Kąpiele lecznicze we własnej wannie

Leczenie kąpielami, w terminologii lekarskiej nazywane balneoterapią, to jedna z najpopularniejszych metod leczenia uzdrowiskowego. Wykorzystuje się do niej naturalne wody źródlane występujące w danej miejscowości, których cenne składniki mineralne i gazowe mają dobroczynne działanie na różne schorzenia naszego organizmu.
Spis treści

Jednak aby zażywać takich kąpieli, nie musimy koniecznie wybierać się na drugi koniec Polski. Sami we własnej wannie też możemy przygotować zabieg, który pomoże nam w leczeniu i zrelaksuje nasze ciało.

Lecznicze kąpielami znane było już w starożytności. W Europie i Polsce zabiegi te rozkwit przeżywały na przełomie XIX i XX wieku. Potem ich popularność wyparły znacznie szybsze w działaniu chemioterapia i farmakologia. Do dziś są jednak wykonywane w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie znajdują się duże zasoby naturalnych wód mineralnych. W Polsce w pasie nadmorskim i środkowym występują wody zawierające jony chlorkowo-sodowe, tzw. solanki, na Podkarpaciu - solanki z dodatkiem jodu, a w Sudetach - wody wodorowęglanowe, czyli nasycane dwutlenkiem węgla.

Uzdrowisko we własnym domu

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na luksus częstego jeżdżenia "do wód". Brakuje czasu, ograniczają środki finansowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy urządzali sobie często kąpiele lecznicze we własnej wannie. W zależności od tego, co dodamy do wody, jaką będzie ona miała temperaturę i jak długo będziemy się w niej znajdować, możemy leczyć wiele różnych schorzeń.

Sole lecznicze

Najbardziej zbliżone do uzdrowiskowych są kąpiele z użyciem soli. W sklepach dostępne są m.in. szlam ciechociński, bocheńska sól lecznicza, iwonicka sól jodobromowa, sól zabłocka czy jastrzębska. Nie można ich jednak stosować na własną rękę. To lekarz musi zadecydować o wyborze i stężeniu zastosowanej soli. Kąpiele solankowe stosuje się przy schorzeniach narządów ruchu - zwyrodnieniach stawów, kręgosłupa, nerwobólach i w stanach pourazowych. W czasie kąpieli zalecane jest masowanie chorych miejsc. Kąpiele jodobromowe zalecane są przy niedoczynności tarczycy, miażdżycy oraz nadciśnieniu. Jod powoduje również pęcznienie włókien elastycznych w skórze, może więc być używany dla poprawy jej jędrności. Cała kuracja składa się z około 20 kąpieli. Na choroby reumatyczne, ale również zwyrodnieniowe i nerwobóle wskazaniem są kąpiele siarczkowe.

Gorące kąpiele

Lecznicze kąpiele gorące można stosować przy wszelkiego rodzaju kolkach, np. jelitowej, wątrobowej i nerkowej. Pomagają również w leczeniu kamicy nerkowej, ponieważ gorąca woda działa rozkurczowo, co ułatwia przesuwanie się złogów przez moczowód i cewkę na zewnątrz. Kąpiel przygotowuje się w sposób niezwykle prosty. Chory wchodzi do ciepłej wody i po krótkiej adaptacji organizmu dopełnia wannę coraz cieplejszą wodą, aż do uzyskania temperatury około 40 stopni Celsjusza. Taka kąpiel może trwać nawet godzinę, ale w jej trakcie koniecznie należy uzupełniać poziom płynów w organizmie, gdyż gorąca woda powoduje silne pocenie się. Bardzo ważne jest, aby zażywanie gorących kąpieli uprzednio skonsultować z lekarzem, bo niektóre choroby, np. układu krążenia, są do nich absolutnym przeciwwskazaniem.

Lecznicze działanie mydlin

Kąpiele mydlane stosowane są przy wrastających paznokciach, rogowaceniu skóry, czyrakach i trudno gojących się ranach. Znaczną ulgę przynosi długie moczenie chorych miejsc w mydlinach, gdyż powodują one zmniejszenie napięcia skóry, otwieranie się kieszonek z ropą i jej wypływanie na zewnątrz. Do tego rodzaju kąpieli stosuje się 400 g. zwykłego mydła rozpuszczonego w wodzie o temperaturze około 38 stopni.

W trosce o naszą skórę

Kąpiele odkażające to najbezpieczniejszy środek stosowany profilaktycznie u niemowląt, a leczniczo również u osób obłożnie chorych z odleżynami i zmianami ropnymi skóry. Do wody dodajemy nadmanganian potasu, który rozpuszczamy w małym naczyniu, a następnie wlewamy do wanny aż do uzyskania jasnoróżowego zabarwienia. Nie ma potrzeby stosowania tych zabiegów codziennie, wystarczy 2-3 razy w tygodniu.
Kąpiele kojące z otrębów pszennych zaleca się przy różnego rodzaju egzemach, oparzeniach i odmrożeniach. Otręby pszenne umieszczamy w woreczku płóciennym i gotujemy w wodzie 40 minut, a odwar wlewamy do wanny. Do tego dodajemy słód jęczmienny i roztwór krochmalu. Ten ostatni przygotowujemy w następujący sposób: gotujemy 0,5 kg mąki ziemniaczanej, rozcieńczamy i wlewamy do kąpieli o temperaturze 38 stopni. Kąpiele tego typu powinny trwać 10-15 minut i mogą być stosowane codziennie, aż do ustąpienia objawów.
Natomiast kąpiele w odwarze z kory dębowej stosuje się przy hemoroidach, nadmiernym poceniu się i owrzodzeniach. Kora dębu ma właściwości ściągające. 30 minutowe kąpiele w wodzie o temperaturze około 37 stopni można stosować codziennie, lecz po konsultacji z lekarzem. 

Nerwica, stres, bezsenność

U osób z nerwicą, cierpiących na bezsenność lub po prostu zestresowanych stosuje się kąpiele z aromatycznych ziół i kwiatów. Mogą to być mieszanki z rumianku, lawendy, sosny, bzu, jaśminu, melisy, jałowca lub róż. Do woreczka wsypujemy około 300 gram roślin i zalewamy wrzątkiem. Proporcje mieszanki mogą być zmienianie, gdyż nie zachodzi niebezpieczeństwo ich przedawkowania. Wszystko parzymy przez około 30 minut i wlewamy napar do wanny z wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Kąpiel powinna trwać około 20 minu.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Przeczytaj artykuł
Legionella – objawy, leczenie i zwalczanie bakterii
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Gwiazda betlejemska – piękna i... niebezpieczna
Legionella – objawy, leczenie i zwalczanie bakterii
Pluskwa domowa – jak wygląda, co ją odstrasza? Jaja pluskwy
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama