🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Czym jest luteina i jakie ma właściwości? Na co i kiedy się ją stosuje?

Luteina to nazwa, która odnosi się do dwóch substancji. Czasem może to wprowadzać w błąd, dlatego postanowiliśmy doprecyzować, co kryje się pod tym pojęciem. Zobacz, jak poszczególne rodzaje luteiny wpływają na organizm. Czy coś je ze sobą łączy?
Kobieta w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Luteina to wspólna nazwa do określenia dwóch, odmiennych substancji: hormonu i barwnika.
 • Każdy typ luteiny można stosować w określonych przypadkach. Luteina jako barwnik działa na oczy jak naturalny filtr, a jako hormon pomaga w regulowaniu cyklu miesięcznego i utrzymaniu ciąży.
 • Luteina to substancja, która w obydwu formach jest bezpieczna dla organizmu człowieka. W niektórych przypadkach może jednak wywołać skutki uboczne.
Spis treści

Reklama

Co to jest luteina i czy zawsze oznacza to samo?

W mediach, przekazach reklamowych, ale też w codziennych rozmowach z innymi osobami przewija się temat “luteiny” w różnych kontekstach. Może wywoływać to niemały chaos, bo z jednej strony słyszymy o niej przy okazji kwestii związanych z planowaniem rodziny, a innym razem pojawia się, gdy ktoś mówi o tym, jak wzmocnić wzrok. Warto więc uporządkować, co to jest luteina i czy zawsze słowo to odnosi się do tego samego zjawiska.

Pojęciem luteina określa się kilka różnych substancji. Przede wszystkim tym słowem nazywa się w potoczny sposób progesteron, czyli żeński hormon płciowy. Luteina (progesteron) jest niezbędna do tego, by cykl miesiączkowy przebiegał w prawidłowy sposób. Natomiast w przypadku zapłodnienia, luteina ułatwia implantację zarodka w błonie śluzowej macicy. Pozwala także na utrzymanie ciąży.

Drugie znaczenie luteiny odnosi się do żółtego barwnika, alkoholowej pochodnej α-karotenu. Związek nazwany luteiną jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wzroku.

Trzecie znaczenie luteiny to określenie odnoszące się do syntetycznego leku z progesteronem. Luteina w formie leku ma postać dopochwową, ale też podjęzykową.

Trzeba tu odpowiedzieć na pytanie, czy luteina na oczy to progesteron. Otóż nie, to dwie różne substancje o innym działaniu. Jedyne, co łączy te substancje to wspólna nazwa nawiązująca do jednego źródła. Termin “luteus”, z którego wywodzi się luteina oznacza tyle, co: “żółty” - luteina oczna jest żółtym barwnikiem, natomiast progesteron określa się luteiną dlatego, że po raz pierwszy wyizolowano go z ciałka żółtego u zwierząt.

W czym jest luteina? Luteina-barwnik naturalnie występuje w jedzeniu, głównie w:

 • żółtkach jaj,
 • zielonych i żółtych warzywach,
 • nasionach roślin strączkowych.

Luteina w pożywieniu zazwyczaj naturalnie występuje wraz z zeaksantyną, karotenoidem również niezbędnym do prawidłowej pracy oka. Niestety, organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytwarzać luteiny “ocznej”, dlatego niezbędne jest jej dostarczanie w pożywieniu.

Gdzie występuje luteina niezbędna do procesów rozrodczych? Taka naturalna luteina (progesteron) to żeński hormon płciowy, który jest produkowany przez ciałko żółte w jajnikach, ale także w mniejszym stopniu przez:

 • korę nadnerczy,
 • ośrodkowy układ nerwowy.

Gdy kobieta zajdzie w ciążę, obecne w jej organizmie łożysko zaczyna wytwarzać luteinę. Produkcja luteiny (progesteronu) jest nierozerwalnie związana z cyklem miesięcznym kobiety oraz z przebiegiem ciąży.

Jeżeli to konieczne, lekarz może przepisać luteinę (progesteron) w formie leku, by np. stymulować pracę układu płciowego. Jednocześnie w wielu suplementach diety i lekach obecna jest luteina-barwnik wzmacniający wzrok - można więc sięgnąć również i po tego typu preparaty.

Luteina-hormon, luteina-barwnik i luteina-lek - to trzy podstawowe znaczenia, które są związane z tym pojęciem.

Właściwości luteiny zależą przede wszystkim od tego, o której substancji mówimy. Luteina w formie leku i w formie hormonu obecnego w organizmie jest związana z płodnością, a luteina-barwnik z prawidłowym działaniem wzroku.

Reklama

Na co jest luteina i kiedy się ją stosuje?

Każdy typ luteiny można stosować w określonych przypadkach. Zacznijmy od działania luteiny (barwnika). Na co pomaga luteina “oczna” jak niektórzy próbują ją różnicować? Substancja ta w połączeniu z zeaksetycyną wpływa na oczy niczym naturalny filtr. Zapobiega więc uszkodzeniu wzroku w wyniku nadmiernego wystawienia na promieniowanie słoneczne, ale też na światło niebieskie pochodzące np. z komputera lub innych urządzeń elektronicznych. Najlepiej więc po nią sięgnąć, gdy nasz wzrok jest nadmiernie eksploatowany i wystawiony na wpływ tego typu promieniowania. Luteinę stosuje się też na poprawę funkcji mózgu - luteina na pamięć obecna jest w różnych suplementach diety, ale też w pożywieniu.

Teraz przyjrzyjmy się zastosowaniu drugiej substancji, czyli progesteronowi. Na co jest luteina (progesteron)? Luteina ma związek z poszczególnymi fazami cyklu miesiączkowego - przed owulacją jej poziom wzrasta, a gdy nie dojdzie do zapłodnienia - gwałtownie spada. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę, to właśnie luteina jest tym hormonem, który wspomaga utrzymanie ciąży, a także chroni ją.

Co ciekawe, luteinę stosuje się nierzadko w zwalczaniu i zmniejszaniu określonych typów torbieli - luteina na torbiel jest zapisywana przez ginekologa i aplikowana dopochwowo.

Luteinę znajdziemy nie tylko w żeńskim, ale też w męskim organizmie. Progesteron-luteina dla mężczyzn może być zalecony przez lekarza w przypadku jego niedoboru. Progesteron w męskim organizmie reguluje proces przekształcania testosteronu w inne formy, a jednocześnie we właściwej ilości zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych męskich narządów rozrodczych.

Luteina w ciąży. Czy pomaga ją utrzymać?

Luteina (progesteron) to hormon, którego poziom w organizmie jest bezpośrednio związany z momentem w cyklu miesiączkowym. Pierwsze dni cyklu miesiączkowego to czas niskiego stężenia tej substancji w organizmie. Produkcja luteiny wzrasta stopniowo aż do owulacji. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wówczas jej poziom przez następne kilka dni spada. Pojawia się wtedy miesiączka.

Z kolei, gdy kobieta zajdzie w ciążę, wzmożona produkcja tego hormonu nie ustaje. Dlaczego? Czy luteina pomaga utrzymać ciążę? Wyjaśniamy. Okazuje się, że luteina w ciąży pełni kluczową rolę w zakresie podtrzymania i rozwoju ciąży, a konkretniej:

 • na początku - przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej,
 • przez kolejne 12-14 tygodni - luteinę wytwarza ciałko żółte wspomagające utrzymanie ciąży, a jednocześnie jej zabezpieczenie do momentu, gdy produkcję tego hormonu przejmie łożysko,
 • następne tygodnie - to czas, gdy produkcja luteiny wciąż rośnie i wpływa na:
  • zabezpieczenie przed skurczami mogącymi wywołać poronienie,
  • właściwe wzrastanie płodu,
 • koniec ciąży to czas spadku poziomu tego hormonu. Luteina w ciąży w 3 trymestrze jest już obniżona, co pozwala na skurcze i prawidłowy przebieg porodu.

Czasem jednak gospodarka hormonalna nie działa w odpowiedni sposób, co sprawia, że kobieta ma zaleconą przez specjalistę luteinę na podtrzymanie ciąży. Kiedy lekarz decyduje zwykle o takiej terapii?

Dzieje się tak w kilku sytuacjach:

 • pod koniec I trymestru, gdy pacjentka boryka się z bólami brzucha, skurczami i plamieniami,
 • gdy istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem, np. w przypadku:
  • łożyska przodującego, czyli nieodpowiednio położonego,
  • wielowodzia,
  • wad rozwojowych macicy,
  • chorób: cukrzycy, zapalenia nerek, niedokrwistości,
  • obecności krwiaka w ciąży.
 • profilaktycznie - gdy kobieta ma za sobą już poronienia albo przeszła przedwczesny poród. Sięga się po nią również w programach zapłodnienia in vitro.

Luteina to również hormon, który zwiększa tolerancję matczynego organizmu na antygeny płodu, przez co organizm kobiety nie postrzega go jako potencjalnego zagrożenia.

Do którego tygodnia przyjmuje się luteinę w ciąży? Luteina to lek, który jest indywidualnie przepisywany każdej pacjentce, dlatego to lekarz po ocenie sytuacji i stanu zdrowia kobiety podejmuje w tym zakresie decyzję. Niekiedy kobieta stosuje preparat przez 6 tygodni, innym razem przez 12, a w niektórych przypadkach musi sięgać po niego przez całą ciążę. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki leku ani go odstawiać, bo może to wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia kobiety i płodu.

Luteina na oczy. Na co może pomóc?

Teraz ze świata planowania potomstwa przeniesiemy się w inny obszar, a mianowicie - zdrowia wzroku. Luteina na oczy to oczywiście nie progesteron, ale żółty barwnik ksantofilowy należący do grupy karotenoidów. Niestety, organizm nie potrafi go samodzielnie wytwarzać, a szkoda, bo taka substancja działa ochronnie na promieniowanie UV. Niektórzy nawet porównują ją do kremu przeciwsłonecznego. Dobra informacja jest taka, że najlepsza luteina na oczy znajduje się w przyrodzie, m.in. w warzywach (jarmużu, cukinii, brokułach i szpinaku).

Przyjmowana wraz z pożywieniem luteina na wzrok ulega przemianom w organizmie i trafia do oczu - przede wszystkim do soczewek i plamki żółtej oka. Obecność ksantofili, a więc luteiny działa antyoksydacyjnie.

Tego typu barwnik luteina na poprawę wzroku to także profilaktyka przeciwstarzeniowa, ponieważ postępujące uszkodzenie plamki żółtej może prowadzić do jej zwyrodnienia, a wraz z nią do:

 • pogorszenia jakości widzenia - tu polecana jest luteina na męty,
 • utraty zdolności ostrego widzenia lub widzenia centralnego.

Luteina może spowolnić ten proces lub zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Niedobór luteiny to większe ryzyko:

 • zespołu suchego oka,
 • tzw. kurzej ślepoty, czyli pogorszenia widzenia po zmroku.

Warto więc dbać o właściwą dietę, bogatą przede wszystkim w warzywa zawierające ten składnik. Co więcej, regularna suplementacja luteiny (barwnika) może korzystnie wpłynąć na kondycję i elastyczność skóry. Luteina obniża też poziom tzw. złego cholesterolu, co zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Produkty z tą substancją warto też podawać najmłodszym, których wzrok już od pierwszych lat życia wystawiony jest na działanie promieniowania, m.in. UV czy niebieskiego. Luteina na oczy dla dzieci to wsparcie w ich codziennym funkcjonowaniu.

Luteina na wywołanie okresu. Czy można go zatrzymać?

Podtrzymanie ciąży to nie jest jedyna sytuacja, gdy trzeba sięgnąć po progesteron. Nierzadko ginekolodzy decydują się przepisać luteinę na okres - to wsparcie dla organizmu w przypadku zaburzeń miesiączkowania.

Luteina to hormon, który może być podawany w stanach niedoboru progesteronu, co wiąże się z:

 • zaburzeniami miesiączkowania,
 • bolesnym miesiączkowaniem,
 • cyklami bezowulacyjnymi,
 • zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
 • czynnościowych krwawień macicznych.

Jak działa ta substancja? Jak przesunąć okres luteiną? Czy luteina zatrzymuje okres? Brak miesiączki to często efekt niedostatecznego stężenia luteiny w organizmie kobiety. Jednak już kilkudniowa terapia luteiną na wywołanie miesiączki, np. 5 dni, podnosi jej poziom. Gdy pacjentka odstawi lek, poziom luteiny spada, co sprzyja krwawieniu miesiączkowemu. Tym samym, po części można regulować rytm cyklu.

Luteina na wywołanie okresu może być podawana podjęzykowo, ale też dopochwowo. Istotne jest to, że krwawienie pojawia się dopiero kilka dni od zaprzestania przyjmowania hormonu. Nigdy do końca nie można mieć pewności jak organizm zareaguje na luteinę, jednak jej przyjmowanie może zatrzymać chwilowo, a następnie przesunąć menstruację.

Poza tym progesteron to substancja stosowana zarówno w leczeniu endometriozy, ale także w ramach hormonalnej terapii zastępczej po menopauzie.

W jakiej postaci i w jaki sposób przyjmuje się luteinę?

Forma preparatu z luteiną zależy od tego, jaki typ luteiny chcemy przyjąć. Jak stosować luteinę na wzrok, a jak na problemy intymne?

Chcąc poprawić zdrowie oczu, można sięgnąć po krople do oczu lub luteinę doustną. Zwykle są to preparaty dostępne bez recepty. W ich składzie znajdują się zwykle też dodatkowe substancje wzmacniające m.in. z zeaksantyną. Co ciekawe, aby zapewnić najlepszą przyswajalność oraz rozpuszczalność takich składników, kapsułki z nimi nierzadko wypełnione są dodatkowo olejem z nasion soi i olejem z krokosza barwierskiego.

Z doustnymi tabletkami luteiny aplikowanymi pod język mamy do czynienia także w przypadku konieczności przyjmowania hormonu. Progesteron-luteina doustna jest co do zasady dostępna w wersji na receptę. Ginekolog może zdecydować też o przepisaniu tabletek dopochwowych. Forma leczenia zależy od konkretnych objawów kobiety.

Luteina dopochwowa

Tabletki dopochwowe z luteiną są zazwyczaj dostępne na receptę i należy stosować je według wskazań lekarza. Częstotliwość ich aplikacji ustala specjalista. Zasadniczo jednak w ulotkach różnych produktów z luteiną dopochwową można wyczytać, że czas i liczba aplikacji takiego preparatu zależy od tego, co konkretnie pacjentce dolega.

Luteina dopochwowa w ciąży może być stosowana nawet do III trymestru w dawce 200 mg na dzień. Z kolei u pacjentek, które przeszły poronienie globulki z luteiną poleca się jeszcze przed zajściem w ciążę, w cyklu, gdy planowane jest poczęcie dziecka. Lek podaje się nieprzerwanie do ok. 18-22 tygodnia ciąży.

Z kolei, gdy powodem przepisania luteiny przez lekarza są problemy z nieprawidłowymi krwawieniami, wówczas środek powinien być stosowany 5-7 dni.

Istotne również jak umieścić tabletkę w pochwie. Jak głęboko luteina dopochwowa powinna znaleźć się wewnątrz narządu? Zazwyczaj instrukcja jest dołączona do opakowania. Według różnych wytycznych umieszczenie luteiny dopochwowej w pochwie odbywa się specjalnie dołączonym aplikatorem. Natomiast ciężarnym z uwagi na rozpulchnienie narządu zaleca się aplikację luteiny dopochwowej palcem. Pozycję należy dobrać do własnych preferencji - można położyć się na plecach z nogami ugiętymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by lek zaaplikować na stojąco lub siedząco.

Ciekawa jest też relacja między luteiną dopochwową a współżyciem. Czy aplikować ją przed czy po stosunku? Podczas korzystania z tego preparatu oraz innych leków dopochwowych należy unikać współżycia przez co najmniej pierwsze kilka godzin od aplikacji. W ten sposób można zminimalizować ryzyko usunięcia leku z wnętrza pochwy. Lekarz może też zalecić całkowitą wstrzemięźliwość. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki.

Luteina pod język

Innym typem preparatu na zaburzenia miesiączkowania i inne problemy związane z cyklem jest luteina pod język. Oczywiście, pod kątem formy aplikacji to odmienny rodzaj leku w porównaniu do progesteronu dopochwowego. Nie ma więc tu swobody związanej z wyborem sposobu podania luteiny - tym samym, ani luteiny dopochwowej nie można stosować doustnie, ani luteiny podjęzykowej - dopochwowo. Należy mieć tego świadomość.

Jak stosować luteinę pod język? Szczegółowe wytyczne w tym zakresie przedstawi lekarz, jednocześnie w ulotkach różnych producentów znaleźć można informację, że zasadniczo częstotliwość podawania tego środka w ciągu doby jest większa niż w przypadku luteiny dopochwowej. Luteinę doustną podaje się 3-4 razy dziennie, podczas gdy luteinę dopochwową 1-2 razy na dzień.

W schemacie sekwencyjnym lek powinien być przyjmowany przez ostatnie 12-14 dni cyklu 28-dniowego. Natomiast w ciągłym - codziennie. Krwawienie pojawia się zazwyczaj po 7-10 dniach od odstawienia leku. Jednak nie należy natychmiast odstawić leku, a uczynić to stopniowo.

Kiedy sięgnąć po luteinę podjęzykową - przed czy po jedzeniu? W ulotkach trudno o taką informację, co może sugerować, że pora nie ma tu istotnego znaczenia. Ważniejsze, aby tabletka w całości się rozpuściła. Wówczas można jeść.

Krople do oczu z luteiną. Czy są też tabletki?

Całkowicie odmiennym typem preparatu są krople do oczu z luteiną, czyli z barwnikiem wpływającym na jakość widzenia i zabezpieczającym oczy przed działaniem światła niebieskiego. Takie produkty zakupisz zazwyczaj bez recepty. Po tego typu środki należy sięgać, gdy:

 • doświadczasz suchości oczu,
 • dużo czasu spędzasz pracując przed komputerem,
 • chcesz prewencyjnie zabezpieczyć oczy przed wpływem czynników zewnętrznych.

Pamiętaj, że krople z luteiną mogą zawierać też szereg innych, wartościowych substancji, w tym:

 • kwasy omega-3, w tym kwas DHA i EPA,
 • witamina A,
 • zeaksantyna, czyli inny barwnik.

Jeżeli forma kropel Ci nie odpowiada, możesz też postawić na tabletki na oczy z luteiną. Tego typu środki to zazwyczaj suplementy diety, które przyjmuje się 1-2 razy na dobę. Choć najlepszym źródłem luteiny na wzrok są warzywa, to jednak czasem warto wzmocnić się także takimi preparatami.

Reklama

W jakich dawkach występuje luteina?

Wszystko zależy od tego, o którym rodzaju środka mówimy. W tabletkach doustnych z hormonem luteiny (progesteronem), jednorazowa dawka jest mniejsza niż w lekach dopochwowych - w pierwszej opcji to ok. 50 mg, a w drugiej od 100 mg do 200 mg.

Z tego też powodu często mówi się o luteinie podjęzykowej 50 mg albo luteinie 50 mg. Natomiast dawka luteiny dopochwowej jest znacznie większa, przez co nie jest już konieczne tak częste aplikowanie tej substancji jak w przypadku tabletek.

Luteinę 100 mg dopochwowo w ciąży stosuje się 1-2 razy dziennie, a luteinę 50 mg 3-4 razy dziennie. Takie dawkowanie luteiny w ostatecznym rozrachunku może dostarczyć taką samą ilość substancji aktywnej.

Z kolei, jeżeli chodzi o luteinę w kroplach do oczu, zwykle wystarczająca liczba to:

 • 2-3 kropelki podawane do oka;
 • 1 tabletka dziennie.

Przeciętna dawka luteiny na wzrok dziennie to 10-20 mg.

Reklama

Luteina bez recepty czy na receptę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy luteina jest na receptę. Odpowiedź musi zostać tu nieco pogłębiona. W przypadku progesteronu zazwyczaj musimy mieć na niego receptę - dotyczy to zarówno środków dopochwowych, jak i podjęzykowych.

Konieczność posiadania recepty wynika z dużego wpływu tego hormonu na cały organizm, nie tylko układ rozrodczy. Taki hormon nierzadko wchodzi też w interakcje z lekami, stąd obowiązek korzystania z recepty. Nie dostaniemy też ewentualnych zamienników luteiny bez recepty.

Z kolei, luteina bez recepty to zwykle ta, która wspiera widzenie. Tego typu substancja aktywna można być obecna zarówno w suplementach diety, jak i wyrobach medycznych czy lekach. Jeżeli chcemy przyjmować luteinę na oczy w formie leku, nie suplementu również możemy zdobyć ją bez recepty.

Reklama

Skutki uboczne luteiny. Czy są groźne?

Czy przyjmowanie luteiny wiąże się z jakimiś niebezpieczeństwami dla zdrowia? Przyjrzyjmy się teraz ewentualnym skutkom ubocznym luteiny, inaczej progesteronu. Zazwyczaj terapia progesteronem nie powinna stanowić obciążenia dla organizmu.

W niektórych przypadkach mogą jednak pojawić się skutki uboczne luteiny dopochwowej takie jak:

 • obrzęki obwodowe związane z zatrzymywaniem się płynów,
 • pokrzywka,
 • swędzenie okolic intymnych,
 • grzybica pochwy,
 • zaburzenia sutka,
 • biegunki,
 • zaparcia.

Z kolei skutki uboczne luteiny podjęzykowej to:

 • senność,
 • bóle i zawroty głowy,
 • trudności z koncentracją,
 • zaburzenia uwagi,
 • obniżenie nastroju,
 • nudności,
 • uczucie lęku.

Zwrócić uwagę należy na potencjalne interakcje progesteronu z lekami, np. przeciwcukrzycowymi. Luteiny (progesteronu) nie należy łączyć z:

 • barbituranami,
 • niektórymi antybiotykami,
 • niektórymi lekami przeciwgrzybiczymi,
 • lekami przeciwpadaczkowymi.

Czy luteina podnosi poziom cukru? Substancja ta reguluje jego stężenie. Wahania pojawiają się natomiast w przypadku jego niedoboru.

Czy luteina w ciąży daje skutki uboczne dla dziecka? Substancja ta jest uważana za środek bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla rozwijającego się dziecka - nie ma badań, które wskazywałyby na niebezpieczny wpływ tej substancji na organizm płodu. Zarówno u kobiet niebędących w ciąży, jak i w ciąży upławy po luteinie to zjawisko czasem występujące. Nie powinno ono niepokoić, jednak, gdy upławy są duże i dodatkowo towarzyszy im świąd, może to wskazywać na infekcję intymną.

Samo przyjmowanie hormonu nie powoduje tycia. Jednak uczucie senności i zmęczenia oraz obniżenie nastroju może zwiększać chęć na podjadanie, co przekłada się na ryzyko zwiększenia masy ciała.

Czasem obserwowany jest brak okresu po luteinie - przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. Brak miesiączki to sygnał, że kobieta być może zaszła w ciążę. Może też sugerować pierwotne lub wtórne zaburzenia pracy jajników.

Jakie natomiast są potencjalne skutki uboczne luteiny na oczy? Luteina na wzrok to raczej bezpieczna substancja, a ewentualne działania niepożądane pojawiają się bardzo rzadko. Co jednak może wskazywać na to, że luteina zamiast pomóc - zaszkodziła? Mogą to być objawy alergii, do których należą:

 • wysypka,
 • pokrzywka,
 • swędzenie skóry,
 • obrzęk.

Niektóre osoby przyjmujące ten typ luteiny borykają się również z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wśród których wymienić można:

 • biegunkę,
 • nudności,
 • zgagę.

Co ciekawe, zbyt duże ilości luteiny mogą przyczynić się do tego, że skóra zmieni zabarwienie na pomarańczowo-brązowe.

Reklama

Objawy po odstawieniu luteiny

Lek zawierający hormon luteinę powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i nie można zrezygnować z niego bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Z uwagi na to, że luteina (progesteron) ma istotny wpływ na gospodarkę hormonalną całego organizmu, jej nagłe odstawienie może wywołać działania niepożądane. Klasyczne objawy po odstawieniu luteiny to m.in.:

 • ogólne rozchwianie,
 • nasilony niepokój,
 • huśtawki nastroju,
 • drgawki,
 • bóle podbrzusza.

Jednocześnie nie każda kobieta ich doświadcza, u niektórych pań rezygnacja z takiego środka nie wpływa istotnie na ich samopoczucie. Jeżeli odstawienie luteiny w ciąży zostało skonsultowane z lekarzem, nie należy się tym martwić.

Warto też tu wspomnieć, ile dni po odstawieniu luteiny pojawia się okres. Zazwyczaj miesiączka występuje po 5-10 dniach.  To sugeruje, jak długo działa luteina po odstawieniu - jest to w zasadzie 1 do kilku dni, gdy rytm cyklu wraca do normy.

Czy można borykać się z objawami po odstawieniu luteiny na wzrok? Raczej tego typu dolegliwości w tym przypadku się nie obserwuje. W ulotkach brak też informacji o tym, by rezygnacja z kropli czy tabletek z barwnikiem negatywnie oddziaływała na organizm. Potencjalnie niebezpieczny jest niedobór luteiny w oku, a nie brak suplementacji.

Cena luteiny. Ile kosztuje w różnych postaciach?

Koszty związane z zakupem luteiny zależą od tego, który konkretnie preparat planujemy przyjmować oraz jaką ma formę. Cena luteiny na oczy waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Za suplementy diety w postaci kilkudziesięciu tabletek zapłacimy ok. 20-40 zł. Z kolei za krople z luteiną na wzrok zapłacimy ok. 30-50 zł.

W przypadku konieczności stosowania hormonu luteiny, koszty wyglądają nieco inaczej. Kobiety ciężarne mogą liczyć na refundację luteiny. Jednocześnie wykaz leków objętych nią zmienia się co 2 miesiące, dlatego należy każdorazowo upewniać się u lekarza, czy na konkretny środek przysługuje takie zwolnienie od płatności.

Cena luteiny pod język to koszt około 20 zł za 30 tabletek. Znacznie droższa jest wersja leku do aplikacji dopochwowej - cena luteiny dopochwowej to nawet 60-120 zł za 30 sztuk. Znaczenie ma tu ilość zawartej substancji czynnej oraz marka produktu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Luteina, ciąża zagrożona, zalecenia, AOTM, https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2015/074/RPT/AOTM_OT_434_5_Luteina_ciaza_zagrozona.pdf, [dostęp: 05.02.2024].
 • D. Bomba-Opoń i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie, Zastosowanie progesteronu w ciąży, Ginekol Pol. 2015, 86, 234-238.
 • Luteina i zeaksantyna - połączone siły w służbie dla zdrowia oczu, Wiadomości medyczne, Marinex International V 2010, 2012, 10, 24, https://marinex.com.pl/pliki_artykuly/2012_10_24_wiadomosci_medyczne_nr5.pdf, [dostęp: 05.02.2024].
 • Luteina - tabletki dopochwowe, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/87171,Luteina-tabletki-dopochwowe, [dostęp: 05.02.2024].
 • Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, Pacjent Gov, https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/bezplatne-leki-dla-kobiet-w-ciazy, [dostęp: 05.02.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!