Feromony - męskie i damskie. Czym są i jak działają?

Feromony to substancje, które wpływają na to czy postrzegamy osoby płci przeciwnej za atrakcyjne. Wyjaśniamy jak działają feromony i na czym polega ich moc.
Mężczyzna psika się perfumami
Źródło: 123RF
Spis treści

Feromony - co to jest?

Feromony to substancje chemiczne, przy pomocy których zwierzęta komunikują się ze sobą. To, co jednak interesuje w nich ludzi, to przede wszystkim ich wpływ na pożądanie płciowe u człowieka. Obecność feromonów w powietrzu pozwala stwierdzić narząd lemieszowo-nosowy.

Jego istnienie odkrył na samym początku XVIII wieku holenderski lekarz Frederick Ruysch, przy czym twierdził on, że nie występuje on u ludzi, tylko u zwierząt. Późniejsze badania pozwoliły ustalić, że niektórzy ludzie posiadają narząd lemieszowo-nosowy, a inni nie. Także w Polsce naukowcy zajmują się tym tematem.

W 2007 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym przebadano 634 pacjentów Kliniki Otolaryngologii WIM. Obecność narządu pozwalającego na wyczucie feromonów stwierdzono u 49,12% badanych. Co ciekawe, częściej występował on u mężczyzn niż u kobiet. Aż 27% badanych z narządem lemieszowo-nosowym potwierdziło, że ich podnieceniu towarzyszą osobliwe, trudne do zdefiniowania odczucia w obrębie nosa. Z kolei wśród osób bez tego narządu ten rodzaj uczuć zaobserwowało 2,79% badanych.

Czy feromony działają?

Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Na niektórych na pewno tak, co zresztą potwierdzają liczne badania. Feromon nie ma zapachu, chyba że występują w bardzo dużym stężeniu, choć nawet wtedy jest on bardzo delikatny. Jak w takim razie wyczuwamy ich obecność?Po tym jak dotrą one do narządu lemieszowo-nosowego, dalej impulsy płyną do znajdującego się w mózgu podwzgórza. Gdy zostaje ono pobudzone, wówczas dostajemy sygnał o feromonach. To, co udało się potwierdzić naukowcom, to istnienie feromonów ludzkich, jednak ich szczegółowe działanie nie jest jeszcze do końca poznane. Wiadomo przecież, że u ludzi proces doboru partnera jest znacznie bardziej skomplikowany niż u zwierząt i oprócz chemii w grę wchodzą także uczucia i intelekt.

Perfumy z feromonami

Feromony syntetyczne są produkowane w specjalnych laboratoriach. Pierwszy etap tego procesu to wydzielenie ich z innych substancji, co odbywa się w parowych pojemnikach. Najpierw oddziela się substancję rozpuszczającą, a później alkohol. Następnie skrapla się go, a feromony ponownie destyluje i krystalizuje.

Ostatnim etapem produkcji jest filtracja, która zwiększa ich skuteczność. Feromony można kupić zarówno w postaci czystej, jak i perfum z dodatkiem feromonów. Najlepsze feromony nie są tanie, zdarza się nawet, że ich cena przekracza koszt markowych perfum

Feromony męskie

Feromony dla mężczyznmają za zadanie zwiększać ich seksualną atrakcyjność w oczach kobiet i je do nich przyciągać. Podstawowym feromonem męskim jest androstenol. Badania wykazały jego obecność w męskim pocie i moczu, przy czym kobiety także produkują ten hormon tuż przed owulacją. Co ciekawe, feromon ten występuje u ludzi jedynie w okresie ich dojrzewania.

Androstenon to naturalne feromony, jeden ze składników ludzkiej śliny, potu i moczu. Mówi się, że na jego działanie wrażliwych jest aż 80% kobiet, jednak zależy ona w dużej mierze od fazy cyklu i tego czy kobieta przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne. Warto wiedzieć, że stosowany przez mężczyzn androstendon działa także na innych panów, wpływając na ich przyjazne, dobre nastawienie.

Feromony damskie

Jednym z feromonów damskich jest estratetraenol. Posiada on budowę podobną do estrogenu i ma sprawiać, że panie stają się w oczach mężczyzn bardziej seksowne i uwodzicielskie. 

Jak działają feromony na mężczyzn? Estratetraenol wykazuje również działanie:

  • polepszające nastrój mężczyzny, 
  • podnoszące poziom jego energii,
  • zmniejszające zmęczenie.

Działanie zbliżone do estratraenolu posiadają kopuliny, czyli feromony ludzkie znajdujące się w wydzielinie z  pochwy.  Zwiększają one poziom testosteronu u mężczyzn aż o 150 procent! Ich ilość zwiększa się w okresie płodnym.

Feromony - gdzie kupić?

Feromony dla kobiet i feromony dla mężczyzn znajdziemy w sklepach internetowych. Jak prawidłowo je aplikować? Najlepiej kilkanaście minut przed ubraniem się. Feromony działają od 4 do 6 godzin, przy czym utrzymują się one dłużej na skórze odpowiednio nawilżonej, niż na suchej. 

Zapach feromonów utrzymuje się dłużej, gdy rozprowadzi się je w takich miejscach, jak:

  • szyja, 
  • zgięcia łokci i kolan,
  • nadgarstki,
  • przestrzeń między piersiami (u kobiet). 

Obszary te spryskujemy feromonami i ich nie rozcieramy.

Czytaj także: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
Jak podniecić mężczyznę - słowami, dotykiem, na odległość

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Stan podgorączkowy - od ilu stopni? Przyczyny u dziecka i dorosłego
Zespół Westa - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalny?
Arachnofobia – co to jest? Objawy, test i leczenie
Częste odbijanie - po jedzeniu i powietrzem. Co oznacza?
Anemia w ciąży – objawy. Co jeść i kiedy do szpitala?

Reklama