Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Kinezyterapia – na czym polega? Ćwiczenia bierne i czynne

Kinezyterapia to jedna z metod fizjoterapii. Polega na leczeniu z wykorzystaniem różnych form ruchu. Jej celem jest poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni, a także pozbycie się bólu występującego przy poruszaniu. Kto powinien z niej skorzystać?
Fizjoterapia
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest kinezyterapia?

Kinezyterapią nazywamy leczenie ruchem lub gimnastykę leczniczą. Jest to dziedzina fizjoterapii, w której podstawą są ćwiczenia ruchowe. Ruch jest w tym przypadku środkiem leczniczym, który ma wpływ na kondycję całego organizmu. Najważniejsze zadanie kinezyterapii to usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie pacjenta do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.

Reklama

Wskazania do kinezyterapii

Kinezyterapia stosowana jest w profilaktyce, rehabilitacji i rekreacji. Ćwiczenia dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Główne wskazania do zastosowania kinezyterapii to: 

 • schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu – złamania, amputacje kończyn, niedowłady, zwyrodnienia stawów,
 • bóle kręgosłupa i wady postawy, 
 • choroby reumatoidalne, 
 • choroby układu nerwowego – choroba Parkinsona, uszkodzenie obwodu układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, 
 • choroby układu oddechowego – występowanie niedodmy płuc, odmy opłucnowej, 
 • choroby układu krwionośnego – zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa
 • ciąża – kinezyterapia stosowana jako przygotowanie do porodu, 
 • otyłość. 

Kinezyterapia – ćwiczenia 

Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Miejscowa polega na bezpośrednim oddziaływaniu na uszkodzony narząd, ogólna natomiast to ćwiczenia części ciała, które nie są objęte chorobą. Ta druga ma za zadanie poprawiać ogólną sprawność fizyczną i wydolność organizmu. Ćwiczenia w kinezyterapii dobierane są indywidualnie – ze względu na problemy chorego i cele, które chce osiągnąć. 

W kinezyterapii wyróżnia się:

 • ćwiczenia bierne– kończynami pacjenta w odpowiedni sposób porusza terapeuta lub specjalny aparat, ćwiczenia stosuje się u osób z niedowładami mięśni, z porażeniami, długo unieruchomionych,
 • ćwiczenia czynno-bierne– pacjent współpracuje z terapeutą; ten drugi wykonuje ruch, a pierwszy musi zadbać o rozluźnienie mięśni, ćwiczenia sprawdzą się po operacjach i w przypadku chorób zwyrodnieniowych, 
 • ćwiczenia czynne – wykonywane przez pacjenta, samodzielnie lub pod kierunkiem fizjoterapeuty, ćwiczenia mogą rozwinąć pamięć ruchową oraz szybkość reagowania na bodźce ruchowe,
 • ćwiczenia z oporem
 • ćwiczenia w odciążeniu– ćwiczony fragment ciała jest odciążony, aby ułatwić pracę rehabilitantowi, 
 • ćwiczenia izometryczne– polegają na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości, czyli bez poruszania kończynami, ćwiczenia pomagają wzmocnić siłę i wytrzymałość mięśni, 
 • ćwiczenia oddechowe – mają nauczyć pacjenta prawidłowego oddychania, a także zwiększyć pojemność płuc, co ma wpływ na stopień utlenienia krwi,
 • ćwiczenia relaksujące
 • ćwiczenia samowspomagające– pacjent siłą mięśni zdrowej kończyny wspomaga ruchy chorej, ćwiczenia pomagają zwiększyć ruchomość stawów,
 • ćwiczenia w podwieszeniu– kończyny umieszczone są w specjalnych obejmach zawieszonych na linach. Pacjent porusza jednak nimi sam, ćwiczenia sprawdzą się u osób z osłabieniem lub zanikiem mięśni.

Ćwiczenia w kinezyterapii powinny być wykonywane zgodnie z naturalną anatomią ciała człowieka, to znaczy ruchy w obrębie stawów w czasie ćwiczeń muszą być zgodne z ich osią fizjologiczną. Ważnym jest również, aby pacjent świadomie rozluźniał mięśnie, aby zmniejszyć ogólne napięcie ciała.

Reklama

Kinezyterapia indywidualna

Kinezyterapia indywidualna polega na pracy terapeuty z pacjentem. Wykorzystywane metody to między innymi PNF (nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu), terapia manualna, mobilizacja tkanek miękkich czy też ćwiczenia na macie lub materacach. Dobór właściwej techniki zależy od potrzeb pacjenta i kwalifikacji fizjoterapeuty. 

Ćwiczenia mogą pomóc choćby w leczeniu kontuzji stawów obwodowych, mięśni czy też dolegliwości bólowych np. kręgosłupa. Kinezyterapię indywidualną można znaleźć w ofercie większości centrów rehabilitacji.

Reklama

Przeciwwskazania do kinezyterapii

Kinezyterapia to ćwiczenia prawie dla każdego. Istnieje niewielka grupa przeciwwskazań, o których z pewnością uprzedzi nas fizjoterapeuta. Wybór odpowiedniej metody kinezyterapii wynika bowiem z oceny stanu chorego i umiejscowienia choroby lub urazu, dlatego konsultacja ze specjalistą jest niezbędna.

Przeciwwskazania do kinezyterapii to:

● stany gorączkowe,

niewydolność krążeniowa lub oddechowa, 

● ostry stan zapalny mięśni, stawów lub kości, 

● ogólny ciężki stan chorego. 

Reklama

Jakich efektów możemy się spodziewać?

Kinezyterapia ma bardzo dobry wpływ na większość pacjentów. Dzięki niej można pozbyć się lub ograniczyć dolegliwości bólowe, poprawić elastyczność ciała czy też podwyższyć poziom endorfin. Ćwiczenia tego typu poprawiają również siłę mięśni czy też zwiększają zakres ruchu. Kinezyterapia zalecana jest osobom, które różnego rodzaju urazom, ponieważ przyspiesza ona proces rekonwalescencji. Ćwiczenia tego typu pomagają odzyskać utraconą sprawność fizyczną. Należy jednak pamiętać, że terapia zawsze powinna być prowadzona pod nadzorem specjalisty. 

Czytaj także:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Zastrzyk w kość
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Implant wykonany z biomateriałów
Podobne artykuły
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Zastrzyki w kolano
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!