Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jak opóźnić okres? Poznaj bezpieczne sposoby

Jeśli czeka cię wyjątkowe wydarzenie i nie chcesz, by zakłóciły je dolegliwości i uciążliwości związane z menstruacją, możesz opóźnić okres. Termin krwawienia na bardziej dogodny zmienimy dzięki wykorzystaniu doustnej antykoncepcji. Pamiętajmy jednak, że przyjmowanie tabletek hormonalnych może nastąpić wyłącznie po konsultacji z ginekologiem i z użyciem preparatów przepisanych tylko dla nas!
Kobieta z tamponem na czas okresu
Źródło: 123RF
Spis treści

Jeśli czekają cię wakacje marzeń albo planujesz ślub, okres to zapewne ostatnie, co chciałabyś, aby w tym czasie cię spotkało. Wielu z paniom, podczas miesiączkowania, towarzyszy złe samopoczucie, w tym silny ból brzucha. Konieczne są także systematyczne wizyty w toalecie w celu zmiany podpaski czy tamponu.

Reklama

Tabletki na opóźnienie okresu tylko pod kontrolą lekarza

Aby miesiączka nie wystąpiła w czasie, w którym chcemy być w świetnej dyspozycji psychofizycznej, stosuje się doustne tabletki hormonalne. Wiele kobiet, które przyjmują tabletki dwuskładnikowe, nie robi przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami pigułek. Metodę tą stosowały od lat panny młode, a nawet sportsmenki. Jednak każda ingerencja w gospodarkę hormonalną powinna mieć miejsce tylko i wyłącznie pod czujnym okiem lekarza, który wskaże kiedy, jakie medykamenty i w jaki sposób możemy przyjmować. Odradzamy także stosowanie jakichkolwiek „cudownych” tabletek na opóźnienie okresu dostępnych w internecie bez recepty. Mogą one nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zdecydowanie niewskazane jest również zażywanie tabletek, które lekarz przepisał nie nam, ale na przykład koleżance. 

Reklama

Minipigułka zmniejsza krwawienie

Aby uniknąć uciążliwości związanych z menstruacją można zastosować tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe. Dzięki temu krwawienie jest znacznie mniejsze, o ile w ogóle wystąpi. U niektórych kobiet może bowiem nawet całkowicie zaniknąć 

Tak zwana minipigułka zawiera jedynie progestagen i uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej oraz hamuje owulację. Stosuje się ją bez siedmiodniowej przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami, charakterystycznej dla tabletek dwuskładnikowych, w trakcie której następuje krwawienie. Minipigułki poleca się nastoletnim kobietom oraz tym po 35. roku życia, jak również paniom karmiącym piersią czy palącym papierosy. Nie mogą ich stosować pacjentki cierpiące na chorobę zakrzepowo-zatorową oraz te, u których występują lub występowały ciężkie choroby wątroby, nowotwory progestagenozależne i krwawienia. Szczególną ostrożność zachować muszą natomiast pacjentki mające cukrzycę i z ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Co zrobić, aby móc „sterować” okresem poprzez doustną antykoncepcję? Przede wszystkim należy odpowiednio wcześnie zgłosić się do ginekologa, przynajmniej z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. 

Reklama

Inne przyczyny opóźnienia miesiączki

Okres może zostać opóźniony nie tylko poprzez ingerencję farmaceutykami, ale także bez naszej „pomocy”. Wśród przyczyn opóźnienia miesiączki znajdują się:

Najlepszym, bo przede wszystkim najzdrowszym sposobem na uniknięcie krwawienia w czasie, kiedy chcielibyśmy bardzo tego uniknąć, może być umiejętne planowanie przynajmniej niektórych wydarzeń. Termin urlopu możemy przecież dostosować tak, aby nie wypadł w czasie tych „trudnych dni”. Niestety są mankamenty tej metody, gdyż będzie ona skuteczna tylko u pań, które nie mają problemów z regularnym okresem i są w stanie przewidzieć kiedy będą miesiączkować za kilka miesięcy.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miesiączka
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Kobietę boli brzuch
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?
Kalendarz miesiączki
Jak długo trwa faza folikularna i za co odpowiada?
Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego
Podobne artykuły
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Kobieta z miesiączką
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!