Mącznica lekarska - zastosowanie i działanie mącznicy

Mącznica lekarska do złudzenia przypomina borówkę leśną, ale jej zastosowanie jest inne. Najcenniejsze jeśli chodzi o właściwości lecznicze, są liście mącznicy. Jakie ma mącznica lekarska zastosowanie, jakie występują z mącznicą lekarską preparaty?
Ziele mącznicy lekarskiej
Źródło: 123RF

Spis treści

Mącznica lekarska

Mącznica lekarska to roślina z rodziny wrzosowatych, występująca głównie w północnej części kraju, sporadycznie także w górach; nie przekracza 10 centymetrów wysokości, ma drobne, twarde liście i czerwone owoce; do złudzenia przypomina borówkę leśną. Właściwości lecznicze mącznicy spowodowały wytężone poszukiwania tej rośliny, co zdziesiątkowało liczbę jej występowania. Mącznica lekarska została w Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową. Mimo to mącznicę można kupić w formie suszu lub jako składnik kosmetyków. Surowiec jest sprowadzany z innych krajów.

Liść mącznicy

Mącznica lekarska zawdzięcza swoje zastosowanie w ziołolecznictwie liściom. Liście mącznicy są bogate m.in. w:

 • Taniny czyli garbniki roślinne, hydrolizujące. Związki te pełnią w roślinach funkcje ochronne, nadają im cierpki smak co odstrasza zwierzęta roślinożerne; garbniki roślinne wykazują właściwości przeciwutleniające - spowalniają proces podziału komórek, zapobiegając mutacjom, które mogą prowadzić do powstawania nowotworów. Działają także rozjaśniająco na skórę.
 • Arbutynę - związek należący do glikozydów fenolowych, który działa bakteriobójczo zwłaszcza na drogi układu moczowego.
 • Kwasy organiczne - kwas elanowy, galusowy i chinowy, które wzmacniają funkcje odpornościowe organizmu, ułatwiając pozbywanie się toksyn.
 • Śluzy - substancje te nie są wchłaniane przez układ pokarmowy dlatego ich działanie jest jedynie miejscowe. Mimo to zasługują na uwagę ze względu na funkcje przeciwzapalne, osłaniające oraz ułatwiające wypróżnienie.

Liście mącznicy lekarskiej są zbierane w okresie od kwietnia do września, a następnie suszone. Liść mącznicy jest wykorzystywany przede wszystkim w ziołolecznictwie oraz kosmetologii. Dawniej mącznica lekarska była popularna również w garbarstwie - garbniki występujące w liściach mącznicy lekarskiej wykazują działanie rozjaśniające, stąd stosuje się mącznicę lekarską na przebarwienia. Z tego względu mącznica lekarska jest dodawana do kremów do twarzy; te same właściwości były doceniane podczas wyprawiania skóry.

Zobacz także: Czarna porzeczka – właściwości, witaminy, kalorie

Mącznica lekarska - właściwości

Mącznica nie wykazuje na tyle silnego działania, aby była zalecana jako jednorodna roślina zielarska. Zazwyczaj jest dodawana do mieszanek ziołowych, które są stosowane przede wszystkim jako profilaktyka lub wsparcie w leczeniu chorób związanych z układem moczowym. Ekstrakt z mącznicy lekarskiej jest z kolei dodawany do produktów kosmetycznych. Właściwości mącznicy lekarskiej to:

 • właściwości diuretyczne - moczopędne (delikatne),
 • działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze,
 • wspomagające pracę układu trawiennego,
 • antyoksydacyjne (przeciwutleniające),
 • rozjaśniające (działanie zewnętrzne).

 

Mącznica lekarska - zastosowanie

 

Mącznica lekarska ma zastosowanie przede wszystkim jako składnik leków zwalczających problemy z układem moczowym. Można ją znaleźć w preparatach, które stosuje się w przypadku chorób takich, jak:

 

 

Właściwości rozjaśniające mącznicy lekarskiej powodują, że jest ona składnikiem kremów na przebarwienia skóry. Można ją znaleźć w preparatach zalecanych osobom borykającym się z takimi problemami skórnymi jak:

 

 • blizny,
 • plamy słoneczne,
 • cienie pod oczami,
 • opuchnięcia, zasinienie,
 • zmiany potrądzikowe.

 

Napar z mącznicy lekarskiej można stosować jako składnik kąpieli, która korzystnie wpłynie na wygląd i kondycję skóry.

 

To może Cię zainteresować: Głóg - rodzaje, właściwości, działanie. Przeciwwskazania

 

Mącznica lekarska - herbata

 

Herbata, czy też napar z mącznicy lekarskiej powinien być spożywany kilkukrotnie w ciągu dnia w małych porcjach. Łącznie nie powinny one przekraczać dwóch szklanek. Odwar należy przygotować zalewając dwie łyżki stołowe suszonych liści mącznicy litrem wody, następnie doprowadzić całość do wrzenia i pozostawić na wolnym ogniu przez około 15-20 minut. Tak przygotowany napar można dodawać do herbaty z rumianku, aby wzmocnić właściwości diuretyczne oraz przeciwzapalne i bakteriobójcze działanie na układ moczowy.

 

Mącznica lekarska - preparaty

 

Mącznicę lekarską można znaleźć w składzie leków na choroby układu moczowego, w mieszankach ziołowych oraz kosmetykach o czym pisaliśmy więcej we wcześniejszej części tekstu. W sklepach dostępny jest także surowiec jednorodny, czyli wyłącznie suszone liście mącznicy lekarskiej. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami (m.in. drażliwość żołądka i jelit), a jeśli cokolwiek wzbudza wątpliwości, skonsultować to z lekarzem.

 

Mącznica lekarska na przebarwienia

 

Mącznica lekarska działa rozjaśniająco, dlatego jest popularnym składnikiem kremów o takim przeznaczeniu. Dla poprawy kondycji, odprężenia i złagodzenia stanów zapalnych skóry na większych obszarach ciała, warto zastosować kąpiel z dodatkiem odwaru z rośliny. Napar sporządza się tak samo, jak ten do picia - dwie łyżki stołowe liści mącznicy należy gotować w 1 litrze wody około 15-20 minut. Napar można dolać do wody przygotowanej do kąpieli.

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 33)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!