Dotyczy coraz większej liczby osób, dosłownie niszczy od środka. Sprawdź.
Dotyczy coraz większej liczby osób, dosłownie niszczy od środka. Sprawdź.
Dotyczy coraz większej liczby osób, dosłownie niszczy od środka. Sprawdź.

Interseksualizm – na czym polega? Charakterystyka

Interseksualizm określany jest także jako hermafrodytyzm oraz obojnactwo. Termin ten oznacza występowanie u jednej osoby cech narządów płciowych żeńskich i męskich. Na świecie występuje znikomy procent interseksualistów. Jednak warto wiedzieć więcej o tym zaburzeniu rozwojowym, jakie są jego przyczyny i jak się postępuje po jego wykryciu.
Obojnactwo
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest interseksualizm? 

Interseksualizm oznacza zaburzenie płciowe, które określa się także jako hermafrodytyzm lub obojnactwo. 

Zjawisko hermafrodytyzmu polega na posiadaniu przez jedną osobę cech obu płci: kobiety i mężczyzny. W jednym ciele występują tutaj równocześnie narządy żeńskie i męskie. 

Mówiąc o cechach płciowych należy rozróżnić je na trzy segmenty: 

  • pierwszorzędowe cechy płciowe, do których zalicza się m.in. jajniki, czy jądra,
  • drugorzędowe cechy płciowe, w których lokują się zewnętrzne organy płciowe (takie jak np. pochwa i penis),
  • trzeciorzędowe cechy płciowe, odnoszące się do wyglądu zewnętrznego, charakterystycznego dla danej płci (np. powiększone piersi, talia, zarost, czy muskuły). 

Interseksualizm rozwija się w życiu płodowym, zatem z tą dysfunkcją przychodzi się na świat. Może mieć ona postać tzw. prawdziwą (interseksualizm prawdziwy) lub rzekomą (interseksualizm rzekomy męski i interseksualizm rzekomy żeński). 

Jak się przejawia interseksualizm?

Interseksualizm prawdziwy dotyczy znikomej liczby żywo urodzonych dzieci, a przejawia się występowaniem zarówno narządów płciowych męskich, jak i żeńskich u jednego człowieka, tzn. że jedna osoba ma zarówno jądro jak i jajnik lub jeden z tych narządów ale zmutowany z dwóch organów, odpowiadających różnym płciom. 

Interseksualizm rzekomy natomiast zdarza się częściej niż ten opisywany powyżej, dzieli się on na dwa kolejne: interseksualizm rzekomy męski i interseksualizm rzekomy żeński. W tym przypadku mamy do czynienia ze swego rodzaju sprzecznością, gdzie płeć zdefiniowana przez chromosomy w czasie życia płodowego nie jest tożsama z wyglądem fizycznym tej osoby.

Hermafrodytyzm rzekomy żeński oznacza, że genetyczna kobieta posiada walory męskich organów płciowych, w związku z tym np. wargi sromowe mogą być częściowo zrośnięte, a łechtaczka może przypominać wyglądem małe prącie.

Obojnactwo rzekome męskie z kolei polega na pojawieniu się u genetycznego mężczyzny cech narządów płciowych występujących u kobiet.

Reklama

Przyczyny interseksualizmu

Uznaje się, że głównymi przyczynami interseksualizmu są nieprawidłowo funkcjonujące hormony oraz mutacje genetyczne.

Chromosomy są to struktury, które decydują o płci dziecka. Jeśli na etapie rozwoju płciowego płodu dojdzie do jakiś anomalii genetycznych, komórka może nie otrzymać informacji na temat płci przyszłego dziecka, dlatego rozwija się w obu kierunkach, czyli tworzy organizm o cechach obojnaczych. 

Poza genetyką także zaburzenia hormonalne mogą powodować nieprawidłowości w budowie narządów płciowych dziecka i wywołać interseksualizm.

Interseksualizm - postępowanie i leczenie

Co do postępowania w sprawie interseksualizmu ścierają się dwie opinie. Jedna mówi o konieczności podjęcia niezwłocznego leczenia, polegającego najczęściej na operacji chirurgicznej, korygującej narządy płciowe w kierunku jednej płci i terapii hormonalnej. W praktyce najczęściej zaraz po urodzeniu podejmowana jest decyzja jaką płeć zostawi się dziecku i zgodnie z tym operuje. 

Inna koncepcja, której przyklaskują interseksualiści, polega na odroczeniu postępowania leczniczego do czasu kiedy interseksualista sam będzie w stanie zdecydować w kierunku której płci chce podążać. Ten wariant jest możliwy o ile pozostawienie dziecku cech obojnaczych nie zagraża jego życiu i zdrowiu.

Taką decyzję osoba interseksualna zwykle może już podjąć w okresie dojrzewania płciowego, czy po uzyskaniu pełnoletności, a niekiedy jeszcze później.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Interseksualizm a otoczenie

Bardzo istotną kwestią w przypadku interseksualizmu jest podejście najbliższego otoczenia do tej nietypowej sytuacji. Jeśli opiekunowie i najbliższe osoby dla interseksualisty nie będą postrzegały sprawy jego seksualności jako problemu, czegoś, czego należy się wstydzić, przemilczać, a nawet negować, a zapewnią mu wsparcie i serdeczność, może to uchronić osobę interseksualną przed stanami lękowymi, nerwicą, czy depresją (które w takich sytuacjach często występują u obojnaków). 

To silna podwalina pod ogromnie ważną decyzję dla interseksualisty, który na pewnym etapie życia zdecyduje czy czuje się bardziej kobietą, czy mężczyzną i zgodnie ze swoim postanowieniem podda się kuracji zmierzającej do eliminacji płci „zbędnej”, a pozostawieniu cech płci pożądanej.

Czytaj również:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
5 faktów o wpływie nauki na zdrowie i kondycję
Okulary na książkach
Przeczytaj artykuł
Obojnactwo - co oznacza prawdziwy i rzekomy hermafrodytyzm?
Obojnactwo
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Mężczyzna siedziący w łóżku
Podobne artykuły
Promiskuityzm w związku
Promiskuityzm – co to jest i na czym polega? Przyczyny
Flaga osób niebinarnych
Osoba niebinarna - co to znaczy?
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?
Ocieranie się
Froteryzm - czym jest to zboczenie seksualne?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!