Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Co to jest lapisowanie zębów i kiedy warto je wykonać?

Lapisowanie zębów wykonuje się u małych dzieci z uzębieniem mlecznym w celu powstrzymania rozwoju próchnicy. Sprawdź, na czym polega zabieg, kiedy należy go wykonać oraz czy ma skutki uboczne.
Dziecko z próchnicą zębów
źródło:123RF
W skrócie
  • Lapisowanie zębów to jedna z metod walki z próchnicą, przeznaczona dla najmłodszych pacjentów
  • Zabieg polega na nakładaniu na zęby mleczne azotanu srebra, który powstrzyma rozwój próchnicy.
  • Lapisowanie przeprowadza się głównie u małych dzieci, które nie współpracowałyby z lekarzem i nie pozwoliłyby założyć sobie wypełnienia. Niekiedy pozostaje jedynym sposobem na uniknięcie usunięcia mleczaków dotkniętych próchnicą.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny zepsutego zęba?
Spis treści

Reklama

Lapisowanie zębów 

Lapisowanie zębów to metoda walki z próchnicą, przeznaczona dla najmłodszych pacjentów, która polega na pokrywaniu mleczaków azotanem srebra, inaczej lapisem. 

Azotan srebrna wykazuje działania bakteriobójcze, a przy okazji wzmacnia zęby.

Lapisowanie bywa także nazywane impregnacją zębów. Podstawowym zadaniem zabiegu jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się bakterii kwasotwórczych na inne zęby. Innymi słowy lapisowanie zębów u dziecka nie likwiduje ubytków próchnicowych, lecz zapobiega rozwojowi próchnicy. Co warto zaznaczyć, nie wykonuje się lapisowania zębów stałych. Metoda jest przeznaczona tylko dla dzieci z mlecznym uzębieniem.  

Reklama

Lapisowanie zębów u dzieci 

Podstawowym celem lapisowania zębów mlecznych jest powstrzymanie szerzenia się próchnicy. Impregnację zębów wykonuje się zwłaszcza u dzieci z tzw. próchnicą butelkową, która rozprzestrzenia się bardzo szybko i powoduje duże ubytki w uzębieniu.

Próchnica butelkowa, nazywana także smoczkową, pojawia się na zębach mlecznych u dzieci przed ukończeniem 5. roku życia. Często już w wieku niemowlęcym. Najczęściej dzieci zakażają się próchnicą od matki, która np. czyści smoczek poprzez wkładanie go do ust. 

Mimo, że próchnica jest bardzo powszechna, to wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to choroba zakaźna. Bakterie, które przedostają się z jamy ustnej matki do buzi dziecka, wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo. Żeby bakterie mogły wytwarzać wspomniane kwasy, potrzebują cukru, który obecny jest w mleku, soczkach i dosładzanych herbatkach. 

Co więcej, zęby dzieci są bardziej podatne na działanie kwasów, gdyż są mniej zmineralizowane. Do tego w większości przypadków są nieodpowiednio czyszczone, co jeszcze zwiększa ryzyko próchnicy. Jeśli dodatkowo dziecko zasypia z butelką, to pojawienie się pierwszych ubytków przez 5. rokiem życia jest bardzo prawdopodobne. 

Co bardzo ważne, próchnica butelkowa rozprzestrzenia się bardzo szybko. Najpierw na zębach dziecka pojawiają się białe plamki. Zwykle na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach. Następnie plamy stają się ciemne, a próchnica szybko atakuje inne zęby. Wówczas mogą pojawić się dolegliwości bólowe, nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy.

Zasadniczo impregnację zębów przeprowadza się u bardzo małych dzieci (poniżej 2 lat), które nie współpracowałyby z lekarzem, a ich ząbki zaatakowała próchnica. Wówczas zabieg przeprowadza się do czasu aż mały pacjent pozwoli wypełnić ubytek. Niekiedy także przy zaawansowanej próchnicy u dzieci wykonuje się lapisowanie, które powstrzyma rozwój choroby i pozwoli uniknąć usuwania chorych ząbków. Usuwanie mleczaków może bowiem skutkować wadami zgryzu w przyszłości. Nie zawsze jednak można uniknąć ekstrakcji. 

Lapisowanie bezbarwne 

Często mówi się o tzw. skutkach ubocznych lapisowania zębów. Chodzi o to, że po klasycznym lapisowaniuazotanem srebrna, ubytki próchnicowe ciemnieją. Stają się niemal czarne. Istnieje jednak możliwość wykonania lapisowania chlorkiem cynku (tzw. lapisem bezbarwnym).

Lapisowanie bezbarwne zębów mlecznych przeprowadza się tak samo jak klasyczne, jednakże jest ono przeznaczone dla mniejszych ubytków próchnicowych. Jeśli próchnica jest zaawansowana, chlorek cynku będzie mniej skuteczny niż azotan srebra. Dlatego po zaobserwowaniu u dziecka przebarwień na zębach, nie warto zwlekać z umówieniem wizyty u stomatologa. Zamiast borowania można przeprowadzić bezbolesne lapisowanie. 

Reklama

Lakowanie a lapisowanie

Pacjenci często mylą zabieg lapisowania zębów z lakowaniem. Oba są bowiem wykonywane u dzieci, a ich zadaniem jest zapobieganie próchnicy.

Podstawa różnica pomiędzy lakowaniem a lapisowaniem zębów polega na tym, że pierwszy zabieg wykonuje się na zdrowych zębach. Celem lakowania jest wypełnienie bruzd, tworzących się na zębach, w który gromadzą się bakterie próchnicowe. W czasie lakowania nakłada się na zęby preparat uszczelniający, nazywany lakiem, a potem utwardza się go pod lampą polimeryzacyjną. 

Lapisowanie z kolei przeprowadza się na zębach dotkniętych próchnicą, aby powstrzymać jej rozwój. Lapisowane zęby również zostają pokryte specjalnym preparatem, jednakże nie lakiem, lecz azotanem srebra lub chlorkiem cynku o działaniu przeciwbakteryjnym. 

Co więcej, impregnację zębów mlecznych dotkniętych próchnicą wykonuje się tylko u dzieci z mleczakami, zaś lakowanie można wykonywać zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

Reklama

Lapisowanie w domu?

Wielu pacjentów poszukuje informacji na temat lapisowania zębów w domu. Warto zapamiętać, że zabieg wykonuje się tylko w gabinecie stomatologa. Nie ma możliwości zakupienia preparatów niezbędnych do lapisowania, aby przeprowadzić zabieg samodzielnie. 

Ile kosztuje lapisowanie zębów u stomatologa? Jednorazowa impregnacja uzębienia dotkniętego próchnicą w prywatnym gabinecie kosztuje około 100-150 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że zabieg jest refundowany przez NFZ. Zwykle impregnację zębów trzeba przeprowadzić kilkakrotnie, w zależności od indywidualnych potrzeb. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Anna Stodolak, Aleksander Fuglewicz, Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 1, 76–81.
  • Emil Korporowicz, Paweł Jasiński: Wskazania do uszczelniania bruzd i zagłębień anatomicznych zębów w świetle współczesnej literatury, Nowa Stomatologia 4/2013.
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Lapisowanie [dostęp 11.08.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Czyszczenie osadu na zębach
Czy ropień zęba może pęknąć samoistnie? Sprawdź, kiedy udać się do stomatologa
Leczenie ropnia zęba
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!