Kobiety ciężarne zakażone koronawirusem nie powinny zauważyć u siebie cięższego przebiegu choroby, niż u pozostałych osób. Zwykle występują łagodne objawy grypopodobne. Na ten moment nie ma żadnych badań, które pokazałyby, iż kobiety ciężarne ciężej przechodziły by tę infekcję wirusową.
Reklama
Koronawirus a ciąża
Niestety wszelkie wytyczne dotyczące koronawirusa w ciąży są zmienne, dlatego wciąż nie ma jasnej odpowiedzi, czy ciężarne mogą szybciej złapać infekcję od pozostałych osób.
Wiadomo jednak, iż w tym czasie w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które nasilają tendencję do szybszego zakażania się niektórymi infekcjami. Właśnie z tego powodu, kobiety ciężarne powinny szczególnie na siebie uważać i starać się nie wychodzić z domu, dbać o regularny sen, odpoczynek oraz zbilansowaną dietę.
Pewnie jest, iż kobiety w ciąży obarczone są ryzykiem wzmożonych objawów podczas obecności infekcji układu oddechowego, jak np. grypa. Z tego powodu można uznać je za grupę zwiększonego ryzyka, jeśli chodzi o koronawirusa. Zaliczone są one do tej grupy przede wszystkim ze względu na ostrożność.
Koronawirus a płód
COVID-19 to nowa choroba, dlatego ciężko znaleźć potwierdzone badania na jej temat. Jak dotąd nie odkryto żadnego powiązania między obecnością koronawirusa a ilością poronień wśród ciężarnych.
Wstępne doniesienia z Chin nie wykazują śladów wirusa przenoszonego z matki na dziecko w czasie ciąży lub porodu. Należy jednak mieć na uwadze, że dane te mogą się zmienić z tego względu, iż wirus obecny jest na świecie stosunkowo krótko.
Analizując obecne dowody, ciężko o znalezienie również jakiejkolwiek tendencji jeśli chodzi o wpływ koronawirusa na rozwój płodu. Warto wiedzieć, iż część dzieci urodzonych przez kobiety z objawami koronawirusa w Chinach przyszło na świat przed planowanym terminem. Nie jest jednak jasno wskazane, czy to właśnie koronawirus spowodował wczesny poród, czy też zdecydowano się na jego wywołanie ze względu na stan zdrowia matki.
Reklama
Koronawirus a karmienie piersią
Czy wirus SARS-CoV-2 może przeniknąć przez mleko matki? W sytuacji, gdy u ciężarnej zidentyfikowano koronawirusa, powinna ona zachować szczególne środki ostrożności.
Warto jednak wiedzieć, iż w przeanalizowanych przypadkach, jak do tej pory nie zdarzyła się sytuacja, by w mleku karmiące znaleziono wirusy SARR-CoV-2. Mimo tego kobieta zakażona tym wirusem może zarazić dziecko w inny sposób – drogą kropelkową, dlatego będąc w takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z personelem medycznym.
Warto zapobiegać jakimkolwiek infekcjom u noworodków, dlatego kobiety karmiące powinny przestrzegać kilku zasad:
- myć ręce przed każdym karmieniem czy nawet dotknięciem maluszka,
- używać maseczki ochronnej w czasie karmienia,
- podczas używania laktatora warto poprosić osobę w pełni zdrową, aby podała pokarm dziecku.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem w ciąży?
Zabezpieczanie się przed koronawirusem w ciąży wiąże się z przestrzeganiem praktycznie tych samych zasad, które obowiązują resztę społeczeństwa.
Podsumowując, należy przestrzegać takich zasad, jak:
- regularne mycie rąk wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym,
- po użyciu chusteczki do nosa należy ją od razu wyrzucić i umyć ręce,
- unikanie kontaktu z osobami, które wykazują objawy infekcji,
- w miarę możliwości unikanie korzystania z transportu publicznego,
- w miarę możliwości pracowanie z domu (home office),
- unikanie spotkań w miejscach publicznych,
- unikanie spotkań z rodziną i przyjaciółmi,
- korzystanie z wizyt lekarskich online.
Warto pamiętać o tym, by bez wyraźnej potrzeby nie wychodzić z domu do czasu zakończenia epidemii koronawirusa. Dodatkowo kobiety ciężarne powinny pamiętać o odpoczynku, regularnym śnie, zbilansowanej diecie i unikaniu sytuacji stresujących.