Najzdrowsze miejsce w internecie

Gorzki smak w ustach - po jedzeniu, lekach, rano. Przyczyny

Gorzki smak w ustach nie dziwi, jeśli jedliśmy gorzkie danie. Ale skąd gorycz w ustach, gdy spożywaliśmy coś słodkiego, lub nie jedliśmy nic? W takiej sytuacji gorzki posmak w ustach powinien być powodem do alarmu. Skąd może się brać gorzki smak w ustach? Jakie choroby objawiają się poprzez gorycz w ustach?
Gorzki posmak w ustach
Źródło: 123RF
Spis treści

Gorzki smak w ustach

Gorzki posmak w ustach jest rzeczą zupełnie naturalną w sytuacji, gdy piliśmy przed chwilą kawę, niesłodzoną herbatę, piwo, czy wytrawne wino, paliliśmy papierosy lub spożywaliśmy potrawy z cykorią, rukolą, sałatą lodową lub np. jagnięciną czy wątróbką.

Gorzej, jeśli gorycz w ustach odczuwamy w sytuacji, gdy nie jedliśmy i nie piliśmy nic, albo też konsumowane przez nas pokarmy i napoje gorzkie bynajmniej nie były. W takiej sytuacji gorzki smak w ustach może świadczyć o rozwoju groźnych schorzeń, przeróżnych zaburzeniach, a także m.in. ciąży czy niewłaściwej reakcji na antybiotykoterapię. 

Gorycz w ustach - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o gorzki smak w ustach należą: 

  • choroby wątroby: wirusowe zapalenie typu B i C, marskość wątroby,
  • choroby przewodu pokarmowego: wrzody żołądka i dwunastnicy, kamica żółciowa, refluks przełyku,
  • choroby jamy ustnej: próchnica, stan zapalny dziąseł i języka,
  • zaburzenia neurologiczne: stwardnienie rozsiane, padaczka, uszkodzenie kubków smakowych,
  • dieta – nadużywanie potraw gorzkich, ale też zbyt słodkich, niedobór cynku i miedzi,
  • antybiotykoterapia,
  • ciąża.

Gorzki smak w ustach po jedzeniu – wątroba

Metaliczny lub gorzki smak w ustach po jedzeniu może być objawem schorzeń wątroby, wśród których wymieniamy wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C (wywoływane odpowiednio przez wirusy HBV i HCV) a także marskość wątroby będącą zazwyczaj efektem choroby alkoholowej. W tym przypadku gorzki smak w ustach będzie zostawać po zjedzeniu większości potraw, nawet tych, które same w sobie gorzkie nie są. Zresztą problemem nie będzie wyłącznie gorzki posmak w ustach po jedzeniu, ale też odrealnione odczuwanie naturalnego smaku w czasie jedzenia. Towarzyszyć temu może utrata apetytu i objawy takie jak gorączka czy nudności. 

Gorzki smak w ustach rano

Gorzki smak w ustach rano, po przebudzeniu, zazwyczaj jest wynikiem stanów zapalnych przyzębia, czyli tkanek otaczających i utrzymujących ząb. Zapalenia przyzębia powodowane są zazwyczaj bakteriami bytującymi w odkładającej się płytce nazębnej. Drobnoustroje po kolei atakują i sieją spustoszenie w samych zębach, w dziąsłach, a na koniec także w strukturze kostnej, w której osadzone są zęby. To wszystko powoduje ich rozchwianie i - z czasem - wypadanie. Chorobom przyzębia towarzyszą nieprzyjemny zapach z ust i gorzki posmak – nie tylko po jedzeniu. 

Również inne choroby zębów i jamy ustnej, a także zaniedbania higieniczne w tym obrębie należą do najczęstszych przyczyn, jeśli chodzi o odczuwanie goryczy w ustach rano. Wymienić wśród nich można m.in. próchnicę czy zapalenie języka.

Gorzki smak w ustach - po antybiotyku

Zdarza się też, że zostaje gorzki smak w ustach po antybiotyku oraz innych lekach – między innymi środkach obniżających ciśnienie oraz stosowanych w leczeniu choroby Alzeimera, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy, astmy a także w chemioterapii. W tym przypadku jedynym naszym zmartwieniem powinno być skuteczne leczenie przyczyny pierwotnej, czyli choroby. Gorzki smak w ustach jest w tej sytuacji doświadczeniem chwilowym związanym jedynie z przyjmowaniem leków, które przeminie po zakończeniu terapii.

Gorzki smak w ustach w ciąży

Gorzki smak w ustach w ciąży jest dolegliwością odczuwaną przez niektóre kobiety, nasilającą się w II trymestrze. Gorycz w ustach jest w tym przypadku konsekwencją zmian hormonalnych, które zaszły w organizmie, między innymi zwiększonego stężenia progesteronu. Istotne jest też zwiększenie objętości macicy, która zaczyna uciskać inne narządy wewnętrzne. Jedną z konsekwencji jest przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku, co przynosi uczucie gorzkości w ustach. Zjawisko to może towarzyszyć ciężarnej kobiecie aż do samego porodu. 

Gorzki smak w ustach – zaburzenia neurologiczne

Uczucie goryczy w ustach może być spowodowane także przez zaburzenia neurologiczne – uogólnione lub miejscowe. W połączeniu z innymi objawami (drżenie mięśni, pogorszenie wzroku, problemy z wymową), gorzki smak w ustach może nas zaniepokoić w kontekście ciężkiej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane. Gorycz w ustach odczuwają też często osoby chore na padaczkę. Powodem tego typu doznań mogą być też zaburzenia pracy kubków smakowych, albo struktur mózgu – na przykład wskutek ucisku. 

Z pewnością więc, odczuwając w sposób trwały gorzki smak w ustach, który nie jest związany z przyjmowanymi pokarmami i napojami, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama