Dieta po przeszczepie - co jeść, jak się odżywiać?

Każda chirurgiczna ingerencja w ludzkie ciało nie może pozostać bez konsekwencji dla trybu życia pacjenta. Konieczne zmiany, które bezwzględnie trzeba wprowadzić, obejmują w dużej mierze również sposób odżywiania się. Nie inaczej jest w przypadku jednych z najpoważniejszych operacji – przeszczepów. W zależności od przeszczepianego narządu konkretne zalecenia będą się nieco różnić. Niemniej jednak da się wyodrębnić pewne ogólne wskazówki.
Produkty z diety wegetariańskiej
Źródło: 123RF

Spis treści

Przede wszystkim, co wydaje się być oczywiste, pacjent po przeszczepie nie powinien od razu wracać do swojego normalnego trybu życia. Niezbędny jest pewien okres rekonwalescencji, w czasie którego organizm odzyska siły. Wtedy to aktywność fizyczną radzi się ograniczyć do pół godziny dziennie.

Odpoczynek po posiłku

Jeśli chodzi o kwestie żywieniowe, to dotyczy on odpoczynku zarówno przed, jak i po posiłku, który powinien trwać od 20 do 30 minut. Jeśli to możliwe, to należy spożywać od sześciu do ośmiu małych posiłków w ciągu dnia. Unikniemy tym samym nieprzyjemnego uczucia pustego żołądka, dzięki czemu zmniejszymy nasilenie wymiotów i nudności.

Podobny efekt uzyskamy, wybierając produkty, które spożywa się na zimno, gdyż ich zapach będzie mniej wyczuwalny. Między posiłkami zaleca się picie wody niegazowanej i słabej herbaty. Przy problemach z cukrzycą należy ograniczać spożycie cukru. Kwestią raczej niepodlegającą dyskusji jest unikanie alkoholu.

Co jeść, a czego unikać po przeszczepie?

Dieta u pacjenta po przeszczepie powinna w dużej mierze przypominać dietę lekkostrawną. Wyłączeniu ulegają zatem tłuste mięsa i smażone potrawy. Poleca się ryby, owoce morza, chudą wołowinę i chudy drób. Najlepiej, jeśli będą one gotowane lub duszone (bez wcześniejszego obsmażania).

Ostre przyprawy, takie jak pieprz, paprykę, chilli czy ziele angielskie lepiej zastąpić łagodniejszymi:

  • oregano,
  • majerankiem,
  • tymiankiem,
  • bazylią.

Dla własnego komfortu – aby zapobiec wzdęciom i zaparciom – należy wyeliminować warzywa strączkowe.

Od tradycyjnej diety lekkostrawnej dietę po przeszczepie odróżniać będzie zawartość błonnika. Generalnie, nie trzeba go specjalnie ograniczać. Wskazane są zatem pełnoziarniste produkty zbożowe i miękkie owoce.

W związku ze spadkiem odporności, należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo mikrobiologiczne pożywienia i higienę konsumpcji. Nie ma mowy o zjadaniu produktów nadpsutych, w których mogły rozwinąć się już bakterie, grzyby czy pleśnie. Mogą one wyrządzić o wiele większe szkody u pacjenta po przeszczepie niż u zdrowej osoby.

Trzeba zwrócić uwagę również na to, by potrawy z mięsa i jaj były dogotowane, a wszelkie przetwory mleczne i mleko – pasteryzowane. Należy bezwzględnie myć owoce i warzywa przed spożyciem. O higienie rąk i naczyń kuchennych chyba nie trzeba nikomu specjalnie przypominać.

Warto również zwracać uwagę na wartości kaloryczne posiłków – powinny być one wysokie. Przy jednocześnie zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym i braku apetytu u chorego należy w każdym posiłku „przemycać” jak największą ilość kalorii.

Dbajmy o to, żeby jadłospis był zróżnicowany i zachęcał do jedzenia. Tylko wtedy organizm zgromadzi wystarczająco dużo siły, by powrócić do formy.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij