Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Ile trwa i na czym polega borowanie zębów?

Borowanie zębów to klasyczna metoda leczenia ubytków próchnicowych. Sprawdź, na czym polega, ile trwa oraz czy powoduje ból.
Dentysta boruje w zębie
źródło:123RF
W skrócie
  • Borowanie zębów to klasyczna metoda leczenia próchnicy z użyciem wiertarki stomatologicznej.
  • Zabieg polega na mechanicznym usunięciu tkanek zęba dotkniętych próchnicą.
  • Po borowaniu konieczne jest założenia wypełnienie z materiału zbliżonego do szkliwa zębów.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny zepsutego zęba?
Spis treści

Reklama

Co to jest borowanie? 

Borowanie zęba polega na mechanicznym usuwaniu tkanek zęba, które zostały zaatakowane przez próchnicę. 

Narzędziem do borowania zębów jest wiertarka dentystyczna. W stomatologii wyróżnia się wiertarki szybkoobrotowe wyposażone w turbiny oraz wolnoobrotowe, zbudowane z kątnicy lub prostnicy. Kątnice i prostnice napędzane są niewielkimi silnikami elektrycznymi, zaś turbiny sprężonym powietrzem. Do nich przymocowywane są specjalistyczne wiertła o różnych rozmiarach.

Wiertarki szybkoobrotowe (z turbinami) stosowane są zwykle do otwierania ubytków próchnicowych i nadania im zarysów. Natomiast wolnoobrotowe także są wykorzystywane do usuwania zębiny zaatakowanej próchnicą, ale częściej stosuje się je wygładzania wypełnień stomatologicznych lub brzegów szkliwa, ze względu na mniejszą prędkość (turbina pracuje z szybkością od 200 000 do 400 000 obrotów na minutę, kątnica – od 500 do 200 000, zaś prostnica od 500 do 25 000). 

Stomatolog w czasie borowania dokładnie usuwa wiertłem tkanki zęba zniszczone przez próchnicę, a następnie powstały ubytek wypełnia materiałami o budowie zbliżonej do szkliwa. 

Z uwagi na bolesność tego zabiegu, istnieje możliwość mniej inwazyjnego usuwania tkanek zaatakowanych próchnicą. W ostatnich latach popularne stało się borowanie zęba żelem. Dentysta zamiast borować ząb, nakłada na chory ząb specjalny żel, który rozmiękcza tkankę próchnicową. 

Chore tkanki zęba można też usunąć metodą abrazji powietrznej. Zamiast wiertła używana jest specjalna dysza, z której wydobywa się tlenek glinu. Ponadto ząb dotknięty próchnicą można także opracować laserem. Należy jednak zaznaczyć, że mniej inwazyjne metody nie zawsze znajdują zastosowanie. Jeśli ubytek próchnicowy jest głęboki, może zajść konieczność oczyszczenia go metodą klasyczną. 

Reklama

Ile trwa borowanie zęba? 

Wielu pacjentów poszukuje informacji odnośnie tego, ile trwa borowanie zęba. W większości przypadków usuwanie tkanki próchnicowej wiertłem trwa około minuty. Należy jednak zaznaczyć, że czas borowania jest uzależniony od rozległości i głębokości ubytku próchnicowego, a także od współpracy pacjenta ze stomatologiem.

Niekiedy tkanka objęta próchnicą jest schowana w trudno dostępnym miejscu. Wówczas opracowanie chorego zęba będzie trwało dłużej. 

Niewykluczone także, że dentysta w czasie zabiegu będzie musiał zmienić narzędzie do borowania, co wydłuży czas wizyty. Niemniej samo wiercenie w zębie nie powinno trwać dłużej niż dwie minuty. 

Czy borowanie zęba boli?

Czy borowanie zęba boli – to kolejne pytanie, nurtujące pacjentów przed wizytą u stomatologa. Wizja wiercenia w zębie potrafi skutecznie zniechęcić do stawienia się w gabinecie stomatologicznym. Niekiedy strach pacjentów jest na tyle silny, że latami zwlekają z umówieniem wizyty u dentysty. 

Należy jednak zaznaczyć, że stomatolog wykonuje borowanie zęba ze znieczuleniem. Czasy wiercenia w zębach bez znieczulenia już dawno odeszły do lamusa. Niemniej strach przed dentystą wciąż odczuwa wiele osób. Pacjenci często obawiają się, że borowanie zęba ze znieczuleniem boli

U wielu pojawia się także strach przed zastrzykiem znieczulającym. Należy podkreślić, że stomatolodzy mają opanowaną technikę wykonywania znieczuleń miejscowych, tak by zabieg był bezbolesny. Również leki znieczulające są tak dobierane, by pacjent nie odczuwał bólu w trakcie borowania zębów

Reklama

Ból zęba po borowaniu

Jednakże, kiedy znieczulenie miejscowe przestanie działać, może pojawić się ból zęba po borowaniu, spowodowany podrażnieniem nerwów przez wiertarkę stomatologiczną. Bolący ząb po leczeniu bywa nieunikniony. Zwykle jednak nie jest dokuczliwy i samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. 

Niekiedy jednak dolegliwości bólowe mogą być poważnym powikłaniem pozabiegowym. Zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka lub obrzęk twarzy. Wówczas należy zgłosić się ponownie do stomatologa, który leczył ubytek próchnicowy, aby sprawdził czy wypełnienie zostało założone w prawidłowy sposób. W rzadkich przypadkach ból może także wynikać z reakcji alergicznej na materiał, który posłużył do wykonania plomby. 

Reklama

Borowanie zęba u dziecka 

Próchnica atakuje nie tylko uzębienie stałe, ale także mleczne. W wielu przypadkach zachodzi konieczność borowania zęba u dzieci. Wbrew obiegowym opiniom, zęby mleczne bezwzględnie należy leczyć, gdyż próchnica nie zniknie wraz z mleczakami, ale zacznie atakować uzębienie stałe.

Borowanie zębów mlecznych to jedna z możliwości leczenia próchnicy. Poza metodą klasyczną ubytki próchnicowe może leczyć laserowo lub metodą abrazji powietrznej. W przypadku bardzo małych dzieci, które nie współpracowałyby z lekarzem, istnieje także możliwość leczenia zębów bez borowania. Stomatolog wykonuje tzw. lapisowanie, które polega na pokryciu zębów azotanem srebra, co powstrzyma rozwój próchnicy. Zabieg jednak nie wyleczy choroby, a jedynie powstrzyma jej rozwój do momentu, aż pacjent będzie w stanie współpracować z lekarzem. 

Reklama

Cena borowania zęba

Wielu pacjentów zastanawia się, ile kosztuje leczenie zęba dotkniętego próchnicą. Warto zapamiętać, że koszt wizyty u stomatologa będzie uzależniony od rozległości ubytku oraz zastosowanej metody leczenia. 

Borowanie zęba z pewnością będzie mniej kosztowne aniżeli laseroterapia. Co więcej, do ceny za opracowanie zęba należy dodatkowo doliczyć koszt wypełnienia ubytku. Ponadto każdy gabinet stomatologiczny dysponuje innym cennikiem leczenia zębów. W dużym mieście cenny będą wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Średnio za borowanie zęba wraz z wypełnieniem trzeba zapłacić od 100 do 200 złotych. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Anna Stodolak, Aleksander Fuglewicz, Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 1, 76–81.
  • https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/files/3006.pdf [dostęp 16.08.2021 r.]
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiertarka_dentystyczna [dostęp 16.08.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?
Wizualizacja korony porcelanowej
Czy ropień zęba może pęknąć samoistnie? Sprawdź, kiedy udać się do stomatologa
Leczenie ropnia zęba
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Wyrwanie ósemki
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!