Najzdrowsze miejsce w internecie

Luteina – w ciąży, na oczy, na okres. Skutki uboczne

Luteina (progesteron) jest hormonem płciowym, którego wytwarzanie jest nierozerwalnie związane z cyklem miesięcznym kobiety, a także przebiegiem ciąży. Luteina reguluje cykl, umożliwia zajście w ciążę oraz donoszenie jej do szczęśliwego finału. Kobietom, które mają za mało luteiny w ciąży, lekarz może przepisać luteinę dopochwową, albo luteinę podjęzykową – syntetyczne preparaty zawierające progesteron. Może też być stosowana luteina na wywołanie okresu, jak to się zwykło potocznie mówić. Oczywiście z luteiną nie należy przesadzać – znane są w przypadku luteiny skutki uboczne.
Kobieta w ciąży
Źródło: 123RF
Spis treści

Luteina

Luteina – nazwa ta występuje w przynajmniej trzech różnych znaczeniach. Luteina to przede wszystkim potoczna nazwa progesteronu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. Na co dzień wytwarzane i rola luteiny związane są z cyklem miesięcznym, natomiast gdy dojdzie do zapłodnienia, luteina ułatwia zagnieżdżanie się zarodka w błonie śluzowej macicy oraz utrzymanie ciąży.

Luteina to także syntetyczny lek zawierający progesteron. Dostępna jest jako luteina dopochwowa albo luteina podjęzykowa.

Jest też trzecie znaczenie luteiny – tak nazywa się również żółty barwnik, alkoholowa pochodna α-karotenu. Związek nazwany luteiną jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wzroku.

Luteina w ciąży

Luteina, czyli progesteron, to żeński hormon płciowy, wytwarzany przez ciałko żółte w jajnikach, a także w mniejszym stopniu przez korę nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy. W ciąży luteinę zaczyna wytwarzać łożysko. Produkcja luteiny w nierozerwalny sposób wiąże z cyklem miesięcznym kobiety, a w razie zapłodnienia – z przebiegiem ciąży.

W pierwszych dniach cyklu miesięcznego, poziom luteiny jest bardzo niski. Jej stężenie zaczyna jednak stopniowo rosnąć przed owulacją. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, poziom luteiny w ciągu kilku dni spada, a kobieta zaczyna miesiączkować. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Wówczas wzmożona produkcja luteiny nie ustaje, a hormon ten zaczyna spełniać kluczową rolę, jeśli chodzi o rozwój i utrzymanie ciąży. W pierwszych dniach luteina przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej. Następnie, przez około 12-14 tygodni, wytwarzana przez ciałko żółte luteina pomaga utrzymać ciążę, spełniając rolę ochronną, do czasu, aż funkcję wytwarzania tego hormonu przejmie łożysko.

W następnych tygodniach stężenie luteiny w ciąży stale rośnie, zabezpieczając między innymi przed skurczami, które mogłyby wywołać poronienie, a także zapewniając właściwy rozwój płodu. Dopiero pod koniec ciąży poziom luteiny spada. Pojawiają się skurcze, nadchodzi moment porodu.

Progesteron w ciąży – kiedy trzeba wspomóc naturę?

Powyższy opis to sytuacja modelowa. W życiu nie zawsze jednak orgazm prowadzi gospodarkę hormonalną w sposób idealny. Dlatego bywa, że konieczne jest przyjmowanie preparatów z luteiną w ciąży. Oczywiście decyzji w tej materii nie można podejmować samodzielnie, o terapii musi zadecydować lekarz.

Wskazaniami do przepisania terapii luteiną w ciąży są przede wszystkim problemy manifestowane przez organizm kobiety pod koniec pierwszego trymestru. Pojawiające się wówczas ból brzucha, skurcze macicy a przede wszystkim charakterystyczne plamienia i krwawienia wskazują, ze prawdopodobnie kobieta cierpi na niedobór luteiny. Ale też zdarzają się sytuacje, gdy luteina w ciąży jest zapisywana niejako profilaktycznie – ma to miejsce w przypadku kobiet, które w przeszłości poroniły, albo przeszły bardzo wczesny poród.

Zobacz: Tyłozgięcie macicy - objawy. Tyłozgięcie a ciąża i seks

Luteina dopochwowa, luteina podjęzykowa

Progesteron w ciąży kobiety mogą przyjmować w dwóch formach. W sprzedaży dostępna jest luteina dopochwowa oraz luteina podjęzykowa. Ich działanie co do zasady jest identyczne, istotne mogą jednak być szczegóły. Luteina podjęzykowa wchłania się z układu pokarmowego, co wydłuża proces przyjmowania jej przez organizm, a przede wszystkim – może mieć negatywny wpływ na pracę nerek, czy wątroby biorących udział w jej przetwarzaniu. Poza tym należy pamiętać, że luteina podjęzykowa nie jest smaczna. Jej gorycz dla większości kobiet stanowi duży mankament – luteiny w tej postaci nie łyka się, a – jak sama nazwa wskazuje – trzyma pod językiem aż do rozpuszczenia.

Ale też luteina dopochwowa nie przez wszystkie kobiety jest dobrze tolerowana – przyjmowanie luteiny dopochwowej może prowadzić między innymi do podrażnień miejsc intymnych i uciążliwych upławów.

Decyzję o wyborze najlepszego dla danej kobiety środka z luteiną powinien podjąć lekarz. 

Czytaj więcej: Ciąża pozamaciczna

Luteina na wywołanie okresu

Tabletki z luteiną ginekolog może zapisać także w sytuacji, gdy kobieta nie jest w ciąży. Podawanie luteiny jest powszechnie stosowaną metodą w przypadku problemów z miesiączkowaniem, gdy krwawienia są nieregularne, gdy pojawia się plamienie międzymiesiączkowe.

Jakie zadanie spełnia luteina na wywołanie okresu? Brak miesiączki często jest spowodowany niedostatecznym wzrostem jej stężenia przed owulacją. Kilkudniowa (około 5 dni) kuracja luteiną podnosi poziom tego hormonu w organizmie kobiety. Po odstawieniu stężenie luteiny ponownie spada i pojawia się miesiączka. Tak więc można powiedzieć, że podawana luteina przywraca niejako naturalny rytm hormonalny organizmu.

Wspomaganie luteiną na wywołanie okresu można przeprowadzić jednorazowo, ale najczęściej u nieregularnie miesiączkujących kobiet lekarze zalecają kurację 3-miesięczną.

Czytaj też: Bakterie w moczu - w ciąży, u dzieci. Co oznaczają? Normy

Luteina – skutki uboczne

Mimo iż luteina w ciąży spełnia bardzo istotną rolę u kobiet, której mają niedobór progesteronu, zaleca się daleko idącą ostrożność w jej stosowaniu. Dotyczy to zwłaszcza luteiny podjęzykowej w sytuacji, gdy ciężarna uskarża się na problemy z nerkami lub wątrobą. Ponieważ organy te biorą udział w metabolizowaniu przyjmowanej tą drogą luteiny, może ona wpływać negatywnie na ich funkcjonowanie.

Dodatkowo, jak można się dowiedzieć z ulotek preparatów z luteiną, skutki uboczne jej przyjmowania w sporadycznych przypadkach mogą być następujące: senność, apatia, problemy z koncentracją, zawroty głowy, nasilenie występującej już wcześniej depresji, wahania masy ciała (w obie strony). 

Luteina na oczy

Na koniec wspomnijmy o inne substancji o nazwie luteina – choćby dlatego, żeby nie mylić pojęć. Występuje bowiem jeszcze luteina rozumiana jako żółty barwnik, organiczny związek chemiczny, alkoholowa pochodna α-karotenu, która chroni oczy przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

Luteina może być dostarczana do organizmu ludzkiego w postaci żywności, lub zawierających ją preparatów. W sposób naturalny luteina występuje między innymi w żółtkach jaj, komórkach tłuszczowych. Luteinę zawierają też ziele słonecznika, pokrzywy i aksamitka oraz warzywa takie jak kapusta, szpinak, brukselka.

W organizmie człowieka luteina gromadzi się w plamce żółtej, czyli tej części oka, która odpowiada za widzenie barw oraz ostrość. Niedobór luteiny może prowadzić do uszkodzenia i zaburzeń funkcjonowania tej struktury. 

 

Zobacz również: Cukrzyca ciążowa - objawy. Dieta i normy badań

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Skrzepy podczas okresu: jak wyglądają? Czy powinny niepokoić?
Pacjentka z problemem cyklu bezowulacyjnego w lekarza
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?
Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Faza lutealna to około 14-15 dzień cyklu miesiączkowego
Faza lutealna - kiedy jest oraz ile trwa? Objawy i ciąża
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj