To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jakie są przyczyny zepsutego zęba?

Zepsuty ząb może być efektem nieprawidłowej higieny, ale także może pojawić się po spożywaniu zbyt często i zbyt słodkich pokarmów czy napojów. Czynnik genetyczny też ma dużą rolę w tym procesie, jednak temu bardzo ciężko przeciwdziałać. Dowiedz się, jakie choroby są następstwem popsutych zębów oraz jakich objawów możesz się spodziewać.
Kobietę boli zepsuty ząb
źródło:123RF
W skrócie
  • Zepsute zęby mogą mieć różne przyczyny. Głównie problemem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej zaraz po spożyciu pokarmów zawierających duże ilości cukrów. Pokarmów takich jak owoce, słodycze, słone przekąski czy kawa, herbata, alkohol.
  • Najczęściej psującymi się zębami są trzonowce. Przez ich budowę są idealnym miejscem na gromadzenie się osadu czy bakterii, co niepoprawnie wyczyszczone może prowadzić do próchnicy i wielu chorób w tym miażdżycy, chorób płuc czy nerek.
  • Mleczne zęby u dzieci są słabsze niż zęby stałe, stąd powinno się o nie dbać nawet bardziej. Nieleczone zęby w młodym wieku mogą prowadzić do problemów ze szczęką i zębami w przyszłości.
SPRAWDŹ TEŻ: Leczenie próchnicy - jak wyleczyć i jak usunąć próchnicę?
Spis treści

Reklama

Od czego psują się zęby?

Psujące się zęby są trudnym doświadczeniem ze względu na ból przy żuciu pokarmu, ale i na zbliżającą się z ich powodu wizytę dentystyczną. Przyczyn może być wiele. Na niektóre można mieć wpływ, ale inne jak na przykład geny i tendencja do pojawiania się ubytków szkliwa przy dziąsłach już niekoniecznie. Warto wiedzieć, jak można zapobiegać i profilaktycznie dbać o swoją jamę ustną. 

Popsute zęby mogą pojawić się po zjedzeniu zbyt dużej ilości owoców. Mają one w sobie naturalny cukier – fruktozę, która ma negatywny wpływ na szkliwo zębów. Zatem jak we wszystkim, nawet tutaj należy zachować umiar. Cukierki i inne słodycze są doskonałą pożywką dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Ich połączenie może spowodować pojawienie się próchnicy podobnie jak po zjedzeniu owoców suszonych czy kandyzowanych. 

Słone przekąski - w tym chipsy - także mogą sprawić wiele problemów, a to ze względu na ich chrupkość i twardość. Zranienie dziąseł przy gryzieniu czy przyklejenie się ich do zębów i rozwijanie próchnicy to główne wady spożywania tego typu pokarmu. Jedzenie kostek lodu także jest niebezpieczne ze względu na mikrouszkodzenia, jakie mogą się pojawić przy tak niskiej temperaturze. 

Kawa czy herbata mogą pozostawiać przebarwienia i osady na zębach, co powoduje zmianę ich koloru. Podobne efekty mogą się pojawić po wypiciu alkoholu, a szczególnie wina. Napoje wysokoprocentowe stanowią też zagrożenie dla pierwszej linii obrony przed bakteriami, gdyż zatrzymują wydzielanie się śliny, która ma właściwości bakteriobójcze.

Reklama

Choroby od zepsutych zębów 

Odpowiednia higiena jamy ustnej ma wpływ nie tylko na odpowiednie samopoczucie w towarzystwie, kiedy nie ma potrzeby zakrywania ust ręką. Ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. 

Skutki nieleczonych zębów będą widoczne przede wszystkim w układzie krwionośnym. Kamień nazębny może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Zbyt duża ilość bakterii, drobnoustrojów w jamie ustnej przenika także do krwioobiegu, po czym przepływa prosto do serca, zwiększając ryzyko wystąpienia zawału. 

Zęby zaniedbane, przegniłe, produkują dużą ilość toksyn, które przedostają się do nerek. Tam mogą wywołać nieprawidłową pracę nerek. Dbając o higienę jamy ustnej, zapobiega się wrzodom żołądka, a także chorobom płuc. Od zepsutych zębów można zachorować na anginę, zapalenie gardła, czy nawet cukrzycę typu 2. 

Występuje też zestawienie zepsuty ząb a węzły chłonne, które powiększają się przy obumarciu miazgi zęba.

Ból głowy od zepsutych zębów

Czasem promieniujący ból od czaszki na obszar twarzoczaszki może mieć inny powód. Wzięcie tabletek przeciwbólowych może się okazać zupełnie nieskuteczne, a lepszą opcją byłoby umówienie się na wizytę do dentysty. 

Ból głowy od zębów jest dość często spotykany u osób zmagających się z próchnicą, a co za tym idzie z zapaleniem miazgi. Ból może wystąpić przy pochylaniu się czy w pozycji leżącej, a także gdy spożywane będą gorące posiłki. 

Chory ząb promieniuje wtedy bólem ostrym i ciągłym. Może wystąpić także gorączka oraz powiększenie się węzłów chłonnych szyi. Inną przyczyną bólu głowy mogą być powikłania po leczeniu kanałowym czy ekstrakcji, czyli wyrwaniu zęba, gdzie objawem także może być gorączka czy opuchlizna.  

Reklama

Najbardziej zepsute zęby

Są zęby w jamie ustnej człowieka, z którymi niektórzy mogą mieć największy problem. Szybko psujące się zęby to zęby trzonowe. Ta tendencja ma związek z budową zębów, która jest specyficzna i odmienna od innych ze względu na liczne bruzdy i zagłębienia. 

Okres ich wyrzynania też jest istotny, ponieważ przypada na 6-7 rok życia, a więc są to zęby, które towarzyszą człowiekowi najdłużej. Ich budowa sprawia, że bakterie i drobnoustroje mają dogodne miejsce do osadzania się oraz do szkodliwego działania na rzecz jamy ustnej. 

Mogą to być najbardziej zepsute zęby, jeśli nie zostanie wprowadzona odpowiednia profilaktyka i prawidłowa higiena w okresie dziecięcym.

Reklama

Zepsuty ząb mądrości 

Przyjęta opinia jest taka, że najczęściej psuje się ząb mądrości. Powód jest całkiem oczywisty, a jest nim jego budowa, a także położenie w szczęce. Przez położenie niedostatecznie dobrze może być on czyszczony, a także przez budowę – jako trzonowiec ma dużo bruzd i zagłębień, gdzie mogą się gromadzić bakterie. Jest to dobre miejsce do rozwinięcia się próchnicy. 

Zepsuta ósemka nie musi dotknąć każdego, ponieważ nie u wszystkich ten ząb się wyrżnie. Jeśli dojdzie do zepsucia, to należy rozważyć usuwanie zepsutej ósemki. Przed takim zabiegiem powinno się zachować wszelkie środki ostrożności oraz bezpieczne będzie wykonanie zdjęcia panoramicznego lub zdjęcia 3D. Wiedza o jego położeniu i anatomii jest przydatna do wykonania prawidłowego zabiegu.

Reklama

Zepsute zęby u dzieci

Oprócz dbałości o swoje zęby, rodzice muszą myśleć także o zębach swoich pociech. Zepsute zęby u dziecka to głównie przyczyna próchnicy, która tworzy się z niedostatecznej higieny jamy ustnej. Trudne jest nakłonienie malucha do szczotkowania zębów, jednak warto próbować, aby w przyszłości nie zmagać się z jeszcze większymi problemami. Przyczyną może być też częste karmienie dziecka w nocy czy zasypianie dziecka z butelką w buzi. 

Zepsute mleczaki powinny być leczone regularnie, gdyż nie są wystarczająco silne i zmineralizowane, aby opierać się próchnicy. Warto udawać się z dzieckiem na częste wizyty do stomatologa. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Ziombki. Zepsute zęby u dzieci – dlaczego należy leczyć mleczaki? Ziombki Stomatologia Dziecięca, https://ziombki.pl/zapsute-zeby-u-dziecka-dlaczego-nalezy-leczyc-mleczaki/, (dostęp dnia: 22.08.2021).
  • Zinczenko-Lebiedź, A. Szybko psujące się 6 i 7, znanylekarz.pl, https://www.znanylekarz.pl/pytania-odpowiedzi/szybko-psujace-sie-6-i-7, (dostęp dnia: 22.08.2021).
  • Enel zdrowie. (2019). Ząb mądrości – dlaczego tak szybko się psuje? https://enel.pl/enelzdrowie/stomatologia/zab-madrosci-dlaczego-tak-szybko-sie-psuje, (dostęp dnia: 22.08.2021).
  • Kuśnierz, P. (2020). Choroby od zepsutych zębów. Dental4you, https://dental4you.pl/poradnik/choroby-od-zepsutych-zebow/, (dostęp dnia: 22.08.2021).
  • Nadent. Jakie choroby mogą powodować zepsute zęby? https://nadent.pl/ru/blog/jakie-choroby-moga-powodowac-zepsute-zeby, (dostęp dnia: 22.08.2021).
  • iDental. Czy to na pewno ból głowy? Kilka słów o nietypowych bólach zęba. iDental clinique, https://www.idental.com.pl/blog/64-czy-to-na-pewno-bol-glowy-kilka-slow-o-nietypowych-bolach-zeba, (dostęp dnia: 22.08.2021).
  • Zespół redakcji. (2019). 10 rzeczy, które rujnują Twoje uzębienie, choć o tym nie wiedziałeś. Halembadent, https://halembadent.pl/przyczyny-psucia-sie-zebow-10-rzeczy-ktore-rujnuja-twoje-uzebienie/, (dostęp dnia: 22.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Spuchnięte dziąsło: przyczyny. Co stosować na spuchnięte dziąsło?
Kobieta ze spuchniętym dziąsłem
Podobne artykuły
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial