Gorzki smak w ustach - po jedzeniu, lekach, rano. Przyczyny

Gorzki smak w ustach nie dziwi, jeśli jedliśmy gorzkie danie. Ale skąd gorycz w ustach, gdy spożywaliśmy coś słodkiego, lub nie jedliśmy nic? W takiej sytuacji gorzki posmak w ustach powinien być powodem do alarmu. Skąd może się brać gorzki smak w ustach? Jakie choroby objawiają się poprzez gorycz w ustach?
Gorzki posmak w ustach
Źródło: 123RF

Spis treści

Gorzki smak w ustach

Gorzki posmak w ustach jest rzeczą zupełnie naturalną w sytuacji, gdy piliśmy przed chwilą kawę, niesłodzoną herbatę, piwo, czy wytrawne wino, paliliśmy papierosy lub spożywaliśmy potrawy z cykorią, rukolą, sałatą lodową lub np. jagnięciną czy wątróbką.

Gorzej, jeśli gorycz w ustach odczuwamy w sytuacji, gdy nie jedliśmy i nie piliśmy nic, albo też konsumowane przez nas pokarmy i napoje gorzkie bynajmniej nie były. W takiej sytuacji gorzki smak w ustach może świadczyć o rozwoju groźnych schorzeń, przeróżnych zaburzeniach, a także m.in. ciąży czy niewłaściwej reakcji na antybiotykoterapię. 

Gorycz w ustach - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o gorzki smak w ustach należą: 

  • choroby wątroby: wirusowe zapalenie typu B i C, marskość wątroby,
  • choroby przewodu pokarmowego: wrzody żołądka i dwunastnicy, kamica żółciowa, refluks przełyku,
  • choroby jamy ustnej: próchnica, stan zapalny dziąseł i języka,
  • zaburzenia neurologiczne: stwardnienie rozsiane, padaczka, uszkodzenie kubków smakowych,
  • dieta – nadużywanie potraw gorzkich, ale też zbyt słodkich, niedobór cynku i miedzi,
  • antybiotykoterapia,
  • ciąża.

Gorzki smak w ustach po jedzeniu – wątroba

Metaliczny lub gorzki smak w ustach po jedzeniu może być objawem schorzeń wątroby, wśród których wymieniamy wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C (wywoływane odpowiednio przez wirusy HBV i HCV) a także marskość wątroby będącą zazwyczaj efektem choroby alkoholowej. W tym przypadku gorzki smak w ustach będzie zostawać po zjedzeniu większości potraw, nawet tych, które same w sobie gorzkie nie są. Zresztą problemem nie będzie wyłącznie gorzki posmak w ustach po jedzeniu, ale też odrealnione odczuwanie naturalnego smaku w czasie jedzenia. Towarzyszyć temu może utrata apetytu i objawy takie jak gorączka czy nudności. 

Gorzki smak w ustach rano

Gorzki smak w ustach rano, po przebudzeniu, zazwyczaj jest wynikiem stanów zapalnych przyzębia, czyli tkanek otaczających i utrzymujących ząb. Zapalenia przyzębia powodowane są zazwyczaj bakteriami bytującymi w odkładającej się płytce nazębnej. Drobnoustroje po kolei atakują i sieją spustoszenie w samych zębach, w dziąsłach, a na koniec także w strukturze kostnej, w której osadzone są zęby. To wszystko powoduje ich rozchwianie i - z czasem - wypadanie. Chorobom przyzębia towarzyszą nieprzyjemny zapach z ust i gorzki posmak – nie tylko po jedzeniu. 

Również inne choroby zębów i jamy ustnej, a także zaniedbania higieniczne w tym obrębie należą do najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o odczuwanie goryczy w ustach rano. Wymienić wśród nich można m.in. próchnicę czy zapalenie języka.

Gorzki smak w ustach - po antybiotyku

Zdarza się też, że zostaje gorzki smak w ustach po antybiotyku oraz innych lekach – między innymi środkach obniżających ciśnienie oraz stosowanych w leczeniu choroby Alzeimera, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy, astmy a także w chemioterapii. W tym przypadku jedynym naszym zmartwieniem powinno być skuteczne leczenie przyczyny pierwotnej, czyli choroby. Gorzki smak w ustach jest w tej sytuacji doświadczeniem chwilowym związanym jedynie z przyjmowaniem leków, które przeminie po zakończeniu terapii.

Gorzki smak w ustach w ciąży

Gorzki smak w ustach w ciąży jest dolegliwością odczuwaną przez niektóre kobiety, nasilającą się w II trymestrze. Gorycz w ustach jest w tym przypadku konsekwencją zmian hormonalnych, które zaszły w organizmie, między innymi zwiększonego stężenia progesteronu. Istotne jest też zwiększenie objętości macicy, która zaczyna uciskać inne narządy wewnętrzne. Jedną z konsekwencji jest przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku, co przynosi uczucie gorzkości w ustach. Zjawisko to może towarzyszyć ciężarnej kobiecie aż do samego porodu. 

Gorzki smak w ustach – zaburzenia neurologiczne

Uczucie goryczy w ustach może być spowodowane także przez zaburzenia neurologiczne – uogólnione lub miejscowe. W połączeniu z innymi objawami (drżenie mięśni, pogorszenie wzroku, problemy z wymową), gorzki smak w ustach może nas zaniepokoić w kontekście ciężkiej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane. Gorycz w ustach odczuwają też często osoby chore na padaczkę. Powodem tego typu doznań mogą być też zaburzenia pracy kubków smakowych, albo struktur mózgu – na przykład wskutek ucisku. 

Z pewnością więc, odczuwając w sposób trwały gorzki smak w ustach, który nie jest związany z przyjmowanymi pokarmami i napojami, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 43)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!