Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kolka nerkowa w ciąży - objawy i domowe sposoby leczenia. Gdzie dokładnie boli?

Kolka nerkowa w ciąży objawia się bardzo silnym, wręcz rozrywającym bólem dolnej części pleców, budząc zrozumiały niepokój u przyszłych mam. Dowiedz się, co jest jej przyczyną. Sprawdź, jakie są metody leczenia i czy można jej efektywnie zapobiegać.
Kobieta w ciąży z dolegliwością kolki nerkowej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Kolka nerkowa w ciąży to bardzo bolesny objaw zastoju moczu w nerkach.
 • Najczęściej przyczyną jest kamica nerkowa, problem może też być generowany przez ucisk powiększającej się macicy na moczowód.
 • Leczenie kolki nerkowej w ciąży opiera się na diecie, nawadnianiu, stosowaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Niekiedy konieczne jest cewnikowanie.
Spis treści

Reklama

Czy kolka nerkowa w ciąży jest groźna?

Kolka nerkowa w ciąży jest stosunkowo często spotykanym objawem, którego przyczynę stanowi zaleganie większych ilości moczu. Objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem odczuwanym z tyłu tułowia, w okolicy lędźwiowej, promieniującym w dół, aż do krocza.

Jest on tak dotkliwy, że może uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Problem ten najczęściej wstępuje w II i III trymestrze ciąży.

Czy kolka nerkowa w ciąży jest groźna? Sama w sobie nie powinna stanowić zagrożenia, niebezpieczne mogą jednak być zarówno jej przyczyny, jak też powikłania, dlatego nigdy nie powinna być lekceważona.

Jedną z potencjalnych konsekwencji jest choćby odmiedniczkowe zapalenie nerek, które należy do najpoważniejszych schorzeń w tym szczególnym okresie życia, może bowiem skutkować przedwczesnym porodem.

Niekorzystne dla matki i jej dziecka są też inne infekcje nerek i całego układu moczowego. Źle na płód mogą również wpływać niektóre leki przeciwbólowe, stosowane bez kontroli lekarza w celu łagodzenia objawów.

Reklama

Jakie są przyczyny kolki nerkowej w ciąży?

Przyczyny kolki nerkowej w ciąży są zróżnicowane. Bezpośrednią jest zastój moczu w tym narządzie, który może być powodowany przez takie czynniki, jak:

 • Kamica nerkowa, a więc odkładanie się złogów zbudowanych ze związków chemicznych znajdujących się w moczu. Zwykle problem ten istnieje już wcześniej, ale ze wzmożoną mocą ujawnia się w ciąży.
 • Ucisk powiększającej swoje rozmiary macicy, która zaczyna napierać na drogi moczowe, utrudniając swobodny przepływ wydalanych płynów.
 • Infekcje układu moczowego, na które ciężarne są narażone w relatywnie wysokim stopniu, powodujące skurcze mięśni i hamujące tym samym przepływ płynów oraz wywołujące ból.
 • Zmiany hormonalne, które również stymulują skurcze mięśniówki.
 • Zwiększony przepływ krwi przez nerki, czego efektem jest zwiększona produkcja moczu oraz wzrost ciśnienia w obrębie tego narządu.

Objawy kolki nerkowej w ciąży. Gdzie boli?

Atak kolki nerkowej w ciąży manifestuje się przede wszystkim bólem o bardzo dużym natężeniu. Jest on tępy, wręcz obezwładniający. Gdzie boli? Dolegliwość pojawia się w tylnej części ciała.

Promieniuje z dolnych partii pleców, wzdłuż przewodów moczowych, aż do okolic intymnych. Ból może uniemożliwiać poruszanie się.

Zwykle zlokalizowany jest prawostronnie lub lewostronnie, ale może też wystąpić z dwóch stron jednocześnie.

Oprócz tego możliwe są też takie symptomy, jak:

 • uczucie parcia na pęcherz – częsta potrzeba oddawania moczu przy jednoczesnych trudnościach z wypróżnieniem się;
 • krwiomocz – krew w urynie nie pojawia się zawsze, ale może wystąpić;
 • dolegliwości ze strony układu trawiennego, w tym w szczególności nudności i wymioty;
 • objawy grypopodobne, takie jak gorączka i dreszcze;
 • widoczne pogorszenie samopoczucia.

Reklama

Ile trwa kolka nerkowa w ciąży? Kiedy do szpitala?

Jak długo trwa kolka nerkowa w ciąży? Nie ma w tej kwestii sztywnej reguły, zwykle jednak stan taki może się utrzymywać od kilkunastu minut do kilku godzin.

W sporadycznych przypadkach jest to nawet kilka dni. Zazwyczaj dolegliwości ustępują dopiero po odblokowaniu zastałego moczu - samoistnie, po podaniu leków lub w wyniku interwencji medycznej.

Brak jest precyzyjnych wytycznych odnośnie tego, kiedy należy się udać z kolką nerkową do szpitala, zwykle jednak zaleca się, by uczynić to, gdy:

 • ból osiąga bardzo wysokie natężenie i utrzymuje się przez dłuższy czas;
 • pojawiają się silne wymioty, które mogą doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia;
 • niemożliwe jest oddanie moczu mimo silnego parcia na pęcherz;
 • kobieta ma wysoką gorączkę.

Ile trzeba spędzić czasu w szpitalu? Wszystko zależy od stanu pacjentki oraz ewentualnego zagrożenia dla ciąży w przypadku powikłań. Może to być dzień-dwa, może też być kilka dni.

Reklama

Jak leczyć kolkę nerkową w ciąży?

Diagnostyka tego typu dolegliwości zwykle opiera się o nieinwazyjną, w pełni bezpieczną dla matki i dziecka metodę obrazowania ultrasonograficznego (USG).

Jeśli zaś chodzi o leczenie kolki nerkowej w ciąży, wszystko zależy od jej podłoża oraz natężenia objawów. Co pomaga na kolkę nerkową w ciąży?

W stanach lekkich są to tradycyjne metody domowe. W nieco poważniejszych lekarz może zalecić leki przeciwbólowe i rozkurczowe z palety tych, które są dozwolone u ciężarnych, takie jak choćby paracetamol.

Kamicę nerkową, która jest główną przyczyną kolki, zwykle leczy się za pomocą preparatów rozpuszczających złogi, niekiedy też wykonuje się mniej lub bardziej inwazyjne metody ich rozbijania, na przykład za pomocą ultradźwięków (zabieg litotrypsji pozaustrojowej).

Procedur tych nie stosuje się jednak w ciąży. Jeśli więc pacjentka trafi do szpitala i wymagana będzie interwencja, najpewniej lekarz zaordynuje założenie cewnika, który ułatwi odprowadzenie zalegającego moczu, zmniejszając w ten sposób dolegliwości bólowe.

Reklama

Domowe sposoby na kolkę nerkową w ciąży

Stosuje się też powszechnie w przypadku kolki nerkowej w ciąży domowe sposoby. Należy przy tym pamiętać, że skuteczne, efektywne i bezpieczne są wyłącznie te, które zalecają lekarze i naukowcy, należy zaś wystrzegać się niesprawdzonych „babcinych” metod.

Jak radzić sobie z kolką nerkową w ciąży, jeśli nie chce się lub nie może sięgać po środki farmakologiczne? Rekomendowane są okłady, określona dieta, przyjmowanie dużych ilości wody oraz znaczna dawka ruchu na świeżym powietrzu.

Okłady powinny być ciepłe. Najlepiej jest wykorzystać do tego celu termofor, który układa się na plecach w okolicy lędźwiowej. Wygrzać newralgiczne miejsce można też biorąc gorącą kąpiel.

Aktywność fizyczna, o ile tylko pozwala na to ogólny stan zdrowia oraz natężenie dolegliwości bólowych, jest bardzo pożądana, ułatwia bowiem odblokowywanie zastałego w nerkach moczu.

Ruch nie powinien być przy tym intensywny, wystarczą dłuższe spacery w normalnym tempie. 

Reklama

Jak zapobiec kolce nerkowej w trakcie ciąży?

W kwestii zapobiegania kolce nerkowej w ciąży porady specjalistów koncentrują się przede wszystkim na odpowiedniej diecie nerkowej.

Zarówno ciężarne dotknięte tego typu dolegliwościami, jak też kobiety planujące dopiero zajście w ciążę, a zmagające się z kamicą, powinny przede wszystkim ograniczyć spożycie soli oraz zawierających ją produktów.

Szczególnie niewskazane są słone przekąski, dania gotowe, fastfoody, kiszonki, sery żółte i topione. Nie powinno się też pić alkoholu (co jest oczywiste w przypadku kobiet w ciąży niezależnie od występującej kolki), ani mocnej kawy i herbaty.

Złym rozwiązaniem są też ostre przyprawy. Oprócz tego typu ogólnych zaleceń, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w kwestii bardziej szczegółowych rekomendacji dotyczących poszczególnych typów kamicy.

Złogi mogą być bowiem zbudowane z różnego typu związków, a w każdym przypadku są nieco inne zalecenia dietetyczne.

W szczególności należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Picie dużych ilości wody to jedna z najbardziej efektywnych metod zapobiegania kamicy i towarzyszącej jej kolki.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kolka nerkowa w ciąży - objawy i leczenie, Polski Bank Komórek Macierzystych, https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/kolka-nerkowa-w-ciazy-objawy-i-leczenie, [data dostępu 27.03.2023].
 • Robert Drabczyk, Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa, [data dostępu 20.03.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby w ciąży
Kiedy pojawia się trądzik w ciąży oraz kiedy mija?
Kobieta w ciąży z trądzikiem
Migrena w ciąży - domowe sposoby. Jak sobie z nią radzić?
Kobieta w ciąży z bólem głowy
Kolka nerkowa w ciąży - objawy i domowe sposoby leczenia. Gdzie dokładnie boli?
Kobieta w ciąży z dolegliwością kolki nerkowej
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży chora z powodu anginy
Angina w ciąży - czy jest niebezpieczna? Domowe sposoby i leki w 1, 2 i 3 trymestrze
Kobieta w ciąży z podejrzeniem ospy
Ospa w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Czy jest niebezpieczna dla matki i płodu?
Kobieta w zaawansowanej cięży na świeżym powietrzu
Kleszcz w ciąży - czy jest niebezpieczny i co robić po jego ugryzieniu?
Grzybica pochwy w ciąży - w 1, 2 i 3 trymestrze. Jakie są domowe sposoby?
Kobieta spożywa alkohol w ciąży
FAS (alkoholowy zespół płodowy) - u dorosłych i dzieci. Jak się objawia?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!