Kaszel u niemowlaka. Jak sobie z nim radzić?

W pierwszych miesiącach życia nawet banalne przeziębienie może być groźne dla dziecka, bo w małym organizmie infekcje rozwijają się gwałtownie. Dlatego każdy kaszel u niemowlaka powinien być zdiagnozowany przez pediatrę, który zdecyduje o rodzaju leczenia. Rodzice nie powinni sami aplikować leków przeciwkaszlowych bez wcześniejszej konsultacji medycznej.
Dziecko owinięte w ręcznik
Źródło: 123RF
Spis treści

Im mniejsze dziecko, tym pojawiający się kaszel powinniśmy traktować poważniej, bo choć nie musi być zwiastunem groźnych chorób, to nieleczony może szybko doprowadzić do poważniejszych powikłań. Niestety rozpoznanie kaszlu u noworodków i niemowląt nie zawsze jest dla rodzica takie proste, bo maleńkie dzieci kaszlą inaczej niż starsze. Podczas przeziębienia może pojawić się u nich sapka, przy zapaleniu oskrzeli przyspieszonym oddech, połączony z zasinieniem wokół ust, którego przyczyną jest niedotlenienie organizmu. Dlatego warto, żeby każdą wątpliwość rodzica rozwiał lekarz pediatra, który podczas badania osłuchowego sprawdzi, na jakim etapie jest choroba.

Skąd kaszel u niemowlaka?

Zazwyczaj kaszel u niemowlaków występuje przy niegroźnych infekcjach wirusowych dróg oddechowych. Katar, który towarzyszy przeziębieniu spływa po tylnej ścianie gardła i wywołuje reakcję obronną organizmu, która ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny.

Objawy infekcji wirusowej najczęściej utrzymują się przez tydzień. Kaszel u niemowlaka, który utrzymuje się dłużej może być wywołany podrażnieniem błony śluzowej gardła, zapaleniem krtani (wtedy jest to kaszel suchy i napadowy), zapaleniem oskrzeli a nawet zapaleniem płuc i często w takich wypadkach wymaga leczenia szpitalnego.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Utrzymujący się ponad 8 tygodni kaszel u niemowlaka może być także oznaką alergii, astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, wrodzonych wady dróg oddechowych, refluksu żołądkowo-przełykowego. Kaszel bez innych chorobowych objawów może wynikać z podrażnienia dróg oddechowych dymem papierosowym, zbyt suchym powietrzem w domu lub świadczyć o obecności ciała obcego w przełyku, np. fragmentu zabawki i jest powodem do natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

Jak pomóc kaszlącemu niemowlakowi?

O zastosowaniu leczenia kaszlu u niemowlaków zawsze powinien zdecydować pediatra, niestety częstym błędem młodych rodziców jest samodzielne dawkowanie maleńkim pacjentom leków przeciwkaszlowych. To, co mogą zrobić rodzice samodzielnie, to sięgnąć po domowe sposoby na kaszel, które wspomagają farmakoterapię.

Podczas kataru, który prowokuje napady kaszlu, pierwszym najważniejszym zaleceniem jest dbanie o higienę nosa – im mniej wydzieliny będzie spływać po tylnej ścianie gardła, tym mniejszy będzie objaw kaszlu u dzieci. Mały nosek można czyścic aplikując aerozol z solą fizjologiczną lub wodą morską. Katar można odsysać gruszką lub specjalnymi urządzeniami dostępnymi w aptekach.

Podczas kaszlu bardzo ważne jest też nawilżanie powietrza i dróg oddechowych, dlatego warto często poić dziecko, a w pokoju rozwiesić mokre ręczniki. Sprawdzonym domowym sposobem na kaszel są też inhalacje, trzeba jednak z lekarzem skonsultować środki do inhalacji, bo w przypadku niemowląt nie powinno się na własną rękę stosować olejków eterycznych i ziół. Bezpieczne będą natomiast inhalacje z soli fizjologicznej.

Ważny zabiegiem pielęgnacyjnym u kaszlącego niemowlaka jest oklepywanie go, które ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny. Delikatne oklepywanie pleców dziecka dłonią zwiniętą w łódkę powinno się wykonywać przez 15 minut po każdym przyjęciu leku rozrzedzającego wydzielinę.

Warto także jak najczęściej pionizować leżące niemowlaki, nosić je na rękach, bo ułatwi im to oddychanie. Pod materac w rejonie głowy dziecka można też coś podłożyć, żeby go nieco unieść, gdy głowa będzie wyżej niż pupa, wydzielina nie będzie tak bardzo zatykała noska. 

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Przeczytaj artykuł
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Odruch Babińskiego – kiedy występuje i co oznacza?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama