Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Leki przeciwgrzybicze – bez recepty i na receptę. Jakie?

Grzybica to dolegliwość powodująca zazwyczaj duży dyskomfort, dająca uciążliwe objawy, jak pieczenie i świąd, dlatego często konieczne jest natychmiastowe podanie leków przeciwgrzybiczych. Niektóre z nich dostępne są bez recepty, inne wyłącznie na receptę. Ich skuteczność zależy od postaci choroby oraz stopnia jej zaawansowania.
Smarowanie stóp maścią
źródło:123RF
Spis treści

Grzybica to choroba powodowana przez różnego rodzaju grzyby mikroskopowe. Może mieć ona charakter:

 • układowy (in. narządowy, głęboki) – atakuje wówczas narządy wewnętrzne organizmu,
 • powierzchowny – umiejscawia się na skórze, paznokciach, błonach śluzowych).

Niekiedy do leczenia grzybicy powierzchownej stosuje się wyłącznie leki miejscowe w formie maści lub kremów. W przypadku postaci głębokiej konieczne jest jednak podawanie leków ogólnoustrojowych – doustnych lub dożylnych – dostępnych na receptę lub stosowanych w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych.

Leki przeciwgrzybicze bez recepty dostępne są pod postacią:

 • maści,
 • kremów,
 • żeli,
 • sprayów,
 • tabletek dopochwowych,
 • lakierów do paznokci.

Tego rodzaju preparaty przeciwgrzybicze często zalecane są w leczeniu grzybicy powierzchownej, której najczęstszymi postaciami są:

 • grzybica skóry,
 • grzybica paznokci,
 • grzybica pochwy,
 • grzybica jamy ustnej.

Jednak nawet w tych przypadkach stosowanie leków miejscowych bez recepty może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Zdarza się, że grzybica jest trudna do wyleczenia, ma charakter przewlekły lub nawracający i – by dobrać właściwe leki – potrzebna jest szczegółowa diagnostyka.

Reklama

Dopochwowe tabletki przeciwgrzybicze

Grzybica miejsc intymnych jest wstydliwą dolegliwością, która dotyka wiele kobiet. Daje ona wyraźne, uciążliwe objawy, takie jak:

 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • białe, grudkowate, bezwonne upławy.

Pojawiają się one nagle, a ich natężenie szybko wzrasta, dlatego wiele pacjentek pyta o dopochwowe leki przeciwgrzybicze bez recepty. Mogą one okazać się skuteczne, kiedy choroba dopiero zaczyna się rozwijać, a dany produkt zwalcza akurat te grzyby, przez które została wywołana. Kiedy jednak po ich zastosowaniu nie widać znaczącej poprawy, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Nieleczona grzybica może przybrać postać przewlekłą i prowadzić do poważnych powikłań.

By osiągnąć lepszy rezultat terapii, leczenie tabletkami dopochwowymi można wspomagać kremami, żelami lub sprayami o działaniu miejscowym. Przynoszą one ulgę, działając łagodząco i niwelując objawy.

Leki przeciwgrzybicze dla mężczyzn

Kobiety znacznie częściej borykają się z problemem grzybicy okolic intymnych, jednak mężczyźni również mogą się nią zarazić. Kiedy zatem kobieta zauważy u siebie objawy infekcji, powinna zrezygnować ze współżycia aż do całkowitego wyleczenia. Ginekolodzy, zalecający pacjentkom terapię lekami przeciwgrzybiczymi, często przepisują je również ich partnerom – celem leczenia – kiedy doszło już do zakażenia – lub profilaktycznie.

Grzybicę penisa leczy się przeciwgrzybiczymi tabletkami doustnymi (przeważnie na receptę) oraz – wspomagająco – maściami lub kremami. Kiedy choroba ma charakter nawracający, terapia ogólnoustrojowa może trwać nawet kilka miesięcy.

W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów (swędzenie, pieczenie, biały nalot) można zastosować lek przeciwgrzybiczy bez recepty w postaci maści, kremu lub sprayu, nie zawsze jednak leki takie są skuteczne i w wielu przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.

Pirolam® Lakier
Pirolam Lakier, lakier do paznokci leczniczy, jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na paznokcie w przypadku grzybicy paznokci. Zawarta w leku substancja czynna - cyklopiroks, przenika przez płytkę paznokcia i działa przeciwgrzybiczo na grzyby powodujące grzybicę paznokci.
Pirolam® Lakier. Skład i postać: Każdy g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu. Lakier do paznokci leczniczy. Wskazania: Grzybicze zakażenia paznokci. Produkt jest przeznaczony do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy, obejmujących mniej niż 50% powierzchni paznokcia maksymalnie 4 z 10 paznokci. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2021.01.07

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Azolowe leki przeciwgrzybicze

Najpowszechniej stosowanymi w leczeniu grzybicy substancjami są przeciwgrzybicze leki azolowe. Niektóre z nich dostępne są bez recepty, inne – wyłącznie na receptę. Wykazują one wysoką skuteczność – 80-90%. 

 • Klotrimazol – niweluje wszystkie grzyby chorobotwórcze. Stosuje się go jednak wyłącznie miejscowo, ze względu na mnogość działań niepożądanych.
 • Mikonazol – stosowany jest przede wszystkim na skórę oraz jako lek przeciwgrzybiczy do jamy ustnej dostępny bez recepty. Wykazuje także działanie antybakteryjne.
 • Ekonazol – stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju grzybic skóry.
 • Ketokonazol – powszechnie stosowany zarówno w profilaktyce, jak i przy zakażeniach o charakterze nawracającym.
 • Flukonazol – stosowany wyłącznie miejscowo, zwalcza drożdżaki w jamie ustnej, błonach śluzowych i pochwie.
 • Worykonazol – wykazuje wysoką skuteczność i szybkość w walce ze wszystkimi grzybami, dlatego przeważnie jest pierwszym lekiem podawanym przy grzybicach zagrażających życiu pacjenta.
 • Itrakonazol – stosowany przy wszelkich rodzajach grzybic powierzchownych i głębokich.

Reklama

Leki przeciwgrzybicze dla dzieci

Grzybica jest chorobą dotykającą również dzieci, i to niekiedy już w pierwszych dniach ich życia. Dość powszechną dolegliwością są pleśniawki – grzybicza infekcja jamy ustnej pojawiająca się ok. ósmej doby życia, a będąca skutkiem zakażenia podczas porodu. 

U starszych dzieci mogą pojawić się:

 • infekcje dermifotowe – grzybice skórne występujące na skutek zakażenia grzybami zwanymi dermatofitami, mogą obejmować skórę gładką lub owłosioną skórę głowy,
 • zajady,
 • łupież pstry.

Przy zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów zakażenia u dzieci, konieczna jest konsultacja lekarska. Niektóre rodzaje grzybicy (np. zajady) można leczyć skutecznie jedynie lekami miejscowymi, niekiedy jednak konieczne jest podanie doustnych leków przeciwgrzybiczych, a kuracja może trwać nawet kilka tygodni.

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Podobne artykuły
Kobietę swędzą nogi
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda