🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?

Kiedy zrobić test ciążowy? Ile dni od ostatniego zbliżenia? Te pytania najczęściej nurtują kobiety lub pary, które starają się o potomstwo lub obawiają się nieplanowanej ciąży. Dowiedz się, jakie znaczenie ma w tym kontekście faza cyklu miesięcznego, jak dokonać obliczeń i na co zwrócić uwagę. Sprawdź, dlaczego wykonanie testu we właściwym czasie ma ogromne znaczenie.
Wykonany test ciążowy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kiedy zrobić test ciążowy? Najwcześniej 7 dni po odbyciu stosunku, a także – po owulacji.
 • Zaleca się, aby test przeprowadzić rano, wykorzystując strumień moczu z pierwszej mikcji po przebudzeniu.
 • Sprawdź, dlaczego zbyt wcześnie wykonanie badania mija się celem.
Spis treści

Reklama

Kiedy zrobić test ciążowy?

Odpowiedź na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy, brzmi - zawsze wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo, iż mogło dojść do zapłodnienia, to znaczy:

 • po odbyciu stosunku seksualnego bez zabezpieczenia zakończonego wytryskiem w pochwie partnerki, szczególnie w sytuacji gdy doszło do tego tuż przed, tuż po, albo w trakcie owulacji;
 • po odbyciu stosunku przerywanego bez zabezpieczenia, gdy nie ma pewności, iż partner odpowiednio wcześnie wyjął członka z pochwy, tudzież gdy można podejrzewać, iż w trakcie zbliżenia z jego prącia wydobywał się tzw. preejakulat, który również zawiera pewną liczbę plemników;
 • w przypadku, gdy doszło do zsunięcia się prezerwatywy, bądź nie ma pewności, że wystarczającą skutecznością wykazały się inne środki antykoncepcyjne (np. hormonalne). Tym bardziej, jeśli występują pierwsze objawy ciąży.

Zasady dotyczące tego, kiedy wykonać test ciążowy dotyczą zarówno par, które starają się o dziecko, jak też tych, które nie planują rodzicielstwa.

Odpowiednio wczesne potwierdzenie zapłodnienia pozwala objąć ciążę opieką lekarską już na bardzo wczesnym etapie. Jest też przesłanką do modyfikacji trybu życia, tak by zmaksymalizować szanse pomyślnego rozwoju płodu.

Reklama

Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, aby w ogóle był miarodajny? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić zasadę działania takiego testu.

Proste urządzenia, dostępne w aptekach, przeznaczone do użytku domowego, służą do wykrywania tak zwanej gonadotropiny (HCG od ang. human chorionic gonadotropin).

Jest to hormon wytwarzany przez zarodek, a następnie łożysko. Jego obecność w moczu z dużym prawdopodobieństwem świadczy więc o tym, że doszło do zapłodnienia (czułość szacuje się na około 80-90 procent).

Kiedy można zrobić test ciążowy, by wykryć HCG? Nie wcześniej, niż siódmego dnia od stosunku, w czasie którego mogło dojść do zapłodnienia.

Zazwyczaj bowiem uformowanie zarodka i jego zagnieżdżenie w macicy zajmuje około 6 dni. Dopiero po tym czasie zaczyna się synteza gonadotropiny.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

7 dni, to czas minimalny. Należy jednak pamiętać, że ilość wytworzonego HCG jest wówczas jeszcze niewielka. W związku z tym proste i tanie urządzenia nie zawsze są w stanie wykryć jego obecność.

A zatem, po jakim czasie zrobić test ciążowy, by mieć największą pewność, ile musi minąć od stosunku? Z reguły zaleca się, by odczekać 14 dni od zbliżenia. Dlaczego?

Z dwóch powodów. Po pierwsze, stężenie gonadotropiny jest już wówczas wystarczająco duże. Po drugie, wtedy właśnie powinno dojść do krwawienia miesięcznego – jeśli okres się spóźnia, stanowi to dodatkową przesłankę uprawdopodobniającą podejrzenie, iż doszło do zapłodnienia.

Tytułem ciekawostki można dodać, że najwyższy poziom HCG osiąga około 10 tygodnia od połączenia się komórek rozrdczych, wówczas jednak można już mówić o stosunkowo zawansowanej ciąży.

To koniec pierwszego trymestru, a więc nie czas na wstępną diagnostykę, lecz wykonywanie szeregu pogłębionych badań mających potwierdzić prawidłowy przebieg ciąży, ewentualnie wykazać nieprawidłowości.

Reklama

Jak zrobić test ciążowy?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje urządzeń, z których każde wymaga nieco odmiennego postępowania, choć istota działania wszystkich sprowadza się do wykrycia wspomnianego HCG. Są to:

 • Test ciążowy paskowy. Po przebudzeniu należy pierwszy strumień moczu oddać do toalety, a drugi do specjalnego pojemnika, w którym następnie zanurza się specjalny pasek. Wynik sprawdza się po mniej więcej 5 minutach. Gdy na bibułce pokażą się dwa paski, testowy i kontrolny, będzie to oznaczać ciążę. Jeden pasek to brak zapłodnienia.
 • Test ciążowy strumieniowy. Jak działa test ciążowy tego typu? Bardzo podobnie, z tym że pasek nie jest umieszczany w pojemniku, lecz bezpośrednio podkładany pod strumień moczu.
 • Test ciążowy płytkowy. Wykonuje się go poprzez naniesienie próbki moczu niewielką pipetą na specjalną płytkę. Tak jak w poprzednich przypadkach, po kilku minutach powinna się na niej pojawić jednak lub dwie kreski. Interpretacja wyniku jest identyczna.

Reklama

Jak obliczyć kiedy zrobić test ciążowy?

Należy podkreślić, że w przypadku testów wykrywających ciążę, istnieje jeszcze jedna zmienna, jaką jest faza cyklu menstruacyjnego.

Co do zasady, diagnostykę wykonuje się po upływie określonej ilości dni od zbliżenia oraz po owulacji. To właśnie w tej fazie uwalniana jest komórka jajowa, która łącząc się z plemnikiem, tworzy zarodek.

Żywotność plemników w drogach rodnych kobiety wynosi do 3 dni. Zatem prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia na długo przed owulacją, albo kilka dni po niej, jest iluzoryczne.

W kwestii tego, jak obliczyć kiedy zrobić test ciążowy, pomocne bywają dostępne w Internecie kalkulatory.

Aby określić optymalny moment, wystarczy wprowadzić dane dotyczące daty zbliżenia, daty owulacji tudzież ostatniej miesiączki, a także średnią długość cyklu miesięcznego.

Problematyczne staje się szacowanie terminu w przypadku kobiet, które miesiączkują nieregularnie.

Reklama

Kiedy zrobić test ciążowy, rano czy wieczorem?

Warto w tym miejscu odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie. Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem, a może po południu? Czy pora dnia ma znaczenie? Tak.

Teoretycznie prawidłowy wynik powinniśmy otrzymać o dowolnej godzinie, zwłaszcza jeśli upłynęło dużo czasu od zbliżenia.

Jednak z reguły producenci zalecają, aby do badania wykorzystać próbkę moczu z pierwszej, porannej mikcji. Ma to proste uzasadnienie.

Rankiem, po przespanej nocy, stężenie hormonu gonadotropiny zazwyczaj jest największe. To oznacza, że nawet mniej czuły test powinien wykryć ewentualną obecność HCG. 

Bibliografia

 • Aleksandra Sowa, Wyczekiwane dwa paski… czyli immunochromatograficzne testy ciążowe, https://biotechnologia.pl/technologie/wyczekiwane-dwa-paski-czyli-immunochromatograficzne-testy-ciazowe,18164, [data dostępu: 12.01.2022].
 • Aleksandra Głodek, Testy ciążowe kiedyś i dziś, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 377–381.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w ciąży patrząca na usg dziecka
Okres w ciąży - jak wygląda? Czy jest możliwa miesiączka po zapłodnieniu?
Kobieta w zaawansowanej ciąży
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!