Najzdrowsze miejsce w internecie

Metaliczny posmak w ustach - przyczyny. Jak się pozbyć?

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się w przebiegu wielu chorób i zaburzeń, często też związany jest z przyjmowaniem leków. Zobacz, jakie są potencjalne przyczyny, a także co należy zrobić odczuwając smak metalu w ustach. Czy można się go samodzielnie pozbyć?
Kobieta odczuwa metaliczny posmak w ustach
źródło:123RF
Spis treści

Skąd się bierze metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach jest stosunkowo często występującym problemem zdrowotnym o niezwykle zróżnicowanym podłożu. Odczucie to może mieć charakter zarówno obiektywny, jak też subiektywny. 

W większości przypadków tego typu doznanie powinno stanowić powód do zaniepokojenia, jako że u jego podstaw leżeć mogą poważne schorzenia, w tym procesy nowotworzenia, zaburzenia wchłaniania określonych pierwiastków czy dysfunkcje układu nerwowego. Należy pamiętać, że nie zawsze metaliczny posmak w ustach jest faktycznie rejestrowany przez receptory smakowe. 

Są bowiem sytuacje, gdy powstaje ono w wyniku zaburzeń przekaźnictwa, przetwarzania oraz interpretacji sygnałów we właściwych ośrodkach w mózgu. Dlatego, szczególnie w sytuacji gdy nieprzyjemny smak metalu w ustach utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. 

Przyczyny metalicznego posmaku w ustach

Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Najczęstsze przyczyny to:

 • parageuzja, czyli zaburzenie polegającego na błędnym odczytywaniu bodźców smakowych. Pacjent odczuwa charakterystyczny smak, choć w rzeczywistości nie ma do czynienia z żadnym z pierwiastków metalicznych. Jest to problem neurologiczny, który może wystąpić w związku z uszkodzeniem m.in. nerwów czaszkowych czy kory smakowej; 
 • próchnica oraz stany zapalne dziąseł i związane z tym patologiczne procesy biochemiczne zachodzące w jamie ustnej; 
 • schorzenia infekcyjne górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym lub wirusowym;
 • grzybica jamy ustnej;
 • choroby metaboliczne: cukrzyca, niewydolność nerek;
 • schorzenia i zaburzenia pracy wątroby;
 • zatrucie lub nadmiar potasu, chromu lub magnezu – efekt kontaktu z dużą ilością tego typu pierwiastków lub zaburzeń w ich wchłanianiu;
 • przedawkowanie witaminy D, najczęściej na skutek jej niekontrolowanej suplementacji;
 • długotrwałe stosowanie niektórych leków, w tym takich środków jak:
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • leki przeciwhistaminowe;
  • leki moczopędne;
  • leki obniżające ciśnienie tętnicze;
  • antybiotyki;
 • nowotwory (zwłaszcza jamy ustnej i krtani) oraz leczenie onkologiczne (chemioterapia);
 • ciąża;

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Metaliczny posmak w ustach w ciąży stanowi jeden z najczęściej notowanych skutków ubocznych zmian hormonalnych zachodzących w tym szczególnym czasie w organizmie kobiety. W odróżnieniu od większości wymienionych wyżej sytuacji, stan ten nie ma charakteru chorobowego, nie powinien więc być powodem do niepokoju. 

Najczęściej tego typu odczucie pojawia się w I trymestrze, po to by samoistnie zaniknąć w kolejnych miesiącach. Przyczyny występowania metalicznego posmaku w ciąży nie zostały jak dotąd bezsprzecznie wyjaśnione, zauważono jednak, iż często efekt ten odczuwalny jest po spożyciu kawy. 

Najprawdopodobniej jest to więc rezultat działania kofeiny bądź innego ze składników tego napoju. 

Jak interpretować posmak metalu w ustach?

Aby właściwie zinterpretować posmak metalu w ustach, niezbędne jest ustalenie wszystkich okoliczności jego wystąpienia. Kluczowe są w szczególności objawy towarzyszące. Przykładowo, pojawienie się białego nalotu na języku może sugerować grzybicę. Ból gardła, nieżyt nosa i kaszel wskazują na infekcję bakteryjną lub wirusową. 

Ból brzucha, nudności, wymioty wystąpić mogą w czasie zatrucia. Okolicznością wyjaśniającą pojawienie się przykrego uczucia może być przyjmowanie określonych leków, na przykład antybiotyków. W sytuacji jednak, gdy stan ten utrzymuje się dłuższy czas i brak jest jednoznacznego czynnika sprawczego, należy poddać się badaniom diagnostycznym, między innymi pod kątem zaburzeń neurologicznych, metabolicznych czy hormonalnych. 

Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać schorzenia układu nerwowego, prowadzące do patologicznego odczuwania smaków nie występujących w rzeczywistości. 

Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach?

Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach? Wszystko zależy od podłoża, na jakim występuje problem. Niemal zawsze jednak działania zaradcze mają charakter nie tylko objawowy, ale przede wszystkim przyczynowy. Podstawą jest bowiem leczenie schorzeń i zaburzeń pierwotnych, takich jak próchnica, cukrzyca, grzybica etc. 

Siłą rzeczy repertuar dostępnych środków jest bardzo zróżnicowany i ściśle zależny od przyjętych procedur terapeutycznych dla każdej choroby z osobna. Niezależnie od tego należy pamiętać o tym, by regularnie i starannie czyścić zęby oraz dbać o higienę okalających je tkanek miękkich. 

Używać do tego celu należy nie tylko szczoteczki i pasty, ale też nici dentystycznych, pozwalających dotrzeć do ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Polecane są też płukanki ziołowe, na przykład z szałwii. Krótkotrwałą ulgę przyniesie również żucie gumy miętowej. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Katarzyna Korzeniowska, Jerzy Jankowski, Artur Cieślewicz, Anna Jabłecka, Polekowe zaburzenia i utrata smaku, Farmacja Współczesna, 2016, 9
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Mężczyzna z problemem wymiotów
Wymioty - przyczyny i rodzaje. Jak je zatrzymać i co brać?
Nieprawidłowe trawienie u człowieka
Zespół złego wchłaniania: objawy i diagnostyka. Co jeść?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj