Dla Ciebie, na zdrowie!

Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?

Vermicelli – pod tą włoską nazwą coraz rzadziej kryje się klasyczny cienki makaron pszenny z Toskanii, a coraz częściej azjatyckie produkty z ryżu lub fasoli mung. Czym różnią się od siebie poszczególne odmiany makaronu vermicelli, ile mają kalorii oraz jak należy je gotować?
Danie z makaronem vermicelli
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest vermicelli?

Vermicelli jest odmianą makaronu kształtem zbliżonego do spaghetti, o znacznie jednak mniejszej średnicy. Produkt ten wywodzi się z Włoch, a konkretnie z Toskanii, gdzie pierwsze jego receptury opracowano i spisano w XIV wieku. Współcześnie terminem vermicelli coraz częściej określa się jednak nie tylko klasyczne włoskie nitki, ale też różne odmiany długich, prostych i cienkich makaronów azjatyckich (chińskich, a także tajskich, wietnamskich, filipińskich, czy indyjskich). 

Siłą rzeczy, pojęcie to stało się więc niezwykle pojemne i obejmuje produkty należące do odmiennych porządków kulinarnych, o zupełnie innym charakterze, smaku i przeznaczeniu. Jako takie, vermicelli może stanowić podstawę zarówno dla dań kuchni śródziemnomorskiej, jak też południowo-azjatyckiej.

Z czego robi się makaron vermicelli?

Makaron vermicelli w różnych częściach świata wytwarza się z mąki różnego typu. Najczęściej do tego celu wykorzystywane są półprodukty pozyskiwane z takich surowców, jak:

  • pszenica durum,
  • fasola mung,
  • ryż.

Pierwszy ze składników typowy jest dla kuchni włoskiej, dwa ostatnie używane są powszechnie w Azji. Znacznie różnią się one między sobą właściwościami oraz wartościami odżywczymi, dlatego każda z odmian makaronu vermicelli wymaga osobnego omówienia.

Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:

Reklama

Makaron ryżowy vermicelli

Makaron ryżowy vermicelli jest jednym z najważniejszych produktów kuchni azjatyckiej, między innymi chińskiej i wietnamskiej, stanowiąc podstawę wielu dań z warzywami, mięsem, rybami lub owocami morza. Wytwarzany jest z mąki uzyskiwanej z nasion ryżu, która jest bardzo sypka, delikatna w smaku i – co istotne dla wielu osób – nie ma w swoim składzie glutenu oraz cholesterolu. 

Ryżowe nitki zawierają dużą ilość wody i są półprzeźroczyste. Tego typu vermicelli może być używane do przygotowania zup, dań obiadowych na ciepło oraz sałatek. Świetnie komponuje się z azjatyckim sosami, w szczególności – sojowym. 

Makaron sojowy vermicelli

Makaron sojowy vermicelli produkowany jest z mąki, do której wyrobu używa się nasion fasoli mung. Wbrew nazwie, rzadziej natomiast półprodukt bazowy stanowi mączka sojowa, ewentualnie także mąka pozyskiwana z grochu. Ze względu na wygląd, makaron ten niekiedy nazywany jest także szklistym. Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością skrobi. Szczególnie popularny jest w Chinach. Może być serwowany z warzywami, mięsem, owocami morza, jako danie obiadowe, składnik zup lub sałatek, jako farsz do pierogów i sajgonek, na zimno lub na ciepło. Jest wyjątkowo cienki, co ułatwia jego przygotowanie.

Reklama

Makaron vermicelli z pszenicy durum

Makaron vermicelli z pszenicy durum na polskich stołach nie gości zbyt często – z włoskich produktów zdecydowanie częściej wybierane jest spaghetti. Pszenica durum, z której wytwarza się makaron durum, jest specjalną odmianą tego zboża, która charakteryzuje się twardymi i grubymi ziarnami. Ma w swoim składzie duże ilości żółtego barwnika zwanego luteiną, ale przede wszystkim glutenu – białka, które dla osób na nie uczulonych może stanowić duże zagrożenie, które jednakże w bardzo dużym stopniu ułatwia formowanie makaronu i zwiększa możliwości wypiekowe mąki. 

Ile kalorii ma makaron vermicelli?

W przypadku większości makaronów vermicelii, ilość kalorii w przeliczeniu na 100 gramów wynosi od 330 do 365, przy czym dane te dotyczą produktów surowych. Po namoczeniu lub ugotowaniu, kaloryczność spada 2 do 3 razy w związku ze znacznym nasiąknięciem wodą. Istotniejsze rozbieżności dotyczą proporcji podstawowych składników odżywczych. 

Makarony azjatyckie, z ryżu lub fasoli, stanowią przede wszystkim przebogate źródło węglowodanów, zawierają jednak śladowe tylko ilości białek oraz tłuszczów. Natomiast włoskie vermicelli z pszenicy durum ma zdecydowanie bardziej zróżnicowany skład, dostarczając do organizmu nie tylko węglowodanów, ale też dużej ilości białek oraz nieco tłuszczów. Szczegółowe porównanie wybranych produktów zaliczających się do każdej z trzech kategorii wygląda następująco:

 

makaron

 

ryżowy

z fasoli mung

z pszenicy durum

Kaloryczność

330 kcal

361 kcal

363 kcal

Białka

0,1 g

0,3 g

12 g

Tłuszcze

0,1 g

0,3 g

1,5 g

Węglowodany

82 g

87 g

74 g

Jak gotować makaron vermicelli?

Jak ugotować makaron vermicelli? Także i w tym przypadku wszystko zależy od tego, z jakiej mąki został wytworzony produkt finalny:

  • makaron sojowy vermicelli w ogóle nie wymaga gotowania. Jest tak cienki, że wystarczy go zalać wrzątkiem i odstawić na kilka - kilkanaście minut lub podsmażyć na głębokim tłuszczu bez uprzedniego namaczania,
  • makaron ryżowy vermicelli, jeśli ma być podany na ciepło, w pierwszej kolejności moczymy w zimnej wodzie na około 8 minut, a następnie krótko (3-4 minuty) gotujemy lub podsmażamy na patelni. Ryżowe vermicelli na zimno, przygotowujemy na odwrót – gotujemy przez 4-6 minut a po wyjęciu z garnka, przelewamy zimną wodą i odstawiamy do wystudzenia,
  • makaron vermicelli z pszenicy durum gotujemy przez około 8-9 minut.

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
Buraki w słoikach w czasie kiszenia
Przeczytaj artykuł
Mniszek lekarski - właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?
Mniszek lekarski w na stole
Przeczytaj artykuł
Syrop z mniszka lekarskiego – jak zrobić? Przepis
Syrop z mleczu mniszka lekarskiego
Podobne artykuły
Koszerne jedzenie
Żywność koszerna - co to znaczy i jakie są zasady koszerności?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Drzewo oczar wirginijski
Oczar wirginijski - właściwości i zastosowania. Jak działa?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie objawy alergii są dla Ciebie najbardziej uciążliwe?