Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?

Galaretowata wydzielina z pochwy w wielu przypadkach nie oznacza nic niepokojącego. Jeśli towarzyszą jej dodatkowe objawy i różnorodne zabarwienie może być to sygnał o infekcji. Przeczytaj, kiedy galaretowaty śluz nie powinien wzbudzać obaw.
Kobieta ma dolegliwości intymne
źródło:123RF
W skrócie
 • Galaretowata wydzielina z pochwy to jedna z postaci śluzu szyjki macicy. Pełni w organizmie wiele funkcji, a jej wygląd uzależniony jest od roli, jaką spełnia w konkretnej fazie cyklu miesiączkowego. Przed okresem jej lepka forma stanowi zaporę dla plemników w drodze do komórki jajowej.
 • Śluz o lepkiej i ciągnącej się konsystencji spełnia ważną rolę w pierwszym okresie ciąży. Jego zadaniem jest ochrona płodu. Tuż po zapłodnieniu tworzy czop śluzowy, który zapobiega jego wydaleniu.
 • Wydzielina z pochwy po porodzie to naturalne fizjologiczne zjawisko. Jest częścią odchodów poporodowych i formą oczyszczania macicy.
SPRAWDŹ TEŻ: Wydzielina z pochwy – prawidłowa. Jakie kolor i zapach?
Spis treści

Reklama

Co oznacza galaretowata wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy ulega wielu zmianom w trakcie cyklu menstruacyjnego kobiety. Wpływ na tego rodzaju zmiany mają głównie hormony - estrogeny i progesteron. 

W zależności od dominującego hormonu w danym momencie wydzielina zmienia konsystencję i zabarwienie. Znajomość cech śluzu pozwala na prawidłowa ocenę jego wyglądu i możliwość rozpoznawania nieprawidłowości. 

Galaretowata wydzielina nie zawsze oznacza stan chorobowy. Kiedy nie powinna wzbudzać niepokoju? 

Oto fazy cyklu menstruacyjnego w zależności od konsystencji śluzu:

 • przed owulacją w początkowej fazie cyklu wzrasta poziom estrogenów i śluz produkowany przez gruczoły szyjki macicy jest skąpy, przejrzysty i białawy. Zmienia się także jego struktura – jest lepki i galaretowaty,
 • w trakcie jajeczkowania wydzielina staje się bardziej obfita, mniej lepka i przejrzysta. Swoim wyglądem przypomina białko kurzego jaja. Konsystencja wydzielina na tym etapie zmienia się, aby ułatwić zapłodnienie i ochronę plemników,
 • po owulacji śluz staje się gęsty i nieprzejrzysty. Wyglądem przypomina galaretę, ale taka konsystencja doskonale chroni drogi rodne przed infekcjami.

Cykl miesiączkowy i jego poszczególne fazy mają na celu przygotowanie narządów rodnych kobiety do zapłodnienia, stąd różna forma wydzieliny.

Przezroczysta galaretowata wydzielina z pochwy to normalny fizjologiczny objaw. Najczęściej w takiej postaci pojawia się przed okresem. Jeśli jest bezzapachowa i jednolita nie powinna wzbudzać niepokoju. 

Śluz o rzadkiej lub lekko galaretowatej konsystencji oznacza, iż cykl miesiączkowy jest prawidłowy i dobrze spełnia swoje funkcje. Zadaniem wydzieliny jest pozbywanie się chorobotwórczych bakterii, oczyszczanie pochwy z martwych komórek, odpowiednie nawilżenie pochwy i ochrona przed infekcjami. Nadmiar wydzieliny może także oznaczać pobudzenie seksualne u kobiety.

Zmiana koloru galaretowatego śluzu to sygnał ostrzegawczy o infekcji lub stanie zapalnym pochwy. Co oznacza barwa wydzieliny? Oto przykłady:

 • biała galaretowata wydzielina z pochwy to charakterystyczny objaw fazy poowulacyjnej. Śluz jest zbity w kłaczki i nie ma ciągłości, zazwyczaj wydalany jest w kawałkach. W przypadku nieprawidłowości obawy powinna wzbudzić zmiana białego koloru na szaro-biały. Jeśli pojawiają się także serowate grudki może być to sygnałem o rozwoju grzybicy pochwy,
 • żółta galaretowata wydzielina z pochwy oznacza najprawdopodobniej infekcje intymną. Stan flory bakteryjnej jest w normie, jeśli zmiany pojawiły się tylko w samym zabarwieniu. Pojawienia się dodatkowych objawów (swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach czy ból) może świadczyć o nadżerce macicy lub zakażeniu rzęsistkiem,
 • brązowa galaretowata wydzielina z pochwy w ostatnich dniach miesiączki lub bezpośrednio przed to normalny objaw. Brązowe upławy pojawiają się także na początku ciąży i oznaczają implantację zarodka. Obawy powinno wzbudzić pojawienie się brązowego zabarwienia w innych fazach cyklu, które może oznaczać mięśniaki, polipy lub torbiele jajników.

Reklama

Galaretowata wydzielina z pochwy w ciąży

Galaretowaty śluz w ciąży o lepkiej i ciągnącej się konsystencji to naturalna wydzielina pochwowa, która jest prawidłowym zjawiskiem fizjologicznym. Taka forma wydzieliny z pochwy jest uzależniona od czasu trwania ciąży.

Na początku jest jednym z jej pierwszych objawów. Ten rodzaj śluzu chroni ciążę i zabezpiecza płód. Jednak w niektórych przypadkach, jeśli towarzyszą jej dodatkowe przykre objawy (ból, pieczenie czy świąd) może wskazywać na infekcję lub choroby.

Charakterystyka galaretowatego śluzu z pochwy w zależności od etapu ciąży:

 • galaretowaty śluz na początku ciąży ma najczęściej kolor białawy lub lekko perłowy. Zdarzają się także przypadki zabarwienia na żółto. W pierwszym etapie ciąży jest go znacznie więcej niż wcześniejszych fazach cyklu. Ciąża wywołuje silny przepływ krwi w okolicach narządów rodnych, zwiększa się także produkcja estrogenów i tym samym pojawia się więcej wydzieliny. Śluz kobiety ciężarnej powinien posiadać galaretowatą ciągnącą się konsystencję. Inne zabarwienie i odchylenia od normy trzeba zawsze skonsultować z ginekologiem. Z upływem czasu może pojawiać się inny zapach, ale gdy staje się nieprzyjemny może oznaczać infekcję. Pod koniec ciąży śluz przyjmuje z reguły różową barwę,
 • od momentu zapłodnienia wydzielina ma formę galaretowatą i lepką. Pojawia się czop śluzowy, który szczelnie zamyka szyjkę macicy, dlatego też jest często nazywany „korkiem śluzowym”. Przybiera formę zbitego kawałka śluzu, bardziej gęstego od normalnej wydzieliny. Kolor, różowy lub brązowy, zależy od obecności niewielkiej ilości krwi. Galaretowata i ścisła konsystencja pełni bardzo ważne funkcje ochronne płodu. Zabezpiecza macicę przed wnikaniem drobnoustrojów i zmniejsza ryzyko infekcji groźnych nie tylko dla matki, a przede wszystkim dla dziecka. Jakiekolwiek wątpliwości co do jego struktury powinny być koniecznie konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, 
 • galaretowaty śluz pod koniec ciąży w dużej ilości oznacza odejście czopu śluzowego. Jest to sygnał, że organizm przygotowuje się do porodu, ponieważ w ostatniej fazie ciąży rozluźniają się mięśnie narządów rodnych. Szyjka macicy otwiera się stopniowo i może wywoływać pęknięcie drobnych naczyń krwionośnych, stąd pojawianie się krwi w wydzielinie. Odejściu czopu śluzowego towarzyszą inne objawy, zwiastujące nadchodzący poród. 

Galaretowata wydzielina z pochwy po porodzie

Śluz po porodzie jest elementem tak zwanych odchodów połogowych, nazywanych też odchodami poporodowymi. Połóg to czas po rozwiązaniu, trwający do 6 tygodni i charakteryzujący się nie tylko wydzielaniem śluzu, a także krwi i resztek tkanki macicy. Krwawienie trwa najkrócej i kończy się już 2 tygodnie po porodzie. Śluz utrzymuje się znacznie dłużej.

Galaretowata wydzielina w okresie połogu to naturalne fizjologiczne zjawisko, ponieważ w ten sposób oczyszcza się macica. Odchody w formie śluzu wydalane są do końca połogu. Taki stan nie powinien wzbudzać żadnych obaw. Niepokojący jest natomiast objaw zatrzymania wydalania odchodów na kilkanaście godzin. Zahamowanie procesu oczyszczania macicy należy skonsultować z lekarzem. 

Galaretowaty śluz pojawia się już po kilkunastu dniach od rozpoczęcia połogu. Przyczyn pojawienia się tej charakterystycznej wydzieliny jest wiele, a najważniejsze to:

 • gojenie ran macicy,
 • konieczność odbudowy błony śluzowej,
 • oczyszczanie macicy po porodzie z resztek tkankowych, pozostałych wewnątrz,
 • rozkładanie odchodów połogowych przez komórki układu odpornościowego poprzez wydalanie na zewnątrz.

Tempo i ilość wydzielanego śluzu to sprawa indywidualna organizmu każdej kobiety. Na początku połogu wydzielina jest krwista, a po kilku dniach staje się brązowo-czerwona. Z czasem zmienia swój kolor na lekko żółty, zmieniający się w biały. 

Od 14 dnia po porodzie przybiera postać surowiczą, czyli galaretowatego śluzu. To prawidłowy obraz wydzieliny, utrzymujący się do końca połogu. Kiedy wygląd śluzu jest objawem dolegliwości? 

Oto niepokojące sygnały nieoczekiwanych zmian w kolorze lub konsystencji: 

 • pojawienie się śluzu zabarwionego na zielono, które wskazuje na rozwijający się stan zapalny. Tej zmianie często towarzyszy gorączka i złe samopoczucie, 
 • duże skrzepy krwi w obrazie śluzu, które mogą być objawem infekcji grzybiczej, 
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny (cuchnąca woń).

Intensywne oczyszczanie pochwy wraz z wydalanym śluzem powoduje, iż po porodzie pochwa nie jest dostatecznie nawilżona. Suchość pochwy to dość uciążliwa dolegliwość, ale z reguły mija samoistnie po połogu.

Reklama

Galaretowaty śluz przed okresem  

Śluz szyjkowy zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. W zależności od fazy (czasu wystąpienia) widoczne są różnice w obrazie wydzieliny pod względem koloru, lepkości oraz obfitości. 

Typowy cykl miesiączkowy składa się z 3 faz– przedowulacyjnej (estrogenowej lub folikularnej), owulacyjnej (jajeczkowanie) i poowulacyjnej (progesteronowej lub lutealnej). 

Zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele każdej kobiety powodują różnice w jakości śluzu szyjkowego, którego wygląd uzależniony jest od czasu cyklu. Obserwacja wydzieliny pochwowej stwarza możliwości określenie dni płodnych i niepłodnych. 

Oto obraz konsystencji śluzu szyjkowego w zależności od fazy cyklu:

 • przed okresem śluz (w fazie przedowulacyjnej) jest skąpy, bardzo gęsty (galaretowaty) i dość lepki. Charakteryzuje się brakiem przejrzystości,
 • w fazie owulacji jest bardzo rzadki, mniej lepki i dość obfity. Jego konsystencja ma ułatwić plemnikom drogę do komórki jajowej,
 • po owulacji przechodzi przemianę i znowu staje się lepki i gęsty.

Jaki powinien być śluz przed okresem? Czas przed miesiączką to to faza niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. Śluz, który się wtedy pojawia ma charakterystyczny wygląd. 

Oto jego cechy:

 • galaretowatość, która powoduje, że jest gęsty i mało przejrzysty,
 • zbita konsystencja, w której zauważalne są kłaczki,
 • lepkość, która powoduje, że śluz jest kleisty,
 • brak elastyczności,
 • kolor uzależniony od dominujących hormonów płciowych powodujących, że wydzielina jest biała lub delikatnie żółta. Z uwagi na zbliżającą się miesiączkę kolor śluzu może być różowy lub lekko brązowy,
 • kwasowy odczyn,
 • niewielka ilość wydzieliny wywołująca u kobiety uczucie suchości pochwy i bolesność w trakcie stosunków seksualnych. 

Galaretowata wydzielina z pochwy przed okresem to normalne zjawisko. Śluz w tym okresie określany jest jako bezpłodny, informujący o zbliżającej się miesiączce. W terminologii medycznej nazywany jest śluzem typu G. Powstaje w najniższych częściach szyjki macicy, a jego zadaniem jest blokowanie plemników. 

Dzięki kwaśnemu odczynowi tworzy środowisko, które nie sprzyja żywotności plemników, ograniczając im zdolność poruszania i możliwość przejścia do szyjki macicy. 

Biały i gęsty śluz przed okresem oznacza, iż organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo i nie dzieje się nic niepokojącego. Najwięcej wątpliwości powinna wzbudzać barwa wydzieliny. Zielony kolor zawsze oznacza zmiany chorobowe, najczęściej zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Żółta intensywna barwa może oznaczać stan zapalny pochwy, a szara początki infekcji intymnej. 

Galaretowatą postać śluzu przedmiesiączkowego należy zawsze odróżniać od grudek w wydzielinie. Taka konsystencja może oznaczać infekcję grzybiczą pochwy, nazywaną też drożdżycą lub kandydozą. To choroba wywoływana przez grzyby drożdżopodobne, pojawiająca się na skutek zachwiania naturalnej flory bakteryjnej pochwy. 

Obserwacja śluzu przed okresem pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia, jeśli pojawią się odchylenia od normy. Jeśli dodatkowo występują nieprzyjemne objawy, jak pieczenie czy swędzenie pochwy to warto udać się lekarza ginekologa. 

Wiele kobiet, które stosują naturalne metody antykoncepcji (objawowo-termiczne) analizuje wygląd i konsystencję wydzieliny, na podstawie której określa dni płodne i niepłodne. Pojawienie się trochę innego śluzu przed miesiączką od tego, który występował zawsze może wzbudzić podejrzenie, że kobieta jest w ciąży.  

Czytaj również

Bibliografia

 • „Fizjologia cyklu miesiączkowego”, opracowanie Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
 • A. Czerwińska – Osipiak „Czynniki determinujące funkcjonowanie kobiet w okresie połogu”, rozprawa doktorska, Gdańsk 2016,
 • A. Blacha, M. Machczyński „Ocena wybranych wykładników stanu zapalnego u kobiet w ciąży w kontekście czystości mikrobiologicznej pochwy”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2015 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?
Grafika przedstawiające krwawe upławy
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!