne. Nie zawsze jednak przynosi ono takie rezultaty, jak operacja endometriozy po CC.

Czy endometrioza w bliźnie po CC odrasta? Jeżeli wszystkie tkanki zostały prawidłowo usunięte, nie ma takiego ryzyka.

Reklama

Endometrioza w bliźnie po cc a kolejna ciąża

Powodzenie związane z możliwością zajścia w kolejną ciążę pomimo endometriozy w bliźnie po CC zależy przede wszystkim od tego, jak głęboko umiejscowione są komórki endometrium. Endometrium po CC w powłokach skóry nie ma raczej wpływu na kolejne starania.

Z kolei ogniska endometriozy po cesarce ulokowane głębiej, np. w bliźnie macicy lub w jajnikach, to ryzyko większych problemów z płodnością w przyszłości. Trzeba więc najpierw ocenić, jak głęboko w ranie po CC jest zlokalizowana endometrioza. Na tej podstawie lekarz może wskazać, czy i jakie kroki podjąć, by endometrioza w ranie po CC nie zniweczyła planów prokreacyjnych.

Jeżeli choroba rozwija się w tkankach umiejscowionych niżej, można zdecydować się na ich usunięcie, co nierzadko przekłada się na sukces rozrodczy.

Reklama

Czy można zapobiec endometriozie po CC?

Czy istnieją sposoby na to, by endometrioza nie zajęła blizny po cesarce? Okazuje się, że można zminimalizować ryzyko takich zmian. Przede wszystkim wiele zależy od tego, jak rana zostanie zszyta po CC. Chirurg musi więc przestrzegać zasad odpowiedniego zszycia tkanek, by u kobiety nie rozwinęła się endometrioza blizny po CC.

Nie zawsze jednak zachowanie najwyższych standardów podczas operacji to gwarancja tego, że guzek endometrialny po CC się nie pojawi. Czasem pomimo starań lekarzy w bliźnie występują ogniska endometriozy. Jednocześnie rozwój endometriozy po CC wcale nie musi wynikać z obecności  jej w bliźnie - czasem kobiety nie zdają sobie sprawy, że chorują na tę chorobę, a ujawnia się ona dopiero po porodzie.

Czytaj również

Bibliografia

 • G. Guzowski, Endometrioza w ciążach ekotopowych, Przegląd menopauzalny, 1/2012.
 • prof. dr hab. n. med. S. Wołczyński, Specyfika leczenia niepłodności związanej z endometriozą, Monografie po dyplomie, https://podyplomie.pl/monografie-po-dyplomie/34796,specyfika-leczenia-nieplodnosci-zwiazanej-z-endometrioza, [dostęp: 01.12.2023].
 • M. Kędzia, P. Basta i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące postępowania w przypadku kobiet z endometriozą, 2023, https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2023-10/Rekomendacje%20ENDOMETRIOZA%2023.10.2023.png__1.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
 • M. I. Wyderka, D. Zalewska, E. Szeląg, Endometrioza a jakość życia, Pielęgniarstwo Polskie 4(42), 199–206, 2011, https://ump.edu.pl/files/12_69_pp_4_2011_pdf.pdf#page=9, [dostęp: 01.12.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Bolące sutki
Wyciek z sutka - przy ucisku, podczas okresu, w czasie ciąży. Co może oznaczać?
Wyciek z brodawki
Podobne artykuły
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!