Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?

Kwaśny zapach wydzieliny z pochwy wielu osobom kojarzy się z nieprawidłową higieną osobistą. Niestety może oznaczać problemy zdrowotne. Jakie są przyczyny tego charakterystycznego zapachu?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
źródło:123RF
W skrócie
 • Pochwa posiada lekko kwaśny naturalny zapach ze względu na obecność kwasu mlekowego. Problem powstaje, gdy zapach staje się nieprzyjemny i towarzyszą mu zmiany w wyglądzie wydzieliny. To nie tylko kwestie natury estetycznej, ale także sygnał o rozwoju chorób w okolicach intymnych.
 • Ciąża to okres wielu zmian w ciele kobiety. Zapach śluzu staje się bardziej kwaśny i zmienia swoja konsystencję. Przyszła mama powinna być szczególnie wrażliwa na takie zmiany. Mocno kwaśny zapach wydzieliny z pochwy może być początkiem infekcji lub zakażenia, niebezpiecznych także dla dziecka.
 • Przykry zapach z pochwy można leczyć. Warto także samodzielnie dbać o prawidłową higienę pochwy i wprowadzać nawyki, które chronią przed zakażeniem miejsc intymnych.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie pochwy: bakteryjne, grzybicze - objawy, leczenie
Spis treści

Reklama

Kwaśny zapach z pochwy

Pochwa, zwana także waginą, to element układu rozrodczego kobiety. Pełni wiele istotnych funkcji w kobiecym organizmie. Przede wszystkim posiada funkcję rozrodczą, ale jest także strefą erogenną kobiety, przynoszącą zadowolenie ze stosunków seksualnych. 

Kwaśny zapach wydzieliny z pochwy wynika z jej budowy i funkcji pełnionych w organizmie. Bezpośredni wpływ na ten zapach mają elementy składowe wydzieliny, czyli śluz szyjki macicy, komórki złuszczonego nabłonka pochwy i pałeczki kwasu mlekowego.

Kwas mlekowy w pochwie to ważny element jej flory bakteryjnej. Pałeczki kwasu mlekowego odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu pH waginy, który chroni ją przed infekcjami i zakażeniami. Pochwa ma naturalnie lekko kwaśny zapach ze względu na obecność kwasu mlekowego. Jednak u wielu kobiet pojawia się dość uciążliwy kwaśny zapach, nazywany także octowym. 

Taki stan może mieć wiele przyczyn. Najczęściej związany jest z chorobami dróg moczowo-płciowych i świadczy o rozwoju infekcji intymnych. Octowy zapach z pochwy jest sygnałem, iż doszło do zakażenia rzęsistkiem pochwowym. 

Do zakażenia dochodzi najczęściej droga płciową. Wydzielina zmienia kolor na żółty lub zielony, pojawiają się dość obfite upławy o pienistej konsystencji. Nieprzyjemnemu zapachowi towarzyszą także świąd i pieczenie pochwy. Taki stan wymaga skonsultowania z lekarzem.

Reklama

Kwaśny zapach z pochwy w ciąży

Naturalna woń pochwy kobiety jest lekko kwaśna, a intensywność tego zapachu zależy od indywidualnych cech każdej kobiety. W czasie ciąży zwiększa się ilość wydzieliny, bowiem jednym z najważniejszych jej zadań jest ochrona płodu. 

Zapach z pochwy w ciąży ma także lekko kwaśny odczyn. Nie istnieją powody do niepokoju, jeśli śluz nie ma nieprzyjemnego i cuchnącego zapachu. Lekko kwasowy zapach nie jest niczym niepokojącym. To naturalny zapach kobiecych miejsc intymnych. 

Każda kobieta w ciąży powinna zwracać uwagę na zmianę zapachu wydzieliny. Problem pojawia się, gdy wagina zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, odbiegający normalnego. Brzydki zapach z pochwy może być oznaką choroby miejsc intymnych. 

Ciężarna kobieta musi być szczególnie ostrożna i wrażliwa na takie zmiany. Ciąża stwarza środowisko przyjazne dla drożdżaków. Kobiece hormony w tym szczególnym czasie zmieniają pH pochwy z kwaśnego na zasadowe. Oznacza to osłabienie bariery ochronnej narządów rodnych i przyjazne warunki do rozwoju grzybów i pasożytów. Choroby przez nie wywołane charakteryzują się nieprzyjemnym i silnym kwaśnym zapachem z pochwy.

Każda kobieta w ciąży powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem, jak tylko odczuje zmianę w zapachu swojego śluzu. Zakażenia pochwy są groźne nie tylko dla samej kobiety, a także dla dziecka i prawidłowego rozwoju ciąży.

Jak leczyć kwaśny zapach z pochwy?

Nieprzyjemny zapach z pochwy często ma podłoże chorobowe. Najbezpieczniej jest udać się z tym problemem do ginekologa. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca specjalistyczne badania (mikrobiologiczne), które dokładnie określają przyczynę choroby i kwaśnego zapachu z pochwy. 

W leczeniu chorób waginy i zniwelowaniu przykrego zapachu najczęściej stosowane są:  

 • leki na nieprzyjemny zapach z pochwy, dostępne także bez recepty, zawierające substancje przeciwzapalne, kwas mlekowy i witaminę E. W przypadku podłoża grzybiczego chorób pochwy, wywołujących silny kwaśny zapach zastosowanie mają typowe leki przeciwgrzybicze,  
 •  tabletki na nieprzyjemny zapach z pochwy, do których należą przede wszystkim antybiotyki, zwalczające zakażenie bakteryjne. Skuteczne działanie wykazują także tabletki dopochwowe o silnym działaniu miejscowym,
 • preparat na infekcje intymne, przeznaczony do miejscowego stosowania w postaci globulek, żelów dopochwowych lub płynów do irygacji pochwy. Ich zadaniem jest hamowanie mieszanych infekcji pochwy

Co stosować na nieprzyjemny zapach z pochwy, aby skuteczniej zapobiegać rozwojowi infekcji, likwidując jednocześnie niepożądane objawy? Lekarze zalecają kobietom przyjmowanie suplementów diety, uzupełniających naturalną florę bakteryjną. 

Głównym składnikiem takich produktów są komórki bakterii kwasu mlekowego, który utrzymuje naturalne kwaśne środowisko pochwy. Probiotyki ginekologiczne zalecane są kobietom z nawracającymi infekcjami pochwy o kwaśnym zapachu. 

Reklama

Jak poprawić zapach z pochwy?

Przykry zapach z pochwy jest bardzo często skutkiem niedostatecznej dbałości o części intymne i złych przyzwyczajeń. Znaczącą rolę w łagodzeniu nieprzyjemnego zapachu ma odpowiednia higiena pochwy.

Co można zrobić, aby poprawić ten stan? Wystarczy kilka prostych nawyków i ich codzienne stosowanie w domowym zaciszu.

Nieprzyjemny zapach z pochwy – domowe sposoby:  

 • codzienne mycie okolic intymnych ciepłą wodą, najlepiej bez używania gąbki, która jest siedliskiem bakterii,
 • podmywanie „od tyłu do przodu”, aby zapobiec przenoszeniu bakterii z odbytu do pochwy,
 • stosowanie delikatnych płynów do higieny intymnej, posiadających naturalny skład i odpowiedni poziom pH,
 • osuszanie pochwy czystym ręcznikiem, używanym tylko przez jedną osobę,
 • częsta wymiana podpasek lub tamponów,
 • rezygnacja z obcisłej, „nie oddychającej” bielizny, wykonanej ze sztucznych materiałów,
 • szczególna dbałość o higienę bezpośrednio po stosunku (mycie miejsc intymnych),
 • egzekwowanie od partnera dbałości o jego miejsca intymne,
 • używanie podkładek higienicznych przy korzystaniu z publicznych toalet,
 • zachowanie szczególnej ostrożności na basenach i w saunie.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwala skutecznie zapobiegać infekcjom narządów rodnych. 
 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Blacha, M. Machczyński „Ocena wybranych wykładników stanu zapalnego u kobiet ciężarnych w kontekście czystości mikrobiologicznej pochwy”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2015 r.,
 • Dr J. Gunter „Biblia waginy”, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020,
 • K. Mojka „Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje”, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Problemu Higieny i Epidemiologii 2014, 95(3): 541-549.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!