Jak przyspieszyć okres? Zobacz, czy można przesunąć miesiączkę

miesiączka

Autor

Anna Żuber

Chcesz w pełni cieszyć się wakacjami zamiast borykać się z bolesną i zmuszającą do regularnych wizyt w toalecie miesiączkę? Podpowiadamy jak przyspieszyć okres, by nie towarzyszył podczas ważnych wydarzeń.

Spis treści

Miesiączka to nieodzowny element życia każdej kobiety, do którego wiele z nich po prostu się przyzwyczaja. Dla części pań oznacza jednak sporo niedogodności i nie chodzi tylko o konieczność częstej zmiany środków higienicznych. Po pierwsze w trakcie krwawienia u wielu osób pojawia się ból w podbrzuszu, który może być bardzo silny i zaburzać normalne funkcjonowanie, mimo sięgnięcia po farmaceutyki. Może on być związany z anomaliami w budowie narządów rodnych albo niedokrwieniem macicy, spowodowanym nadmierną produkcją, w tym czasie, prostaglandyny.

Dodatkowo pojawić się może osłabienie, mdłości, wymioty, a w konsekwencji także fatalny nastrój. Nic dziwnego, że większość z pań wolałaby nie miesiączkować na przykład w trakcie urlopu, dlatego zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby przyspieszyć okres.

Czytaj też: Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Jak przesunąć okres?

Najskuteczniejszą metodą przesuwania miesiączki jest stosowanie środków hormonalnych w postaci pigułek antykoncepcyjnych. Nie tylko zabezpieczają one przed niechcianą ciążą, ale także pomogą wyregulować cykl kobiety, a nawet dostosować go tak, by okres nie wypadł w terminie długo wyczekiwanej egzotycznej wycieczki.

Niezależnie od tego, czy stosujemy antykoncepcję czy nie, zawsze należy wcześniej skontaktować się z ginekologiem. Lekarz, oczywiście po uprzednim wywiadzie i przebadaniu pacjentki, może właściwie dobrać jej rodzaj pigułki oraz sposób zastosowania tabletki, wypisze też na nią receptę. Należy mieć świadomość, że samodzielne „eksperymentowanie” z tabletkami hormonalnymi może się skończyć dla naszego zdrowia poważnymi konsekwencjami.

Domowe sposoby na przyśpieszenie miesiączki

Wśród innych metod na przesunięcie owulacji kobiety wymienić należy domowe sposoby, po które sięgały nasze babcie. Wśród nich najczęściej wymieniane są:

  • gorąca kąpiel w wannie
  • okłady termoforem w okolicy podbrzusza
  • masaż gorącym strumieniem wody
  • zażycie aspiryny

Stres to jedna z przyczyn opóźniania się miesiączki. Gorąca kąpiel nie tylko pozwoli się nam zrelaksować i odstresować, ale także poprawi krążenie krwi. Tym samym zwiększy jej ciśnienie i może przyczynić się do przyspieszenia okresu naturalnie, czyli bez zażywania hormonów.

Jeśli nie przepadamy za wylegiwaniem się w gorącej wodzie, nie możemy tego robić ze względów zdrowotnych albo po prostu nie mamy wanny, możemy zastosować masaż pod prysznicem lub okłady termoforem.  Czynności te najlepiej powtarzać przez kilka dni z rzędu. Dodatkowo można zażyć tabletkę aspiryny, która rozrzedza krew.  

Zobacz też: Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?

Przesunięcie cyklu miesiączkowego. Co zrobić, gdy wszystkie metody zawiodły? 

Na pewno żadne z wyżej wymienionych metod nie gwarantują stuprocentowej skuteczności. W końcu nie istnieją dwa identyczne organizmy, zatem efekty ich stosowanych  mają prawo być odmienne.

Jeśli nie udało ci się nam przesunąć okresu i wypadnie on w czasie urlopu czy obozu sportowego, warto wcześniej przygotować się do wyjazdu, by uciążliwości związane z krwawieniem zniwelować do minimum. Oprócz niezbędników, jakimi są podpaski i tampony, przydadzą się również chusteczki do higieny intymnej, dzięki którym będzie można odświeżyć się w trakcie podróży. Koniecznie pamiętajmy o spakowaniu tabletek przeciwbólowych, na przykład zawierających ibuprofen, naproksen, diklofenak lub paracetamol. Przed ich zastosowaniem należy przeczytać ulotkę dla pacjenta, która podpowie nam w jakich dawkach można go stosować. Ponadto zabierzmy też preparaty, które złagodzą skurcze macicy. 

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czym kierujesz się przy wyborze leku na ból gardła?

  Szybkim działaniem przeciwbólowym / przeciwzapalnym

  Ulubioną formą leku (spray, syrop, tabletki)

  Rekomendacją lekarza lub farmaceuty

  Ceną produktu

  Marką, którą znam

Patronem sondy jest UNIBEN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA