Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Kalkulator syropu

Nie wiesz ile syropu na gorączkę podać dziecku? Możesz zapytać lekarza lub farmaceuty, przeczytać ulotkę dołączoną do produktu, ale również skorzystać ze wsparcia online w postaci kalkulatora syropu. To intuicyjne w obsłudze narzędzie pozwala w szybki sposób odpowiedzieć na pytanie, jaką dawkę syropu przeciwgorączkowego podać dziecku i jak często stosować konkretny preparat.

Tylko jeden krok

Opracowano z pomocą lek. pediatry Joanny Kosielskiej


Wpisz wagę dziecka oraz wybierz lek z listy

Kalkulator syropu to przystępne i proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu w szybki sposób można obliczyć dawkowanie konkretnej substancji aktywnej.

Ten internetowy przelicznik jest wyjątkowo pomocny w przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem preparatów na gorączkę u dzieci.

Wystarczy podać wagę malca i wskazać konkretny produkt, aby po chwili sprawdzić, jak często i ile syropu przeciwgorączkowego podawać dziecku.

Dowiedz się, jak dokładnie działa kalkulator syropu na gorączkę.

Kalkulator syropu a gorączka u dziecka

Podwyższona temperatura ciała u dziecka zazwyczaj wywołuje silny niepokój u rodziców, szczególnie jeśli dotyczy niemowlaka. Od razu nasuwają się pytania co robić, jak zbić gorączkę, czy jaki lek podać maluszkowi. Zanim jednak zaaplikujemy dziecku jakikolwiek preparat przeciwgorączkowy warto w pierwszej kolejności sięgnąć po termometr.

Jeśli wskazuje on temperaturę powyżej 37°C, która nie przekracza 38°C, to mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, który zazwyczaj nie wymaga podawania farmaceutyków.

O gorączce u małego dziecka świadczą wartości powyżej 38-38,5°C. Warto wówczas również obserwować ogólne samopoczucie pociechy i wszelkie objawy towarzyszące zwiększonej ciepłocie ciała.

W przypadku, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia w zwalczaniu gorączki u dziecka lub jego stan wymaga specjalistycznej interwencji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jeśli podejmujemy kolejną próbę zbijania podwyższonej temperatury u malca, warto zwrócić uwagę na stosowane metody, a szczególnie na rodzaje i dawki przeciwgorączkowych leków.

Wśród różnorodnych postaci środków na gorączkę dla dzieci do najpopularniejszych należą syropy, czopki, krople, czy tabletki.

Poza wyborem konkretnej substancji czynnej, największy problem sprawia przeważnie dawkowanie wybranych preparatów, szczególnie przelicznik syropu na gorączkę.

W tym przypadku z pomocny może okazać się specjalny kalkulator syropu, czyli mechanizm, który w prosty i szybki sposób odpowie na pytanie, jak dawkować wskazany syrop na gorączkę dla dzieci.

Kalkulator objętości syropu - ile syropu przeciwgorączkowego podać dziecku?

Chociaż na opakowaniu i w ulotce informacyjnej każdego syropu przeciw gorączce dla dzieci odnajdziemy wszelkie wskazania do stosowania, w tym rozpiskę dotyczącą dawkowania, to często mamy w tej kwestii szereg wątpliwości.

Dozowanie leków przeciwgorączkowych przeważnie dopasowuje się do wagi i wieku dziecka. Należy pamiętać o tym, że oba wymienione parametry są niezwykle istotne, a niekiedy masa ciała ma kluczowe znaczenie.

Wynika to z faktu, że dzieci w różnym wieku potrafią osiągać zróżnicowaną wagę. Niekiedy niespełna roczny maluch potrafi ważyć więcej od swojego starszego o kilka miesięcy kolegi. Dlatego też porcja preparatu dostosowana jedynie do długości życia mogłaby skutkować brakiem skuteczności działania lub podaniem zbyt dużej dawki leku.

Zatem ile syropu przeciwgorączkowego podać dziecku?

Można pokusić się o samodzielne przeliczanie dawki na kilogram masy ciała lub skorzystać z łatwiejszej drogi i wybrać internetowy kalkulator syropu na gorączkę. W tym celu wystarczy w odpowiednich rubrykach:

 • podać masę ciała dziecka w kilogramach,

 • wpisać lub wybrać z listy lek, który chcemy podać dziecku (z dokładną nazwą i dawką wskazaną na opakowaniu).

Po chwili otrzymamy wynik w postaci:

 • objętości, czyli jednorazowej dawki syropu do podania,

 • maksymalnej dawki dobowej,

 • odstępów czasowych, które należy zachować pomiędzy dawkami.

Należy również pamiętać o tym, że kalkulator syropu pełni funkcję informacyjną i nie zastępuje konsultacji z lekarzem oraz indywidualnych wskazań do stosowania i dawkowania konkretnych leków.

Kalkulator syropu na gorączkę – paracetamol, czy ibuprofen?

Kalkulatory syropu online przystosowane są zazwyczaj do obliczania dawek syropu na gorączkę z paracetamolem oraz z ibuprofenem.

Nie bez przyczyny, gdyż właśnie te dwie substancje czynne stosuje się najczęściej w celu zbijania podwyższonej temperatury u dzieci, w szczególności u najmłodszych. Który lek wybrać? Decyzja uzależniona jest przede wszystkim od:

 • wieku dziecka,

 • reakcji na konkretną substancję,

 • zaleceń lekarza.

Chociaż zazwyczaj oba syropy, zarówno ten z ibuprofenem, jak i paracetamolem, podaje się w tym samym celu, to charakteryzują się one nieco odmiennym działaniem.

Syrop dla dzieci z paracetamolem wykazuje właściwości przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe i może być stosowany nawet u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia (wówczas najlepiej pod kontrolą specjalisty). Jest zazwyczaj środkiem pierwszego wyboru podczas zwalczania gorączki.

Syrop na gorączkę z ibuprofenem zalecany jest często w sytuacji, gdy sam paracetamol nie prowadzi do pożądanych rezultatów, czyli do obniżenia temperatury. Poza działaniem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, ibuprofen charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi. Może być przyjmowany przez dzieci, które ukończyły 3. miesiąc życia.


 

Co ile podawać syrop na gorączkę?

Dawkowanie syropu na gorączkę dla dzieci wiąże się nie tylko z przelicznikiem objętości na masę ciała, ale również z zachowaniem odpowiednio długich przerw pomiędzy podawaniem konkretnych porcji leku. Także w tym przypadku w razie wątpliwości możemy:

 • zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty,

 • przeanalizować ulotkę dołączoną do leku,

 • skorzystać z kalkulatora syropu.

Co ile podawać syrop na gorączkę? Przeważnie:

 • paracetamol w syropie dla dzieci stosuje się w schemacie jednorazowej dawki wynoszącej 10-15 mg/kg masy ciała, przyjmowanej minimum co 4 godziny, a najlepiej co 6 godzin,

 • syrop na gorączkę z ibuprofenem w pojedynczej dawce wynoszącej 5-10 mg/kg masy ciała, co 8 godzin (minimum co 6 godzin).

Istnieją również sytuacje, w których syropy z paracetamolem i ibuprofenem można podawać naprzemiennie, zachowując przy tym właściwe dawkowanie i odstępy czasowe, tak aby nie przekroczyć bezpiecznych dawek dobowych poszczególnych substancji.

Ważne jest również to, aby przed podaniem jakiegokolwiek leku na gorączkę dla dziecka zapoznać się ze wszystkimi innymi wskazaniami i przeciwwskazaniami widniejącymi w charakterystyce produktu dołączonej do opakowania.

W razie potrzeby należy skonsultować się ze specjalistą.

 
1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!