🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Coco Chanel powiedziała kiedyś, że kobieta powinna aplikować perfumy w miejscach, w które chciałaby być całowana. Czy ta poetycka rada może przydać się na co dzień? Jak używać perfum, by wydobyć z nich najpiękniejszy zapach i cieszyć się nim przez długie godziny?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Gdzie aplikować perfumy?

Dobrze dobrany zapach perfumpowinien pasować do osoby, która je „nosi” - jej stylu, charakteru, typu osobowości. Wybór odpowiedniego kosmetyku nie jest łatwy, kiedy jednak zostanie dokonany, co zrobić, by perfumy – zarówno damskie, jak i męskie czy też perfumy unisex – jak najpiękniej i jak najdłużej się „prezentowały”?

Producenci oryginalnych perfum poświęcają mnóstwo pracy i czasu, by stworzyć szeroką gamę różnorodnych produktów. Dzięki temu znaleźć można niezliczoną ilość zapachów o najróżniejszych nutach – od lekkich i zwiewnych po ciężkie, korzenne, orientalne.

Choć wybór jest trudny, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że te same perfumy nie pachną na każdym jednakowo. Mieszają się one z indywidualnym zapachem skóry, tworząc niepowtarzalne bukiety.

Ciało człowieka posiada bowiem własny zapach, w dodatku nie jest on wszędzie taki sam. Gdzie zatem najlepiej psikać się perfumami? Używając ich, należy pamiętać, że w różnych miejscach skóra ma różną temperaturę. 

Najcieplejsza jest w tzw. punktach pomiaru tętna – tam, gdzie tętno jest najintensywniej wyczuwalne:

  • na szyi, 
  • za uszami, 
  • na nadgarstkach, 
  • w zgięciach łokciowych, 
  • pod kolanami. 

Dzięki dobremu ukrwieniu i wysokiej temperaturze tych miejsc, perfumy w nich aplikowane wchodzą w najsilniejszą reakcję ze skórą i pachną najmocniej. Ponadto zapach utrzymuje się tu zdecydowanie najdłużej.

Reklama

Jak używać perfum lub wody toaletowej?

Gdzie aplikować perfumy to tylko jedno z kilku pytań nasuwających się przed ich użyciem. Aby prawidłowo używać perfum lub wody toaletowej, warto również wiedzieć, jak to robić – ile kosmetyku nanosić i w jaki sposób.

Najlepiej jest używać perfum przed założeniem ubrania i biżuterii, na czystą skórę, wolną od innych zapachów. Niektóre perfumy mogą pozostawiać przebarwienia na odzieży lub biżuterii (np. na naturalnych perłach), dlatego bezpieczniej jest stosować je bezpośrednio na skórę. Ponadto warto pamiętać, że perfumy wchodzą ze skórą w reakcję, która wydobywa z nich kwintesencję zapachu i powoduje, że staje się on indywidualny i niepowtarzalny.

Niektórzy rozpylają perfumy w powietrzu i wchodzą w mgiełkę zapachu. W pewnym sensie jest to dobra metoda, ponieważ kosmetyk równomiernie osiada na wybranych partiach skóry. Aplikacja ta jest jednak kosztowna, ponieważ część zapachu zostaje w ten sposób zmarnowana.

Jedną z praktykowanych metod jest również aplikowanie perfum na włosy. Z pewnością we włosach zapach utrzymuje się bardzo długo, należy jednak pamiętać, że kosmetyki do pielęgnacji włosów również posiadają substancje zapachowe, które mogą znacząco wpływać na nutę zapachową perfum.

https://youtu.be/1c_jjfjMYLY

Gdzie psikać perfumy, by zapach się utrzymywał?

Jak stosować perfumy, by zapach dłużej utrzymał się na skórze? Jest kilka „sztuczek”, które pomagają osiągnąć długotrwały efekt.

  1. Aplikowanie perfum w miejscach, gdzie skóra jest najcieplejsza.
  2. Nawilżanie skóry przed aplikacją. Skóra sucha chłonie wszystko do wewnątrz, więc i zapach szybciej się z niej ulatnia. Odpowiednie nawilżenie zapobiega wchłanianiu zapachu do środka i pozwala mu na dłuższe pozostawanie na powierzchni skóry. Jak nawilżyć skórę przed użyciem perfum? Koniecznie trzeba użyć do tego bezzapachowego kremu lub balsamu do ciała. Kosmetyk posiadający własny zapach z pewnością wpłynie niekorzystnie na nutę zapachową perfum.
  3. Używanie innych kosmetyków o tym samym zapachu. Aby zapach perfum utrzymywał się dłużej i był bardziej intensywny, warto używać kosmetyków uzupełniających żelu pod prysznic, krem, balsamu do ciała, dezodorantu tej samej marki, o tym samym zapachu. Z pewnością podkreślą one bukiet perfum, nie zmieniając jego nuty.

Reklama

Jak używać perfum męskich?

Jak używać perfum powinien mężczyzna? Czy zasady aplikacji są jednakowe dla pań i panów? Psikanie perfum w miejscach, gdzie skóra jest najcieplejsza korzystne jest dla wszystkich użytkowników, bez względu na płeć. U mężczyzn punkty te to również szyja, kark, nadgarstki, zgięcia łokciowe i kolanowe. Stosowanie perfum w tych miejscach zapewni intensywność i długotrwałość zapachu.

Mężczyźni częściej niż panie mają kłopot z dawkowaniem kosmetyków zapachowych z tendencją do ich nadużywania. Przesadny minimalizm też nie jest wskazany (perfumy powinny być wyczuwalne zarówno przez samego użytkownika, jak i osoby w pobliżu), jednak przesada może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek. Należy starać się zachować umiar tak, by zapach perfum nie stał się uciążliwy dla otoczenia i nie górował wyraźnie nad innymi zapachami unoszącymi się w powietrzu. Warto również pamiętać, że większy umiar wskazany jest w przypadku używania perfum niż wody toaletowej, ponieważ są one bardziej intensywne i skondensowane.

Wśród panów wielu jest zwolenników rozpylania zapachu na ubranie. Pamiętajmy jednak, że niektóre kosmetyki mogą zostawiać plamy lub przebarwienia na odzieży, dlatego lepiej jest nanosić je bezpośrednio na skórę, z której wonią perfumy wejdą w reakcję, tworząc niepowtarzalną nutę.

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w piance: jak używać pianek brązujących? Efekty
Kobieta z piękną opalenizną od samoopalacza w piance
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!