Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Metaliczny posmak w ustach - co oznacza i jak się go pozbyć? Przyczyny

Metaliczny posmak w ustach może pojawić się w przebiegu wielu chorób i zaburzeń. Nierzadko jest związany z przyjmowaniem leków. Zobacz, jakie są potencjalne przyczyny, a także co należy zrobić odczuwając smak metalu w ustach. Czy można się go samodzielnie pozbyć?
Kobieta odczuwa metaliczny posmak w ustach
źródło:123RF
W skrócie
 • Metaliczny posmak w ustach często związany jest z subiektywnym odczuwaniem i nie zagraża zdrowiu.
 • Odczuwanie metalicznego smaku może być jednak wynikiem nieprawidłowego przewodnictwa neuroprzekaźników, ale też toczącego się w organizmie stanu chorobowego. Jakiego?
 • Aby objawowo pozbyć się intensywnego posmaku, należy zadbać o odpowiednią suplementację witaminową oraz higienę jamy ustnej. Co jeszcze można zrobić?
Spis treści

Reklama

Skąd się bierze metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny posmak w ustach jest stosunkowo często występującym problemem zdrowotnym o niezwykle zróżnicowanym podłożu. Odczucie to może mieć charakter zarówno obiektywny, jak też subiektywny.

Nierzadko zdarza się, że towarzyszą mu inne objawy. Może zatem wystąpić metaliczny posmak w ustach i:

Zdarza się, że ten charakterystyczny smak pojawia się także podczas bólu głowy.

W większości przypadków tego typu doznanie powinno stanowić powód do zaniepokojenia, jako że u jego podstaw leżeć mogą poważne schorzenia, w tym procesy nowotworzenia, zaburzenia wchłaniania określonych pierwiastków czy dysfunkcje układu nerwowego.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze metaliczny posmak w ustach jest faktycznie rejestrowany przez receptory smakowe. Są bowiem sytuacje, gdy powstaje ono w wyniku zaburzeń przekaźnictwa, przetwarzania oraz interpretacji sygnałów we właściwych ośrodkach w mózgu.

Dlatego, szczególnie w sytuacji, gdy nieprzyjemny smak metalu w ustach utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania.

Reklama

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?

Co oznacza metaliczny posmak w ustach? Najczęstsze przyczyny to:

 • stan zapalny zatok,
 • zapalenie gardła,
 • alergia z kaszlem i katarem,
 • parageuzja, czyli zaburzenie polegającego na błędnym odczytywaniu bodźców smakowych. Pacjent odczuwa charakterystyczny smak, choć w rzeczywistości nie ma do czynienia z żadnym z pierwiastków metalicznych. Jest to problem neurologiczny, który może wystąpić w związku z uszkodzeniem m.in. nerwów czaszkowych czy kory smakowej; 
 • próchnica oraz stany zapalne dziąseł i związane z tym patologiczne procesy biochemiczne zachodzące w jamie ustnej; 
 • schorzenia infekcyjne górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym lub wirusowym;
 • grzybica jamy ustnej;
 • choroby metaboliczne: cukrzyca, niewydolność nerek;
 • schorzenia i zaburzenia pracy wątroby;
 • zatrucie lub nadmiar potasu, chromu lub magnezu – efekt kontaktu z dużą ilością tego typu pierwiastków lub zaburzeń w ich wchłanianiu;
 • przedawkowanie witaminy D, najczęściej na skutek jej niekontrolowanej suplementacji;
 • długotrwałe stosowanie niektórych leków, w tym takich środków jak:
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • leki moczopędne,
  • leki obniżające ciśnienie tętnicze,
  • antybiotyki,
 • nowotwory (zwłaszcza jamy ustnej i krtani) oraz leczenie onkologiczne (chemioterapia);
 • ciąża.

Metaliczny posmak w ustach w ciąży

Ten symptom stanowi jeden z najczęściej notowanych skutków ubocznych zmian hormonalnych zachodzących w tym szczególnym czasie w organizmie kobiety. W odróżnieniu od większości wymienionych wyżej sytuacji, stan ten nie ma charakteru chorobowego, nie powinien więc być powodem do niepokoju.

Najczęściej tego typu odczucie pojawia się przed spodziewanym okresem, w I trymestrze, po to by samoistnie zaniknąć w kolejnych miesiącach.

Przyczyny występowania metalicznego posmaku w ciąży nie zostały jak dotąd bezsprzecznie wyjaśnione. Zauważono jednak, iż często efekt ten odczuwalny jest po spożyciu kawy.

Najprawdopodobniej jest to więc rezultat działania kofeiny bądź innego ze składników tego napoju.

Reklama

Metaliczny posmak a koronawirus

Liczba objawów zakażenia COVID-19, a także fakt, że jest on stosunkowo nową chorobą zakaźną, wpływa na poszukiwanie zależności między zachorowaniem a występującymi symptomami, takimi jak metaliczny posmak w ustach.

Podobnie, jak w przypadku wielu innych wirusów, koronawirus atakując układ oddechowy i odpornościowy upośledza odczuwanie znanych choremu smaków i węchów.

To towarzyszące koronawirusowi zaburzenie odczuwania smaku lub węchu, czy ich całkowity zanik, od początku pandemii był wymieniany jako jeden z najczęstszych oznak zakażenia organizmu groźnym wirusem.

Wśród zgłaszanych symptomów to właśnie metaliczny posmak w ustach stał się objawem, który kierował pacjentów na konsultację z lekarzami, a następnie na badania potwierdzające zakażenie.

Co ciekawe, wielu z pacjentów zgłaszało odczuwanie metalicznego posmaku nie tylko w trakcie zachorowania na covid, ale także po szczepionce przeciwko wywołującemu go wirusowi.

Reklama

Jak interpretować posmak metalu w ustach?

Aby właściwie zinterpretować posmak metalu w ustach, niezbędne jest ustalenie wszystkich okoliczności jego wystąpienia. Kluczowe są w szczególności objawy towarzyszące. Przykładowo, pojawienie się białego nalotu na języku może sugerować grzybicę. Ból gardła, nieżyt nosa i kaszel wskazują na infekcję bakteryjną lub wirusową.

Ból brzucha, nudności, wymioty wystąpić mogą w czasie zatrucia. Okolicznością wyjaśniającą pojawienie się przykrego uczucia może być przyjmowanie określonych leków, na przykład antybiotyków.

W sytuacji jednak, gdy stan ten utrzymuje się dłuższy czas i brak jest jednoznacznego czynnika sprawczego, należy poddać się badaniom diagnostycznym, między innymi pod kątem zaburzeń neurologicznych, metabolicznych czy hormonalnych.

Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać schorzenia układu nerwowego, prowadzące do patologicznego odczuwania smaków nie występujących w rzeczywistości.

Reklama

Jak się pozbyć metalicznego posmaku w ustach?

Jak zlikwidować metaliczny posmak w ustach? Wszystko zależy od podłoża, na jakim występuje problem. Niemal zawsze jednak działania zaradcze mają charakter nie tylko objawowy, ale przede wszystkim przyczynowy. Podstawą jest bowiem leczenie schorzeń i zaburzeń pierwotnych, takich jak próchnica, cukrzyca czy grzybica etc.

Siłą rzeczy repertuar dostępnych środków jest bardzo zróżnicowany i ściśle zależny od przyjętych procedur terapeutycznych dla każdej choroby z osobna. Niezależnie od tego, należy pamiętać o tym, by regularnie i starannie czyścić zęby oraz dbać o higienę okalających je tkanek miękkich.

Używać do tego celu należy nie tylko szczoteczki i pasty, ale też nici dentystycznych, pozwalających dotrzeć do ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Polecane są też płukanki ziołowe, na przykład z szałwii. Krótkotrwałą ulgę przyniesie również żucie gumy miętowej.

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Korzeniowska, J. Jankowski, A. Cieślewicz, A. Jabłecka, Polekowe zaburzenia i utrata smaku, Farmacja Współczesna, Warszawa 2016, nr 9, s. 105-109 https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/Farmacja_3_2016_01.pdf [data dostępu 15.02.2023].
 • M. Wojciechowski, P. H. Skarżyński, Zaburzenia smaku po zabiegu stapedotomii – przegląd piśmiennictwa, Nowa Audiofonologia, Nadarzyn 2019, nr 8(1), s. 31–34 https://www.nowaaudiofonologia.pl/pdf-128725-55871?filename=55871.pdf [data dostępu 17.02.2023].
 • A. Pytlakowska, A. Sękiewicz, M. Borakowska-Siennicka, Badanie zaburzeń smaku u pacjentów leczonych z powodu schorzeń kardiologicznych, Nowa Stomatologia, Warszawa 2013, tom 18, nr 2, s. 88-92 https://ppm.wum.edu.pl/docstore/download/WUM18af7897791c4b08ae95c17acb28f479/71B98A29-5BEA-4693-A7A6-7015613F1DCE.pdf [data dostępu 17.02.2023].
 • H. Sienkiewicz-Jarosz, P. Bieńkowski, Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku, Neurologia po Dyplomie, 2012, Tom 7, nr 5, s. 61-66 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/538/original/61-68.pdf [data dostępu 17.02.2023].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Choroba żołądka i dwunastnicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda