Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Losartan - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Co to za lek?

Losartan to przedstawiciel antagonistów receptora angiotensyny AT1, które zwyczajowo nazywa się sartanami. Inne leki z tej grupy mają różne przedrostki, ale nazwa zawsze kończy się na -sartan (telmisartan, kandesartan, walsartan). Lek ten wprowadzony został do obiegu pod koniec lat 90. XX wieku.
Tabletki leku zawierającego losartan
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Losartan to jeden z podstawowych leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego lub niewydolności serca.
  • Jest również alternatywą dla leków z grupy IKA (Inhibitorów Konwertazy Angiotensyny), w przypadku, gdy te mają zbyt silne działania niepożądane.
  • W 2019 roku był przypadek wycofania kilku serii losartanu z powodu zanieczyszczenia rakotwórczymi cząsteczkami NDEA i NDMA.
SPRAWDŹ TEŻ: Walsartan na nadciśnienie - jak działają leki z walsartanem?
Spis treści

Reklama

Co to jest losartan potasowy?

Skład losartanu pod względem chemicznym to sól potasowa związku o trudnym wzorze C22H23CIKN6O. Jest on jednym z pierwszych przedstawicieli leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, zwanych sartanami.

Losartan jest antagonistą receptora angiotensyny II. Oznacza to, że blokuje on receptory angiotensyny II (AT1), które występują na powierzchni komórek mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych.

Połączenie tych receptorów z angiotensyną II powoduje efekt w postaci skurczu mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Konsekwencją jest skurcz naczyń i wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Lek losartan blokuje te receptory, dzięki czemu nie dochodzi do skurczu i wzrostu ciśnienia krwi.

Reklama

Działanie losartanu - na co pomaga?

Na co pomaga losartan? Losartan to lek na nadciśnienie i jest to jego główne wskazanie do stosowania u pacjentów dorosłych, ale także dzieci już od 6. roku życia.

Dodatkowo, działanie losartanu umożliwia wykorzystywanie go w leczeniu chorób nerek u pacjentów dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2, a także w leczeniu przewlekłej niewydolności serca u pacjentów źle tolerujących inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (IKA).

Losartan stosuje się także prewencyjnie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu u pacjentów dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca.

Wielu pacjentów pyta, czy jest jakiś związek między przyjmowaniem losartanu a covidem. Według aktualnej wiedzy medycznej nie ma to większego wpływu na przebieg zakażenia. Istnieje jednak pewna zależność między losartanem a dną moczanową.

Badania wykazały, że zmniejsza on o ok 10-15% stężenie kwasu moczowego we krwi, co może mieć wpływ na przebieg tej choroby. 

Reklama

Dawkowanie losartanu. Jaki ma czas działania?

Na polskim rynku farmaceutycznym istnieje kilka różnych dawek losartanu, w tym 25 mg, 50 mg i 100 mg.

Zwyczajowo zaczyna się leczenie od najmniejszej dawki, by następnie stopniowo ją zwiększać, aż do osiągnięcia właściwego efektu terapeutycznego, jakim będzie prawidłowe, unormowane ciśnienie krwi.

Trzeba pamiętać, że sartanów nie przyjmuje się razem z lekami IKA (Inhibitory Konwertazy Angiotensyny), lecz mogą być one dla nich ewentualną alternatywą.

Jaki jest czas działania losartanu? Są to leki zaliczane do tzw. długoterminowych leków hipotensyjnych. Efekt ich działania utrzymuje się przez ok. 24 godziny.

Dlatego też dawkowanie losartanu polega na przyjmowaniu jednej tabletki dziennie, niezależnie od posiłku.

Reklama

Skutki uboczne przyjmowania losartanu

Nie ma zbyt wielu poważnych działań niepożądanych losartanu. Najczęściej występują osłabienie, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zwiększenie poziomu potasu we krwi (hiperkaliemia), a także senność i bóle głowy.

Z mniej poważnych skutków ubocznych losartanu można wymienić bóle brzucha, nudności, biegunki i wymioty. Do objawów ubocznych należą też bóle mięśniowo-szkieletowe, jednak występują one raczej rzadko.

Reklama

Losartan - interakcje. Na co trzeba uważać?

Trzeba pamiętać o możliwych interakcjach między losartanem i innymi lekami, a także środkami spożywczymi. Należy szczególną uwagę zwrócić na związek między losartanem a potasem.

Lek ten może podnosić poziom potasu we krwi (hiperkaliemia). Ponadto, dodatkowa suplementacja potasem lub stosowanie diuretyków oszczędzających potas, mogą owo stężenie jeszcze bardziej podnieść. Trzeba wówczas ten parametr regularnie monitorować.

Istotna jest również interakcja między losartanem a alkoholem. W miarę możliwości należy ograniczyć jego spożycie. Uważać także muszą pacjenci stosujący jednocześnie sole litu.

Reklama

Leki zawierające losartan. Jakie są zamienniki?

Istnieje całkiem sporo preparatów losartanu na polskim rynku farmaceutycznym. W większości przypadków są to leki refundowane, więc cena losartanu nie jest zbytnio wygórowana. Opakowanie wystarczające na miesięczną kurację to koszt od kilku do kilkunastu złotych w przypadku leków refundowanych.

Pełnopłatne leki z losartanem będą już kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Seniorzy po 75. roku życia w większości będą mogli nabyć te leki za darmo.

Oryginalnym preparatem, który został wprowadzony na rynek jako pierwszy i nadal jest dostępny to Cozaar. Pozostałe medykamenty to zamienniki losartanu, jednak nie mogą się różnić od oryginału skutecznością działania, ani bezpieczeństwem.

Reklama

Dlaczego losartan był wycofany ze sprzedaży?

12 marca 2019 Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu losartanu, a dokładniej chodziło o kilka serii preparatów Presartan i Presartan H.

Przyczyną wycofania było zanieczyszczenie powyższych preparatów cząsteczkami N-nitrozodimetyloaminą (NDMA) oraz N-nitrozodietyloaminą (NDEA), które mogły być potencjalnie rakotwórcze.

Zanieczyszczone serie zostały wycofane i zutylizowane. Aktualnie wszystkie leki są badane pod kątem zanieczyszczenia NDMA lub NDEA przed dopuszczeniem do obrotu.

Leki i preparaty zawierające losartan

Czytaj również

Bibliografia

  • B. Okopień; Inhibitory konwertazy a sartany w terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego; Lekarz POZ; 2021; 2; 77-85.
  • K. Kostka-Jeziorny, A. Tykarski; Próba pozycjonowania trzech nowoczesnych sartanów - kandesartanu, telmisartanu i walsartanu w zależności od powikłań sercowo-naczyniowych nadciśnienia tętniczego i chorób współistniejących; Nadciśnienie tętnicze; 2013; tom 17; nr 1; 45-61.
  • B. Wożakowska-Kapłon, P. Salwa; Jaki chory z nadciśnieniem tętniczym odnosi największe korzyści z zastosowania skojarzenia losartanu z amlodypiną?; Folia Cardiologica; 2015; 10; 1; 38-44.
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!