
Spis treści
- Feromony - co to jest?
- Czy feromony działają?
- Perfumy z feromonami
- Feromony męskie
- Feromony damskie
- Feromony - gdzie kupić?
Feromony - co to jest?
Feromony to substancje chemiczne, przy pomocy których zwierzęta komunikują się ze sobą. To, co jednak interesuje w nich ludzi, to przede wszystkim ich wpływ na pożądanie płciowe u człowieka. Obecność feromonów w powietrzu pozwala stwierdzić narząd lemieszowo-nosowy.
Jego istnienie odkrył na samym początku XVIII wieku holenderski lekarz Frederick Ruysch, przy czym twierdził on, że nie występuje on u ludzi, tylko u zwierząt. Późniejsze badania pozwoliły ustalić, że niektórzy ludzie posiadają narząd lemieszowo-nosowy, a inni nie. Także w Polsce naukowcy zajmują się tym tematem.
W 2007 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym przebadano 634 pacjentów Kliniki Otolaryngologii WIM. Obecność narządu pozwalającego na wyczucie feromonów stwierdzono u 49,12% badanych. Co ciekawe, częściej występował on u mężczyzn niż u kobiet. Aż 27% badanych z narządem lemieszowo-nosowym potwierdziło, że ich podnieceniu towarzyszą osobliwe, trudne do zdefiniowania odczucia w obrębie nosa. Z kolei wśród osób bez tego narządu ten rodzaj uczuć zaobserwowało 2,79% badanych.
Czy feromony działają?
Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Na niektórych na pewno tak, co zresztą potwierdzają liczne badania. Feromon nie ma zapachu, chyba że występują w bardzo dużym stężeniu, choć nawet wtedy jest on bardzo delikatny. Jak w takim razie wyczuwamy ich obecność?Po tym jak dotrą one do narządu lemieszowo-nosowego, dalej impulsy płyną do znajdującego się w mózgu podwzgórza. Gdy zostaje ono pobudzone, wówczas dostajemy sygnał o feromonach. To, co udało się potwierdzić naukowcom, to istnienie feromonów ludzkich, jednak ich szczegółowe działanie nie jest jeszcze do końca poznane. Wiadomo przecież, że u ludzi proces doboru partnera jest znacznie bardziej skomplikowany niż u zwierząt i oprócz chemii w grę wchodzą także uczucia i intelekt.
Perfumy z feromonami
Feromony syntetyczne są produkowane w specjalnych laboratoriach. Pierwszy etap tego procesu to wydzielenie ich z innych substancji, co odbywa się w parowych pojemnikach. Najpierw oddziela się substancję rozpuszczającą, a później alkohol. Następnie skrapla się go, a feromony ponownie destyluje i krystalizuje.
Ostatnim etapem produkcji jest filtracja, która zwiększa ich skuteczność. Feromony można kupić zarówno w postaci czystej, jak i perfum z dodatkiem feromonów. Najlepsze feromony nie są tanie, zdarza się nawet, że ich cena przekracza koszt markowych perfum.
Feromony męskie
Feromony dla mężczyznmają za zadanie zwiększać ich seksualną atrakcyjność w oczach kobiet i je do nich przyciągać. Podstawowym feromonem męskim jest androstenol. Badania wykazały jego obecność w męskim pocie i moczu, przy czym kobiety także produkują ten hormon tuż przed owulacją. Co ciekawe, feromon ten występuje u ludzi jedynie w okresie ich dojrzewania.
Androstenon to naturalne feromony, jeden ze składników ludzkiej śliny, potu i moczu. Mówi się, że na jego działanie wrażliwych jest aż 80% kobiet, jednak zależy ona w dużej mierze od fazy cyklu i tego czy kobieta przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne. Warto wiedzieć, że stosowany przez mężczyzn androstendon działa także na innych panów, wpływając na ich przyjazne, dobre nastawienie.
Feromony damskie
Jednym z feromonów damskich jest estratetraenol. Posiada on budowę podobną do estrogenu i ma sprawiać, że panie stają się w oczach mężczyzn bardziej seksowne i uwodzicielskie.
Jak działają feromony na mężczyzn? Estratetraenol wykazuje również działanie:
- polepszające nastrój mężczyzny,
- podnoszące poziom jego energii,
- zmniejszające zmęczenie.
Działanie zbliżone do estratraenolu posiadają kopuliny, czyli feromony ludzkie znajdujące się w wydzielinie z pochwy. Zwiększają one poziom testosteronu u mężczyzn aż o 150 procent! Ich ilość zwiększa się w okresie płodnym.
Feromony - gdzie kupić?
Feromony dla kobiet i feromony dla mężczyzn znajdziemy w sklepach internetowych. Jak prawidłowo je aplikować? Najlepiej kilkanaście minut przed ubraniem się. Feromony działają od 4 do 6 godzin, przy czym utrzymują się one dłużej na skórze odpowiednio nawilżonej, niż na suchej.
Zapach feromonów utrzymuje się dłużej, gdy rozprowadzi się je w takich miejscach, jak:
- szyja,
- zgięcia łokci i kolan,
- nadgarstki,
- przestrzeń między piersiami (u kobiet).
Obszary te spryskujemy feromonami i ich nie rozcieramy.
Czytaj także: Kardamon – właściwości lecznicze indyjskiej przyprawy
Oceń artykuł
(liczba ocen 17)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!