Dla Ciebie, na zdrowie!

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie powinno powodować specjalnych skutków ubocznych, ponieważ pigułki antykoncepcyjne najnowszej generacji są tak skonstruowane, aby mogły zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na organizm po zaprzestaniu ich stosowania. Jednak każdy organizm reaguje w sposób indywidualny, gospodarka hormonalna potrzebuje czasu aby dojść do normy i zdarzają się sytuacje, kiedy odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na pojawienie się niepożądanych objawów.
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Tabletki antykoncepcyjne stanowią jedną z najpopularniejszych współczesnych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej warto zasięgnąć wiedzy na temat jej działania, stosowania, ale również skutków jej odstawienia.
 • Decyzja o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie wymaga konsultacji i badań lekarskich. Zazwyczaj kobieta rezygnuje z tej formy antykoncepcji, ponieważ planuje potomstwo.
 • Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie musi powodować skutków ubocznych, ani negatywnie wpływać na zdrowie kobiety. Jednak często zdarzają się charakterystyczne objawy, tj.: zaburzenia cyklu menstruacyjnego, wahania nastroju, zmniejszenie objętości piersi, itd.
 • W przypadku planowania ciąży przez kobietę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zaleca się zaczekać z ewentualną ciążą 3-4 miesiące. To pozwoli organizmowi na pełną regenerację i odpowiednie wyregulowanie gospodarki hormonalnej.
SPRAWDŹ TEŻ: Wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych. Jak je dobrać?
Spis treści

Wśród najczęściej wymienianych efektów ubocznych po odstawieniu pigułek można wyróżnić:

 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego w postaci nieregularnego okresu lub jego braku, 
 • przybieranie na wadze, 
 • pogorszenie się kondycji skóry i włosów. 

Obawy co do skutków zakończenia przyjmowania antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek dotyczą również możliwości zajścia w ciążę.

Reklama

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych współczesnych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Z tego też powodu wątpliwości pojawiają się nie tylko w temacie samego stosowania, ale również w kwestii skutków odstawienia pigułek antykoncepcyjnych. 

Podobnie jak samo przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, tak i ich odstawienie powinno być świadomym i przemyślanym krokiem. O ile stosowanie antykoncepcji hormonalnej wymaga konsultacji i badań lekarskich, o tyle do zaprzestania brania pigułek wystarczy konkretna decyzja.

Zanim jednak decyzja zostanie wprowadzona w życie, warto zasięgnąć wiedzy w temacie ewentualnych objawów odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. 

Powody odstawienia tabletek antykoncepcyjnych mogą być różne. Pigułki antykoncepcyjne najnowszej generacji zawierają o wiele niższe stężenia hormonów, niż te używane przed laty, dlatego też coraz rzadziej przyczyną zakończenia stosowania tego środka antykoncepcyjnego są względy zdrowotne. 

Zdecydowana większość kobiet decyduje się na ten krok, ponieważ planuje potomstwo, a organizm potrzebuje czasu na regenerację po przyjmowaniu syntetycznych hormonów. 

Niekiedy jednak, do odstawienia lub zmiany tabletek antykoncepcyjnych mogą skłonić skutki uboczne pojawiające się w wyniku samego przyjmowania tej formy antykoncepcji hormonalnej lub niepokojące wyniki badań kontrolnych. Wówczas odstawienie pigułek powinno się odbywać pod opieką specjalisty. 

W większości przypadków odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami ani z negatywnym wpływem na zdrowie. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych, organizm kobiety przyzwyczaja się do codziennego przyjmowania stałej dawki hormonów.

Przerwanie takiego procesu może wiązać się z zachwianiem równowagi hormonalnej w organizmie, co może wpłynąć na pogorszenie samopoczucia.  

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych zaleca się po zażyciu wszystkich pigułek z opakowania.

Reklama

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a okres 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów związanych z odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych są różnego rodzaju zaburzenia cyklu menstruacyjnego. 

To m.in.:

 • spóźniający się okres po odstawieniu tabletek,
 • nieregularny okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych,
 • brak okresu po odstawieniu tabletek.

Dodatkowo miesiączki mogą stać się bardziej obfite i bolesneDotyczy to przede wszystkim tych kobiet, które cierpiały na podobne dolegliwości związane z zaburzeniami miesiączkowania, jeszcze zanim zaczęły stosować tabletki antykoncepcyjne.

Po około pół roku od zaprzestania przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych sytuacja związania z cyklem miesiączkowym powinna się ustabilizować. 

Reklama

Brak okresu po odstawieniu tabletek 

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnym potrafi zaniepokoić niektóre kobiety, a część z nich obawia się, że brak miesiączki może być w tym przypadku oznaką niepłodności. Nic bardziej mylnego.

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest zazwyczaj typowym objawem związanym z zakończeniem przyjmowania pigułek i podobnie jak nieregularny okres, może trwać nawet do pół roku. Jeśli jednak taki stan będzie się przedłużał, należy udać się do lekarza. 

Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być również objawem ciąży.  

Spóźniający się okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być związany z klasycznymi zaburzeniami cyklu menstruacyjnego po zaprzestaniu przyjmowania pigułek, bądź, podobnie jak brak okresu, może być objawem ciąży.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Reklama

Ciąża po odstawieniu tabletek 

Jak szybko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zajść w ciążę? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Pierwsze krwawienie, które następuje po odstawieniu tabletek, nie jest jeszcze miesiączką, a tzw. krwawieniem z odstawienia, które pojawia się najczęściej między drugim, a czwartym dniem po zakończeniu stosowania środków antykoncepcyjnych.

Prawdziwa menstruacja powraca dopiero po kolejnym cyklu. Wówczas gospodarka hormonalna zaczyna się stabilizować, a w trakcie cyklu może dojść do zapłodnienia.

Należy jednak pamiętać o tym, że pomimo początkowego braku prawdziwej miesiączki, owulacja może się pojawić w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek, a zdarza się i tak, że jajniki uwolnią jajeczko już na drugi dzień po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Oznacza to, że do zapłodnienia może dojść już następnego dnia od odstawienia pigułek. 

Warto również nadmienić, że w pierwszych miesiącach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, płodność kobiety jest zwiększona, a dodatkowo wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej. 

Mimo wszystko, kobietom, które rezygnują ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ planują potomstwo, lekarze zalecają aby z ewentualną ciążą poczekały ok. trzech, czterech miesięcy od odstawienia pigułek.

To pozwoli organizmowi na pełną regenerację i odpowiednie wyregulowanie gospodarki hormonalnej oraz wszystkich procesów fizjologicznych. Warto wówczas pomyśleć o innej formie antykoncepcji, np. o stosowaniu prezerwatyw

Można skorzystać też z konsultacji w przychodni online jaką jest Dimedic. Umożliwia ona przeprowadzenie konsultacji lekarskiej bez wychodzenia z domu. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i indywidualnie dopasowuje sposób leczenia do jego potrzeb.

Internetowa przychodnia umożliwia przedłużenie recepty w leczeniu przewlekłym. Pomaga również w leczeniu m.in. menopauzy, chorób wenerycznych, zaburzeń potencji czy przedwczesnego wytrysku. W wygodny i dyskretny sposób dostarcza do domu lek lub receptę do samodzielnej realizacji.

Reklama

Objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych 

Głównym, jednym z pierwszym, a czasami jedynym objawem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest pojawienie się krwawienia. Nie jest to jeszcze menstruacja, a tzw. krwawienie z odstawienia. Pojawia się zazwyczaj pomiędzy drugim a czwartym dniem od odstawienia pigułek antykoncepcyjnych, często przybiera formę plamienia i trwa ok. 3-4 dni.

To całkiem naturalna reakcja organizmu, która jest wstępem do uregulowania cyklu miesięcznego. Prawdziwy okres powinien pojawić się po ok. miesiącu, ale ze względu na możliwość występowania w tym czasie zaburzeń cyklu menstruacyjnego, może nadejść później, nawet do pół roku.

Reklama

Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych 

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie musi powodować skutków ubocznych, ani negatywnie wpływać na zdrowie kobiety. Jednak w niektórych przypadkach, zakończenie stosowania pigułek antykoncepcyjnych wiąże się z niepożądanymi objawami.

Objawy te mogą się od siebie różnić, bowiem każdy kobiecy organizm może zareagować w sposób odmienny i indywidualny.  

Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można zaliczyć:

 • zaburzenia miesiączkowania w postaci nieregularnego cyklu menstruacyjnego,
 • pogorszenie jakości skóry i włosów (przetłuszczanie się, wypadanie),
 • pojawienie się zmian trądzikowych na skórze i łojotoku,
 • powrót bolesnego miesiączkowania, jeśli problem ten występował przed przyjmowaniem pigułek,
 • zmniejszenie objętości piersi,
 • wahania nastroju.

Warto pamiętać o tym, że odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może się również wiązać z pozytywnymi skutkami dla organizmu. Po zakończeniu stosowania pigułek może wzrosnąć libido i  kobieta będzie odczuwała większą ochotę na seks. Ponadto powinno się znacząco poprawić nawilżenie pochwy. Mogą również ustąpić migrenowe bóle głowy. A co z masą ciała?

Reklama

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a waga

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wiele kobiet może odczuć spadek wagi. To bardzo pozytywny skutek zakończenia przyjmowania pigułek, jednak nie wiąże się on z utratą tkanki tłuszczowej, a jest efektem wyregulowania gospodarki wodno-elektrolitowej.

Syntetyczne hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych powodują zatrzymywanie wody w organizmie, co często skutkuje obrzękami, uczuciem ciężkości i wzrostem masy ciała.

Odstawienie tabletek uwalnia wodę z organizmu i przestaje się ona gromadzić. Stąd zauważalny spadek wagi. Jednak poziom tkanki tłuszczowej pozostaje na swoim poziomie. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Król, M. (2018). Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety. Kosmetologia Estet, 3(7), 289-294.
 • Allen, R. H., & Forcier, M. (2011). Seksualność nastolatków i zapobieganie ciąży. SRM, 9(1), 18-24.
 • Ressler, I. B., & Jain, T. Odwracalne metody antykoncepcji: wpływ na przyszłą płodność. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/052/original/45-49.pdf (dostęp: 28.07.2021)
 • Hejmej, A., Perończyk, K., Kowalczyk, R., Nowosielski, K., Waszyńska, K., & Lew-Starowicz, Z. (2015). Stosowanie antykoncepcji w grupie studentek uczelni wyższych–badanie pilotażowe. Ginekologia i Położnictwo - medical project, 2(36), 71-80.
 • Wolski H. Wybrane aspekty działań niepożądanych złożonej doustnej antykoncepcji hormonalnej. Ginekol Pol 2014, vol. 85: 944-949
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Spirala domaciczna
Wkładka domaciczna – jak działa? Skuteczność, skutki uboczne
Kobieta z obandażowaną dłonią na której ma zakażoną ranę
Zakażenie rany - objawy i rodzaje. Jak wygląda i jak leczyć?
Kobieta używająca aerozolu na gardło z oktenidyną
Oktenidyna - zastosowanie i działanie. Jakie preparaty?
Produkty bogate w witaminę B2
Witamina B2 - właściwości. Gdzie występuje ryboflawina?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?