Najzdrowsze miejsce w internecie

Test ciążowy płytkowy – jak i kiedy zrobić? Instrukcja krok po kroku i cena

Test ciążowy płytkowy posiada kształt prostokąta z dwoma okienkami. To w nich muszą pojawić się dwie kreski, które zwiastują ciążę. Taka forma testowania jest niezwykle prosta, szybka i intuicyjna. Test płytkowy bez problemu można wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Sprawdź, jak to zrobić i w jaki sposób interpretować wyniki.
Test ciążowy płytkowy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Płytkowy test ciążowy pozwala uzyskać wiarygodny wynik już 7 dni po zapłodnieniu.
 • Jak każdy test ciążowy, należy wykonywać go zgodnie z zaleceniami określonymi w ulotce informacyjnej. Każde odstępstwo może fałszować wynik.
 • Pozytywny wynik nie zawsze oznacza ciążę. Sprawdź, kiedy i dlaczego.
Spis treści

Co to jest test ciążowy płytkowy?

Test ciążowy płytkowy to rodzaj testu do samodzielnego wykonania w domu. W prosty sposób pozwala na potwierdzenie ciąży we wczesnym etapie.

Opakowanie produktu zawiera płytkę, na którą nanosi się mocz przy użyciu pipety dołączonej do zestawu. Niektóre rodzaje testu płytkowego są dodatkowo uzupełnione o pojemnik na mocz.

Jak działa test ciążowy płytkowy? Zasada jest bardzo prosta. Test wykrywa w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej. To hormon, który pojawia się w organizmie kobiety, jakiś czas po zapłodnieniu.

Nazywany jest także hormonem beta hCG. To on utrzymuje ciążę i odpowiada za jej prawidłowy rozwój. Gonadotropina często pojawia się już w siódmym dniu po połączeniu się komórek rozrodczych.

Test ciążowy wykrywa hormon hCG dzięki reakcji monoklonalnych przeciwciał antv-hCG (umieszczonych na płytce testu) z hormonem gonadotropiny w moczu kobiety.

Test ciążowy płytkowy, czy strumieniowy

Test płytkowy i strumieniowy to dwa powszechne i ogólnodostępne testy, które cechują się dużym stopniem wiarygodności.

Jakie są różnice pomiędzy testem ciążowym płytkowym a strumieniowym? Oto najważniejsze:

 • test ciążowy strumieniowy, nazywany „flamastrowym” nie wymaga wcześniejszego zbierania moczu do pojemnika. Z tego powodu wiele kobiet twierdzi, iż jest prostszy i szybszy w obsłudze. W warunkach domowych wystarczy pozbawić go nakładki ochronnej, umieścić pod strumieniem moczu na kilka sekund i na koniec położyć na suchej i płaskiej powierzchni. Pozostaje poczekać na wynik;
 • test ciążowy płytkowy wymaga z kolei skorzystania z pojemnika na mocz, który jest potrzebny do przeprowadzenia badania. Specjalną pipetką mocz jest przenoszony na płytkę. Wynik pokazuje się po 3-5 minutach – to dwie kreski, po jednej w każdym okienku na płytce (kontrolnym i testowym).  

Wybór testu płytkowego czy strumieniowego zależy od indywidualnych preferencji kobiety. Każda metoda wskazuje na poziom beta hCG w moczu, a potwierdzenie ewentualnej ciąży jest możliwe w obu przypadkach po 6-7 dniach od stosunku i zapłodnienia.

Nie ma więc większego znaczenia wybór testu ciążowego strumieniowego czy płytkowego. Najważniejsze w całym badaniu jest postępowanie zgodnie z zasadami określonymi w ulotce informacyjnej konkretnego modelu.

Główne różnice między tymi testami sprowadzają się przede wszystkim do techniki wykonania badania i skali trudności.

Jak zrobić test płytkowy ciążowy?

Instrukcja płytkowego testu ciążowego dołączona jest zawsze do każdego opakowania, niezależnie od producenta. Jego prawidłowe działania jest możliwe dzięki postępowaniu zgodnym z zaleceniami.

Jak wykonać test ciążowy płytkowy? Oto schemat:

 • zapoznaj się z ulotką informacyjną przed wykonaniem testu;
 • przygotuj próbki moczu (najlepiej porannego) i pozostaw go w suchym pojemniku, dołączonym do testu;
 • ze specjalnej foliowej koperty wyjmij płytkę testową i pipetki;
 • pobierz próbkę moczu z pojemnika za pomocą pipety;
 • umieść 3 krople moczu w specjalnym okienku znajdującym się na płytce testu;
 • zaczekaj na wynik.

Testy ciążowe płytkowe składają się z okienka do wprowadzenia kropli moczu, strefy testowej (T) i strefy kontrolnej (C).

W czasie badania płytka powinna być położona płasko na suchym i czystym miejscu. Prawidłowy wynik testu można odczytać po 2-5 minutach od chwili umieszczenia próbki moczu w okienku testowym. Po upływie 10 minut wynik traci już swoją wiarygodność.

Cena testu ciążowego płytkowego

Test ciążowy płytkowy można kupić w aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych oraz w różnego rodzaju drogeriach.

Szeroka gama tego typu produktów dostępna jest w sprzedaży online, ale warto sięgać po testy ciążowe w sprawdzonych sklepach internetowych.

Zakupy w wiarygodnych źródłach dają najwyższą gwarancję, iż test nie został w żaden sposób naruszony.

Cena testu ciążowego płytkowego waha się pomiędzy 3 a 15 złotych. Różnice w cenie są najczęściej uzależnione od producenta, konkretnego dostawcy, a nawet od stopnia czułości danego produktu.

Kiedy wykonać test ciążowy płytkowy?

Pytanie o to, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy płytkowy jest jak najbardziej uzasadnione. Komórka jajowa przechodzi do macicy około 6 dni. Jest to moment graniczny, w którym pojawia się w moczu hormon beta hCG.

Robienie testu przed tym czasem nie ma sensu, gdyż jest za wcześnie na rzetelny wynik.

Zatem, po ilu dniach zrobić test ciążowy płytkowy? Wiarygodny rezultat można uzyskać w 7-8 dniu po zbliżeniu. Należy pamiętać, iż najlepiej wykorzystać poranną próbkę moczu, gdyż wówczas mamy do czynienia z największym stężeniem hormonu hCG.

Badanie najlepiej wykonać w sytuacji, w której pojawia się przypuszczenie o ewentualnej ciąży (czyli dzień po dacie oczekiwanej miesiączki) lub w przypadku ujawnienia się typowych objawów ciążowych.

Wynik ciążowego testu płytkowego może być:

 • pozytywny (duże prawdopodobieństwo ciąży), czyli dwa wyraźne paski na płytce (w strefie kontrolnej i strefie testowej), które mogą różnić się intensywnością barwy;
 • negatywny (brak ciąży), czyli jeden pasek w strefie kontrolnej (C) i brak paska w strefie testowej (T);
 • nieważny, czyli brak jakiegokolwiek paska na całej płytce lub pojedynczy pasek w strefie kontrolnej (C). W tej sytuacji zachodzi konieczność powtórzenia testu.

Wiarygodność testu ciążowego płytkowego

Skuteczność testu ciążowego płytkowego zależy od jego stopnia czułości i poziomu hormonu hCG w organizmie kobiety. Kluczowe znaczenie mają zalecenia określone w ulotce informacyjnej konkretnego produktu.

Wiarygodność testu ciążowego płytkowego wynosi 95-99 proc., pod warunkiem zastosowania wszystkich zamieszczonych tam wskazówek.

Test płytkowy ciążowy najlepiej przeprowadzać rano, po przebudzeniu. Zdążyliśmy już wspomnieć, że najwyższe stężenie hormonu hCG znajduje się w pierwszej próbce oddawanego moczu.

W trakcie dnia poziom ten znacznie się obniża i w przypadku wczesnej ciąży jest trudny do wykrycia. Czas do sprawdzenia wyniku badania to maksymalnie 10 minut, od wpuszczenia kropli moczu do otworu płytki. Po tym czasie wynik może być już zafałszowany.

Opinie o ciążowym teście płytkowym są pozytywne. Warunkiem jest jednak wykluczenie kilku czynników, które znacznie obniżają jego rzetelność. Oto kilka z nich:

 • przeprowadzanie testu po wypiciu alkoholu;
 • przyjmowanie leków, stosowanych w leczeniu niepłodności;
 • przeprowadzenie testu po poronieniu lub przerwaniu ciąży;
 • zbyt wczesne przeprowadzenie testu, przy niskim stężeniu hCG;
 • wykonanie testu w sytuacjach podwyższonego stężenia hormonu hCG, do których należy zbyt krótki odstęp czasu od przebytego porodu.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Głodek, M. Kubiczak, P. Urbaniak i inni „Ludzka gonadotropina kosmówkowa – znany hormon o nieznanych funkcjach”, „Ginekologia Polska” nr 10, 2012, 83, 766-771, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
 • A. Głodek „Testy ciążowe wczoraj i dziś”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 377-381.
 • M. Olczyk, L. Bułaś, A. Konieczny „Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej”, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Farmacja Polska, 2010, 66(5): 355-368.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Doula pomagające kobiecie w ciąży
Doula - kim jest i ile kosztuje usługa? Jak zostać doulą?
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Pęcherzyk Graafa - objawy pęknięcia. Ile ma mm na USG?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj