NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Jak przyspieszyć okres? Sprawdź, co przyspiesza okres

Chcesz w pełni cieszyć się wakacjami zamiast borykać się z bolesną i zmuszającą do regularnych wizyt w toalecie miesiączkę? Podpowiadamy, jak przyspieszyć okres i co można zrobić żeby dostać okres w innym dniu lub przesunąć go o tydzień. Przed zastosowaniem którejkolwiek ze sposobów na przyspieszenie okresu warto skonsultować się z lekarzem.
Kalendarz dni płodnych
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Miesiączka bardzo często wypada w ważnym dniu dla kobiety, np. podczas ważnego wydarzenia lub wakacyjnego wyjazdu. Istnieją jednak sposoby na przyspieszenie okresu.
 • Tabletki antykoncepcyjne są najskuteczniejszą metodą przesuwania wystąpienia miesiączki. Pomagają one regulować cykl menstruacyjny, tak aby miesiączka wypadła w innym dniu niż powinna.
 • Naturalnymi sposobami na przyspieszenie miesiączki są m.in. gorące kąpiele, okłady termoforem czy wypicie lampki czerwonego wina. Można także przyjąć tabletkę aspiryny, która rozrzedza krew.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak opóźnić okres? Poznaj bezpieczne sposoby
Spis treści

Objawy miesiączki

Miesiączka to nieodzowny element życia każdej kobiety, do którego wiele z nich po prostu się przyzwyczaja. Dla części pań oznacza jednak sporo niedogodności i nie chodzi tylko o konieczność częstej zmiany środków higienicznych.

Po pierwsze w trakcie krwawienia u wielu osób pojawia się ból w podbrzuszu, który może być bardzo silny i zaburzać normalne funkcjonowanie, mimo sięgnięcia po farmaceutyki. Może on być związany z anomaliami w budowie narządów rodnych albo niedokrwieniem macicy, spowodowanym nadmierną produkcją, w tym czasie, prostaglandyny.

Dodatkowo pojawić się może osłabienie, mdłości, wymioty, a w konsekwencji także fatalny nastrój. Nic dziwnego, że większość z pań wolałaby nie miesiączkować na przykład w trakcie urlopu, dlatego zadaje sobie pytanie, co zrobić, żeby przyspieszyć okres.

Tabletki na przyspieszenie okresu

Najskuteczniejszą metodą przesuwania miesiączki jest stosowanie środków hormonalnych w postaci pigułek antykoncepcyjnych. Nie tylko zabezpieczają one przed niechcianą ciążą, ale także pomogą wyregulować cykl kobiety, a nawet dostosować go tak, by okres nie wypadł w terminie długo wyczekiwanej egzotycznej wycieczki.

Należy zrezygnować z przerwy w braniu tabletek i wraz z wystąpieniem krwawienia należy rozpocząć kolejny blister. Jeśli kuracja będzie przebiegała w ten sposób to termin miesiączki będzie w czasie, gdy pigułki przestaną być przyjmowane.

Po tygodniu oczywiście należy zacząć je znowu zażywać. Co, ważne powinny być to tylko sporadyczne sytuacje i należy pamiętać, że metoda ta może być stosowana jedynie przy tabletkach jednofazowych.

Niezależnie od tego, czy stosujemy antykoncepcję czy nie, zawsze należy wcześniej skontaktować się z ginekologiem. Lekarz, oczywiście po uprzednim wywiadzie i przebadaniu pacjentki, może właściwie dobrać jej rodzaj pigułki oraz sposób zastosowania tabletki, wypisze też na nią receptę.

Należy mieć świadomość, że samodzielne „eksperymentowanie” z tabletkami hormonalnymi może się skończyć dla naszego zdrowia poważnymi konsekwencjami.

Domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki

Wśród innych metod na przesunięcie owulacji kobiety wymienić należy domowe sposoby. Jak wywołać okres domowymi sposobami?

 • gorąca kąpiel w wannie – jednak temperatura nie może być zbyt wysoka, by nie doprowadzić do omdlenia czy poparzenia ciała,
 • okłady termoforem w okolicy podbrzusza,
 • stosunek seksualny,
 • lampka czerwonego wina – jednak ilość spożytego alkoholu nie powinna być zbyt duża. Przed zastosowaniem tej metody należy mieć pewność, że nie jest się w ciąży,
 • aktywność fizyczna – jednak nie można przesadzić, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań,
 • masaż gorącym strumieniem wody.

A czy da się przyspieszyć okres kwasem acetylosalicylowym? Tak, gdyż prowadzi do rozrzedzenia krwi. Należy jednak pamiętać, iż nie można przyjmować go w dużych ilościach – wystarczy jedna, maksymalnie dwie tabletki.

Stres to jedna z przyczyn opóźniania się miesiączki. Gorąca kąpiel nie tylko pozwoli się nam zrelaksować i odstresować, ale także poprawi krążenie krwi. Tym samym zwiększy jej ciśnienie i może przyczynić się do przyspieszenia okresu naturalnie, czyli bez zażywania hormonów.

Jeśli nie przepadamy za wylegiwaniem się w gorącej wodzie, nie możemy tego robić ze względów zdrowotnych albo po prostu nie mamy wanny, możemy zastosować masaż pod prysznicem lub okłady termoforem. Czynności te najlepiej powtarzać przez kilka dni z rzędu. Dodatkowo można zażyć tabletkę aspiryny, która rozrzedza krew.  

Co zrobić, gdy nie mogę przyspieszyć okresu?

Na pewno żadne z wyżej wymienionych metod nie gwarantują stuprocentowej skuteczności przyspieszenia okresu. W końcu nie istnieją dwa identyczne organizmy, zatem efekty ich stosowanych  mają prawo być odmienne.

Jeśli nie udało się przesunąć okresu i wypadnie on w czasie urlopu czy obozu sportowego, warto wcześniej przygotować się do wyjazdu, by uciążliwości związane z krwawieniem zniwelować do minimum.

Oprócz niezbędników, jakimi są podpaski i tampony, przydadzą się również chusteczki do higieny intymnej, dzięki którym będzie można odświeżyć się w trakcie podróży. Koniecznie pamiętajmy o spakowaniu tabletek przeciwbólowych. Przed ich zastosowaniem należy przeczytać ulotkę dla pacjenta, która podpowie nam w jakich dawkach można go stosować.

Ponadto zabierzmy też preparaty, które złagodzą skurcze macicy

Czytaj również

Bibliografia

 • REGULACJA HORMONALNA W CYKLU MIESIĘCZNYM KOBIETY, Weronika Janucik i Marlena Ludwiniak Pod kierunkiem: dr Ireny Grochowskiej
 • Fizjologia cyklu miesiączkowego, Klinika Endokrynologii Ginekologicznej Warszawski Uniwersytet Medyczny
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Przeczytaj artykuł
Ból krocza w ciąży - kłucie i rozpieranie. Co robić?
Podobne artykuły
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból krocza w ciąży - kłucie i rozpieranie. Co robić?
Dni płodne objawy – jak kobieta odczuwa owulację?
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama