Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Jak objawia się kolka jelitowa w ciąży? Sprawdź, jak długo trwa

Kolka jelitowa w ciąży przynosi silne dolegliwości bólowe, nie tylko w lewym boku, ale też w podbrzuszu. Ze względu na ograniczenia dotyczące poszczególnych substancji czynnych, farmakologiczne leczenie kolki jelitowej w ciąży jest trudne, dlatego w większym stopniu należy się w tym przypadku odwołać do metod tradycyjnych i naturalnych.
Kobieta w ciąży z kolką jelitową
źrodło:123RF
W skrócie
 • Kolka jelitowa jest jedną z częstych dolegliwości związanych z zachodzącymi w organizmie kobiety w ciąży zmianami fizjologicznymi i anatomicznymi. Kolka oznacza silny ból wywołany skurczem mięśni gładkich, który ma najczęściej napadowy charakter.
 • Czynnikiem, który powoduje kolkę jelitową w ciąży jest postępujący rozrost macicy, wewnątrz której dojrzewa płód. Powiększająca się macica to zwiększony ucisk na wszystkie sąsiednie struktury, czego efektem jest m.in. podrażnienie ścian jelit.
 • Leczenie kolki jelitowej w ciąży jest utrudnione ze względu na ograniczenia dotyczące stosowania określonych leków. Z tego powodu należy je oprzeć przede wszystkim na naturalnych metodach, m.in.: piciu ziół.
SPRAWDŹ TEŻ: Objawy i przyczyny kolki jelitowej u dorosłych. Jak ją leczyć?
Spis treści

Reklama

Co to jest kolka jelitowa w czasie ciąży?

Kolka jelitowa w ciąży jest jedną z licznych dolegliwości związanych z zachodzącymi w tym szczególnym czasie w organizmie kobiety zmianami fizjologicznymi i anatomicznymi. Kolkę definiujemy jako silny, napadowy ból, wywołany skurczem mięśni gładkich. 

Wyróżnia się liczne zaburzenia tego typu, z których najczęstszymi są:

Kolka u kobiet w ciąży nie różni się charakterem objawów od kolek dotykających inne osoby, nieco szersza jednak jest paleta czynników stymulujących wystąpienie objawów bólowych. Dlatego też częstotliwość występowania kolki jelitowej w ciąży jest statystycznie wyższa, niż dla ogółu populacji (jeśli nie liczyć niemowląt, u których jest to schorzenie nagminne). 

Reklama

Z czego się bierze kolka jelitowa w ciąży?

Specyficznym czynnikiem powodującym kolkę jelitową w ciąży (a także wiele innych zaburzeń) jest postępujący rozrost macicy, wewnątrz której dojrzewa płód. Powoduje to zwiększony ucisk na wszystkie sąsiednie struktury. Efektem tego jest między innymi podrażnienie ścian jelit. 

Powiększenie się macicy powoduje też częste w ciąży zaparcia, te zaś, związane z zaleganiem mas kałowych w jelitach, są jedną z głównych przyczyn występowania kolek. Dodatkowo kolkę prowokować może zmiana sposobu żywienia w ciąży, a więc jedzenie w większych ilościach, szybciej, bardziej kompulsywnie.

 Zmienić się może też menu, w którym znajdzie się więcej produktów ciężkostrawnych i wzdymających, takich jak na przykład czekolada. Dolegliwości sprzyja także wzrost masy ciała oraz siedzący tryb życia ciężarnej. Zdarza się również występowanie tego typu objawów na tle nerwicowym. 

Objawy kolki jelitowej w ciąży

Objawy kolki jelitowej w ciąży nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle kolek występujących w innych okresach życia. Wymienić wśród nich można takie symptomy, jak:

 • silny, napadowy, kłujący ból brzucha, częściej po lewej stronie, rzadziej po prawej. W ciąży – także w podbrzuszu,
 • nudności, wymioty, biegunka, zaparcia,
 • obniżenie apetytu (poprzedzone wzmożonym łaknieniem),
 • napięcie i wzdęciabrzucha, uczucie przepełnienia – efekt zalegania mas kałowych oraz zgromadzenia gazów jelitowych.

Jak długo może trwać atak kolki? W jaki sposób można objawy kolki jelitowej w ciąży łagodzić? Czy wolno w tym czasie przyjmować typowe leki rozkurczowe? 

Reklama

Jak długo trwa kolka jelitowa w ciąży?

Nie sposób na to pytanie autorytatywnie odpowiedzieć. U niektórych pacjentek objawy kolki występują sporadycznie i trwają kilka sekund lub minut. U innych nawracają przez cały okres ciąży, a czas poszczególnych epizodów liczony jest w godzinach. 

Warto pamiętać – choć kolka sama w sobie jest niegroźna, zarówno dla matki jak też dziecka, należy ją różnicować z innymi schorzeniami objawiającymi się kłuciem w brzuchu, takimi jak choćby:

które nie zdiagnozowane na czas i nie leczone mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Inne możliwe przyczyny kłucia w brzuchu, już nie tak groźne, to między innymi zespół jelita nadwrażliwego oraz kolka wątrobowa

Reklama

Leczenie kolki jelitowej w ciąży

Leczenie kolki jelitowej w ciąży jest utrudnione ze względu na ograniczenia dotyczące stosowania określonych leków. Dotyczy to także preparatów środków spazmolitycznych o działaniu rozkurczowym, stanowiących zazwyczaj podstawę terapii doraźnej, szybko i skutecznie łagodzących ból typu kolkowego. 

Jeśli chodzi o konkretne leki, zaleca się:

 • drotaweryna i papaweryna – obie pochodne alkaloidów izochinolinowych, zaliczane są do kategorii C, co oznacza, że w ciąży wolno je stosować wyłącznie wtedy, gdy lekarz prowadzący uzna przewidywane korzyści dla matki za większe, niż ewentualne ryzyko dla płodu. Co więcej, w ogóle nie zaleca się używania leków tego typu w okresie przedporodowym, a to z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoku po porodzie. Oba środki nie powinny też być stosowane w okresie laktacji przez matki karmiące piersią,
 • butylobromek hioscyny (alkaloid tropanowy) – nie powinien być stosowany przez kobiet w ciąży oraz okresie laktacji,
 • trimebutyna (syntetyczny agonista obwodowych receptorów opioidowych) – nie powinna być w ogóle stosowana w I trymestrze, a w II i III jedynie pod kontrolą lekarza, w sytuacji gdy uzna on, iż spodziewane korzyści przewyższają ryzyko. 

Oznacza to, że w przypadku kolki jelitowej w ciąży, leczenie należy oprzeć przede wszystkim na naturalnych metodach oraz daleko idącej profilaktyce. Na ból brzucha wskazane jest zatem picie ziół, takich jak napar z rumianku oraz mięty. Należy też powstrzymywać się od jedzenia potraw ciężkostrawnych, tłustych, smażonych, wzdymających, do których należą między innymi czerwone mięso, rośliny strączkowe, czekolada, napoje gazowane.

Między głównymi posiłkami nie powinno się podjadać. Bardzo ważne jest też w tym kontekście możliwie częste i regularne wypróżnianie się. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewa Wender- Ożegowska, Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży, Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, http://kzf.amp.edu.pl
 • Andrzej Czyrski, Tadeusz Hermann, Papaweryna – współczesne zastosowanie w farmakoterapii i jej trwałość, Farmacja Współczesna, 2012, 05
 • Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Julia Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6
 • Choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wytyczne rzymskie III. Medycyna Praktyczna 2007 (wydanie specjalne)
 • Waluga M., Hartleb M.: Rozpoznawanie i leczenie chorób gastroenterologicznych w ciąży. Prz. Gastroenterol. 2009; 4: 61‑70.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!