Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?

Latem dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Pikniki, grille, opalanie, odpoczynek nad wodą to sytuacje, w których jesteśmy narażeni na obcowanie z owadami, zwłaszcza z pszczołami, które wabią słodkie zapachy owoców czy wyrobów cukierniczych. W takich warunkach nietrudno o użądlenie pszczoły. Jakie ma użądlenie pszczoły skutki? Co na użądlenie pszczoły będzie najlepsze? I kiedy warto udać się do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Źródło: 123RF
Spis treści

Użądlenie pszczoły - opuchlizna 

Po użądleniu pszczoły dość szybko pojawia się niewielki ślad po ukąszeniu, zaczerwienienie i obrzęk. Są to tak zwane objawy alergiczne. Oprócz nich mogą pojawić się także objawy uogólnione w postaci odczuwanego lęku, duszności czy biegunki. Kiedy występuje reakcja uogólniona oznacza to, że nasze ciało jest szczególnie wrażliwe na pewne substancje znajdujące się w jadzie pszczoły. 

Użądlenie pszczoły - co robić?

Jeśli użądli nas pszczoła, musimy usunąć żądło. Trzeba je wyjąć pęsetą, wcześniej podważając szpilką. Nie należy żądła wyskubywać palcami ani naciskać, bo wtedy jeszcze więcej jadu owada dostanie się do naszego ciała. Jeśli przy wyjmowaniu żądła rozdrapiemy ranę, należy ją odkazić wodą utlenioną i założyć jałowy opatrunek, żeby nie wdało się zakażenie. Jeśli nie ma dużej rany, obrzęk po ukąszeniu schładzamy zimną wodą lub torebką z lodem. Zimna temperatura obkurcza naczynia i powoduje, że jad nie rozchodzi się dalej po organizmie. Możemy też zaaplikować sobie lek przeciwhistaminowy, dostępny w każdej aptece bez recepty, występujący w różnych postaciach np. w tabletkach czy w syropie.  

Czytaj także: Badanie na boreliozę - jaki test należy wykonać w kierunku boreliozy?

Użądlenie pszczoły w ciąży

Nie ma żadnych dowodów na to, że użądlenie pszczoły w ciąży jest bardziej niebezpieczne niż kobiety, która nie spodziewa się dziecka. Zasady ostrożności są takie same jak przy innych, zarówno przy dzieciach jak i dorosłych. W miesiącach letnich należy uważać przy jedzeniu owoców, słodyczy i słodzonych napojów na zewnątrz. Kiedy mamy zamiar przebywać na zewnątrz, warto zrezygnować z perfum, dezodorantów i innych perfumowanych kosmetyków. Ciemne i jaskrawe kolory przyciągają owady, dlatego najbezpieczniej jest ubierać dzieci i siebie w jasne odcienie. Kiedy kręci się wokół nas pszczoła, trzmiel czy osa nie należy gwałtownie się ruszać ani tym bardziej próbować zabijać owada. Zestresowane i zdenerwowane pszczoły są kilkukrotnie bardziej groźne niż te, które swobodnie krażą sobe wokół swojego obiektu zainteresowania. 

Szczególnie ważne jest, by zawsze na bieżąco sprawdzać własną szklankę oraz butelkę z piciem, upewniając się, że nie wpadła do niej pszczoła. Ugryzienie w okolicach ust, języka, gardła i szyi może okazać się bardzo niebezpieczne. Powstający dość szybko obrzęk może spowodować trudności z oddychaniem, panikę a w rezultacie nawet uduszenie. Jeśli pszczoła użądliła nas w któreś z tych miejsc należy jak najszybciej je schłodzić np. ssąc kostkę lodu, zażyć leki przeciwalergiczne i udać się do lekarza. 

Czytaj także: Alergia na jad owadów - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Użądlenie pszczoły kiedy do lekarza?

Uczulenie na jad pszczoły ma zaledwie 5% osób. W zdecydowanej większości przypadków ukąszenie przez owady nie jest niebezpieczne. Jeśli jednak po użądleniu pszczoły wystąpi:

 • swędząca pokrzywka i ogólne złe samopoczucie,
 • zawroty głowy, ból brzucha, biegunka lub wymioty,
 • trudności z oddychaniem,
 • chrypka i świsty

to znaczy, że najprawdopodobniej jesteśmy uczuleni. Wtedy najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Sytuacją, która staje się bezpośrednim zagrożeniem życia jest wstrząs anafilaktyczny, który jeśli nie zareaguje się błyskawicznie może doprowadzić do śmierci. Niezwykle niebezpieczna jest reakcja anafilaktyczna, którą zwiastują:

 • nadmierne kichanie,
 • chrypka,
 • duszności,
 • nudności,
 • wymioty,
 • dreszcze,
 • ból brzucha,
 • ogólne osłabienie,
 • uczucie niepokoju.

Czytaj także: Wstrząs anafilaktyczny - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Czy użądlenie pszczoły jest zdrowe?

Jad pszczeli posiada właściwości lecznicze. Składniki w nim występujące pomagają w walce na przykład z egzemą czy reumatyzmem. Jad pszczeli wykorzystuje się w tak zwanej apipunkturze, czyli leczniczej metodzie polegającej na wprowadzaniu substancji wytwarzanej przez pszczoły do ciała człowieka w celu walki z reumatyzmem czy nawet reumatoidalnym zapaleniem mięśnia sercowego. Zdrowe ciało zniesie nawet kilkanaście “użądleń”, natomiast ciało uczulone na ten jad zareaguje reakcją alergiczną, dlatego w jednych przypadkach jad pszczeli będzie działał pozytywnie w innych drażniąco. 

Czytaj: Ukąszenia przez owady - pierwsza, objawy, leczenie

Domowe sposoby na użądlenie pszczoły

Istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z opuchlizną po użądleniu pszczoły. Jednym z najbardziej znanych jest przyłożenie świeżego plastra cebuli do obrzęku. Również dobrym domowym sposobem może okazać się:

 • przyłożenie do obrzęku wacika nasączonego octem,
 • okład z maseczki zrobionej z oczyszczonej sody z odrobiną wody,
 • lekkie pocieranie użądlenia korzeniem przekrojonego chrzanu,
 • wypicie rozpuszczonego w wodzie wapnia dostępnego w każdej aptece,
 • rozkruszenie i wtarcie w opuchliznę aspiryny.

Artykuł napisany przez
Czytaj również
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Czy pchły mogą przejść na człowieka?
Przeczytaj artykuł
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Czy pchły mogą przejść na człowieka?
Użądlenie przez osę - kiedy jest szczególnie niebezpiecznie?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy endometriozie - co jeść?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama