Skąd się bierze metaliczny posmak w ustach?
Metaliczny posmak w ustach jest stosunkowo często występującym problemem zdrowotnym o niezwykle zróżnicowanym podłożu. Odczucie to może mieć charakter zarówno obiektywny, jak też subiektywny.
W większości przypadków tego typu doznanie powinno stanowić powód do zaniepokojenia, jako że u jego podstaw leżeć mogą poważne schorzenia, w tym procesy nowotworzenia, zaburzenia wchłaniania określonych pierwiastków czy dysfunkcje układu nerwowego. Należy pamiętać, że nie zawsze metaliczny posmak w ustach jest faktycznie rejestrowany przez receptory smakowe.
Są bowiem sytuacje, gdy powstaje ono w wyniku zaburzeń przekaźnictwa, przetwarzania oraz interpretacji sygnałów we właściwych ośrodkach w mózgu. Dlatego, szczególnie w sytuacji gdy nieprzyjemny smak metalu w ustach utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania.
Przyczyny metalicznego posmaku w ustach
Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Najczęstsze przyczyny to:
- parageuzja, czyli zaburzenie polegającego na błędnym odczytywaniu bodźców smakowych. Pacjent odczuwa charakterystyczny smak, choć w rzeczywistości nie ma do czynienia z żadnym z pierwiastków metalicznych. Jest to problem neurologiczny, który może wystąpić w związku z uszkodzeniem m.in. nerwów czaszkowych czy kory smakowej;
- próchnica oraz stany zapalne dziąseł i związane z tym patologiczne procesy biochemiczne zachodzące w jamie ustnej;
- schorzenia infekcyjne górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym lub wirusowym;
- grzybica jamy ustnej;
- choroby metaboliczne: cukrzyca, niewydolność nerek;
- schorzenia i zaburzenia pracy wątroby;
- zatrucie lub nadmiar potasu, chromu lub magnezu – efekt kontaktu z dużą ilością tego typu pierwiastków lub zaburzeń w ich wchłanianiu;
- przedawkowanie witaminy D, najczęściej na skutek jej niekontrolowanej suplementacji;
- długotrwałe stosowanie niektórych leków, w tym takich środków jak:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne;
- leki przeciwhistaminowe;
- leki moczopędne;
- leki obniżające ciśnienie tętnicze;
- antybiotyki;
- nowotwory (zwłaszcza jamy ustnej i krtani) oraz leczenie onkologiczne (chemioterapia);
- ciąża;
Metaliczny posmak w ustach w ciąży
Metaliczny posmak w ustach w ciąży stanowi jeden z najczęściej notowanych skutków ubocznych zmian hormonalnych zachodzących w tym szczególnym czasie w organizmie kobiety. W odróżnieniu od większości wymienionych wyżej sytuacji, stan ten nie ma charakteru chorobowego, nie powinien więc być powodem do niepokoju.
Najczęściej tego typu odczucie pojawia się w I trymestrze, po to by samoistnie zaniknąć w kolejnych miesiącach. Przyczyny występowania metalicznego posmaku w ciąży nie zostały jak dotąd bezsprzecznie wyjaśnione, zauważono jednak, iż często efekt ten odczuwalny jest po spożyciu kawy.
Najprawdopodobniej jest to więc rezultat działania kofeiny bądź innego ze składników tego napoju.
Jak interpretować posmak metalu w ustach?
Aby właściwie zinterpretować posmak metalu w ustach, niezbędne jest ustalenie wszystkich okoliczności jego wystąpienia. Kluczowe są w szczególności objawy towarzyszące. Przykładowo, pojawienie się białego nalotu na języku może sugerować grzybicę. Ból gardła, nieżyt nosa i kaszel wskazują na infekcję bakteryjną lub wirusową.
Ból brzucha, nudności, wymioty wystąpić mogą w czasie zatrucia. Okolicznością wyjaśniającą pojawienie się przykrego uczucia może być przyjmowanie określonych leków, na przykład antybiotyków. W sytuacji jednak, gdy stan ten utrzymuje się dłuższy czas i brak jest jednoznacznego czynnika sprawczego, należy poddać się badaniom diagnostycznym, między innymi pod kątem zaburzeń neurologicznych, metabolicznych czy hormonalnych.
Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać schorzenia układu nerwowego, prowadzące do patologicznego odczuwania smaków nie występujących w rzeczywistości.
Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach?
Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach? Wszystko zależy od podłoża, na jakim występuje problem. Niemal zawsze jednak działania zaradcze mają charakter nie tylko objawowy, ale przede wszystkim przyczynowy. Podstawą jest bowiem leczenie schorzeń i zaburzeń pierwotnych, takich jak próchnica, cukrzyca, grzybica etc.
Siłą rzeczy repertuar dostępnych środków jest bardzo zróżnicowany i ściśle zależny od przyjętych procedur terapeutycznych dla każdej choroby z osobna. Niezależnie od tego należy pamiętać o tym, by regularnie i starannie czyścić zęby oraz dbać o higienę okalających je tkanek miękkich.
Używać do tego celu należy nie tylko szczoteczki i pasty, ale też nici dentystycznych, pozwalających dotrzeć do ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Polecane są też płukanki ziołowe, na przykład z szałwii. Krótkotrwałą ulgę przyniesie również żucie gumy miętowej.
Czytaj też: