Jakie są domowe sposoby na ukąszenia komarów?

Komary zepsuły pewnie niejednej osobie letni wypoczynek. Często urlopowicze czy działkowcy zapominają o preparatach odstraszających komary, co znacznie ułatwia dostęp tym owadom do skóry człowieka. Nie zawsze maści, żele czy spraye są pod ręką. Dlatego też warto znać domowe sposoby na ukąszenia komarów, aby szybko i skutecznie złagodzić dolegliwości.
Skutki ukąszenia komara można zminimalizować domowymi sposobami
Źródło:123RF

Spis treści

Domowe sposoby na ukąszenia można bezpiecznie stosować, gdy zaatakował niegroźny owad. Do takich zaliczany jest komar. Jego jad rzadko doprowadza do wstrząsu anafilaktycznego, nawet u osób uczulonych. Ukąszenie przez komara powoduje, iż do krwioobiegu człowieka dostaje się ślina tego owada. Organizm w obronie uwalnia histaminę, która powoduje swędzenie, pieczenie o obrzęk. Te uciążliwe skutki ukąszenia można zminimalizować domowymi sposobami.

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Oto najprostsze i najskuteczniejsze domowe metody na ugryzienia komarów. Wystarczą do ich zastosowania produkty, które najczęściej każdy ma „pod ręką”. 

 1. Plasterek cytryny lub limonki- sok z cytryny skutecznie łagodzi stan zapalny. Miejsce ukąszenia należy natrzeć dość grubym plastrem cytryny. Dobrze jest czynność taką powtórzyć kilkakrotnie.
 2. Niewielka ilość alkoholu - warto przemyć skórę niewielką ilością alkoholu, który z pewnością zadziała odkażająco i zmniejszy obrzęk. Należy jednak zawsze pamiętać, zbyt długie pocieranie alkoholem może podrażnić mocno skórę.
 3. Natka pietruszki - należy ją rozetrzeć na miazgę. Wystarczy przyłożyć tak powstałą masę na swędzące miejsce na kilka minut.
 4. Ziemniak - gdy tylko ukąszone miejsce zaczyna swędzieć, należy przyłożyć natychmiast plasterek surowego ziemniaka. Spowoduje to zmniejszenie wielkości bąbla i zmniejszy odczucie swędzenia.
 5. Cebula - plasterek surowej cebuli, przyłożony do zaczerwienionego miejsca ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Czynność można powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.
 6. Czosnek - można zastosować na zaczerwieniony bąbel w dwojaki sposób. Można przyłożyć kawałek czosnku bądź czosnek starty w postaci „papki”. Uśmierzy to ból i przyspieszy gojenie. 
 7. Ocet - przemycie ukąszonego miejsca wacikiem lub gazikiem, zwilżonym octem zmniejszy dyskomfort po ukąszeniu komara .Ocet można zastąpić spirytusem salicylowym czy nawet perfumami.
 8. Mleko i woda - należy zmieszać w proporcji 1:1 odtłuszczone mleko z wodą , a następnie zamoczyć w takiej miksturze gazę i przecierać tym zaczerwienione miejsce.
 9. Miód - przeciwwskazaniem do zastosowania miodu na bąbel jest uczulenie na ten produkt. Ale jeśli nie jest on alergenem, można skrystalizowany miód nanieść punktowo na chore miejsce. Miód działa z pewnością antybakteryjnie. Jedynym dyskomfortem tego domowego sposobu może być lepkość miodu.
 10. Zielona i czarna herbata - lekko ciepłe torebki po świeżo zaparzonej herbacie zmniejszają obrzęk chorego miejsca. Ten sposób przynosi natychmiastowa ulgę, zmniejszając ból i obrzęk.
 11. Kostki lodu - przyłożony do skóry lód zmniejsza naczynia krwionośne, hamuje wydzielanie histaminy, co zmniejsza zdecydowanie swędzenie.
 12. Liść białej kapusty- przyłożony na zaczerwienione miejsce spowoduje złagodzenie uczucia swędzenia.
 13. Skórka banana - swędzące miejsce można potrzeć wewnętrzna stroną skórki banana. Uczucie ulgi pojawia się wówczas bardzo szybko. Dodatkową zaletą tego sposobu jest jeszcze przyjemny zapach na skórze.  
 14. Sól - warto na zaczerwienione miejsce przyłożyć wacik z roztworem z soli. Wystarczy 1 łyżeczkę soli rozpuścić w 250 ml wody. Taka czynność można powtórzyć kilka razy dziennie.
 15. Miąższ aloesu - posmarowanie miejsca ukąszenia miąższem aloesu spowoduje działanie przeciwzapalne i przyspieszy gojenie.
 16. Bazylia - kilka listków bazylii roztartych w dłoniach i przyłożonych na zaczerwienione miejsce schłodzi i zmniejszy bolesność. Bazylia w swoim składzie posiada też i mentol, który chłodzi i koi. 
 17. Pasta do zębów - można nanieść odrobinę pasty do zębów na bąbel po ugryzieniu komara. Ma ona działanie ściągające i łagodzi swędzenie. 
 18. Węgiel z apteki - należy rozpuścić w wodzie kilka tabletek węgla i przyłożyć tak uzyskany preparat na czerwone i swędzące miejsce. Warto też nałożony specyfik przykryć gazą na kilka minut. 
 19. Gorąca łyżka - to sposób bardzo prosty, a jednocześnie bardzo skuteczny. Rozgrzana pod ciepłą woda łyżka, przyłożona do swędzącego miejsca szybko zneutralizuje ślinę komara. Znika zaczerwienienie i piekący ból.
 20. Proszek do pieczenia - mieszając proszek do pieczenia z niewielką ilością wody, tworzy się specyficzna pasta, którą można nałożyć na ukąszone miejsce. Należy pozostawić ją na 10 minut i następnie zmyć. Ten domowy sposób likwiduje swędzenie. 

Warto zapobiegać ukąszeniom komara, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. 

Jakie są objawy ukąszenia przez komara?

Aby mieć pewność, że ukąsił komar, a nie inny owad, warto scharakteryzować objawy takiego ukąszenia. Zastosowanie wtedy domowych sposobów na ukąszenie komara przyniesienie oczekiwane rezultaty. 

Do najczęściej występujących objawów zaliczane są:

 • ból w miejscu ukąszenia,
 • swędzący bąbel,
 • opuchlizna w miejscu ukłucia.

Bąble, które pojawiają się na powierzchni skóry po ukąszeniu komara mają kolor bladoróżowy lub nawet biały. Ale dość mocno swędzą, a drapanie powoduje jeszcze większy stan zapalny (i zwiększenie również jego obszaru) oraz obrzęk. W konsekwencji może to doprowadzić do poważnego zakażenia i infekcji. Niestety zazwyczaj trudno po ukąszeniu przez komara powstrzymać się od drapania zaatakowanego miejsca. Dlatego tez warto znać i szybko zastosować domowe sposoby na ukąszenia komarów, aby złagodzić dolegliwości i pozbyć bąbli, a także uczucia swędzenia.  

Oceń artykuł

(liczba ocen 12)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!