Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?

Żółte upławy z okolic intymnych najczęściej świadczą o chorobach, które nieleczone mogą skutkować uszkodzeniem żeńskich narządów rodnych. Taki rodzaj wydzieliny wskazuje na zmiany stanu flory bakteryjnej pochwy. Jak leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?
Kobieta trzyma się za łono
źródło:123RF
W skrócie
 • Upławy z pochwy w przeciwieństwie do klasycznej wydzieliny nie posiadają bezwonnej i białej postaci. Powinny być przedmiotem obserwacji każdej kobiety, gdyż ich wygląd, konsystencja i zabarwienie zmieniają się w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego.
 • Żółte upławy mogą świadczyć o infekcjach grzybiczych lub bakteryjnych pochwy. Towarzyszą im wtedy nieprzyjemne dolegliwości, jak pieczenie i swędzenie pochwy, obrzęk warg sromowych czy przykry zapach z okolic miejsc intymnych. Upławy o żółtym zabarwieniu bez dodatkowych objawów pojawiają się przed okresem, w ciąży, szczególnie przy przyjmowaniu luteiny i podczas karmienia w okresie połogu poporodowego.
 • Sposoby leczenia żółtego śluzu z pochwy uzależnione są od podłoża, które wywołało infekcję intymną. Zakażenia bakteryjne wymagają stosowania antybiotyków. Leki bez recepty wspomagają tylko właściwe leczenie, dlatego tak ważna jest konsultacja ginekologiczna.
SPRAWDŹ TEŻ: Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Spis treści

Reklama

Żółte upławy bez swędzenia 

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest naturalnym elementem cyklu menstruacyjnego kobiety. Chroni pochwę przed wysuszeniem i zabezpiecza przed różnego rodzaju infekcjami. 

Typowa wydzielina jest przejrzysta lub biaława i bezzapachowa. Zmienia się przez cały okres cyklu miesiączkowego, ale w określonych granicach. Zwiększenie jej ilości można zaobserwować w trakcie owulacji lub podniecenia. Prawidłowy kolor ulega zmianom od przejrzystego do mlecznego. 

Śluz, który nie ma cech chorobowych jest z reguły bezwonny lub o delikatnym zapachu. Jeśli bielizna zabarwia się na kolor mocno żółty to sygnał, iż pojawiły się upławy w postaci żółtego śluzu. Sugerują głównie stan zapalny, ale nie w każdym przypadku. Takie zabarwienie może mieć zupełnie inne podłoże, niekoniecznie zwiastujące zmiany o charakterze zapalnym.

Czym są upławy? To nadmiar wydzieliny o nieprawidłowej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu. Te dwie cechy wskazują na zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy. Nieprawidłowe upławy są dość powszechnym zjawiskiem i występują u wielu kobiet przynajmniej raz w życiu. 

Jakie są przyczyny żółtych upławów z pochwy? Do najczęściej występujących należą:

 • grzybicze zapalenie pochwyktóremu towarzyszy dodatkowo pieczenie i swędzenie okolic intymnych, a także nieprzyjemny zapach, 
 • nadżerka szyjki macicy, czyli ubytek nabłonka powstający na skutek przewlekłego stanu zapalnego lub zaburzeń hormonalnych. Żółtej wydzielinie z pochwy, niekiedy podbarwionej krwią towarzyszy dodatkowo niemiły zapach, swędzenie, a także bóle krzyżowo-lędźwiowe,
 • rzęsistkowe zapalenie pochwy, które wywołuje pasożyt dróg moczowo-płciowych. Żółty śluz w tym przypadku jest pienisty i bardzo obfity, towarzyszą mu ból i pieczenie w okolicach cewki moczowej oraz świąd krocza,
 • atrofia pochwy, której towarzyszą żółte upławy, pieczenie okolic intymnych i nieprzyjemny zapach wydzieliny,
 • chroniczna suchość pochwy u kobiet przechodzących menopauzę. 

Żółte upławy bez swędzenia, nieprzyjemnego zapachu i innych przykrych dolegliwości nie oznaczają stanu zapalnego. Pojawiają się czasem poza okresem owulacji lub podczas dni płodnych, pozostawiając lekko zabarwioną bieliznę. Żółte zabarwienie może być także objawem zbliżającej się miesiączki.

Reklama

Żółte upławy przed okresem 

Nadmierna ilość wydzieliny z pochwy o żółtym zabarwieniu może być sygnałem o nadchodzącej miesiączce. Taka barwa upławów przed okresem nie powinna wzbudzać niepokoju, gdy nie ma nieprzyjemnego zapachu i nie towarzyszy jej pieczenie lub swędzenie okolic intymnych. Żółta wydzielina z pochwy przed okresem jest naturalnym objawem tej fazy cyklu menstruacyjnego.

Wydzielina z nabłonka pochwy zmienia swoją konsystencję i kolor wraz z etapami cyklu miesiączkowego. Uzależniona jest od zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie kobiety. 

Żółty śluz przed okresem to naturalna reakcja fizjologiczna. Odpowiada za odpowiednie nawilżenie pochwy i chroni ją przed infekcjami. Przed miesiączką pojawiają się białe lub lekko żółte upławy. W tych dniach jest ich znacznie więcej, śluz bowiem gęstnieje i zwiększa swą objętość. 

Wpływ na barwę wydzieliny z pochwy ma progesteron. Przed okresem następuje faza niepłodności poowulacyjnej i gęsty śluz utrudnia przejście plemników do komórki jajowej. Z uwagi na swoją konsystencję i żółtawy kolor upławy na tym etapie cyklu miesiączkowego często mylone są z oznakami infekcji. Sam żółty kolor nie jest powodem do niepokoju, jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe nieprzyjemne dolegliwości, jak swędzenie i pieczenie pochwy oraz przykry zapach. Takie objawy powinny być zawsze skonsultowane z ginekologiem.

Żółte upławy i swędzenie 

Co oznacza żółta wydzielina z pochwy? Jeśli nie towarzyszą jej nieprzyjemne współistniejące objawy nie powinna być powodem do obaw. Żółte upławy pojawiają się przed miesiączką lub w trakcie ciąży jako naturalny element cyklu fizjologicznego kobiety. 

Problemy pojawia się, gdy kobieta odczuwa dodatkowe przykre dolegliwości, takie jak:

 • nieprzyjemny zapach z pochwy,
 • zaczerwienienie, 
 • pieczenie okolic intymnych,
 • swędzenia w okolicach intymnych,
 • obrzęk warg sromowych,
 • uczucie suchości w pochwie,
 • ból przy stosunku seksualnym,
 • silny ból przy oddawaniu moczu,
 • częstomocz.

Żółte upławy z pochwy i nieprzyjemny zapach to najczęstsze objawy infekcji grzybiczych, spowodowanych różnymi grzybami niszczącymi prawidłową florę bakteryjną. Zapach wydzieliny przypomina wtedy woń drożdży. Zachwianie naturalnej flory bakteryjnej wywołuje stan zapalny pochwy. Upławom towarzyszy swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej.

Przyczyny żółtych upławów 

 • atrofia, czyli zanikowe zapalenie pochwy, objawiająca się głównie pieczeniem i swędzeniem miejsc intymnych oraz żółtymi upławami,
 • suchość pochwy, charakteryzująca się niskim stopniem nawilżenia okolic intymnych. Objawem tej dolegliwości jest swędzenie i pieczenie sromu, a także żółte lub żółtozielone upławy, 
 • zakażenie rzęsistkiem pochwowym, który wywołuje żółtą wydzielinę z pochwy, towarzyszącą swędzeniu i pieczeniu sromu.

Reklama

Żółte upławy w ciąży

Żółta wydzielina z pochwy w ciąży jest na ogół prawidłowym śluzem, w szczególności, gdy kobieta przyjmuje luteinę. To kobiecy hormon płciowy, progesteron, odpowiedzialny za fazy cyklu menstruacyjnego. Stężenie progesteronu zmienia się w zależności od etapu cyklu. 

Luteina w ciąży jest produkowana przez łożysko. Odgrywa bardzo ważna rolę, zapobiega mimowolnym skurczom macicy, krwawieniom i rozwieraniu szyjki macicy. W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet cierpi na niedobór luteiny. 

Lekarze w takich przypadkach zalecają przyjmowanie dodatkowej ilości progesteronu, najczęściej dopochwowo. Barwnik, który zawiera luteina powoduje występowanie żółtego śluzu w ciąży. Kobiety przyjmujące ten hormon dopochwowo, często uskarżają się na wodniste żółte upławy w ciąży. To normalny objaw. Globulki dopochwowe nie wchłaniają się w całości i ich część wypływa, barwiąc bieliznę na żółty kolor. 

Problemy pojawiają się, gdy żółtej barwie upławów towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, jak swędzenie, pieczenie i obrzęki okolic intymnych. Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Dodatkowo pojawia się przykry zapach, przypominający woń cuchnącej ryby. W tej sytuacji konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę.

Wystąpienie gęstej żółtej wydzieliny z pochwy pod koniec ciąży może wskazywać na odejście czopu śluzowego. To charakterystyczny korek czopowy, czyli zbita gęsta wydzielina, która zamyka ujście szyjki macicy tuż po zapłodnieniu. Jego zadaniem jest zapewnienie bariery ochronnej przed drobnoustrojami i zabezpieczenie płodu przed wypadnięciem. Oderwanie czopu śluzowego najczęściej oznacza rozpoczęcie akcji porodowej. 

Reklama

Żółte upławy po stosunku 

Rzadko dochodzi do sytuacji, w których upławy po stosunku są naturalnym elementem zbliżenia erotycznego. Często utożsamiane są ze spermą, która wydobywa się z dróg rodnych po zakończeniu stosunku seksualnego. 

Dodatkowo pojawia się śluz, który jest naturalnym lubrykantem nawilżającym pochwę, aby ułatwić stosunek. Niekiedy śluz pojawia się po użyciu sztucznych lubrykantów, jakimi są żele ułatwiające i uprzyjemniające stosunek. 

Przyczynami, które wywołują żółte upławy z pochwy po stosunku są:

 • stosowanie wspomagaczy (lubrykantów), które nawilżają pochwę i często powodują reakcje alergiczne. W tych przypadkach żółta barwa ma lekkie zabarwienie,
 •  stany zapalne rozwijające się w okolicach dróg rodnych,
 •  infekcje bakteryjne, które powodują zmniejszanie się „dobrych” bakterii w pochwie, odpowiadających za prawidłowy kwaśny odczyn pH okolic intymnych,
 • infekcje grzybicze, które występują w wyniku namnażania niektórych grzybów, głównie drożdżaków, przy zmniejszaniu się ilości pałeczek kwasu mlekowego,
 • infekcje pierwotniakowe, którymi można zarazić się poprzez kontakty seksualne z zakażonym partnerem.

Wydzielina żółta z pochwy po stosunku powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż może być objawem choroby. Jeśli towarzyszą jej inne dolegliwości, jak ból w trakcie zbliżenia, uczucie swędzenia i nieprzyjemny zapach upławów, lekarz decyduje o doborze leków.

Reklama

Żółta wydzielina z pochwy podczas karmienia piersią 

Upławy podczas laktacji to to jeden z elementów odchodów płodowych. To specyficzne wydzieliny z jamy rany macicy, które pojawiają się zaraz po porodzie. Ich wygląd i kolor zmieniają z upływem czasu połogu i kończą w 6 tygodniu po porodzie. Tyle czasu zajmuje macicy pełna regeneracja. 

Czas połogu jest powiązany z procesem laktacji i rodzajem wydzielanego śluzu. Na początku połogu wydzielina jest krwista, po kilku dniach zmienia barwę na brunatną, po 2 tygodniach staje się jaśniejsza i przyjmuje postać wydzieliny żółtej z pochwy.  

Podczas karmienia piersią uaktywnia się oksytocyna, czyli hormon ułatwiający wydzielanie mleka z gruczołów mlecznych kobiety oraz prolaktyna, która odpowiada za produkcję pokarmu. Oksytocyna inicjuje także obkurczanie macicy i proces jej oczyszczania ze zbędnych tkanek. Jeśli żółtym upławom w okresie karmienia malucha nie towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, jak świąd czy pieczenie w okolicach intymnych nie należy się niepokoić. 

Odchody płodowe znikają wraz z zakończeniem okresu połogu.

Problemem stanowią żółte upławy, które mają podłoże bakteryjne lub grzybicze. Kobiety karmiące są bardziej narażone na infekcje intymne. Zmiany hormonalne przyczyniają się do spadku odporności i rozchwiania funkcji organizmu. 

Młode mamy, które karmią naturalnie narażone są często na suchość pochwy. Karmienie powoduje wzrost wydzielania prolaktyny, czyli hormonu, który pobudza laktację i wywołuje jednocześnie spadek estrogenów. Skutkiem tego jest słabe nawilżenie pochwy i uczucie suchości. To także jedna z przyczyn pojawiania się żółtych upławów. W czasie laktacji ogromne znaczenie ma właściwa higiena intymna, która ogranicza stany zapalne pochwy.

Reklama

Leczenie żółtych upławów z pochwy 

Pojawienie się żółtych upławów warto zawsze skonsultować z ginekologiem. Stany zapalne nie są trudne do wyleczenia, jeśli są szybko i fachowo zdiagnozowane. 

Problemem towarzyszącym infekcjom grzybiczym lub stanom zapalnym jest żółta wydzielina z pochwy. Jak leczyć tego rodzaju upławy, aby nie doprowadzać do rozprzestrzeniania zakażenia? 

Oto sposoby:

 • tabletki dopochwowe, używane miejscowo w celu zlikwidowania stanu zapalnego lub chorób o podłożu grzybiczym. Jak stosować tabletki dopochwowe? Tego rodzaju środki lecznicze umieszczane są w pochwie. Ich skuteczność i szybkość działania wywołana jest przez bezpośrednie umieszczenie tabletki w miejscu zmiany chorobowej. Stężenie leków dopochwowych jest maksymalnie wysokie, stąd tak duża efektywność działania,
 • antybiotyki na infekcje o podłożu bakteryjnym, przyjmowane w postaci tabletek doustnych, żelów, kremów lub globulek dopochwowych,
 • leki przeciwgrzybicze na infekcje o podłożu grzybiczym,
 • probiotyki dopochwowe, czyli produkty zawierające kultury bakterii, pozytywnie działające na florę bakteryjną pochwy. Jednym z głównych składników probiotyków są pałeczki kwasu mlekowego, a stosowanie dopochwowe działa szybciej i skuteczniej,
 • doustne probiotyki ginekologiczne, czyli suplementy diety, których skład wspiera florę bakteryjną dróg rodnych.

Żółte upławy wywołane infekcją bakteryjną powinny być zawsze konsultowane z lekarzem, ponieważ jedyną skuteczną formą leczenia jest antybiotykoterapia, czyli lek na receptę. Leki bez recepty mają zastosowanie pomocnicze i wspomagające – łagodzą objawy infekcji, ale nie leczą przyczyn. 

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Blacha, M. Machczyński „Ocena wybranych wykładników stanu zapalnego u kobiet w ciąży w kontekście czystości mikrobiologicznej pochwy”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2015 r.,
 • D. Bomba-Opoń, K. Czajkowski, A. Karowicz-Bilińska i inni „Rekomendacje dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie”, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 2011,
 • K. Olek-Hrab, D. Jenerowicz i inni „Wybrane dermatozy sromu”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Ginekologia Polska 2013, 84, 959-965,
 • Klinika Endokrynologii Ginekologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny „Fizjologia cyklu miesiączkowego”.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wydzielina z pochwy
Co oznaczają białe, brązowe i żółte upławy przed okresem?
Kobieta odczuwa dolegliwości związane z okresem
Żółte upławy w ciąży to częsty objaw przyjmowania luteiny. Co mogą jeszcze oznaczać?
Kobieta w ciąży u lekarza
Skąd się biorą upławy z krwią po stosunku, przed okresem?
Grafika przedstawiające krwawe upławy
Podobne artykuły
Kobieta ma dolegliwości intymne
Czy galaretowata wydzielina z pochwy to niepokojący objaw?
Kobieta cierpi z powodu choroby intymnej
Biała wydzielina z pochwy to prawidłowy objaw. Sprawdź, co oznacza
Kobieta odczuwa dolegliwości w dole brzucha
O czym świadczy serowata wydzielina z pochwy? Czy oznacza infekcję?
Kobieta trzyma się za łono
Żółte upławy – o czym świadczy taki kolor wydzieliny i w jakich sytuacjach nie powinny wzbudzać niepokoju?
Kobieta odczuwa dolegliwości intymne
Różowe upławy – co oznaczają i czy zawsze oznaczają chorobę lub ciążę?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!