Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?

Feromony to substancje, które wpływają na to, czy postrzegamy osoby płci przeciwnej za atrakcyjne. Wyjaśniamy, jak działają feromony i na czym polega ich moc.
Mężczyzna psika się perfumami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Feromony działają na układ nerwowy. Jak to się dzieje, że je czujemy?
 • Obecność feromonów pozwala stwierdzić narząd lemieszowo-nosowy, którego, jak się okazuje, nie posiadają wszyscy ludzie.
 • Odpowiedź na pytanie, czy feromony działają jest trudna i niejednoznaczna.
Spis treści

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Czym są feromony?

Naturalne feromony (gr. pherein – przekazywać, hormon – pobudzać) to związki chemiczne, dzięki którym zwierzęta komunikują się ze sobą. To, co jednak interesuje w nich ludzi, to przede wszystkim ich podświadomy wpływ na układ nerwowy, a dokładniej na pożądanie płciowe u człowieka.

W jaki sposób jesteśmy w stanie rozpoznać feromony? Ich obecność w powietrzu pozwala namierzyć narząd lemieszowo-nosowy (VNO - od ang. vomeronasal organ).

Uznaje się, że jego istnienie odkrył na początku XVIII wieku holenderski lekarz Frederick Ruysch. Około 100 lat póżniej opisał ten narząd duński anatom, Ludwig Levin Jacobson (od jego nazwiska VNO zwane jest również narządem Jacobsona), który potwierdzał jego obecność u ssaków, ale nie u ludzi.

Późniejsze badania pozwoliły ustalić, że niektórzy ludzie posiadają narząd lemieszowo-nosowy, a inni nie.

Temat ludzkich feromonów zajmuje także naukowców w Polsce. W 2007 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym przebadano 634 pacjentów Kliniki Otolaryngologii WIM. Obecność narządu pozwalającego na wyczucie feromonów stwierdzono u 49,12% badanych. Co ciekawe, częściej występował on u mężczyzn, niż u kobiet.

Aż 27% badanych z narządem lemieszowo-nosowym potwierdziło, że ich podnieceniu towarzyszą osobliwe, trudne do zdefiniowania odczucia w obrębie nosa. Z kolei wśród osób pozbawionych tego narządu ten rodzaj odczuć zaobserwowało 2,79% badanych.

Reklama

Czy feromony działają?

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na niektórych na pewno tak, co zresztą potwierdzają liczne badania. Feromony nie mają zapachu, chyba że występują w bardzo dużym stężeniu, choć nawet wtedy jest on bardzo delikatny.

Jak w takim razie wyczuwamy ich obecność? Po tym jak dotrą one do narządu lemieszowo-nosowego, dalej impulsy płyną do znajdującego się w mózgu podwzgórza. Gdy zostaje ono pobudzone, wówczas dostajemy sygnał o feromonach.

To, co udało się potwierdzić naukowcom, to istnienie feromonów ludzkich, jednak ich szczegółowe działanie nie jest jeszcze do końca poznane.

Wiadomo przecież, że u ludzi proces doboru partnera jest znacznie bardziej skomplikowany niż u zwierząt i może odbyć się bez wpływu feromonów. Oprócz chemii w relacjach damsko-męskich w grę wchodzą również uczucia i intelekt.

Reklama

Perfumy z feromonami

Syntetyczne feromony są produkowane w specjalnych laboratoriach. Pierwszy etap tego procesu to wydzielenie ich z innych substancji, co odbywa się w parowych pojemnikach.

Najpierw oddziela się substancję rozpuszczającą, a później alkohol. Następnie skrapla się go, a feromony ponownie destyluje i krystalizuje.

Ostatnim etapem produkcji jest filtracja, która zwiększa ich skuteczność. Feromony można kupić zarówno w postaci czystej, jak i w zawierających je perfumach.

Z jednej strony dostępne są bezwonne preparaty, które można łączyć ze swoimi ulubionymi zapachami, z drugiej perfumy wzbogacone syntetycznymi feromonami. Które wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale z pewnością warto sprawdzić różne formuły zapachowe i znaleźć coś dla siebie... i innych. 

Reklama

Feromony męskie

Feromony dla mężczyzn mają za zadanie zwiększać ich seksualną atrakcyjność w oczach kobiet oraz je do nich przyciągać. Podstawowym feromonem męskim jest androstenol.

Badania wykazały jego obecność w męskim pocie i moczu, przy czym kobiety także produkują ten nieandrogenny steroid tuż przed owulacją. Co ciekawe, feromon ten występuje u ludzi jedynie w okresie ich dojrzewania.

Choć pod jego wpływem widoczne są zmiany szczególnie w zachowaniu kobiet, to warto zaznaczyć, że dzięki niemu mężczyźni mogą lepiej oceniać innych przedstawicieli płci męskiej.

Powszechnie uznaje się androstenol za „łamacza lodów”, który sprawia, że ludzie stają się bardziej otwarci, śmiali i rozmowni.

Dla danej osoby feromon ten może okazać się zatem przydatny, zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych.

Kolejny naturalny ludzki feromon to androstenon, czyli jeden ze składników śliny, potu i moczu. Kojarzony jest z dominacją i agresją.

Mówi się, że na jego działanie wrażliwych jest aż 80% kobiet, jednak zależy to w dużej mierze od fazy cyklu i tego, czy kobieta przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne.

Warto wiedzieć, że stosowany przez mężczyzn androstenon działa także na innych panów, wpływając na ich przyjazne, dobre nastawienie.

Feromonem mężczyzn jest także androsteron, który ma wysyłać sygnały partnerkom płci przeciwnej o fizycznych atutach mężczyzny, jak np. tężyzna fizyczna. Wywołuje poczucie dominacji, a wśród innych przedstawicieli tej samej płci, respekt.

Za interesujący męski feromon uznaje się również androstadienon, który w niższych stężeniach nie posiada żadnego konkretnego zapachu.

Okazuje się, że androstadienon może wpływać na ilość glukozy wykorzystywanej przez mózg, w obszarach niezwiązanych ściśle ze zmysłem węchu i wpływać na rejony odpowiedzialne za emocje.

Wdychany przez kobietę oddziałuje na jej tętno, częstotliwość oddechów oraz temperaturę skóry. Dobrze jednak, by poddawać się jego działaniu w określonym kontekście i by zachodziła wówczas interakcja damsko-męska.

Reklama

Feromony damskie

Jednym z feromonów damskich jest estratetraenol. Posiada on budowę podobną do estrogenu i ma sprawiać, że panie stają się w oczach mężczyzn bardziej seksowne i uwodzicielskie. Co ciekawe, odkryto go w moczu kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży.

Ten feromon jest całkowicie bezwonny, nawet w dużych stężeniach i szacuje się, że nie jest go w stanie wyczuć znaczna część ludzi.

Z racji tego, że stanowi on odpowiednik androstadienonu, odpowiada za psychofizyczne pobudzenie u mężczyzn, zwiększając tym samym temperaturę ich skóry, tętno i częstotliwość oddechów.

W przypadku zaistnienia namiętnej sytuacji i oddziaływania bodźców erotycznych, zarówno kobiety jak i mężczyźni mogą odczuwać znaczny wzrost pobudzenia seksualnego.

Jak działają feromony na mężczyzn? Omawiany estratetraenol potrafi również:

 • poprawiać nastrój u panów
 • podnosić poziom energii,
 • zmniejszać zmęczenie.

Właściwości zbliżone do estratraenolu posiadają kopuliny, czyli feromony ludzkie znajdujące się w wydzielinie z pochwy. Ich stężenie i kompozycja zależą od tego, w jakim okresie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta.

Wydzielanie tych feromonów szczególnie zwiększa się w czasie dni płodnych. Ich emisję ogranicza z kolei przyjmowanie przez kobiety antykoncepcji hormonalnej.

Kopuliny zwiększają poziom testosteronu u mężczyzn aż o 150 procent! Okrzyknięte typowo kobiecymi feromonami sprawiają, że płeć piękna wydaje się być dla przedstawicieli płci przeciwnej znacznie bardziej atrakcyjna (jej faktyczny wygląd zewnętrzy schodzi wówczas na dalszy plan).

Co ciekawem, kopuliny zostały po raz pierwszy odkryte w 1971 roku u małp rezusów, u których wąchanie tych związków chemicznych doprowadzało do natychmiastowej kopulacji i szybkiej ejakulacji.

 

Reklama

Stosowanie feromonów

Jak stosować feromony? Aby zrobić to prawidłowo, najlepiej aplikować je kilkanaście minut przed ubraniem się. Feromony działają od 4 do 6 godzin, przy czym utrzymują się one dłużej na skórze odpowiednio nawilżonej, niż na suchej. 

Feromony mogą być podświadomie wyczuwalne przed dłuższy okres, gdy rozprowadzi się je w takich miejscach, jak:

 • szyja, 
 • zgięcia łokci i kolan,
 • nadgarstki,
 • przestrzeń między piersiami (u kobiet). 

Warto pamiętać, że obszary te należy spryskać feromonami, ale nie powinno się ich rozcierać na skórze.

Reklama

Gdzie kupić feromony?

Feromony dla kobiet i mężczyzn można kupić stacjonarnie, nie tylko drogeriach, ale też niektórych aptekach.

Osoby, które pierwszy raz kupują tego rodzaju produkt i są w związku z tym nieco skrępowane, z pewnością chętniej skorzystają ze sklepów internetowych.

Dla wielu osób przy wyborze sklepu, w którym chcą kupić feromony cenne mogą być proste detale, jak chociażby sposób pakowania przesyłki. Owijanie tego rodzaju paczek w dyskretny papier lub niezdradzający treści opakowania kartonik może stanowić dużą zaletę.

Jeśli chcesz przetestować feromony i sprawdzić, czy działają na partnera lub partnerkę najlepiej zrobić to wtedy, kiedy druga strona niczego nie podejrzewa.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Konopski L., Koberda M. (2003). Feromony człowieka. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe Scholar.
 • Jabłońska-Trypuć A., Farbiszewski R.: Zmysł węchu u ludzi i zwierząt. Pol. J. Cosmetol., 2006; 9.
 • Kaminski RM, Marini H, Ortinski PI, Vicini S, Rogawski MA. The pheromone androstenol (5 alpha-androst-16-en-3 alpha-ol) is a neurosteroid positive modulator of GABAA receptors. J Pharmacol Exp Ther. 2006 May;317(2):694-703. Epub 2006 Jan 13.
 • Kovacs, G., Gulyas, B., Savic, I., Perrett, D. I., Cornwell, R. E., Little, A. C., et al. (2004). Smelling human sex hormone-like compounds affects face gender judgment of men. Neuroreport, 15(8).
 • Monika M. Antkiewicz, Anna Dziurdzia, Alicja Sochaj, Maria Mika, Feromony - unikalny język świata przyrody, Tom 57 2008 Numer 1–2 (278–279) Strony 127–134, http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2008/127.pdf [data dostępu: 02.08.2022].
 • Eskulap kwiecień https://msz.lublin.pl/wp-content/uploads/2021/05/Eskulap-v2-gotowy.pdf [data dostępu: 02.08.2022].
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Nalewka ziołowa
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Samoopalacz w piance: jak używać pianek brązujących? Efekty
Kobieta z piękną opalenizną od samoopalacza w piance
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!