Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?

Podniecenie seksualne jest złożonym zjawiskiem lokującym się na pograniczu sfery emocji i fizjologii. Jak powstaje podniecenie i czym skutkuje? Co pobudza mężczyzn, a na czym polega podniecenie kobiety?
Kobieta trzyma prześcieradło
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest podniecenie?

Podniecenie seksualne jest wyjątkowym stanem emocjonalnym oraz fizjologicznym. Występuje wskutek bodźca zewnętrznego, którym może być:

  • widok, 
  • dotyk, 
  • zapach, 
  • fantazja, 
  • sen,
  • wspomnienie o charakterze erotycznym. 

Możliwe jest też podniecenie wskutek wewnętrznych napięć czy zmian hormonalnych. Jest ono przy tym warunkowane przez czynnik, który nazywamy pobudliwością seksualną, czyli zdolnością organizmu do reakcji seksualnej, zwanej pobudzeniem.

Pobudzenie natomiast, powodując ciąg reakcji fizjologicznych (wzwód członka, nawilżenie pochwy, przekrwienie warg sromowych, powiększenie łechtaczki etc.), umożliwia odbycie stosunku płciowego lub inną aktywność seksualną prowadzącą do szczytowego podniecenia, jakim jest orgazm

Podniecenie kobiety i mężczyzny – mechanizmy

Podniecenie seksualne jest mechanizmem nie do końca poznanym i zbadanym, na co wpływ ma złożoność zjawiska. Inne jest podłoże i mechanika pobudzenia u kobiet, inne u mężczyzn, znaczne różnice występują też na poziomie indywidualnym.

Podniecenie jest funkcją bodźców zewnętrznych i wewnętrznych oraz zdolności reakcji na nie przez organizm. Mnogość bodźców, złożoność typów ludzkich, różnorodność życiowych historii, a także relacji interpersonalnych sprawiają, że podniecenie bywa kwestią niezwykle indywidualną i trudną do skategoryzowania.

Funkcjonuje oczywiście wiele, mniej lub bardziej naukowych hipotez, odnośnie tego jak podniecić kobietę, a co podnieca faceta i na czym polega podniecenie. Ponieważ jednak nie odnoszą się one do konkretnych przypadków, obarczone są dużym marginesem błędu.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Jak podniecić chłopaka - co podnieca facetów?

Odpowiedź na pytanie, jak podniecić chłopaka, w dużej mierze ocierać będzie się o poglądy stereotypowe. Mężczyźni są w łóżku wzrokowcami, zatem najsilniej działają na nich bodźce wizualne: widok ciała kobiety, widok ubrania i bielizny. 

Co najbardziej podnieca mężczyzn? Przeważnie są to bodźce dotykowe. Mogą one być wyrafinowane (pieszczoty stref erogennych znajdujących się w znacznym oddaleniu od rejonów genitalnych), ale w większości przypadków do podniecenia mężczyzny wystarcza dotyk w rejonach intymnych.

Uważa się, że w wielu przypadkach same ruchy frykcyjne wykonywane w czasie stosunku są w stanie w sposób niemalże mechaniczny doprowadzić mężczyznę do skrajnej formy podniecenia, czyli do orgazmu.

Reklama

Jak przebiega podniecenie u faceta?

W jaki sposób podniecenie u faceta prowadzi do orgazmu? Podniecenie seksualne i będące jego skutkiem pobudzenie, wywołują szereg złożonych procesów chemicznych, których efektem jest wypełnienie ciał jamistych penisa krwią, czyli mówiąc krócej – wzwód. 

Erekcja umożliwia odbycie stosunku seksualnego bądź masturbację, w trakcie których wykonywane są powtarzalne ruchy stymulujące członek.  W ich rezultacie podniecenie osiąga najwyższy poziom, czemu towarzyszy odczuwanie bardzo silnej przyjemności fizycznej – to właśnie jest orgazm. Męski orgazm nierozerwanie związany jest z wytryskiem nasienia, do którego dochodzi wskutek skurczu mięśni gładkich narządów płciowych. 

Reklama

Na czym polega podniecenie kobiety?

Podniecenie kobiety jest inne. Mechanizm budowania i utrzymywania się kobiecego podniecenia jest bardziej złożony, niż w przypadku mężczyzn. Owszem, bywa niekiedy, że kobieta jest w stanie osiągnąć stan silnego podniecenia wyłącznie wskutek fizycznej stymulacji narządów płciowych lub jednej z licznych stref erogennych, które pokrywają jej ciało. 

Pamiętajmy, że to kobieta, a nie mężczyzna, jest wyposażona w narząd, któremu naukowcy nie są w stanie przypisać funkcji innej, niż dawanie rozkoszy seksualnej – mowa oczywiście o łechtaczce. Jednak podniecenie czysto mechaniczne w przypadku kobiet występuje rzadko.

Zazwyczaj ten stan jest efektem współwystąpienia wielu elementów i procesów zachodzących nie tylko w receptorach czuciowych narządów płciowych, ale też w mózgu i układzie nerwowym. Za kobiecie podniecenie odpowiadają też hormony płciowe, w szczególności estrogeny oraz progesteron.

Według naukowców niezwykle istotna jest też rola neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina czy tlenek azotu. Na to wszystko nakładają się skomplikowane czynniki emocjonalne, psychologiczne, społeczne, kulturowe. 

Reklama

Jak podniecić kobietę?

Co podnieca kobietę w łóżku? W świetle tego, co powiedzieliśmy powyżej, podniecenie kobiety rzadko bywa kwestią sprawności manualnej partnera. Pytanie, jak podniecić kobietę, nie powinno więc generować odpowiedzi ograniczających się jedynie do zestawu pozycji oraz technik seksualnych.

Niestety, nie ma jednej cudownej recepty na to, jak podniecić kobietę. Te same czynniki, u tej samej kobiety, w określonej sytuacji mogą wywołać silne podniecenie, w innym zaś momencie pozostawiając ją obojętną. Na start należy się więc wyposażyć jedynie w zestaw najbardziej ogólnych reguł mówiących nam, jak podniecić kobietę.

Podstawą jest wiedza, że nie wystarczy tylko sprawność fizyczno-seksualna, ale też potrzebna jest umiejętność zbudowania atmosfery seksualnego napięcia, przy jednoczesnym zapewnieniu partnerce poczucia bezpieczeństwa. Reszta to szczegóły, do których należy podejść bardzo indywidualnie, z wyczuciem i wsłuchując się w oczekiwania kobiety. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?
Kobieta trzyma prześcieradło
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Para w lozku
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu
Badanie testosteronu
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!