Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?

Upławy przed okresem to zmieniona chorobowo wydzielina z pochwy o nienaturalnym kolorze, zapachu i konsystencji. Upławy mogą być m.in. brązowe, żółte i różowe. Co mogą oznaczać i kiedy świadczą o chorobie? Jak je odróżnić od fizjologicznej wydzieliny z pochwy?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
źródło:123RF
W skrócie
  • Upławy przed okresem mogą sugerować jakieś zaburzenie związane z funkcjonowaniem układu rozrodczego kobiety. Należy je odróżnić od prawidłowej wydzieliny z pochwy, która ma prawo, a nawet powinna występować.
  • Jeśli do białych, żółtych, różowych, czy brązowych upławów dołączają się takie objawy jak swędzenie, pieczenie, czy ból w podbrzuszu, może to sugerować infekcję intymną albo poważniejsze choroby, np. nadżerkę lub polipy szyjki macicy. W niektórych przypadkach te kolorowe plamienia mają związek z toczącym się procesem nowotworowym.
  • Leczenie upławów jest uzależnione od schorzenia, które za nimi stoi. Odpowiednia kuracja jest wprowadzana po przeprowadzeniu przez ginekologa odpowiedniej diagnostyki. Jeśli za zmianę w kolorze wydzieliny pochwowej odpowiada ciąża, należy ją prowadzić u ginekologa położnika.
SPRAWDŹ TEŻ: Grzybica pochwy – leczenie domowe. Co na grzybicę pochwy?
Spis treści

Reklama

Co oznaczają upławy przed okresem? 

Czym innym jest naturalnie występująca wydzielina przed okresem, a także ta obserwowana w trakcie całego cyklu miesiączkowego, czym innym natomiast upławy przed okresem.

Fizjologiczna wydzielina z pochwy powinna być przezroczysta, ewentualnie mleczno-biała, bezzapachowa, a jej konsystencja powinna ulegać przemianom w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Zaraz po zakończeniu miesiączki ilość wydzieliny zaczyna wrastać, dzieje się tak do owulacji, po której objętość wydzieliny ulega zmniejszeniu. 

Wydzielina z pochwy przed okresem staje się też gęstsza, m.in. dlatego żeby utrudnić dotarcie plemników do komórki jajowej.

Natomiast upławy przed miesiączką to śluz, który ma zmieniony kolor (np. zielony, szary, brązowy, czy żółty), zapach (często jego woń przypomina przykry swąd ryby), a także konsystencję (nierzadko staje się ona obfitsza). Dodatkowo mogą się pojawić takie objawy jak swędzenie okolic intymnych, zaczerwienienie, opuchnięcie oraz pieczenie, czy ból brzucha. 

Kolory upławów są istotne, ponieważ każda barwa może oznaczać inną przypadłość, czy stan fizjologiczny (taki jak ciąża), bądź chorobowy. 

Brązowe upławy przed okresem

Brązowe plamienie przed okresem może mieć rozmaite inklinacje. Nieraz wynika ze zbyt intensywnego seksu, uprawianego tuż przed rozpoczęciem menstruacji, kiedy ścianki pochwy są obrzęknięte i podatne na urazy. 

Brązowy śluz przed okresem współwystępujący z bólem jajnika może także świadczyć o torbieli jajnika, która najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych. Stąd jeśli kobieta zaobserwuje u siebie te dwa symptomy, nie powinna odwlekać wizyty u ginekologa. Staranna diagnostyka pomoże dobrać właściwe leczenie.

Z kolei brązowe plamienia lub nawet brunatne upławy przed okresem można wiązać z niedomaganiem lutealnym, które polega na niedoborze progesteronu. Jest to hormon, który ma ogromne znaczenie w początkowym stadium ciąży, kiedy podtrzymuje istnienie ciąży. Na ten problem powinny przede wszystkim zwrócić uwagę panie, które planują zajść w ciążę. Lekarz zwykle proponuje w tym przypadku doustne lub dopochwowe przyjmowanie progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.

U niektórych pań pojawia się zaś brązowa wydzielina z pochwy zamiast okresu. Taka sytuacja ma miejsce kiedy mamy do czynienia z początkiem ciąży. Zarodek zagnieżdżając się w jamie macicy niekiedy uraża umiejscowione w pobliżu naczynka. Wówczas wydzielina podbarwiona jest krwią i może mieć niepokojący obraz.

Pirolam® Intima Vag
Lek Pirolam Intima Vag stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu (żeńskich zewnętrznych narządów płciowych) wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol.
Pirolam® Intima Vag Skład i postać: 1 tabletka dopochwowa zawiera 500 mg klotrymazolu. Wskazania: Leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), wrażliwe na klotrymazol. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.10.27

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Żółte upławy przed okresem 

Żółte upławy przed okresem nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym. U większości pań, u których układ rozrodczy działa prawidłowo, tuż przed miesiączką pojawia się gęsty śluz w kolorze białym lub właśnie żółtym. To oznaka, że za chwilę pojawi się menstruacja, a zapłodnienie nie jest już możliwe. Zatem nastały dni niepłodne.

Czasem jednak żółte upławy z pochwy oznaczają intymną infekcję wirusową lub bakteryjną, szczególnie jeśli wiążą się z innymi symptomami, takimi jak świąd, obrzęk, pieczenie, zaczerwienienie intymnych części ciała i/lub ból podbrzusza. 

Ważne jest, aby nie leczyć się na własną rękę, tylko udać się na wizytę do ginekologa i stosować przepisane przez lekarza farmaceutyki.Bardzo gęsta, żółta wydzielina z pochwy przed okresem może stanowić oznakę zakażenia rzęsistkiem pochwowym.

Niekiedy zmieniona chorobowo wydzielina pochwowa stanowi symptom dużo bardziej niepokojący, związany z takimi schorzeniami jak nadżerka, polipy, czy mięśniaki szyjki macicy, a nawet zmiany nowotworowe narządów rodnych.

Reklama

Białe upławy przed okresem 

Białe upławy z pochwy, zwłaszcza charakteryzujące się mleczną barwą bieli lub bielą wpadają w przezroczystość, nie powinny denerwować. Kiedy nie ma objawów dodatkowych, nie odczuwa się nieładnego zapachu z pochwy, taki stan należy uznać za prawidłowy. Kobiety mogą obserwować ten fizjologiczny proces tuż przed miesiączką.

Lecz białe upławy przed okresem mogą decydować również o zakażeniu grzybiczym (grzybicy narządów płciowych). W takim przypadku panie odczuwają też rybi zapach, dobiegający z okolic intymnych, swędzenie, a czasem pieczenie sromu, opuchnięcie i zaczerwienienie pochwy. Niekiedy pojawia się również bolesność podbrzusza. W takiej sytuacji należy wdrożyć leczenie środkami przeciwgrzybiczymi (np. globulkami dopochwowymi, maściami, czy kremami), zaleconymi przez ginekologa.

Aby białe upławy z pochwy przed okresem się nie pojawiały, warto wprowadzić odpowiednie działania profilaktyczne, takie jak np. suplementacja kwasu mlekowego, czy zażywanie probiotyków, przyjmowanych doustnie lub dopochwowo. Powinno się też zwrócić większą uwagę na przestrzeganie zasad higieny w takich miejscach jak publiczne toalety, baseny i sauny. 

Nie należy również zapominać o noszeniu czystej, bawełnianej bielizny w odpowiednim rozmiarze oraz podmywaniu się środkami do higieny intymnej o neutralnym pH.

Reklama

Różowe upławy przed okresem 

Śluz z krwią przed okresem wcale nie musi decydować o występowaniu jakiejś poważnej anomalii w organizmie. Niejednokrotnie ma bowiem związek z mechanicznym uszkodzeniem wrażliwego naskórka znajdującego się na ścianach pochwy. W takich wypadkach różowa wydzielina może być spowodowana np. zbyt intensywnym stosunkiem płciowym, podrażnieniem spowodowanym przez ciało obce, itp. 

Różowe upławy i ból podbrzusza to z kolei objawy mogące sugerować chorobę, np. nadżerkę szyjki macicy, mięśniaki macicy, polipy szyjki macicy, a także schorzenia przenoszone drogą płciową oraz zmiany nowotworowe powstałe w obrębie układu rozrodczego. Takich oznak nie można lekceważyć i należy jak najszybciej skonsultować je z ginekologiem, który przeprowadzi dogłębną diagnostykę.

Różowe upławy zamiast miesiączki natomiast to wyraźny sygnał, że mogło dojść do zapłodnienia. Podbarwiona krwią wydzielina z pochwy wycieka z podrażnionych naczynek zlokalizowanych niedaleko miejsca, w którym zagnieździł się zarodek. 

Delikatne, różowe upławy na początku ciąży nie powinny niepokoić, o ile nie występują inne chorobowe symptomy. Warto jednak poinformować o nich lekarza prowadzącego ciążę.

Czytaj również

Bibliografia

  • Skrzypczak Jan, Zaburzenia miesiączkowania, Medical Tribune, 2017, ISBN 9788364153747.
  • Boroch Ann, Grzyby Candida – przyczyna większości chorób. Skuteczny program przeciwgrzybiczy, Vital, 2015.
  • Oleszczuk Tadeusz, Uspokój swoje hormony. Czego ginekolog ci nie powie, Pascal, 2021, ISBN 2977903.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda