Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?

Serowata wydzielina z pochwy wzbudza u kobiet niepokój. Czy słusznie? Towarzyszą jej często dokuczliwe objawy – swędzenie, ból pochwy i uporczywe pieczenie. Zobacz, jak leczyć ten rodzaj przypadłości.
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
źródło:123RF
W skrócie
 • Serowata wydzielina z pochwy to pierwszy sygnał o grzybiczej infekcji pochwy. To choroba, którą wywołuje nadmiar drożdżaków Candida albicans. Towarzyszy jej szereg przykrych dolegliwości, jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie czy ból w trakcie stosunku.
 • Śluz kobiety zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego kobiety. Przed okresem jest biały, gęsty, lepki i galaretowaty, w trakcie dni płodnych luźny, aby ułatwić zapłodnienie, a w ostatniej fazie cyklu twardy i zbity. Występowanie serowatej konsystencji jest powodem do niepokoju i wizyty u lekarza.
 • Biała grudkowata wydzielina pojawia się także w ciąży. Z reguły świadczy o rozwijającym się zakażeniu grzybiczym. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, gdyż taka infekcja zagraża także dziecku.
SPRAWDŹ TEŻ: Wydzielina z pochwy – prawidłowa. Jakie kolor i zapach?
Spis treści

Reklama

Przyczyny serowatej wydzieliny z pochwy

Wydzielina z pochwy o przezroczystej i rzadkiej konsystencji to naturalny objaw prawidłowo funkcjonującego układu rozrodczego kobiety. Zmienia wygląd w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Odstępstwa od normalnej postaci w konsystencji i kolorze mogą świadczyć o chorobie. 

Serowata wydzielina z pochwy najczęściej sygnalizuje grzybiczą infekcję. Kobiety, która zauważają grudkowatą, serową konsystencję śluzu o białym lub lekko żółtym zabarwieniu mogą mieć powody do niepokoju.

Serowata wydzielina to jeden z klasycznych objawów grzybicy okolic miejsc intymnych. Wywołuje ją nadmiar drożdżaków w pochwie. Grzyby drożdżopodobne stanowią naturalną florę bakteryjną pochwy każdej kobiety. 

Problem pojawia się, gdy grzyby (najczęściej drożdżaki Candida albicans) zaczynają się namnażać i jest ich za dużo. Jednocześnie maleje ilość kwasu mlekowego, a to już prosta droga do grzybicy. 

Pierwszym objawem infekcji grzybiczej pochwy jest wspomniana zmiana wyglądu wydzieliny. Śluz już nie jest przezroczysty i zmienia barwę na białą lub delikatnie żółtą. Pojawiają się w nim grudki, przypominające wyglądem kawałki twarogu, stąd też nazwa tej postaci wydzieliny.

Jakie inne objawy towarzyszą, oprócz zmienionej struktury wydzieliny, towarzyszą takiej grzybiczej infekcji? Oto one:

Serowata wydzielina z pochwy bez zapachu jest właśnie bezwonnaZmiany w zapachu wydzieliny świadczą o innym rodzaju infekcji bakteryjnej.

Biała serowata wydzielina z pochwy 

Obecność grudek w białej wydzielinie i dodatkowe objawy infekcji grzybiczej pochwy wymagają leczenia. Biała serowata wydzielina z pochwy jest wskazaniem do konsultacji z ginekologiem. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca dodatkowe badania laboratoryjne. 

Jak leczyć białą i serowatą wydzielinę z pochwy, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania zakażenia? Oto przykładowe substancje lecznicze, które pomagają zniwelować infekcję pochwy i jej objawy:

 • globulki dopochwowe, które są stosowane w sytuacjach zakażenia wewnętrznych organów płciowych. Aplikowane bezpośrednio do pochwy wykazują szybkie działanie substancji przeciwgrzybiczych, 
 • maść do smarowania miejsc intymnych, stosowana w przypadku pojawienia się objawów zakażenia na zewnętrznych organach płciowych,
 • kremy do smarowania pochwy, odbudowujące nabłonek i wspomagające proces gojenia,
 • leki doustne, także antybiotyki,
 • probiotyki ginekologiczne, zawierające pałeczki kwasu mlekowego. Zapewniają one utrzymanie prawidłowego poziomu pH pochwy i tym samym zapobiegają rozmnażaniu chorobotwórczych ustrojów. Probiotyki występują w postaci doustnej lub dopochwowej.

W niektórych fazach cyklu miesiączkowego wygląd wydzieliny zasadniczo różni się od wyglądu klasycznego. W pierwszej połowie cyklu może pojawić się biała serowata wydzielina przed okresem

Śluz o białym zabarwieniu jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym i oznacza, iż zaczynają się płodne dni. W tym okresie cyklu przyjmuje on nieprzejrzystą konsystencję oraz galaretowaty, lepki i mętny wygląd. Mogą także pojawić się delikatne grudki. 

Jeśli wydzielina zmienia swoją konsystencję po miesiączce i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. W sytuacjach utrzymywania się takiego wyglądu wydzieliny (serowate grudki) w kolejnej fazie cyklu wskazana jest konsultacja ginekologiczna. 

Pirolam® Intima Vag
Lek Pirolam Intima Vag stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu (żeńskich zewnętrznych narządów płciowych) wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Pirolam® Intima Vag Skład i postać: 1 tabletka dopochwowa zawiera 500 mg klotrymazolu. Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.10.27

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Serowata wydzielina z pochwy w ciąży

Wygląd wydzieliny z pochwy ulega zmianom w trakcie trwania ciąży. Objętość i konsystencja śluzu uzależnione są od zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele każdej ciężarnej kobiety. Wzrost stężenia estrogenów ma wpływ na ilość wydzieliny z pochwy. 

Czy serowaty śluz w ciąży powinien niepokoić? Odpowiedź na to pytanie przynosi analiza wyglądu wydzieliny w zależności od faz cyklu menstruacyjnego. 

Prawidłowo wyglądająca wydzielina z pochwy kobiety jest przejrzysta lub lekko biała, ma konsystencję śluzu, nie zawiera grudek i nie posiada zapachu. Po zapłodnieniu wydzielina staje się bardziej obfita i gęstsza, ponieważ jej zadaniem jest ochrona ciężarnej przed infekcjami i tym samym ochrona płodu. 

Biały gęsty śluz jest zatem normalnym zjawiskiem w czasie ciąży. Z upływem czasu ze śluzu tworzy się czop, który zamyka dostęp do rozwijającego się płodu. Pod koniec ciąży przyjmuje postać galaretowatą.

Serowata wydzielina z pochwy w ciąży powinna być zawsze skonsultowana z ginekologiem. Serowaty śluz może oznaczać zakażenie grzybicze, szczególnie gdy towarzyszy mu ból, swędzenie i pieczenie pochwy. Nieleczona grzybica dróg rodnych może także zagrażać dziecku.

Reklama

Serowata wydzielina z pochwy bez zapachu

Infekcja grzybicza pochwy objawia się gęstym i białym śluzem. Jest bezwonna, a potwierdzeniem stanu zakażenia są serowate grudki. Najczęściej towarzyszą jej dodatkowe objawy, jak swędzenie i pieczenie sromu oraz ból przy stosunku

Wydzielina pochwy o „twarożkowej” konsystencji pojawia się na skutek nadmiaru drożdżaków z gatunku Candida albicans. Bardzo często jest to pierwszy objaw drożdżycy pochwy, zwanej także kandydozą pochwy. Ta choroba atakuje także układ moczowy, błony śluzowe przewodu pokarmowego, ale bardzo często dotyka narządy rodne kobiet.

Typowym objawem dla grzybiczego zakażenia pochwy jest właśnie charakterystyczna serowata wydzielina. Kandydoza dodatkowo wywołuje zaczerwienienie błon śluzowych pochwy, obrzęk w okolicy sromu oraz ból przy oddawaniu moczu.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Staniszewska, M. Bondaryk i inni „Patogeneza i leczenie zakażeń Candida SPP”, Postępy Mikrobiologii 2014, 53, 3, 229-240, 2014 r.,
 • K. Olek-Hrab, D. Jenerowicz i inni „Wybrane dermatozy sromu”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Ginekologia Polska 2013, 84, 959-965,
 • K. Mojka „Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje”, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Problemu Higieny i Epidemiologii 2014, 95(3): 541-549.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda