Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Jakie są domowe sposoby na meszki? Czego użyć?

Domowe sposoby na meszki są w wielu przypadkach skuteczną metodą na odstraszanie tych owadów, które swym wyglądem przypominają komary. Są jednak od nich o wiele mniejsze, a ich ukłucia bardziej bolesne, wywołujące świąd i drętwienie. Owad ten pozostawia na skórze człowieka wyraźny i krwawiący ślad. Warto zatem wiedzieć, jak bronić się przed meszkami.
Meszki najbardziej dokuczają w okresie od kwietnia do sierpnia
Źródło:123RF
Spis treści

Plaga meszek najmocniej dokucza w okresie od kwietnia do sierpnia.Ciepłe dni sprzyjają aktywności tych owadów. Nie przenoszą one co prawda chorób, ale ich toksyczna ślina może wywołać długotrwałą opuchliznę. Są to jedne z niewielu owadów, których ukąszenie może wywołać niebezpieczna chorobę – hararę. Meszki są aktywne z reguły w ciągu dnia. W przeciwieństwie do komarów, nie słychać ich, kiedy zbliżają się do człowieka. Znajomość prostych, domowych metod walki z tymi owadami pozwoli zapobiec bolesnym i uciążliwym ukąszeniom. 

Reklama

Domowe sposoby na meszki

Jest kilka niezawodnych sposobów walki z meszkami. I warto z nich korzystać, bowiem owady te mogą skutecznie popsuć urlop czy nawet krótki spacer. Meszki najczęściej można spotkać w pobliżu jezior lub rzek, w lasach i na łąkach. Mogą atakować zarówno w domu, jaki poza nim, jednak w zamkniętych pomieszczeniach są bardziej natrętne i agresywne. 

Domowy sposób na meszki w domu:

 • wyeliminowanie kwiatów wokół domu– ponieważ roślinność jest idealnym schronieniem dla tych owadów,
 • zakupienie aromatycznych ziół, takich jak szałwia, tymianek lub mięta– umieszczone w doniczkach przy domu tworzą skuteczną silną barierę zapachową, a meszki nie tolerują aromatycznych zapachów,
 • założenie siatek na oknach lub balkonach (moskitiery) – najlepiej z materiału tekstylnego w kolorze białym, o drobnych oczkach, można również zawiesić  moskitierę np. nad hamakiem,
 • stosowanie olejków zapachowych– owady nie lubią przyjemnych zapachów, a więc zapach lawendy, wanilii,  goździków czy migdałów skutecznie je odstrasza, 
 • częste kąpiele w czasie upałów– zapach potu zawsze przyciąga meszki,
 • unikanie wieczornych spacerów przy zbiornikach wodnych- meszki najchętniej skupiają się wokół środowiska wodnego,
 • zakładanie na spacery ubrań zakrywających ciało jak najmocniej-  wskazane są długie spodnie i rękawy,
 • zamontowanie lampy owadobójczej(rażącej, lepowej lub wiatrakowej) na tarasie lub balkonie – promienie UVA lampy przyciągają meszki, a specjalne elementy lampy je unieszkodliwiają,
 • przyjmowanie witaminy B(po konsultacji z lekarzem) - witamina ta zmienia zapach potu ludzkiego na odstraszający meszki,
 • noszenie kapeluszy z siatkami ochronnymi– szczególnie na terenach, gdzie znajdują się siedliska meszek,
 • używanie środków odstraszających meszki– należy kupować je w aptece i sprawdzać, czy posiadają tzw. środek DEET, składnik o działaniu owadobójczym, jednak bezpieczny dla człowieka,
 • gotowe płyny i kremy (dostępne w aptekach)- do stosowania na odkryte części ciała,
 • aerozole do spryskiwania odzieży i włosów-  działają przez 6-8 godzin, a więc przy dłuższym pobycie na zewnątrz należy spryskiwanie powtarzać,
 • profesjonalne zabiegi przeciwko owadom-  przeprowadzane przez firmy, które specjalizują się w eliminowaniu uciążliwych owadów w domu. 
 • udrażnianie rynien przy domu-  meszki głównie składają jaja w środowisku wodnym, a zabezpieczone rynny zapobiegają pośrednio rozmnażaniu się tych owadów.

Reklama

Ocet na meszki

Do wykonania „wabika” na meszki potrzebne są jeszcze plastikowa butelka i cukier. Butelkę należy przeciąć na pół i jej górną część umieścić w dolnej, szyjką w dół. 

Do środka należy wlać ocet, wymieszany z cukrem. Można dodać również odrobinę soli. Zwabione zapachem octu meszki wpadają do butelki i już tam pozostają.

Sposób na meszki

Niektóre z domowych sposobów na meszki mają najszersze zastosowanie w kuchni. Jest to niewątpliwie miejsce, gdzie owady te można spotkać najczęściej. Dodatkowo użycie powszechnie dostępnych produktów pomaga wyeliminować te nieprzyjemne owady. 

1.Kawałki owoców

Skuteczne działanie posiada tzw. owocowa pułapka. Pokrojone owoce (np. jabłka i gruszki) lub ich skórki należy owinąć folią samoprzylepną i ponakłuwać otwory. Meszki, które dostaną się do owoców już nie wydostaną się z takiej pułapki.

2.Płyn do mycia naczyń

Wymieszany z octem jabłkowym (lub sokiem) i wodą, pozostawiony w słoiku na noc skutecznie zwabi do środka meszki.

3.Gotowe pułapki ze sklepu

Pułapki ze specjalnym płynem na meszki i inne owady można zakupić w sklepach. Jednak trzeba zawsze pamiętać, aby leżały one daleko od jedzenia.

Ważne: ukąszenia meszek mogą dodatkowo powodować  bóle głowy, gorączkę czy nudności, dlatego też warto znać sprawdzone sposoby, które pozwolą skutecznie z nimi walczyć.  

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ugryzienia i ukąszenia
Ugryzienie meszki – jak wygląda ślad? Jakie leki i domowe sposoby
Kobieta drapie się po ugryzieniu przez meszkę
Jakie domowe sposoby na ukąszenia komara są skuteczne?
Komar na ciele
Czy wszy morskie są niebezpieczne dla człowieka? Czy żyją w Bałtyku?
Wesz morska z Bałtyku
Podobne artykuły
Pchła na ludzkiej skórze
Ugryzienie pchły - jak wyglądają ślady u człowieka?
Ugryzienie kleszcza - kleszcz wbity w skórę
Ugryzienie kleszcza - jak wygląda? Co robić i kiedy udać się do lekarza?
Pies z pchłami
Pchła - jak wygląda i jak się jej pozbyć? Preparaty i domowe sposoby
Meduzy w morzu
Oparzenie meduzy - jak wygląda? Pierwsza pomoc i leczenie
Jadowity wąż
Ukąszenie przez węża - pierwsza pomoc, leczenie, skutki

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!