Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?

Upławy z krwią mogą się pojawić przed i po okresie, po stosunku oraz w czasie ciąży. Brązowa lub brunatna wydzielina z pochwy może nie być niczym niepokojącym, ale warto sprawdzić, czy nie oznacza jakiejś poważniejszej choroby, np. polipów szyjki macicy.
Grafika przedstawiające krwawe upławy
źródło:123RF
W skrócie
 • Upławy z krwią to brązowa, brunatna lub różowa wydzielina z pochwy. Śluz podbarwiony krwią może być stanem fizjologicznym, np. w początkowej fazie ciąży, czy w czasie owulacji, itp.
 • Jednak za niepokojące sytuacje należy uznać: powtarzalność incydentów z krwistymi plamieniami oraz występowanie obok nich innych objawów, takich jak np. ból brzucha, pieczenie i swędzenie okolic intymnych, itd. Mogą one świadczyć o chorobach, takich jak nadżerka, polipy, czy rak szyjki macicy.
 • Krwiste plamienia mogą mieć również miejsce po zbyt ostrym stosunku płciowym. Może mieć to też związek ze słabym nawilżeniem pochwy podczas seksu.
SPRAWDŹ TEŻ: Wydzielina z pochwy – prawidłowa. Jakie kolor i zapach?
Spis treści

Reklama

Przyczyny upławów z krwią 

Upławy z krwią stanowią niepokojący symptom. O ile są pojedynczym epizodem, z reguły nie trzeba się martwić. Jeśli jednak krwiste plamienia się powtarzają, warto bliżej przyjrzeć się sytuacji i wyjaśnić ją u ginekologa.

Incydentalny wyciek krwi z pochwy może wiązać się z podrażnieniem wrażliwych ścianek pochwy, np. podczas stosunku płciowego, czy z utkwieniem ciała obcego w głębszych warstwach pochwy.

Podczas owulacji, kiedy komórka jajowa jest uwalniana z jajnika i jajowodem przemieszcza się do macicy, niekiedy dochodzi do delikatnego krwawienia. U niektórych pań dochodzi do krwawienia pomenopauzalnego, jednak zazwyczaj nie trwa ono długo. Tym niemniej warto skonsultować taką okoliczność z ginekologiem.

Natomiast upławy z krwią i swędzenie oraz inne infekcyjne objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym utrzymującym się w okolicy stref intymnych. Należy wówczas udać się do lekarza w celu zidentyfikowania źródła zakażenia oraz wprowadzenia właściwego leczenia. 

Z kolei upławy z krwią i ból brzucha (szczególnie w dolnej części) oraz inne oznaki, które mogą niepokoić, mogą wynikać z poważnych chorób, takich jak:

 • nadżerka szyjki macicy, 
 • zanikowe zapalenie pochwy, 
 • polipy,
 • mięśniaki szyjki macicy, 
 • nowotwór narządów rodnych.

Reklama

Upławy z krwią przed okresem

Krew w upławach, którą niektóre panie obserwują przed menstruacją, może mieć związek z seksem uprawianym tuż przed miesiączką, zwłaszcza jeśli był on dość intensywny, trwał długo, itp. Wargi sromowe są wówczas bardziej opuchnięte i wrażliwe, stąd nie trudno o ewentualne podrażnienia naskórka pochwy.

Upławy z krwią przed okresem mogą być po prostu plamieniem podbarwionym krwią, które może mieć związek z fazą owulacyjną cyklu miesiączkowego. Stróżki krwi mogą dostawać się do wydzieliny z pochwy i zabarwiać ją na różowo, co kobieta może odczytać jako krwiste, brązowe upławy.

Tzw. brudzenie przed okresem, czyli plamienia w brązowym odcieniu, które można interpretować jako krwiste upławy, nierzadko są już początkiem miesiączki.

Ból podbrzusza i upławy z krwią to już nieco inna sytuacja, której nie wolno lekceważyć. Takie oznaki wiąże się z zaburzeniami funkcjonowania szyjki macicy, np. nadżerką, polipami, czy nawet mięśniakami. Krew w śluzie może oznaczać m.in. raka szyjki macicy. Należy wykonać dokładną diagnostykę układu rozrodczego i w razie konieczności wprowadzić właściwe leczenie.

Każdą z wymienionych sytuacji warto skonsultować z lekarzem, a jeśli ginekolog uzna to za potrzebne, przeprowadzić dokładne badania, łącznie z USG przezpochwowym.

Upławy z krwią po okresie 

Brązowa wydzielina z pochwy zaraz po okresie może być jeszcze kończącą się menstruacją. 

Czasami mogą się zdarzać upławy z krwią po okresie menopauzalnym, czyli wtedy kiedy kobieta przestaje regularnie miesiączkować. Jednak bezapelacyjnie takie zdarzenie należy zgłosić lekarzowi, ponieważ u pań po menopauzie pojawienie się krwi w wydzielinie z pochwy może oznaczać np. nowotwór trzonu macicy.

Upławy z domieszką krwi zauważone po okresie mogą też wskazywać na znajdujące się w pochwie ciało obce, np. resztkę tamponu, czy wkładki domacicznej. Powinno się je delikatnie usunąć, lecz jeśli trudno jest to zrobić samodzielnie, to najlepiej udać się do gabinetu zabiegowego w poradni ginekologicznej.

Upławy z krwią tydzień po okresie przypadają na moment kiedy w kobiecym ciele rozpoczyna się jajeczkowanie. Licząc od pierwszego dnia miesiączki owulacja pojawia się około 14 dni później. Menstruacja trwa u kobiety około 7 dni, jeśli więc krwista wydzielina z pochwy wycieka kolejne 7 dni później, wypada w początek owulacji. Kiedy komórka jajowa przemieszcza się między jajnikiem a macicą, może dojść do lekkich plamień. Warto jednak skonsultować tę kwestię z ginekologiem.

Reklama

Upławy z krwią w ciąży 

Upławy w ciąży mogą być sygnałem, że w kobiecym organizmie dzieje się coś niepokojącego i należy jak najszybciej zareagować dla dobra kobiety i płodu. Czasem jednak stanowią sytuację jak najbardziej prawidłową. 

Brunatne upławy w początkowej fazie ciąży mogą bowiem być świadectwem zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy. Niekiedy naczynka znajdujące się w sąsiedztwie zostają uszkodzone i wydobywa się z nich krew. 

Kiedy krew miesza się ze śluzem, daje obraz brązowej lub brunatnej wydzieliny.Jednak każdy rodzaj dolegliwości oraz każdorazowe odstępstwo od normy, takie jak np. żółte, różowe, zielone, czy brunatne upławy w ciąży powinny skłonić przyszłą mamę do wizyty u ginekologa. 

Alarmujące powinny być upławy ze skrzepami krwi. Jeżeli oprócz tego występują skurcze macicy, może mieć miejsce poronienie.

Reklama

Upławy z krwią po stosunku 

Krwawienie po seksie z pewnością się pojawi, jeśli stosunek płciowy był uprawiany w trakcie menstruacji. Po zakończeniu penetracji zgromadzona krew menstruacyjna musi wydostać się na zewnątrz.

Krew z pochwy po stosunku może być też wynikiem zbyt ostrego seksu, szczególnie jeśli doszło do niego niedługo przed spodziewanym okresem. Na tym etapie cyklu miesiączkowego kobiece części intymne są szczególnie uwrażliwione i podatne na otarcia oraz mikrouszkodzenia. Do takich nieprzyjemnych doznań może także dojść ze względu na słabe nawilżenie pochwy podczas seksu. 

Szczególnie powinny mieć to na względzie panie po menopauzie, u których naturalny śluz, występujący w pochwie, ulega radykalnemu zmniejszeniu. By zapobiec ewentualnym otarciom pochwy i plamieniom stanowiącym ich skutek, podczas stosunku warto korzystać ze wsparcia oliwek, lubrykantów, itp. środków.

Warto jednak zwrócić uwagę na poważniejsze zagrożenia, o których może świadczyć ta sytuacja. Upławy z krwią po stosunku skłaniają bowiem do diagnostyki w kierunku polipów szyjki macicy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bręborowicz Grzegorz, Nowak-Markwitz Ewa, Rechberger Tomasz, Sytuacje kliniczne w ginekologii, onkologii ginekologicznej i uroginekologii, Wydawnictwo PZWL, 2017, Warszawa.
 • Dmoch-Gajzlerska Ewa, Problemy ginekologiczne wieku podeszłego, Postępy Nauk Medycznych, Wydawnictwo Borgis, 4/2002.
 • Murkoff Heidi, W oczekiwaniu na dziecko, Rebis, 2020, ISBN 9788381880848.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Kwaśny zapach z pochwy to częsty objaw rzęsistkowicy. Co jeszcze może oznaczać?
Kobieta z dolegliwościami ginekologicznymi
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?
Grafika przedstawiające krwawe upławy
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!