Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Czym się objawia obkurczanie macicy po porodzie?

Obkurczanie macicy po porodzie jest częścią połogu i powrotu organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży. Następuje zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Jak długo trwa taki proces?
Pacjentka po porodzie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Obkurczanie macicy występuje po porodzie jako naturalny element połogu. Powiększona w czasie ciąży macica wraca do swojej normalnej wielkości i kształtu. Proces ten wywołuje jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
 • Podstawowym objawem oczyszczania i obkurczania macicy jest krwawienie, początkowo żywo czerwone, pod koniec już biało-szare. Dodatkowo pojawiają się dolegliwości bólowe, nasilone głównie po cesarskim cięciu.
 • Poród z wykorzystaniem cesarskiego cięcia zwiększa ból przy obkurczanie macicy z uwagi na nacięcie ścian jej mięśni. Niektóre przypadki wymagają zastosowania leków lub sposobów, przyspieszających ten proces. Do takich należą środki, zwierające karbetocynę, która wywołuje dodatkowe skurcze mięśni macicy.
SPRAWDŹ TEŻ: Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Spis treści

Reklama

Czym jest obkurczanie macicy po porodzie?

Obkurczanie macicy po porodzie jest elementem połogu. Po porodzie kobieta stopniowo wraca do sił, a organizm zaczyna intensywny proces regeneracji. Ciało młodej mamy zaczyna stopniowo osiągać stan sprzed ciąży. Jednym z takich procesów jest obkurczanie macicy.

W czasie ciąży znacznie wzrasta masa i rozmiar macicy, ulega ona powiększeniu i rozszerzeniu. Już w ostatniej fazie porodu i bezpośrednio po urodzeniu dziecka oraz wydaleniu łożyska rozpoczyna się proces zmian w jej obrębie. Pojawia się krwawienie, na początku dość obfite. We krwi można zauważyć skrzepy oraz fragmenty tkanek.

Odchody poporodowe zawierają liczne bakterie, dlatego też ważna jest w tym okresie szczególna dbałość o higienę osobistą. Podczas karmienia krwawienie nasila się. Z upływem czasu zmienia się kolor krwi, na bardziej jasny, a w ostatnim etapie jest już szaro-biały. Powoli znikają też skrzepy.

W pierwszych dniach po porodzie kobiety odczuwają napięcie w okolicach macicy, która jest jeszcze dość twarda. Po kilku dniach ten rodzaj napięcia mija, ale odczuwalne są skurcze i dolegliwości bólowe.

Po pierwszym porodzie inwolucja macicy, czyli cofanie zmian nie wywołuje bardzo silnych dolegliwości bólowych. Po kolejnych ciążach macica potrzebuje więcej czasu na powrót do stanu sprzed porodu, a zatem proces obkurczania może być bardziej bolesny.

Reklama

Jak wygląda macica po porodzie?

Czy macica po porodzie jest większa? Zdecydowanie tak, macica po porodzie jest o wiele większa niż w swojej normalnej postaci. Jej objętość w ciąży zwiększa się ponad dziesięciokrotnie. Normalnie macica waży około 70 g, po porodzie osiąga wagę do 1000 g, a niekiedy nawet do 1400 g. Jest także mocno rozciągnięta i napięta. W procesie obkurczania zmniejsza swoją wagę do stanu sprzed porodu.

W procesie inwolucji macicy zmniejsza się nie tylko jej masa mięśniowa, ale także przywracane jest prawidłowe endometrium, czyli proces zmian w obrębie błony śluzowej wyścielającej wnętrze jamy macicy.

Przez pierwsze kilka dni po porodzie macica jest twarda. W ciągu pierwszych 14 dni macica obkurcza się i staje się coraz bardziej miękka, a jej ciężar zmniejsza się nawet o połowę, osiągając wagę 500-700 g.

Macica powoli wraca do swojego naturalnego kształtu i pozycji, ale przez dłuższy czas jest zdecydowanie większa (około 3 razy) niż przed ciążą. Proces zmian w wyglądzie i wadze macicy przyspiesza oksytocyna, czyli hormon wytwarzany w dużych ilościach podczas karmienia piersią. To on powoduje skrócenie włókien mięśniowych macicy i jej powrót do normalnego wyglądu.

Obkurczanie macicy po cc

Obkurczanie macicy po cesarce trwa zdecydowanie dłużej niż po porodzie naturalnym. Rana, która powstaje po cesarskim cięciu spowalnia ten proces i wywołuje większe dolegliwości bólowe u kobiety.

Odchody z pochwy są jednak zdecydowanie mniejsze, a krwawienie mniej obfite. Jak długo obkurcza się macica po cesarce? W tych przypadkach może przedłużyć się i trwać nawet ponad 8 tygodni.

Cesarskie cięcie wywołuje po porodzie wiele zmian w obrębie macicy, podobnych do tych, które pojawiają się po porodzie naturalnym. Kobieta odczuwa skurcze macicy, wywołane nadmierna ilością hormonów, wytwarzanych w czasie porodu, pojawia się krwawienie i odchody popołogowe, zawierające skrzepy.

Rozpoczyna się także proces zwężania macicy. Dolegliwości bólowe są zdecydowanie nasilone z uwagi ból fizyczny w miejscu nacięcia, który pojawia się nie tylko na skórze, ale także wewnątrz na ścianie macicy.

Poród przy zastosowaniu cesarskiego cięcia wiąże się z zastosowaniem znieczulenia. Po zakończeniu w gardle często zalega wydzielina, która uaktywnia kaszel. To powoduje napinanie brzucha i tym samym macicy, wywołując dodatkowy ból. Napinanie brzucha może także negatywnie wpłynąć na zrastanie się blizny macicy, która jest w procesie intensywnego zmniejszania.

U niektórych kobiet macica po cesarskim cięciu nie obkurcza się wystarczająco szybko. W takich sytuacjach istnieje duże prawdopodobieństwo dłuższego krwawienia i konieczność podania leków na obkurczanie macicy po cc. Te środki zawierają aktywna substancję podobną do oksytocyny, która wytwarza organizm w celu obkurczenia macicy po porodzie.

Reklama

Jak długo obkurcza się macica po porodzie?

Proces obkurczania macicy, dolegliwości z tym związane i ile czasu obkurcza się macica po porodzie uzależniony jest od rodzaju porodu. Zdecydowanie szybciej powrót do normalnego stanu fizjologicznego macicy zachodzi w przypadku kobiet rodzących siłami natury (poród naturalny) i karmiących piersią.

Ile trwa obkurczanie macicy po porodzie naturalnym? Po 6-8 tygodniach od porodu, czyli po zakończeniu połogu, macica wraca do normalnych rozmiarów. W pierwszym tygodniu proces ten może być wyjątkowo bolesny i szczególnie mocno odczuwalny w trakcie karmienia piersią.

Po upływie 14 dni od rozwiązania macica obniża się i jest już wyczuwalna nad spojeniem łonowym. Liczba porodów nie ma wpływu na czas obkurczania macicy, ale z pewnością obkurczanie jest bardziej bolesne po drugim lub kolejnych porodach.

Ile czasu obkurcza się macica po cc? W tych przypadkach czas ten ulega wydłużeniu i może trwać nawet do 10 tygodni od porodu. Cesarskie cięcie polega nie tylko na przecięciu skóry, ale także na nacięciu macicy. Zwykle jest przecinana nad pęcherzem moczowym, poprzecznie.

Zdarzają się także cięcia pionowe, szczególnie gdy kobieta ma mięśniaki. W tych przypadkach macica obkurcza się znacznie dłużej.

Reklama

Słabe obkurczanie macicy po porodzie

Obkurczanie się macicy po porodzie to naturalny fizjologiczny stan, niezależny od rodzaju porodu. Pojawia się krwawienie i odchody połogowe, które sygnalizują, iż macica oczyszcza się. W niektórych przypadkach krwawienie może być za obfite, zbyt bolesna, o nieprzyjemnym zapachu. Warto obserwować organizm w tym okresie i sygnalizować lekarzowi o wszelkich nieprawidłowościach.

Bolesne obkurczanie macicy po porodzie jest skutkiem skurczów, jakie wywołuje macica. Ból w tym przypadku jest normalnym zjawiskiem, spowodowanym następującymi skurczami macicy:

 • tonicznymi, które są efektem stałego wzmożonego napięcia mięśniówki macicy. Twarda i napięta macica ma chronić przed nadmiernym krwawieniem,
 • samoistnymi, które trwają znacznie krócej,
 • odruchowymi, które pojawiają się w trakcie karmienia piersią i związane są z wydzielaniem oksytocyny.

Odchody połogowe i krwawienie świadczą o właściwym procesie gojenia błony śluzowej macicy. Nieprawidłowe obkurczanie macicy po porodzie najczęściej przejawia się słabym krwawieniem lub krwawieniem o bardzo nieprzyjemnym zapachu, nieprzypominającym woni krwi menstruacyjnej.

Słabe obkurczanie może oznaczać zbyt małe rozciągnięcie mięśnia macicy. Takie sytuacje wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą doprowadzić do infekcji lub niebezpiecznego krwotoku. Niebezpieczne są także zbyt obfite krwawienia, które wymagają ciągłych zmian podpasek.

Często sygnałem o rozwijającym się zakażeniu lub niedostatecznym oczyszczeniu i obkurczeniu macicy.

Niebezpieczną jest sytuacja, w której macica się nie obkurcza się po porodzie. Często jest to objaw niedowładu macicy, który prowadzi do silnego krwotoku poporodowego. Kobieta potrzebuje w tym przypadku szybkiej pomocy medycznej.

Lekarze często już na etapie porodu, przewidując to powikłanie, podają rodzącej środki farmakologiczne, których zadaniem jest wspomaganie obkurczania macicy. W wielu przypadkach po porodzie stosowany jest także masaż macicy i ręczne wydobycie łożyska.

Reklama

Jak przyspieszyć obkurczanie macicy?

W sytuacjach nieprawidłowego i zbyt powolnego obkurczania macicy wskazane jest wsparcie tego procesu. Jak przyspieszyć obkurczanie macicy po porodzie?

Jednym ze sposobów jest podanie kobiecie leków na obkurczenie macicy po porodzie. Nieprawidłowe obkurczenie mięśnia macicy jest jedną z przyczyn krwotoku poporodowego.

Lekarze zalecają podanie oksytocyny, która działa naskurczowo. Preparatem o podobnym działaniu jest także karbetocyna, która indukuje toniczne skurcze macicy i zwiększa ich częstotliwość. Ta substancja czynna zwiększa dodatkowo napięcie macicy.

Kolejną możliwością jest zastosowanie metylergometryny, wywołującej rytmiczne skurcze mięśnia macicy.   

Naturalnymi sposobami na obkurczenie macicy po porodzie, wspierającymi ten proces są:

 • częste oddawanie moczu, ponieważ przy pełnym pęcherzu macica trudniej się obkurcza,
 • karmienie piersią,
 • masaż macicy.

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Śmieja, A. Kamińska i inni „Krwotok poporodowy – przyczyny, profilaktyka, farmakoterapia”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, tom 3, nr 4, str. 137-142, Via Medica, ISSN 2451-0122,
 • „Karmienie piersią”, www.rodzicpoludzku.pl (data dostępu 15.09.2021),
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dz.U.2018.1756 z dnia 2018.09.11.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Połóg
Ile trwa połóg po cesarce, a ile po porodzie naturalnym?
Kobieta po cesarce trzyma noworodka przy piersi
Ćwiczenia po porodzie – kiedy można zacząć? Jak ćwiczyć?
Kobieta wykonuje ćwiczenia po porodzie z niemowlakiem na rękach
Baby blues a depresja poporodowa
Podobne artykuły
Cesarskie cięcie
Wzdęty brzuch, ból jelit, zrosty... Jakie objawy po cesarskim cięciu powinny niepokoić?
Pacjentka po porodzie
Czym się objawia obkurczanie macicy po porodzie?
Kobieta ściska spodnie w okolicy narządów rozrodczych
Jak wygląda pochwa po porodzie i jak długo zajmuje jej powrót do normy?
Kobieta z blizną po cesarce trzyma swoje nowo narodzone dziecko
Jak prawidłowo powinna goić się blizna po cesarce? Jak z nią postępować?
Szwy po porodzie - jak długo rozpuszczają, jak dbać o krocze?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!