Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kąpiele lecznicze we własnej wannie

Leczenie kąpielami, w terminologii lekarskiej nazywane balneoterapią, to jedna z najpopularniejszych metod leczenia uzdrowiskowego. Wykorzystuje się do niej naturalne wody źródlane występujące w danej miejscowości, których cenne składniki mineralne i gazowe mają dobroczynne działanie na różne schorzenia naszego organizmu.
Spis treści

Jednak aby zażywać takich kąpieli, nie musimy koniecznie wybierać się na drugi koniec Polski. Sami we własnej wannie też możemy przygotować zabieg, który pomoże nam w leczeniu i zrelaksuje nasze ciało.

Lecznicze kąpiele znane były już w starożytności. W Europie i Polsce zabiegi te rozkwit przeżywały na przełomie XIX i XX wieku. Do dziś są wykonywane w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie znajdują się duże zasoby naturalnych wód mineralnych. W Polsce w pasie nadmorskim i środkowym występują wody zawierające jony chlorkowo-sodowe, tzw. solanki, na Podkarpaciu - solanki z dodatkiem jodu, a w Sudetach - wody wodorowęglanowe, czyli nasycane dwutlenkiem węgla.

Reklama

Uzdrowisko we własnym domu

Nie każdy może pozwolić sobie na luksus częstego jeżdżenia do uzdrowisk. Brakuje czasu, ograniczają środki finansowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy urządzali sobie często kąpiele lecznicze we własnej wannie.

W zależności od tego, co dodamy do wody, jaką będzie ona miała temperaturę i jak długo będziemy się w niej znajdować, możemy niwelować różnorakie dolegliwości.

Reklama

Sole lecznicze

Najbardziej zbliżone do uzdrowiskowych są kąpiele z użyciem soli.

W sklepach dostępne są m.in.

  • szlam ciechociński,
  • bocheńska sól lecznicza,
  • iwonicka sól jodobromowa,
  • sól zabłocka czy jastrzębska.

Nie można ich jednak stosować na własną rękę. To lekarz musi zadecydować o wyborze i stężeniu zastosowanej soli.

Kąpiele solankowe stosuje się przy schorzeniach narządów ruchu - zwyrodnieniach stawów, kręgosłupa, nerwobólach i w stanach pourazowych. W czasie kąpieli zalecane jest masowanie chorych miejsc. Kąpiele jodobromowe zalecane są przy niedoczynności tarczycy, miażdżycy oraz nadciśnieniu. Jod powoduje również pęcznienie włókien elastycznych w skórze, może więc być używany dla poprawy jej jędrności.

Cała kuracja składa się z około 20 kąpieli. Na choroby reumatyczne, ale również zwyrodnieniowe i nerwobóle wskazaniem są kąpiele siarczkowe.

Reklama

Gorące kąpiele

Lecznicze kąpiele gorące można stosować przy wszelkiego rodzaju kolkach, np. jelitowej, wątrobowej i nerkowej. Pomagają również w leczeniu kamicy nerkowej, ponieważ gorąca woda działa rozkurczowo, co ułatwia przesuwanie się złogów przez moczowód i cewkę na zewnątrz.

Kąpiel przygotowuje się w sposób niezwykle prosty. Chory wchodzi do ciepłej wody i po krótkiej adaptacji organizmu dopełnia wannę coraz cieplejszą wodą, aż do uzyskania temperatury około 40 stopni Celsjusza. Taka kąpiel może trwać nawet godzinę, ale w jej trakcie koniecznie należy uzupełniać poziom płynów w organizmie, gdyż gorąca woda powoduje silne pocenie się.

Bardzo ważne jest, aby zażywanie gorących kąpieli uprzednio skonsultować z lekarzem, bo niektóre choroby, np. układu krążenia, są do nich absolutnym przeciwwskazaniem.

Reklama

Lecznicze działanie mydlin

Kąpiele mydlane stosowane są przy wrastających paznokciach, rogowaceniu skóry, czyrakach i trudno gojących się ranach. Znaczną ulgę przynosi długie moczenie chorych miejsc w mydlinach, gdyż powodują one zmniejszenie napięcia skóry, otwieranie się kieszonek z ropą i jej wypływanie na zewnątrz.

Do tego rodzaju kąpieli stosuje się 400 g zwykłego mydła rozpuszczonego w wodzie o temperaturze około 38 stopni.

Reklama

W trosce o skórę

Kąpiele odkażające to środek stosowany profilaktycznie u niemowląt, a leczniczo również u osób obłożnie chorych z odleżynami i zmianami ropnymi skóry. Do wody dodajemy nadmanganian potasu, który rozpuszczamy w małym naczyniu, a następnie wlewamy do wanny aż do uzyskania jasnoróżowego zabarwienia. Nie ma potrzeby stosowania tych zabiegów codziennie, wystarczy 2-3 razy w tygodniu.

Kąpiele kojące z otrębów pszennych zaleca się przy różnego rodzaju egzemach, oparzeniach i odmrożeniach. Otręby pszenne umieszczamy w woreczku płóciennym i gotujemy w wodzie 40 minut, a odwar wlewamy do wanny. Do tego dodajemy słód jęczmienny i roztwór krochmalu. Ten ostatni przygotowujemy w następujący sposób: gotujemy 0,5 kg mąki ziemniaczanej, rozcieńczamy i wlewamy do kąpieli o temperaturze 38 stopni. Kąpiele tego typu powinny trwać 10-15 minut i mogą być stosowane codziennie, aż do ustąpienia objawów.


Natomiast kąpiele w odwarze z kory dębowej stosuje się przy hemoroidach, nadmiernym poceniu się i owrzodzeniach. Kora dębu ma właściwości ściągające. 30 minutowe kąpiele w wodzie o temperaturze około 37 stopni można stosować codziennie, lecz po konsultacji z lekarzem. 

Reklama

Nerwica, stres, bezsenność

U osób z nerwicą, cierpiących na bezsenność lub po prostu zestresowanych stosuje się kąpiele z aromatycznych ziół i kwiatów. Mogą to być mieszanki z rumianku, lawendy, sosny, bzu, jaśminu, melisy, jałowca lub róż. Do woreczka wsypujemy około 300 gramów roślin i zalewamy wrzątkiem.

Proporcje mieszanki mogą być zmienianie, gdyż nie zachodzi niebezpieczeństwo ich przedawkowania. Wszystko parzymy przez około 30 minut i wlewamy napar do wanny z wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Kąpiel powinna trwać około 20 minut.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Medycyna naturalna
Stawianie baniek bezogniowych - instrukcja. Na co pomogą i jak je postawić?
Stawianie baniek bezogniowych
Gałganek Aliny skutecznym sposobem na katar? Jak go zrobić?
Osoba trzymająca czosnek przeznaczony na gałganek Aliny
Metoda Wima Hofa - ćwiczenia i techniki oddechowe. Jak je wykonywać i jakie efekty dają?
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Podobne artykuły
Masaż ciała techniką Bowena
Technika Bowena - na co pomaga? Opinie i przeciwwskazania
Mężczyzna sadzi rośliny
Hortitoterapia - na czym polega? Rehabilitacja poprzez pracę w ogrodzie
Kobieta w trakcie ozonoterapii
Ozonoterapia - na czym polega i ile zabiegów wykonać? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Osoba korzystające z klawiterapii
Klawiterapia - punkty na ciele i cena zabiegu. Na co pomaga?
Zastaw do aromaterapii
Aromaterapia - co to jest i na co pomaga? Jakie olejki wybrać?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!