Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?

Vermicelli – pod tą włoską nazwą coraz rzadziej kryje się klasyczny cienki makaron pszenny z Toskanii, a coraz częściej azjatyckie produkty z ryżu lub fasoli mung. Czym różnią się od siebie poszczególne odmiany makaronu vermicelli, ile mają kalorii oraz jak należy je gotować?
Danie z makaronem vermicelli
źrodło:123RF

Spis treści

Co to jest vermicelli?

Vermicelli jest odmianą makaronu kształtem zbliżonego do spaghetti, o znacznie jednak mniejszej średnicy. Produkt ten wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Toskanii, gdzie pierwsze jego receptury opracowano i spisano w XIV wieku. Współcześnie terminem vermicelli coraz częściej określa się jednak nie tylko klasyczne włoskie nitki, ale też różne odmiany długich, prostych i cienkich makaronów azjatyckich (chińskich, a także tajskich, wietnamskich, filipińskich, czy indyjskich). 

Siłą rzeczy, pojęcie to stało się więc niezwykle pojemne i obejmuje produkty należące do odmiennych porządków kulinarnych, o zupełnie innym charakterze, smaku i przeznaczeniu. Jako takie, vermicelli może stanowić podstawę zarówno dla dań kuchni śródziemnomorskiej, jak też południowo-azjatyckiej.

Z czego robi się makaron vermicelli?

Makaron vermicelli w różnych częściach świata wytwarza się z mąki różnego typu. Najczęściej do tego celu wykorzystywane są półprodukty pozyskiwane z takich surowców, jak:

  • pszenica durum,
  • fasola mung,
  • ryż.

Pierwszy ze składników typowy jest dla kuchni włoskiej, dwa ostatnie używane są powszechnie w Azji. Znacznie różnią się one między sobą właściwościami oraz wartościami odżywczymi, dlatego każda z odmian makaronu vermicelli wymaga osobnego omówienia. 

Makaron ryżowy vermicelli

Makaron ryżowy vermicelli jest jednym z najważniejszych produktów kuchni azjatyckiej, między innymi chińskiej i wietnamskiej, stanowiąc podstawę wielu dań z warzywami, mięsem, rybami lub owocami morza. Wytwarzany jest z mąki uzyskiwanej z nasion ryżu, która jest bardzo sypka, delikatna w smaku i – co istotne dla wielu osób – nie ma w swoim składzie glutenu oraz cholesterolu. 

Ryżowe nitki zawierają dużą ilość wody i są półprzeźroczyste. Tego typu vermicelli może być używane do przygotowania zup, dań obiadowych na ciepło oraz sałatek. Świetnie komponuje się z azjatyckim sosami, w szczególności – sojowym. 

Makaron sojowy vermicelli

Makaron sojowy vermicelli produkowany jest z mąki, do której wyrobu używa się nasion fasoli mung. Wbrew nazwie, rzadziej natomiast półprodukt bazowy stanowi mączka sojowa, ewentualnie także mąka pozyskiwana z grochu. Ze względu na wygląd, makaron ten niekiedy nazywany jest także szklistym. Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością skrobi. Szczególnie popularny jest w Chinach. Może być serwowany z warzywami, mięsem, owocami morza, jako danie obiadowe, składnik zup lub sałatek, jako farsz do pierogów i sajgonek, na zimno lub na ciepło. Jest wyjątkowo cienki, co ułatwia jego przygotowanie.

Makaron vermicelli z pszenicy durum

Makaron vermicelli z pszenicy durum na polskich stołach nie gości zbyt często – z włoskich produktów zdecydowanie częściej wybierane jest spaghetti. Pszenica durum, z której wytwarza się makaronowe nitki, jest specjalną odmianą tego zboża, która charakteryzuje się twardymi i grubymi ziarnami. Ma w swoim składzie duże ilości żółtego barwnika zwanego luteiną, ale przede wszystkim glutenu – białka, które dla osób na nie uczulonych może stanowić duże zagrożenie, które jednakże w bardzo dużym stopniu ułatwia formowanie makaronu i zwiększa możliwości wypiekowe mąki. 

Ile kalorii ma makaron vermicelli?

W przypadku większości makaronów vermicelii, ilość kalorii w przeliczeniu na 100 gramów wynosi od 330 do 365, przy czym dane te dotyczą produktów surowych. Po namoczeniu lub ugotowaniu, kaloryczność spada 2 do 3 razy w związku ze znacznym nasiąknięciem wodą. Istotniejsze rozbieżności dotyczą proporcji podstawowych składników odżywczych. 

Makarony azjatyckie, z ryżu lub fasoli, stanowią przede wszystkim przebogate źródło węglowodanów, zawierają jednak śladowe tylko ilości białek oraz tłuszczów. Natomiast włoskie vermicelli z pszenicy durum ma zdecydowanie bardziej zróżnicowany skład, dostarczając do organizmu nie tylko węglowodanów, ale też dużej ilości białek oraz nieco tłuszczów. Szczegółowe porównanie wybranych produktów zaliczających się do każdej z trzech kategorii wygląda następująco:

 

makaron

 

ryżowy

z fasoli mung

z pszenicy durum

Kaloryczność

330 kcal

361 kcal

363 kcal

Białka

0,1 g

0,3 g

12 g

Tłuszcze

0,1 g

0,3 g

1,5 g

Węglowodany

82 g

87 g

74 g

Jak gotować makaron vermicelli?

Jak ugotować makaron vermicelli? Także i w tym przypadku wszystko zależy od tego, z jakiej mąki został wytworzony produkt finalny:

  • makaron sojowy vermicelli w ogóle nie wymaga gotowania. Jest tak cienki, że wystarczy go zalać wrzątkiem i odstawić na kilka - kilkanaście minut lub podsmażyć na głębokim tłuszczu bez uprzedniego namaczania,
  • makaron ryżowy vermicelli, jeśli ma być podany na ciepło, w pierwszej kolejności moczymy w zimnej wodzie na około 8 minut, a następnie krótko (3-4 minuty) gotujemy lub podsmażamy na patelni. Ryżowe vermicelli na zimno, przygotowujemy na odwrót – gotujemy przez 4-6 minut a po wyjęciu z garnka, przelewamy zimną wodą i odstawiamy do wystudzenia,
  • makaron vermicelli z pszenicy durum gotujemy przez około 8-9 minut.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.