To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jak przyspieszyć okres? - spóźniający, pierwszy i jego koniec? Domowe sposoby i zioła

Jak przyspieszyć okres? Co zrobić, kiedy miesiączka się spóźnia, lub jej spodziewany termin koliduje z ważnym wydarzeniem życiowym? Czy należy brać leki, a może pomogą sprawdzone domowe sposoby i zioła?
Kalendarz dni płodnych
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Miesiączka bardzo często wypada w ważnym dniu dla kobiety, np. podczas ważnego wydarzenia lub wakacyjnego wyjazdu. Istnieją jednak sposoby na przyspieszenie okresu.
 • Tabletki antykoncepcyjne są najskuteczniejszą metodą przesuwania wystąpienia miesiączki. Jak działają?
 • Na przyspieszenie miesiączki stosuje się też domowe sposoby, takie jak przyjmowanie aspiryny lub witaminy C, gorące kąpiele, a nawet picie wina. Które z nich są skuteczne i bezpieczne?
SPRAWDŹ TEŻ: Jak opóźnić okres? Poznaj bezpieczne sposoby
Spis treści

Reklama

Czy można przyspieszyć okres?

Jak przyspieszyć okres? - oto jest pytanie. Przesunięcie terminu miesiączki jest możliwe, także w sposób precyzyjny i całkowicie planowany, jednak jedyną wiodącą do tego drogą jest zastosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Czy jest to potrzebne? Niekiedy może być przydatne, zazwyczaj w związku z ważnymi wydarzeniami, których nie powinny mącić problemy związane z krwawieniem miesięcznym.

Czy jest to bezpieczne? Przy użyciu tabletek - tak, zakładając jednak, że „manewrowanie” terminem będzie działaniem doraźnym, sporadycznym, nie zaś stosowanym z każdej możliwej okazji wiele razy w roku.

Pytanie, jak przyspieszyć miesiączkę, jest też zadawane w związku z różnego typu schorzeniami i zaburzeniami, które wpływają na nieregularność cykli bądź też regularnie rzadkie występowanie krwawień.

W takich przypadkach tym bardziej nie należy jednak odwoływać się do domowych sposobów, lecz skorzystać z fachowej pomocy medycznej.

Możliwe, że podłoże problemu jest na tyle poważne, iż stanowi przyczynek do wdrożenia specjalistycznego leczenia.

Jak skutecznie przyspieszyć okres? Kiedy warto to robić? Które środki mają udowodnione działanie naukowe, a które nie? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Reklama

Kiedy warto przyspieszyć okres?

Pytanie, jak dostać szybciej okres, z reguły ma charakter czysto praktyczny. Rzecz w tym, by krwawienie, wraz z całym zestawem uciążliwości mu towarzyszących, nie kolidowało z wydarzeniem, które z różnych powodów jest dla kobiety ważne.

Motywacja ta jest zrozumiała, biorąc pod uwagę, że miesiączka to nie tylko problemy natury higienicznej, ale też w wielu przypadkach:

 • bolesność w podbrzuszu i w okolicach lędźwiowych kręgosłupa,
 • migrenowy ból głowy,
 • obrzęk i tkliwość piersi,
 • huśtawka nastrojów,
 • drażliwość,
 • wzrost masy ciała,
 • nasilenie zmian trądzikowych, etc.

Najczęściej kobiety pytają, jak przyspieszyć okres przed ślubem, co nie powinno szczególnie dziwić. Ceremonia w białej sukni, później zabawa weselna, być może noc poślubna, a wszystko to w emocjach i stresie.

Zmaganie się z krwawieniem miesięcznym w takich okolicznościach jest dla większości osób dalece niepożądanym obciążeniem dodatkowym, psującym radość i odbierającym swobodę w tym wyjątkowym momencie życia.

Często też pada pytanie, jak przyspieszyć okres przed wakacjami. Motywacje z grubsza są podobne - chodzi o wymiar praktyczny, zwłaszcza jeśli planowany jest leniwy wypoczynek nad morzem lub aktywny, na przykład w górach.

Uciążliwości samego okresu oraz niedogodności związane z koniecznością zmiany podpasek lub tamponów, działają na wiele kobiet odstraszająco.

Ale istnieją też okoliczności znacznie mniej przyjemne. Należy do nich między innymi planowana operacja czy pobyt w szpitalu. Zdarza się, że okres jest wówczas niepożądany nie tylko ze względów higienicznych, ale też medycznych.

O ile można przyspieszyć okres?

Kolejne ważne pytanie: o ile można przyspieszyć okres? O tydzień? 5, 3, 2 dni? A może jeden dzień? Jeśli w grę nie wchodzą zaburzenia cyklu menstruacyjnego i manipulowanie datą miesiączki ma charakter użytkowy, wszystko zależy od tego, jakie środki zostaną zastosowane.

W sytuacji, gdy kobieta zdecyduje się skorzystać z tabletek antykoncepcyjnych, termin krwawienia można zaplanować niemal dowolnie, dokładnie wtedy, kiedy się chce.

W przypadku innych sposobów, efekt będzie nieprzewidywalny i raczej znikomy. Nawet jeśli uda się sprowokować miesiączkę nieco wcześniej, różnica nie będzie szczególnie zauważalna. Nie warto zatem postępować w ten sposób, jeśli przyczyna tego typu „manipulacji” jest naprawdę istotna.

Reklama

Jak przyspieszyć okres, który się spóźnia?

Oprócz motywacji użytkowych, istnieją też przesłanki, które w uproszczeniu można nazwać medycznymi. Wiele kobiet pyta, jak przyspieszyć spóźniający się okres w sytuacji, gdy krwawienia są nieregularne co do zasady i rzadkie lub też sytuacja taka ma miejsce incydentalnie.

Pierwszy z wymienionych przypadków jest łatwiejszy do wyjaśnienia. Rozwiązaniem jest wizyta u lekarza i wyjaśnienie przyczyn takiego stanu rzeczy.

Jeśli podłożem problemu nie jest poważne schorzenie lub zaburzenie wymagające leczenia, skutecznym antidotum będą tabletki antykoncepcyjne. Oczywiście przy założeniu, że pacjentka nie planuje w najbliższym czasie starać się o dziecko.

Z oczywistych względów sytuacja wygląda inaczej, gdy okres spóźnia się z powodu zajścia w ciążę. W takim przypadku miesiączka oczywiście nie nadejdzie w najbliższych miesiącach niezależnie od zastosowanych środków, chyba że dojdzie do poronienia.

Jeśli kobieta jest świadoma tego, że doszło do zapłodnienia, pytania o możliwość przyspieszenia okresu są de facto zawoalowanymi pytaniami o aborcję. Jeśli takiej świadomości nie ma, a miesiączka spóźnia się znacznie, w pierwszej kolejności warto przede wszystkim wykonać test ciążowy.

Od razu należy wyjaśnić, że skutki przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych po zapłodnieniu nie są dobrze poznane naukowo. Generalnie nie zaleca się więc ich używania w jakimkolwiek celu w tym szczególnym okresie życia.

Jeśli chodzi o inne substancje, które kobiety niekiedy przyjmują na przyspieszenie miesiączki, warto wspomnieć na przykład o aspirynie.

Jak podają specjaliści Polskiego Banku Komórek Macierzystych, efektem jej nadużywania w ciąży może być choćby rozszczep kręgosłupa u dziecka lub  przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego.

Reklama

Jak przyspieszyć koniec okresu?

Jak przyspieszyć zakończenie okresu? To kolejne często stawiane pytanie, zwłaszcza przez kobiety, które tę fazę cyklu menstruacyjnego przechodzą w sposób uciążliwy, z obfitym krwawieniem, różnego typu bolesnościami czy silnymi wahaniami nastroju.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, że miesiączka jest procesem fizjologicznym, będącym konsekwencją złuszczania się błony śluzowej macicy, następującym w sytuacji, gdy w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia.

Nie ma możliwości ingerowania w ten proces, ani za pomocą leków, ani jakichkolwiek domowych sposobów. W takiej sytuacji dociekanie, jak można przyspieszyć koniec okresu jest z góry skazane na niepowodzenie.

Reklama

Jak przyspieszyć pierwszy okres?

Jak przyspieszyć okres u 12-latki, co zrobić, żeby szybciej dostać okres, jak wywołać pierwszą miesiączkę - to klasyczne pytania, które zadają dojrzewające dziewczęta. W tej kwestii narosło wiele mitów, niekiedy także szkodliwych i niebezpiecznych.

Czy należy przyspieszać pojawienie się pierwszego okresu? Nie ma żadnych powodów, by przyspieszyć pierwszą miesiączkę u prawidłowo rozwijającej się nastolatki.

Dojrzewanie płciowe jest kwestią indywidualną, a jego tempo bardzo zróżnicowane. Pierwszy okres może się pojawić w wieku nawet 11 lat, ale też rok, dwa, a nawet trzy później.

W przypadku dwunastoletnich dziewcząt brak okresu jest zjawiskiem naturalnym. Rady, by moczyć nogi w gorącej wodzie czy zwiększyć intensywność wysiłku fizycznego są bezużyteczne. W ten sposób nie da się ingerować w naturalne procesy rozwojowe.

Ale są też sytuacje, kiedy niewinne pytanie jak przyspieszyć dostanie okresu nabiera innego ciężaru gatunkowego. Dzieje się tak, gdy nastolatka nie zaczyna miesiączkować do końca 14 roku życia - jest to umowna granica dzieląca stan fizjologiczny od patologii.

Jeśli okres nie pojawi się do tego czasu, stanowi to przyczynek do rozpoznania tzw. pierwotnego braku miesiączki. W takim jednak przypadku należy się liczyć z tym, że przyczyny zaburzenia są poważne, a proste środki nie będą stanowić remedium.

A. Drosdzol-Cop i A. Zachurzok podają, że podłoże problemu stanowić mogą przede wszystkim:

 • pierwotna niewydolność jajników (48,5 proc. przypadków),
 • agenezja przewodów Müllera (16,2 proc.),
 • niedobór gonadotropin (8,3 proc.)
 • konstytucjonalne opóźnienie wzrastania i dojrzewania (6 proc. )

W takiej sytuacjach niezbędne jest wdrożenie zaawansowanego leczenia pod nadzorem specjalisty. Bardzo często ma ono charakter hormonalny.

Przykładowo, pierwotną niewydolność jajników leczy się poprzez suplementację estrogenem, jednocześnie podając progestagen, po to by zapobiegać przerostowi błony śluzowej jamy macicy oraz rozwojowi nowotworów tej części ciała.

Reklama

Jak szybko przyspieszyć okres?

Jak przyspieszyć okres w jeden dzień, jak szybko wywołać krwawienie „na zawołanie”? Tego typu cudowne metody nie istnieją.

Jedynym sprawdzonym postępowaniem jest kuracja z użyciem tabletek antykoncepcyjnych, jednak na jej efekty należy poczekać nieco dłużej.

Pozostałe metody, których przegląd znajduje się w dalszej części artykułu, nie gwarantują skuteczności, zwłaszcza jeśli chodzi o działania planowe.

Część z nich może sprowokować krwawienie kilka godzin wcześniej, niż miałoby ono nastąpić w sposób naturalny, nie pozwala jednak przy tym świadomie kontrolować mechanizmów działania własnego organizmu.

Czy tabletki antykoncepcyjne przyspieszają okres?

Czy można przyspieszyć okres biorąc tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą znaną metodą regulacji cyklu miesięcznego.

Przyjmując tabletki zapobiegające zajściu w ciążę, kobieta ma możliwość pełnej kontroli na tym, kiedy dojdzie do krwawienia. Zastrzec jednak należy, że nie będzie to miesiączka, a tak zwane krwawienie z odstawienia. Dlatego pytanie, jak przyspieszyć okres tabletkami antykoncepcyjnymi, jest nie do końca precyzyjne.

Mechanizm działania pigułek antykoncepcyjnych uniemożliwia zajście w ciążę. W czasie ich stosowania wyhamowana zostaje owulacja, nie zachodzą też zmiany w macicy, mające na celu przygotowanie jej do przyjęcia zarodka. Nie ma zatem tkanek, które podlegałby złuszczaniu i wydaleniu wraz z miesiączką.

Większość tabletek przyjmuje się przez 21 dni, po których następuje 7-dniowa przerwa. W tym czasie dochodzi do wspomnianego wyżej krwawienia, będącego następstwem odstawienia preparatu.

Mechanizm ten można jednak nieco zmodyfikować. Wystarczy przestać przyjmować tabletki lub też rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania bez przerwy, przesuwając moment odstawienia o kilka dni, tak by krwawienie wypadło w odpowiednim momencie i nie kolidowało z ważnym terminem.

Należy jednak podkreślić, że tego typu ingerencję w naturalne procesy powinno się uskuteczniać pod kontrolą lekarza i tylko w wyjątkowych sytuacjach, nie eksperymentując zbyt często z własnym organizmem.

Czy witamina C przyspiesza okres?

Witamina C ma tę właściwość, że jest dobra na wszystko - przynajmniej w przekazywanych z pokolenia na pokolenia podaniach.

Jednym z mitów dotyczących jej cudownych właściwości jest możliwość przyspieszenia okresu po zastosowaniu większych dawek.

To o tyle ciekawe, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje na równych prawach mit zgoła odmienny, jakoby witamina C pomagała przesunąć miesiączkę w czasie.

Informacje takie często są podawane przez kobiety na forach internetowych, stanowiąc jakoby efekt własnych obserwacji. Naukowcy nie znajdują jednak żadnego uzasadnienia dla tego typu tez. Witamina C w żadnym razie nie jest środkiem przepisywanym przez lekarzy na regulację cyklu miesięcznego.

Bardziej uprawdopodobnione jest przypuszczenie, że substancja znana też jako kwas askorbinowy może być przydatna na obfity okres, obniżając nieco intensywność krwawienia.

Także i to twierdzenie nie jest jednak poparte naukowymi dowodami.

Aspiryna a przyspieszenie okresu

Kolejną, obok witaminy C, substancją przyjmowaną bez kontroli lekarskiej na wywołanie okresu, jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Czy ma to uzasadnienie?

Aspiryna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, powszechnie stosowanym w leczeniu objawów grypy, przeziębień i innych tego infekcji, manifestujących się gorączką i bólami stawowo-mięśniowymi. 

Ale ma też ten lek działanie rozrzedzające krew, dzięki czemu może być wykorzystywany także przez pacjentów kardiologicznych. Ta sama właściwość sprawia, że kwas acetylosalicylowy może przyspieszać rozpoczęcie okresu.

Nie ma jednak żadnej kontroli nad tym procesem - nie wiadomo, czy tak się stanie i kiedy. Co więcej, należy pamiętać, że lekarze nie rekomendują, a wręcz odradzają sięganie po tego typu środki kobietom, które chcą mieć szybciej okres

Efektem zażycia tabletki lub kilku tabletek może bowiem być krwotok.

Luteina na przyspieszenie okresu

Lekiem, który ginekolog może przepisać na wywołanie przyspieszenie okresu jest luteina. Dzieje się tak jednak głównie w przypadku poważnych zaburzeń miesiączkowania, skutkujących cyklami długimi i nieregularnymi.

Metody tej nie stosuje się doraźnie, w celu przesunięcia krwawienia o określony czas. Nie do końca zatem zasadne jest pytanie, jak przyspieszyć miesiączkę luteiną w sytuacji, gdy ktoś chce zgrać termin okresu na przykład z datą ślubu czy wakacyjnego wyjazdu.

Luteina jest lekiem hormonalnym, syntetycznym odpowiednikiem progesteronu, odpowiedzialnego za wiele aspektów kobiecej seksualności i płodności.

Jego niedobór jest jedną z przyczyn braku miesiączki. Jeśli lekarz uzna taką formę terapii za adekwatną, pacjentka powinna przyjmować lek przez kilka cykli po około 7-10 dni.

Leczenie powinno przywrócić normalne, regularne miesiączkowanie. Warto pamiętać, że luteinę można przyjmować w postaci tabletek doustnych albo dopochwowo.

O najbardziej adekwatnej metodzie aplikacji i dawkowaniu powinien zdecydować ginekolog, indywidualnie w odniesieniu do każdej pacjentki.

Domowe sposoby na przyspieszenie okresu

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami? Istnieje szeroka paleta mniej lub bardziej wypróbowanych metod. Wszystkie łączy jedno - żadna z nich nie jest polecana przez lekarzy.

Nawet jeśli część z nich faktycznie może oddziaływać na naturalne procesy zachodzące w organizmie kobiety, nie dają one gwarancji osiągnięcia celu, a tym bardziej nie pozwalają cyzelować terminu wystąpienia okresu.

Dlatego odpowiedź na pytanie, jak przyspieszyć miesiączkę bez tabletek antykoncepcyjnych, ma charakter jedynie poglądowy.

Czy intensywny trening przyspiesza okres? Wysiłek może wpłynąć na wystąpienie miesiączki nieco przed spodziewanym terminem, zwłaszcza jeśli trenowane są mięśnie brzucha. Nie należy jednak się spodziewać spektakularnych efektów, takich jak planowane przesunięcie krwawienia o kilka dni.

Czy alkohol przyspiesza okres? Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest prosta. Napoje procentowe, spożywane w dużej ilości, generalnie mogą prowadzić do rozregulowania cykli miesięcznych, sprawiając że miesiączki będą się pojawiać zarówno szybciej, jak też wolniej.

Trudno w tej materii o jakąkolwiek przewidywalność, nie mówiąc o szkodliwości alkoholu jako takiego. Jeśli już coś pić, w tym kontekście można polecić jedynie niewielkie ilości czerwonego wina.

Samo w sobie uchodzi ono za najzdrowszy z alkoholi, a do tego zawarty w nim kwas salicylowy rozrzedza krew, na podobnej zasadzie, jak aspiryna. Wino ma też moc relaksującą, jeśli więc przyczyną spóźniającego się okresu jest stres, może okazać się pomocne i w tym kontekście.

Na podobnej zasadzie działają gorąca kąpiel oraz wizyta w saunie, a nawet termofor ułożony na brzuchu czy masaż tej części ciała, które poprawiają krążenie oraz zapewniają dużą dawkę ożywczego ukojenia dla skołatanego systemu nerwowego.

Wiele osób poleca także seks oraz masturbację. Choć nie ma na to żadnych dowodów naukowych, zakłada się, że oprócz relaksu, aktywności te mogą pobudzać skurcze macicy powodujące wydalanie krwi w czasie miesiączki.

Zioła na przyspieszenie okresu

Jakie zioła przyspieszają okres? Polecane są między innymi:

 • czarna malwa,
 • ruta,
 • nagietek,
 • imbir,
 • kurkuma,
 • krwawnik,
 • dziurawiec,
 • melisa,
 • rumianek,
 • natka pietruszki.

Należy jednak podkreślić, że działanie większość z nich nie jest udokumentowane naukowo. W przekazach ludowych wspomina się o działaniu rozkurczowym, relaksującym, a nawet stymulującym produkcję żeńskich hormonów płciowych estrogenów, jak ma to miejsce w przypadku malwy.

Ziołolecznictwo może delikatnie wpływać na regulację cykli miesięcznych, jednak nie należy się spodziewać, że w ten właśnie sposób uda się przyspieszyć okres w sposób precyzyjny.

Czytaj również

Bibliografia

 • REGULACJA HORMONALNA W CYKLU MIESIĘCZNYM KOBIETY, Weronika Janucik i Marlena Ludwiniak Pod kierunkiem: dr Ireny Grochowskiej.
 • Fizjologia cyklu miesiączkowego, Klinika Endokrynologii Ginekologicznej Warszawski Uniwersytet Medyczny.
 • Grażyna Jarząbek-Bielecka, Pierwotny brak miesiączki, https://podyplomie.pl/ginekologia/37141,pierwotny-brak-miesiaczki, [data dostępu:18..01.2023].
 • Gabriela Sosnowska, Piotr Laudański, Pierwotna niewydolność jajników - patogeneza, diagnostyka i leczenie, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019, tom 4, nr 1, strony 34–39.
 • Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w ciąży wpływa na rozwój dziecka?, https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/106938,czy-przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-w-ciazy-wplywa-na-rozwoj-dziecka, [data dostępu: 18.01.2023].
 • Aspiryna w ciąży - kiedy można ją stosować?, https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/aspiryna-w-ciazy-kiedy-mozna-ja-stosowac, [data dostępu: 18.01.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miesiączka
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Kobietę boli brzuch
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Podobne artykuły
Tampon na miesiączkę
Jak włożyć tampon, żeby nie bolało? Z aplikatorem i bez
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!