Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Coco Chanel powiedziała kiedyś, że kobieta powinna aplikować perfumy w miejscach, w które chciałaby być całowana. Czy ta poetycka rada może przydać się na co dzień? Jak używać perfum, by wydobyć z nich najpiękniejszy zapach i cieszyć się nim przez długie godziny?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
źródło:123RF

Spis treści

Gdzie aplikować perfumy?

Dobrze dobrany zapach perfumpowinien pasować do osoby, która je „nosi” - jej stylu, charakteru, typu osobowości. Wybór odpowiedniego kosmetyku nie jest łatwy, kiedy jednak zostanie dokonany, co zrobić, by perfumy – zarówno damskiejak i męskie – jak najpiękniej i jak najdłużej się „prezentowały”?

Producenci oryginalnych, markowych perfum poświęcają mnóstwo pracy i czasu, by stworzyć szeroką gamę różnorodnych produktów. Dzięki temu znaleźć można niezliczoną ilość zapachów o najróżniejszych nutach – od lekkich i zwiewnych po ciężkie, korzenne, orientalne. Choć wybór jest trudny, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że te same perfumy nie pachną na każdym jednakowo. Mieszają się one z indywidualnym zapachem skóry, tworząc niepowtarzalne bukiety.

Ciało człowieka posiada bowiem własny zapach, w dodatku nie jest on wszędzie taki sam. Gdzie zatem najlepiej psikać się perfumami? Używając ich, należy pamiętać, że w różnych miejscach skóra ma różną temperaturę. 

Najcieplejsza jest w tzw. punktach pomiaru tętna – tam, gdzie tętno jest najintensywniej wyczuwalne:

  • na szyi, 
  • za uszami, 
  • na nadgarstkach, 
  • w zgięciach łokciowych, 
  • pod kolanami. 

Dzięki dobremu ukrwieniu i wysokiej temperaturze tych miejsc, perfumy w nich aplikowane wchodzą w najsilniejszą reakcję ze skórą i pachną najmocniej. Ponadto zapach utrzymuje się tu zdecydowanie najdłużej.

Jak używać perfum lub wody toaletowej?

Gdzie aplikować perfumy to tylko jedno z kilku pytań nasuwających się przed ich użyciem. Aby prawidłowo używać perfum lub wody toaletowej, warto również wiedzieć, jak to robić – ile kosmetyku nanosić i w jaki sposób.

Najlepiej jest używać perfum przed założeniem ubrania i biżuterii, na czystą skórę, wolną od innych zapachów. Niektóre perfumy mogą pozostawiać przebarwienia na odzieży lub biżuterii (np. na naturalnych perłach), dlatego bezpieczniej jest stosować je bezpośrednio na skórę. Ponadto warto pamiętać, że perfumy wchodzą ze skórą w reakcję, która wydobywa z nich kwintesencję zapachu i powoduje, że staje się on indywidualny i niepowtarzalny.

Niektórzy rozpylają perfumy w powietrzu i wchodzą w mgiełkę zapachu. W pewnym sensie jest to dobra metoda, ponieważ kosmetyk równomiernie osiada na wybranych partiach skóry. Aplikacja ta jest jednak kosztowna, ponieważ część zapachu zostaje w ten sposób zmarnowana.

Jedną z praktykowanych metod jest również aplikowanie perfum na włosy. Z pewnością we włosach zapach utrzymuje się bardzo długo, należy jednak pamiętać, że kosmetyki do pielęgnacji włosów również posiadają substancje zapachowe, które mogą znacząco wpływać na nutę zapachową perfum.

Gdzie psikać perfumy, by zapach się utrzymywał?

Jak stosować perfumy, by zapach dłużej utrzymał się na skórze? Jest kilka „sztuczek”, które pomagają osiągnąć długotrwały efekt.

  1. Aplikowanie perfum w miejscach, gdzie skóra jest najcieplejsza.
  2. Nawilżanie skóry przed aplikacją. Skóra sucha chłonie wszystko do wewnątrz, więc i zapach szybciej się z niej ulatnia. Odpowiednie nawilżenie zapobiega wchłanianiu zapachu do środka i pozwala mu na dłuższe pozostawanie na powierzchni skóry. Jak nawilżyć skórę przed użyciem perfum? Koniecznie trzeba użyć do tego bezzapachowego kremu lub balsamu do ciała. Kosmetyk posiadający własny zapach z pewnością wpłynie niekorzystnie na nutę zapachową perfum.
  3. Używanie innych kosmetyków o tym samym zapachu. Aby zapach perfum utrzymywał się dłużej i był bardziej intensywny, warto używać kosmetyków uzupełniających – żelu pod prysznic, kremubalsamu do ciaładezodorantu – tej samej marki, o tym samym zapachu. Z pewnością podkreślą one bukiet perfum, nie zmieniając jego nuty.

Jak używać perfum męskich?

Jak używać perfum powinien mężczyzna? Czy zasady aplikacji są jednakowe dla pań i panów? Psikanie perfum w miejscach, gdzie skóra jest najcieplejsza korzystne jest dla wszystkich użytkowników, bez względu na płeć. U mężczyzn punkty te to również szyja, kark, nadgarstki, zgięcia łokciowe i kolanowe. Stosowanie perfum w tych miejscach zapewni intensywność i długotrwałość zapachu.

Mężczyźni częściej niż panie mają kłopot z dawkowaniem kosmetyków zapachowych z tendencją do ich nadużywania. Przesadny minimalizm też nie jest wskazany (perfumy powinny być wyczuwalne zarówno przez samego użytkownika, jak i osoby w pobliżu), jednak przesada może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek. Należy starać się zachować umiar tak, by zapach perfum nie stał się uciążliwy dla otoczenia i nie górował wyraźnie nad innymi zapachami unoszącymi się w powietrzu. Warto również pamiętać, że większy umiar wskazany jest w przypadku używania perfum niż wody toaletowej, ponieważ są one bardziej intensywne i skondensowane.

Wśród panów wielu jest zwolenników rozpylania zapachu na ubranie. Pamiętajmy jednak, że niektóre kosmetyki mogą zostawiać plamy lub przebarwienia na odzieży, dlatego lepiej jest nanosić je bezpośrednio na skórę, z której wonią perfumy wejdą w reakcję, tworząc niepowtarzalną nutę.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.