ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Leczenie naturalne kamieni w woreczku żółciowym - jakie?

Leczenie naturalne kamieni na woreczku żółciowym stanowi wystarczające remedium w przypadku bezobjawowych postaci choroby oraz skuteczne wsparcie profesjonalnej terapii w stanach poważniejszych. Zobacz, jakie domowe metody można stosować, by zapobiegać kamicy żółciowej lub rozpuszczać złogi w przypadku ich wystąpienia.
Mężczyzna z kamieniami w woreczku żółciowym
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Leczenie naturalne kamieni na woreczku żółciowym

Leczenie naturalne kamieni na woreczku żółciowym polega przede wszystkim na modyfikacji sposobu żywienia, co wprost związane jest z patomechanizmem tego schorzenia. Woreczek żółciowy to niewielki pęcherzyk, którego rolą jest gromadzenie, zagęszczanie i uwalnianie produkowanych przez wątrobę soków, służących trawieniu i wchłanianiu tłuszczów w przewodzie pokarmowym.  

Na skutek różnych czynników, w tym między innymi źle skonstruowanej diety, w woreczku tworzą się swego rodzaju złogi, zwane kamieniami. Powstają one z cząsteczek cholesterolu lub barwnika zwanego bilirubiną. Tak zwana kamica jest najczęściej odnotowywanym schorzeniem dróg żółciowych – problem ten dotyczy około 15 procent ogółu populacji i rośnie wraz z wiekiem. 

Grupą szczególnego ryzyka są osoby po 50 roku życia, a zwłaszcza pacjenci cierpiący na takie schorzenia, jak otyłość, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej, niedoczynność tarczycy, wrzody żołądka, marskość wątroby, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, anoreksja.

Reklama

Dieta eliminacyjna przy woreczku żółciowym z kamieniami

Niewłaściwe żywienie wpływa bezpośrednio na rozwój kamicy żółciowej, a także pośrednio, przyczyniając się do rozwoju wyżej wymienionych chorób współistniejących. W celu zahamowania niekorzystnych procesów wskazane są więc zdecydowane działania eliminacyjne, mające na celu wyrugowanie określonych produktów z jadłospisu. 

Dieta przy woreczku żółciowym z kamieniami powinna być wolna od wyrobów zawierających duże ilości:

 •  cukrów prostych (słodziki, słodycze, ciastka, dżemy, miód, soki owocowe), które powodują zmniejszenie wydzielania lecytyny, czyli składnika żółci wpływającego na rozpuszczanie cholesterolu;
   
 • tłuszczów nasyconych i trans (tłuste mięsa i wędliny, pasztety, podroby, produkty smażone, fast foody, przekąski, dania gotowe), powszechnie uważanych za „bomby cholesterolowe”.

Czynnikiem powodującym powstawanie kamieni jest też zbyt gwałtowne odchudzanie się. Do zaburzenia funkcji opróżniania woreczka żółciowego i tworzenia się złogów dochodzi wówczas na skutek zmniejszonego wydzielania tzw. cholecystokininy, czyli hormonu peptydowego syntezowanego pod wpływem tłuszczów znajdujących się w przyjmowanych pokarmach.

Reklama

Właściwa dieta przy kamieniach w woreczku żółciowym

Właściwa dieta przy kamieniach w woreczku żółciowym powinna zawierać:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w takich produktach, jak owoce morza, ryby, oliwa z oliwek, oleje roślinne oraz miękkie margaryny
   
 • pełnowartościowe białko - chude mleko, chude sery i inne przetwory mleczne, zwłaszcza fermentowane, a także chude mięso (kurczak, indyk, cielęcina), chude wędliny (szynka, polędwica), niektóre ryby (dorsz, mintaj, sandacz). Wskazane jest też spożycie jajek, ale w niewielkiej ilości
   
 • błonnik pokarmowy, którego znaczne zasoby znajdują się m.in. w pieczywie, kaszach, ryżu brązowym, płatkach i otrębach pszennych oraz niektórych owocach (maliny, jeżyny, porzeczki). Przyspieszając motorykę jelit, błonnik skraca czas przebywania strawionego pożywienia w przewodzie pokarmowym. Efektem tego jest redukcja wydzielania tzw. wtórnych kwasów żółciowych, powodujących zwiększone wydzielanie cholesterolu do żółci, a następnie zwiększenie syntezy kwasów pierwotnych, które rozpuszczają złogi. 

Pamiętać należy, że posiłki powinny być niezbyt obfite, za to regularne – 5 dziennie, w odstępach co 2-3 godziny. 

Reklama

Zioła na rozpuszczenie kamieni w woreczku żółciowym

W sklepach ze zdrową żywnością oraz produktami naturalnymi, dostępne są liczne zioła na rozpuszczenie kamieni w woreczku żółciowym. Receptury większości z nich są wieloskładnikowe. 

Do najczęściej używanych surowców zielarskich należą wyciągi z takich roślin, jak:

 • dziurawiec;
 • mniszek lekarski;
 • mięta pieprzowa;
 • rdest ptasi;
 • glistnik;
 • krwawnik;

Działają one oczyszczająco na pęcherzyk żółciowy, wpływają też regulująco na pracę wątroby oraz jelit.

Reklama

Kiedy domowe sposoby na kamienie żółciowe nie działają?

Należy mieć świadomość, że w wielu przypadkach domowe sposoby na kamienie żółciowe powinny być stosowane jedynie profilaktycznie lub wspomagająco profesjonalną terapię. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których występuje kamica pełnoobjawowa lub też jedno z groźnych powikłań, jakimi są zapalenie pęcherzyka, dróg żółciowych albo samej trzustki. 

W najcięższych stanach rekomendowane jest leczenie operacyjne. Oprócz wyżej wymienionych schorzeń, odnosi się to także do między innymi tzw. pęcherzyka porcelanowego, który uznawany jest za stan przedrakowy. Zabieg ma na celu usunięcie bądź rozkruszanie kamieni. W stanach lżejszych podobny rezultat można osiągnąć stosując leki rozpuszczające złogi. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • T. Korab, Dieta w kamicy żółciowej i po resekcji pęcherzyka żółciowego, Miejski Szpital Specjalistyczny im. G. Narutowicza w Krakowie, https://www.narutowicz.krakow.pl
 • Łukasz Szczygieł, Kamica Żółciowa, Gazeta Farmaceutyczna 3/2008
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Podobne artykuły
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!