Biocenoza pochwy - interpretacja wyników i przygotowanie

Biocenoza pochwy to tak zwane badanie czystości pochwy, mające na celu stwierdzenie lub wykluczenie obecności chorobotwórczych bakterii i grzybów. Bardzo często wykonuje się je u kobiet w ciąży, a także u pań przechodzących menopauzę, gdyż zmiany hormonalne mogą prowadzić do zachwiania flory fizjologicznej. Niekorzystne zmiany może przynieść też antybiotykoterapia, a nawet zbyt intensywna higiena miejsc intymnych. Jak przygotować się do badania i jak interpretować wyniki biocenozy pochwy?
Wizyta kobiety u ginekologa
Źródło: 123RF

Spis treści

Biocenoza pochwy

Biocenoza pochwy, zwana także badaniem czystości pochwy lub wymazem z pochwy, wykonywane jest w laboratorium bakteriologicznym. Materiał do badania pobierany jest w gabinecie ginekologicznym i polega na wykonaniu wymazu, który w laboratorium badany jest pod mikroskopem.

Na wynik biocenozy pochwy czeka się kilka dni roboczych. Badanie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt takiej analizy pod mikroskopem to od 20 do ok. 50 złotych.

Biocenoza pochwy interpretacja wyników

Zbadanie czystości pochwy pozwala stwierdzić, czy w tym obrębie mamy do czynienia z zapaleniem pochwy, a jeśli tak, to co jest jego przyczyną. Mogą to być bakterie oraz grzyby.

Najczęściej stosowaną skalą w ocenie wymazu jest kilkustopniowa skala wg. Kuczyńskiej:

  • I stopień świadczy o obecności licznych pałeczek kwasu mlekowego, które są naturalnym elementem flory fizjologicznej każdej kobiety.
  • II stopień określa obecność licznych pałeczek kwasu mlekowego oraz nieliczne bakterie i leukocyty (krwinki białe).
  • III stopień to obecność nielicznych pałeczek kwasu mlekowego oraz liczne bakterie i leukocyty (krwinki białe).
  • IV stopień to brak pałeczek kwasu mlekowego oraz duża liczba chorobotwórczych bakterii, białych krwinek oraz innych chorobotwórczych patogenów lub grzybów (na przykład pierwotniaków, drożdżaków).

Zobacz również: Zapalenie gruczołu Bartholina​

Przy biocenozie pochwy interpretacja wyników zawsze powinna leżeć po stronie specjalisty. Po ich odebraniu warto jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości czy duży stan zapalny, dopasuje leki do stanu zdrowia pacjentki.

Czytaj więcej o: Grzybica narządów płciowych

Biocenoza pochwy leukocyty

Pałeczki kwasu mlekowego to bardzo istotny element biocenozy pochwy. Mają one działanie kwasotwórcze i utrzymują prawidłowe Ph w pochwie, które powinno znajdować się na poziomie od 3,5-4,2.

Z kolei obecność leukocytów może oznaczać stan zapalny, zwłaszcza, jeśli stwierdzono ich znaczną ilość. Plamienie między miesiączkami może wskazywać na ich obecność. Biocenoza pochwy może wykazać także nabłonki liczne. Obecność nabłonków w badaniu czystości pochwy nie powinno nas niepokoić. Są one elementem biocenozy pochwy, a nawet ich duża ilość to efekt naturalnego złuszczania się nabłonka pochwy.

Biocenoza pochwy w ciąży

Biocenozę pochwy można wykonać u kobiety ciężarnej, zwłaszcza, jeśli skarży się ona na pieczenie w rejonie miejsc intymnych czy upławy. Infekcja dróg rodnych może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Nieleczona może prowadzić do wczesnego porodu i poronienia.

Biocenoza pochwy - jak się przygotować

Przez dwa dni przed badaniem pacjentka nie może współżyć. Biocenoza pochwy nie może być wykonywana w trakcie miesiączki oraz podczas stosowania dopochwowo środków leczniczych. Jeśli kobieta przyjmuje antybiotyk, powinna wykonać badanie po zakończeniu terapii.

Badanie czystości pochwy najczęściej wykonywane jest w przypadku podejrzenia, że doszło do zachwiania równowagi flory fizjologicznej, a pacjentka skarży się na różne dolegliwości. Wskazaniem do pobrania wymazu są między innymi:

Do nieprawidłowości we florze fizjologicznej dochodzi często u kobiet ciężarnych, ale także u pań w trakcie przekwitania, a więc podczas zmian hormonalnych. Niekorzystne zmiany może przynieść też antybiotykoterapia, a nawet zbyt intensywna higiena miejsc intymnych.

Aby nie zaburzać naturalnego środowiska pochwy do mycia najlepiej używać jedynie ciepłej wody, bez mydła. Należy też unikać zbyt obcisłej bielizny, zwłaszcza tej ze sztucznych materiałów.

Sprawdź również: Grzybica pochwy - objawy, leczenie. Domowe sposoby

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!