Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Kasza kuskus - kalorie i właściwości. Z czym łączyć kuskus?

Kasza kuskus – egzotyczna, bardzo smaczna, a przy tym niskokaloryczna. Jednak wbrew potocznym przekonaniom, dieta oparta wyłącznie na kaszy kuskus miałaby niewielką wartość odżywczą i prozdrowotną. Dlatego produkt ten należy łączyć z innymi potrawami, w tym z mięsem, warzywami i owocami.
Kasza kuskus z warzywami w miseczce
źródło:123RF
Spis treści

Kasza kuskus

Kasza kuskus stanowi jedno z najważniejszych dań w kuchni państw Afryki Północno-Zachodniej, a w szczególności Maroka, Algierii i Tunezji. Naznaczona jest ważną symboliką – w krajach, z których się wywodzi, jej wspólne spożywanie jest oznaką zaufania i otwartości, a zarazem manifestacją dostatku. 

Kasza kuskus pozyskiwana jest z pszenicy durum, czyli twardej odmiany tego zboża, stosowanej przede wszystkim do produkcji makaronów, powstałej w wyniku mutacji genetycznej płaskurki. Wytwarza się ją w dwojaki sposób.

Metoda tradycyjna, bardzo czasochłonna, do dziś stosowana w krajach Maghrebu, polega na rozbijaniu ziaren pszenicy w specjalnych żarnach, a następnie obtaczaniu ich mąką. Natomiast na skalę przemysłową kuskus wytwarza się dziś z mąki z pszenicy durum, zwanej semoliną, a także wody.

W ten sposób kuskus stał się produktem o cechach kaszy, ale też makaronu. 

Reklama

Odżywcze wartości kaszy kuskus

Odżywcze właściwości kaszy kuskus znacznie różnią w przypadku produktu suchego oraz poddanego gotowaniu – po nasiąknięciu wodą proporcjonalna zawartość białek, węglowodanów i tłuszczów spada, podobnie jak kaloryczność. Należy też mieć na uwadze, że kuskus wytwarzany różnymi metodami i z różnymi dodatkami może znacznie się od siebie różnić. 

Generalnie jednak należy przyjąć, że ilość poszczególnych składników odżywczych w przeliczeniu na 100 gramów ugotowanego produktu kształtuje się następująco:

  • białka: 3,6 - 5,6 g,
  • węglowodany: 22,0 - 27,8 g,
  • błonnik 0 – 1,5 g,
  • tłuszcze: 0,7 - 1,1 g.

Jak to przekłada się na wartość energetyczną kuskusu liczoną w kilokaloriach? Jak należy interpretować te dane pod kątem ewentualnych zastosowań prozdrowotnych?

Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:

Reklama

Kalorie w kaszy kuskus

Surowy kuskus, jak większość produktów zbożowych, dostarcza organizmowi około 350 kilokalorii, a więc względnie dużo. Wiadomo jednak, że spożywany jest po ugotowaniu, a wówczas, po nasiąknięciu wodą, ilość kcal spada do poziomu około 115 – 135 w zależności od rodzaju kaszy i długości gotowania. Można więc uznać, że jest to produkt niskokaloryczny. 

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na inny parametr, jakim jest indeks glikemiczny. Jest to wartość informująca o wzroście stężenia glukozy we krwi po spożyciu posiłku, niezwykle istotna dla osób chorujących na cukrzycę.

W przypadku ugotowanego kuskusu wynosi on aż 65, co jest wynikiem średnio wysokim, dyskwalifikującym tę kaszę pod kątem zastosowania w diecie cukrzycowej. Co istotne, kuskus nie może być spożywany także przez osoby cierpiące na nietolerancję glutenu, w tym celiakię – jako wyprodukowany z ziaren pszenicy, zawiera bowiem znaczne ilości tego białka.

Reklama

Kuskus na odchudzanie

Jako niskokaloryczny, stosowany jest kuskus na odchudzanie. Czy jest w tej roli skuteczny? Tak, jeśli stosujemy restrykcyjną dietę opartą na znacznej redukcji kalorii dostarczanych do organizmu. Jak jednak wiadomo, tego typu zabiegi są dziś uznawane za kontrowersyjne i ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia efektu jo-jo. 

Problemem, jeśli chodzi o kuskus, jest bardzo niska, bliska zeru, zawartość błonnika pokarmowego, który na długo zapewnia uczucie sytości, i który także przyspiesza perystaltykę jelit, zmiękcza stolec, ułatwia regularne wypróżnianie się. Brak błonnika, to brak tego typu efektów.

Reklama

Czy kuskus jest zdrowy?

Czy kuskus jest zdrowy? Taki pokutuje mit. Nie do końca znajduje on jednak uzasadnienie w rzeczywistości. Ugotowany kuskus nie przedstawia większej wartości pod względem odżywczym. Zawiera niewielkie ilości witamin i składników mineralnych, a także aminokwasów, węglowodanów i tłuszczów.

Oparcie więc diety na kuskusie w szybkim tempie może doprowadzić do awitaminoz, anemii i innych poważnych niedoborów. 

Innymi słowy – kuskus warto jest spożywać od czasu do czasu, na przykład w czasie stosowania diety niskokalorycznej, ale nie powinno to być danie stanowiące podstawę żywienia. Jedząc kuskus, bezwzględnie powinniśmy łączyć kaszę z innymi składnikami, tak aby dostarczyć do organizmu niezbędnych składników odżywczych.

Szczęśliwie w tym akurat względzie kuskus jest produktem wprost doskonałym i niezwykle uniwersalnym, nadającym się do podania na dziesiątki, jeśli nie setki sposobów, zarówno na ostro, jak też na słono czy słodko. 

Reklama

Z czym łączyć kuskus?

Jakie dania z kaszy kuskus warto przygotować  i z czym ją łączyć, aby przyrządzić danie pożywne i zdrowe? W jaki sposób można serwować ten typ kaszy? 

Oto kilka propozycji:

  •  jako dodatek do mięs, zwłaszcza baraniny, wieprzowiny, jagnięciny oraz drobiu,
  • z warzywami przygotowanymi na parze, ewentualnie gotowanymi lub podsmażanymi, takimi jak marchew, kalafior, bakłażan, cukinia, papryka, cebula, ziemniak i wiele innych,
  • z oliwą z oliwek, pieprzem, pietruszką i przyprawami (kolendra, kumin, cynamon, pieprz, słodka papryka),
  • z owocami morza i rybami,
  • jako składnik sałatek z owocami, warzywami – np. do arabskiej sałatki tabbouleh zawierającej pomidory, ogórek, czosnek, cebulę, paprykę i oliwę z oliwek,
  • z serem feta i innymi rodzajami serów,
  • na słodko, z miodem, owocami, rodzynkami i orzechami.

Czytaj również

Bibliografia

  • Chemache Loucif, Kehal Farida, Hacène Namoune, Makhlouf Chaalal, Couscous: Ethnic making and consumption patterns in the Northeast of Algeria, Journal of Ethnic Foods 5 (2018)
  • Fatma Çoşkun, Couscous, Encyclopaedia of the History of Science, Technology, and Medicine in Non-Western Cultures
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Danie z płatkami owsianymi
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?
Danie z makaronem vermicelli
Podobne artykuły
Tortilla z kaszą perłową
Kasza perłowa - właściwości. Jak należy ją gotować?
Danie azjatyckie z makaronem sojowym
Makaron sojowy – kalorie, cena, skład i wartości odżywcze
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Danie z płatków orkiszowych
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!