Chaber bławatek - właściwości i zastosowanie kwiatu

Niewiele osób wie, że piękne niebieskie kwiaty chabra bławatka rosnące wśród łanów zbóż i na łąkach, mają właściwości lecznicze. Pomogą w problemach z nerkami, drogami moczowymi oraz w ukojeniu zmęczonych oczu.
Kwiat chabru
Źródło: 123RF
Spis treści

Chaber (łac. Centaurea cyanus) to roślina z rodzaju astrowatych. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce można ją spotkać w zbożach (stąd też nazywany chabrem zbożowym), na łąkach i w roślinach okopowych. Przez rolników traktowana jest jako chwast.

Chaber bławatek opis

Chabry osiągają wysokość od 30 do 80 cm. Mają proste i wąskie liście, a kwiatostany, o średnicy 3 cm, są kuliste lub półkuliste. Występuje ok. 500 gatunków chabrów, wiele uprawianych jako rośliny ozdobne, a niektóre, jak chaber bławatek, mają własności lecznicze.

Chaber bławatek właściwości lecznicze

Kwiaty chabra bławatka, tak jak zioła, mają zastosowanie w schorzeniach układu moczowego: obrzękach na tle nerczycowym, niewydolności krążenia, zapaleniu dróg moczowych, a także w problemach ze skąpym wydalaniem moczu. Wodne wyciągi z kwiatów chabru wywierają dość silne działanie moczopędne. Zwiększają, czasem kilkakrotnie, ilość wydzielanego moczu. Działanie to przypisuje się glikozydom antocyjanowym, czyli związkom, które nadają chabrom niebieski kolor.

Chaber zawiera flawonoidy, antocyjany, sole mineralne, witaminę C, cukry, śluz, garbniki.

Chaber bławatek działanie dla zdrowia człowieka

Okłady z chabra bławatka pomagają przy zapaleniu spojówek, a także ukojeniu zmęczonych oczu po długotrwałej pracy przy komputerze lub oglądaniu telewizji.

Osoby cierpiące na grzybicę, czy choroby skóry takie jak owrzodzenia, grzybica, łupież powinny stosować kąpiele i płukać włosy w naparze z chabra bławatka.

Chaber bławatek zastosowanie w kosmetyce

Wyciąg z kwiatów bławatka ceniony jest również w kosmetyce. Ma działanie zmiękczające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Kremy z zawartością chabra bławatka stosuje się przy cerze tłustej i trądzikowej, a także naczyniowej, ponieważ mają działanie wzmacniające naczynia krwionośne.

Płatki bławatka

Surowcem leczniczym są niebieskie płatki kwiatów. Kwiatostany należy zrywać w południe, kiedy są najmocniej otwarte. Kwiaty układamy na białej tkaninie i pozbywamy się robaczków i pająków. Płatki oddzielamy od kielicha. Można używać płatki świeże lub suszone. Płatki kwiatów suszy się w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu, a susz stosuje się do przyrządzania naparów do picia i do kąpieli.

Herbata z bławatka

1 łyżkę ususzonych kwiatów chabra bławatka należy zalać 1 szklanką wrzątku. Zakryć i poczekać 15 minut, aż napar naciągnie. Pić ½ szklanki między posiłkami. Taką herbatę stosujemy przy chorobach układu moczowego. Napar można wcierać w głowę, by zlikwidować łupież.

Chaber bławatek - kąpiel

Jak przygotować kąpiel z naparu z chabra bławatka? Cztery łyżki suszonych kwiatów zalewamy litrem wrzącej wody. Parzymy pod przykryciem 15 minut. Przecedzamy do wanny z wodą. Taka kąpiel ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne przy chorobach skóry.

Chaber bławatek - sok bławatkowy

10 łyżek kwiatów bławatka świeżo zerwanych wkładamy do butelki, nalewamy pół litra osłodzonej wody. Odstawiamy na tydzień w nasłonecznione miejsce na tydzień. Potem odcedzamy sok, wlewamy do butelki. Pomaga na układ moczowy i niestrawność.

 

 

 

 

 

Czytaj również
Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama