Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kolagen w jedzeniu - gdzie można go znaleźć? Naturalne źródła i suplementacja

Kolagen to białko, bez którego organizm człowieka nie byłby w stanie istnieć. Odpowiada za budowę i funkcjonowanie większości tkanek, w tym m.in. kości, stawów i skóry. Z biegiem lat ilość kolagenu jednak spada, co powoduje zwiększoną potrzebę jego suplementowania. W jakich produktach pochodzenia naturalnego jest najwięcej kolagenu i dlaczego warto uwzględnić je w codziennej diecie? Sprawdź.
Grafika artykułu Kolagen w jedzeniu - gdzie można go znaleźć. Na grafice znajduje się szklanka z ropuszczonym kolagenem i tytuł artykułu.
Źródło: zespół medme
W skrócie
 • Kolagen jest podstawowym białkiem organizmu ludzkiego, którego niedobór uzupełnić można różnymi metodami. Jakimi?
 • W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie diety kolagenowej.
 • Przestrzeganie zaleceń producenta bądź lekarza podczas suplementacji kolagenu jest niezwykle ważne.
SPRAWDŹ TEŻ: Kolagen do picia, w tabletkach czy w proszku?
Spis treści

Reklama

Co to jest kolagen?

Kolagen jest naturalnym białkiem fibrylarnym, występującym w ludzkim organizmie i stanowiącym jeden z podstawowych budulców jego tkanek.

W budowie chemicznej kolagenu wyróżnia się znaczne ilości aminokwasów białkowych: glicyny oraz proliny, a także hydroksyproliny i hydroksylizyny. Ze względu na budowę i miejsce występowania wyróżnia się kilka typów kolagenu.

Przykładowo - typ I, który jest najbardziej rozpowszechniony, występuje w kościach, ścięgnach i skórze, tego rodzaju białko wykorzystywane jest też w procesie zabliźniania ran. Natomiast kolagen typu 2 znajduje się w chrząstce stawowej.

Kolagen jest wytwarzany przez ludzki organizm, z czasem jednak poziom jego produkcji zaczyna spadać (już po 25 roku życia). Efektem tego są między innymi zmarszczki na skórze oraz osłabienie mięśni, ścięgien i stawów. Stąd potrzeba dostarczania tego białka z zewnątrz - w postaci pokarmu lub suplementów diety.

Niedobór kolagenu wpływa także na pojawienie się przebarwień, cellulitu i wysuszanie skóry. Prowadzić może do pogorszenia kondycji włosów i paznokci, a nawet zmniejszenia odporności.

Kolagen jest również składnikiem tworzącym chrząstkę, a zatem odpowiada za pełny zakres ruchu stawów i ich bezbolesne funkcjonowanie.

Naturalny kolagen

Kolagen występuje w niezliczonych postaciach, z których wiele opatrywanych jest przymiotnikiem „naturalny”. Tym mianem określa się kolagen endogenny, wytwarzany w organizmie człowieka.

Pojęcie to rozumiane też bywa jako każde tego typu białko pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.

W ostatnich latach jednak, kolagen naturalny najczęściej stosowany jest w odniesieniu do żelu, który pozyskuje się ze skóry słodkowodnego gatunku ryb zwanych tołpygami. Stąd też zamienne stosowane pojęcie „kolagen rybi”.

Tego typu produkt oferowany jest przez kilku zaledwie producentów na świecie. Oprócz tego, opracowany został w laboratoriach chemicznych tzw. hydrolizat kolagenu, który jest składnikiem wielu suplementów diety.

By pobudzić produkcję kolagenu w organizmie zaleca się nie tylko spożywać produkty go zawierające, ale także nawadniać organizm. Ważna jest również aktywność fizyczna.

Reklama

W jakim jedzeniu jest kolagen?

Kolagen w jedzeniu można dostarczać do organizmu spożywając określone produkty, najczęściej zawierające żelatynę - substancję, która jest mieszanką białek peptydów, pozyskiwaną w procesie hydrolizy kolagenu pochodzącego ze zwierzęcej skóry, kości i chrząstek.

Produkty, w których jest najwięcej kolagenu to:

 • galaretki z kurzych łapek,
 • galaretki z nóżek wieprzowych,
 • ryby w galarecie,
 • gotowane chrząstki,
 • podroby,
 • przetwory mięsne, na przykład salceson,
 • galaretki owocowe.

W warzywach i owocach nie znajdziemy kolagenu, jednak zawierają one flawonoidy, które chronią kolagen przed rozpadem. Szczególnie polecane są jagody, czarna porzeczka, aronia, a także buraki i pomidory.

Rosół a dieta kolagenowa

Wprawdzie panuje przekonanie, że kolagen najłatwiej dostarczyć w postaci tego właśnie rodzaju galaret i galaretek, wiadomo jednak, że duże ilości żelatyny są tyleż zdrowe dla stawów, co niekoniecznie zdrowe dla całego organizmu.

Dlatego poszukuje się innych potraw, które można włączyć do diety kolagenowej. Często polecanym rozwiązaniem jest ugotowanie treściwego rosołu na bazie nóżek kurzych lub wieprzowych - zawarty w nich kolagen uwalnia się do wody (bulionu) i jako taki jest stosunkowo łatwo przyswajalny przez organizm.

Należy jednak pamiętać, że kolagen zawarty w pożywieniu może nie zaspokoić w wystarczający sposób dziennego zapotrzebowania na tego typu białko, zwłaszcza w podeszłym wieku. Stąd rosnąca potrzeba jego suplementacji.

Reklama

Suplementacja kolagenu

Wspomniany powyżej hydrolizat kolagenu jest substancją pozyskiwaną w wyniku procesu chemicznego, którego istotą jest hydroliza żelatyny farmaceutycznej.

Znajduje się on w składzie wielu suplementów diety, polecanych między innymi osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego. Hydrolizat kolagenu zmniejsza dolegliwości bólowe oraz podnosi stężenie aminokwasu o nazwie hydroksyprolina.

Aby osiągnąć pożądany efekt, należy przyjmować dzienną dawkę w wielkości 10 gramów. Zalecenie to jest efektem badań klinicznych, których wyniki zostały zaprezentowane w 2000 roku przez zespół lekarzy oraz naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Cleveland, w stanie Ohio w USA.

Przed rozpoczęciem suplementacji warto jednak skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który ustali niedobry i zaleci stosowną do nich odpowiednią dawkę kolagenu.

W jaki sposób można bezpiecznie przeprowadzić tego typu suplementację kolagenu? Nie ma konieczności spożywania go w wielkich ilościach każdego dnia. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu porcja 100-200 gramów, jeśli znajduje się on w jedzeniu.

Jeśli natomiast przyjmujemy kolagen w tabletkach, kapsułkach, proszku lub płynie należy stosować się do zalecanej przez producenta dziennej dawki. Średnia dawka to około 4-5 gramów.

Nadmiar kolagenu może prowadzić do nadmiernego bliznowacenia skóry, płuc, a także wątroby. W efekcie dojdzie do uszkodzeń struktury tych narządów.

Czy kolagen można przyjmować na czczo? Zaleca się, by nie przyjmować suplementów na pusty żołądek, chyba, że producent zaleca inaczej. Dodatkowo, kolagen spożywany po posiłku umożliwia lepsze przyswajanie wszystkich witamin i składników oraz ogranicza możliwość wystąpienia doleglwiości ze strony układu pokarmowego.

Czytaj również

Bibliografia

 • Sobolewski K. Kolagen - podstawowe białko organizmu ludzkiego. Roczniki Naukowe Wyższej szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki. 2006.
 • Dybka K, Walczak P. Collagen hydrolysates as a new diet supplement. Scientific Bulletin of the Technical University of Lodz: Food Chemistry and Biotechnology. 2009;73:83-92.
 • tančik R, Zvarka J, Kubinec V, Rovensky J. Kolagen typu I w leczeniu bolesnej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Ostry Dyżur. 2012;1-2:21-24.
 • Banaś M, Pietrucha K. Typy i struktura białka kolagenowego. Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej. Chemia spożywcza i biotechnologia. 2009; Zeszyt 73, nr 1053.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Odżywianie
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Masło klarowane
Gorzki smak w ustach - rano i po jedzeniu. Co oznacza i jak się go pozbyć?
Gorzki posmak w ustach
Zielone ziemniaki - czy można je jeść? Trucizna czy odmiana?
Ziemniaki
Podobne artykuły
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo
Jedzenie z glutaminianem sodu
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!