Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza

Biała wydzielina z pochwy to jedna z przyczyn wizyt kobiet u ginekologa. Nie zawsze jednak powinna wzbudzać zaniepokojenie. Kiedy wymaga konsultacji medycznej? Sprawdź, jak powinien wyglądać śluz z pochwy.
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
źródło:123RF
W skrócie
 • Biała wydzielina z pochwy to naturalna fizjologiczna reakcja funkcjonowania narządów rodnych kobiety. Prawidłowa wydzielina jest przezroczysta lub lekko biała, jednolita, niezbyt obfita i bez nieprzyjemnego zapachu.
 • Zmiana konsystencji i zapachu kobiecego śluzu jest konsekwencją różnych faz cyklu menstruacyjnego. Pierwsza połowa cyklu charakteryzuje się wysokim stężeniem estrogenów, dlatego też wydzielina jest obfita i lepka. W kolejnych fazach zmniejsza się jej ilość, a śluz staje się bardziej gęsty.
 • Zmiany barwy wydzieliny na żółtą, zieloną lub szarą, pojawienie się grudek, skrzepów bądź nieprzyjemnego zapachu wskazują na zakażenie grzybicze. Dodatkowymi nieprzyjemnymi objawami są świąd i pieczenie. Niektóry kobiety także gorączkują lub czują ból przy oddawaniu moczu. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Wydzielina z pochwy – prawidłowa. Jakie kolor i zapach?
Spis treści

Reklama

Co oznacza biała wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy to objaw prawidłowego funkcjonowania dróg rodnych kobiety, jeśli odpowiada cechom uznawanym za prawidłowe w medycynie. U większości pań przyjmuje jasno biały kolor i nie oznacza nic niepokojącego.

 Podstawowe składniki wydzieliny to złuszczone komórki nabłonka, bakterie oraz śluz szyjkowy. Pełni dość ważną rolę, polegającą na nawilżeniu pochwy, ochronie miejsc intymnych przed zakażeniami lub infekcjami, oczyszczaniu. Jak powinna wyglądać, aby nie wzbudzać niepokoju u kobiety? 

Oto charakterystyka prawidłowej wydzieliny z pochwy:

 • barwa przejrzysta, która może przybierać także biały kolor,
 • jednolita konsystencja, bez grudek i skrzepów,
 • wygląd przypominający śluz,
 • niezbyt obfita,
 • brak nieprzyjemnego zapachu.

W takiej postaci biały śluz z pochwy pojawia się już u dziewcząt w okresie dojrzewania. U wielu przybiera biały kolor i sam ten fakt nie powinien niepokoić. 

Cykl menstruacyjny każdej kobiety wpływa na zmianę struktury wydzieliny. W I fazie cyklu jest ona dość obfita, lepka i kleista. W II połowie ilość zdecydowanie zmniejsza się i wydzielina przyjmuje postać białego gęstego śluzu z pochwy. W ostatniej fazie, czyli podczas miesiączki śluz jest wydzielany wraz z krwią. 

Co powinno wzbudzać niepokój w wyglądzie wydzieliny z pochwy? Oznakami nieprawidłowości są zmiany w jej konsystencji, zapachu i obfitości. Wygląd nieprawidłowej wydzieliny z pochwy jest ściśle uzależniony od czynnika chorobotwórczego. Śluz warto obserwować, aby szybko reagować na jakiekolwiek zmiany. 

Oto kilka przykładów:

 • wydzielina wodnista w kolorze białym lub szaro-białym o nieprzyjemnym zapachu może oznaczać zakażenie bakteryjne. Jest to sygnał, iż zostało zaburzone naturalne pH pochwy, a taka sytuacja wymaga konsultacji medycznej,
 • gęsta, serowata biała maź z pochwy, bez zapachu oznacza najczęściej infekcje grzybicze. Dodatkowymi objawami są pieczenie i swędzenie. Taki stan należy koniecznie skonsultować z lekarzem,
 • obfita, pienista wydzielina w kolorze żółto-zielonym to najprawdopodobniej objaw rzęsistkowicy. Dodatkowo pojawia się ból i uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu.

Patologiczna biała wydzielina z pochwy powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem.

Reklama

Biała wydzielina z pochwy przed okresem

Wydzielina z pochwy przed okresem to naturalne zjawisko fizjologiczne, które świadczy o fazie niepłodnej. W medycynie określane jest jako śluz typu G. Wpływ na pojawienie się tego rodzaju wydzieliny ma żeński hormon progesteron, którego stężenie zależy od fazy cyklu miesiączkowego. 

Progesteron wpływa na formę śluzu przed okresem, ponieważ jest to czas, kiedy organy rozrodcze kobiety wchodzą w fazę niepłodności i ograniczania przystępności dla plemników.  

Wygląd wydzieliny przed okresem wyróżniają następujące cechy:

 • gęstość,
 • lepkość,
 • galaretowata struktura,
 • biały lub lekko żółty kolor.

Jaki śluz przed okresem nie powinien wzbudzać obaw? Taki, który odpowiada czterem wymienionym powyżej cechom. Opisana struktura śluzu utrudnia bowiem plemnikom drogę do komórki jajowej. Ten etap cyklu miesiączkowego to czas niepłodności. 

Ilość wydzieliny jest zdecydowanie mniejsza przed okresem, co często daje uczucie suchości pochwy. W czasie dominowania progesteronu wśród hormonów kobiety gęsta i biała wydzielina z pochwy przed okresem jest blokadą dla plemników. 

Reklama

Biała gęsta wydzielina z pochwy a ciąża 

Biały gęsty śluz w ciąży to naturalne zjawisko, które co do zasady nie powinno niepokoić. Pojawia się bardzo często na początku ciąży i spełnia bardzo ważną funkcję ochronną. Stanowi bowiem barierę ochronną nie tylko dla płodu, ale zabezpiecza także drogi rodne kobiety przed infekcjami. 

Jak powinna wyglądać wydzielina u ciężarnej? W pierwszym okresie ciąży, na samym początku jest zwykle bezbarwna lub delikatnie biała, o rzadkiej konsystencji z delikatnym zapachem. 

W czasie ciąży jej wygląd ulega zmianom. Ilość produkowanego śluzu zwiększa się wraz z rozwojem ciąży, nawet do dnia samego porodu. Duża objętość śluzu nie powinna niepokoić, jeśli nie zmienia on wyglądu i zapachu. 

Ciąża to czas wzmożonej produkcji wydzieliny z pochwy, która w ostatnich tygodniach pojawia się w dużych ilościach. Biały gęsty śluz w 38 tygodniu ciąży to naturalne zjawisko, oznaczające ukształtowanie czopu śluzowego, zamykającego wejście do macicy. 

Czop śluzowy to zbiór śluzu z szyjki macicy. Rozwija się już od początku ciąży, aby chronić płód przed zewnętrznymi infekcjami. Przed porodem jest wydalany i tym samym otwiera szyjkę macicy. Wydalenie czopu nie jest powodem do obaw, a tylko sygnałem o rozszerzeniu macicy. Przyjmuje on postać gęstego i ciągliwego śluzu. Wiele kobiet może go nawet nie zauważać, gdyż w ciąży wydzielina z pochwy zwiększa się z upływem czasu.  

Konsystencja i kolor wydzieliny z zależą od cyklu menstruacyjnego kobiety. Istnieje duża zależność pomiędzy występowaniem białego gęstego śluzu przed okresem a ciążą. Przed miesiączką śluz staje się bardziej gęsty, zawiesisty i mniej przejrzysty. Taka konsystencja ma przede wszystkim utrudniać plemnikom dostęp do komórki jajowej i oznacza fazę niepłodną.

Biały śluz z pochwy i brak okresu to sygnał, iż kobieta może być w ciąży. Pojawienie się wydzieliny z pochwy w czasie, kiedy powinna zacząć się miesiączka może także oznaczać początek zmian hormonalnych w ciele kobiety, charakterystycznych dla kobiet w ciąży.  

Reklama

Biały mleczny śluz z pochwy po stosunku

Biały śluz po stosunku – co oznaczaWydzielina z pochwy może pojawiać się nie tylko po stosunku, ale także w trakcie. Nie stanowi powodów do obaw, jeśli ma odpowiednią konsystencję i barwę. To naturalna cecha funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. 

Biała wydzielina z pochwy podczas stosunku to naturalne zjawisko. Gruczoły przedsionkowe większe w drogach rodnych kobiety produkują dużą ilość śluzu. Przyczyną takiej nadmiernej produkcji jest pobudzenie seksualne u kobiet. Wydzielina ma za zadanie nawilżyć wejście do pochwy i ułatwić stosunek płciowy. 

Biała wydzielina z pochwy po stosunku to także naturalny objaw. Produkowana jest przez gruczoł układu rozrodczego kobiety w sytuacjach intymnych. To nie jedyny powód pojawienia się śluzu po współżyciu. 

Po zakończeniu stosunku część spermy wypływa z pochwy. To całkiem naturalna sytuacja. Ilość spermy, która wydostaje się z pochwy zależy od objętości wtryskiwanego nasienia. Do szyjki macicy dostaje się część plemników, która wystarcza do zapłodnienia. 

Reklama

Biała serowata wydzielina z pochwy

Biała grudkowata wydzielina z pochwy to najczęstszy objaw infekcji o podłożu grzybiczym. Prawidłowy i naturalny śluz jest jednolity i bez grudek. Zmiana jego wyglądu i zapachu może oznaczać początki infekcji dróg rodnych. 

Pojawienie się gęstej wydzieliny z białymi grudkami, którą można określić mianem „serowata” wskazuje już na infekcję grzybiczą. Najczęściej jest to kandydoza lub drożdżyca, wywołana drożdżakami z gatunku Candida albicans. 

Przyczyną tego typu chorób układu rodnego są zaburzenia flory antybakteryjnej pochwy, brak właściwej higieny lub stosunek z osobą zakażoną. 

Biała wydzielina z pochwy i swędzenie to główne objawy zakażenia grzybiczego. Dodatkowo pojawiają się także: 

 • uczucie pieczenia w obrębie pochwy,
 • swędzenie sromu,
 • ból w trakcie i po stosunku,
 • silny świąd w okolicach intymnych, 
 • nadmierne białe upławy z pochwy i swędzenie

Taki stan wymaga konsultacji medycznej. Lekarz z reguły zleca leki o charakterze przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Infekcje grzybicze przenoszone są drogą płciową, dlatego też pojawia się konieczność leczenia partnera. 

Czytaj również

Bibliografia

 • G. Jarząbek – Bielecka, M. Pawlaczyk, M. Pawlaczyk i inni „Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Medycyna Rodzinna 2018; 21(1A):29-36,
 • M. Staniszewska, M. Bondaryk i inni „Patogeneza i leczenie zakażeń Candida SPP”, Postępy Mikrobiologii 2014, 53, 3, 229-240, 2014 r.,
 • Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu, www.ptgin.pl, 05.08.2021 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?
Grafika przedstawiające krwawe upławy
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!