Jak powstaje miód leśny?
Miód leśny stanowi hybrydę dwóch rodzajów miodu: nektarowego i spadziowego. Łączy w sobie właściwości miodów spadziowych z prozdrowotnymi cechami miodów nektarowych. Oznacza to, że wytwór pszczół zbierających nektar i pyłek kwiatowy jest doskonałą bombą zdrowia.
Leśny miód powstaje w ten sposób, że pszczoły mieszkające w ulach ustawionych przy ścianie lasu, czy nawet na leśnych polanach wylatują wiele razy w ciągu dnia po nektar kwiatowy rozmaitych rosnących na obszarze leśnym roślin, drzew, krzewów, czy ziół oraz korzystają z dobrodziejstwa spadzi, czyli „pokarmu” zebranego z liści drzew liściastych i iglastych.
Taki rodzaju produktu pszczelego jest bardzo zdrowy, ponieważ flora pokrywająca lasy nie jest tak zanieczyszczona oraz skażona pestycydami i innymi niebezpiecznymi dla zdrowia środkami ochrony stosowanymi w rolnictwie, jak to nierzadko bywa z roślinnością porastającą pola, łąki i inne tereny, na których pracują pszczoły.
Reklama
Z czego jest miód leśny?
Co zawiera miód leśny, z czego dokładnie pszczoły wytwarzają produkt, który potem ląduje na kanapkach, czy w szklance z herbatą? Mogą to być leśne kwiaty i zioła, takie jak np. dzika róża, rumianek, mniszek lekarski, szałwia lekarska, czy dziurawiec.
Ponadto w takim leśnym przysmaku odnajdzie się też nektar zebrany z kwiatów jeżyny, maliny, borówki, czy jagody, a także innych dziko kwitnących krzewów. Co więcej, o czym była mowa już wcześniej, w leśnym eliksirze występuje również spadź, która pochodzi z drzew liściastych, czyli np. lipy, oraz iglastych, np. sosny.
To co ostatecznie wyląduje w słoiku z miodem zależy m.in. od rodzaju roślin z jakich pszczoły pozyskują nektar i spadź, pory kwitnienia i zbiorów, sposobu obrabiania miodu, itd. Ta doskonała synergia nektaru i spadzi sprawia, że zapach tego produktu jest delikatny, a jednak wyraźnie daje się wyczuć w nim woń lasu, czyli np. słodycz dzikiej róży, orzeźwienie żywicy, itp. Smak znajduje uznanie wśród amatorów miodu. Natomiast kolor tego leśnego smakołyku może być jasno lub ciemno-bursztynowy, co ulega przeobrażeniu wraz z upływem czasu.
Reklama
Skład miodu leśnego
Co dokładnie kryje w sobie miód leśny? Skład tego nektarowo-spadziowego produktu przez owo połączenie jest nasycony bogactwem witamin, minerałów, białek, węglowodanów i innych dobroczynnych składników. Warto przyjrzeć się im bliżej.
Leśne lekarstwo, jak można określić ten miodny gatunek, zawiera m.in.:
- antybiotyczne białka,
- pożywne i dodające energii cukry (glukozę i fruktozę),
- pierwiastki, takie jak np. magnez, żelazo, mangan, potas, fosfor, wapń,
- przeciwutleniacze o działaniu m.in. antynowotworowym,
- enzymy,
- olejki eteryczne,
- związki azotowe,
- kwasy organiczne,
- witaminy (np. C i z grupy B).
W niektórych leśnych miodach można doszukać się także acetylocholiny, która wpływa korzystnie na krążenie krwi, rozszerza naczynia krwionośne oraz obniża ciśnienie tętnicze.
Jak już wyżej zaakcentowano konkretne zalety zdrowotne oraz pielęgnacyjne danego słoika z miodem z lasu są uzależnione od rodzaju roślin tworzących bazę dla tego co uda się zebrać pszczołom.
Reklama
Na co pomaga leśny miód?
Na co jest skuteczny miód leśny? Właściwości lecznicze zawdzięcza spadziowemu pochodzeniu, natomiast walory prozdrowotne i pielęgnacyjne – nektarowi.
Ten rodzaj miodu odżywia, regeneruje i wzmacnia nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Zatem zaleca się go osobom, które są wyczerpane fizycznie lub/i psychicznie, osłabione przez chorobę, czy stres, a także sportowcom: zarówno amatorom, jak i zawodowcom.
Leśnym produktem pszczół można także podreperować swój układ sercowo-naczyniowy, a ponadto podnieść odporność, zwalczyć infekcje związane z układem oddechowym oraz przegonić bakterie bytujące w systemie pokarmowym.
Tym produktem można również zlikwidować problemy skórne, a także zniwelować niekorzystne oddziaływanie używek, takich jak kawa, czy herbata. Co więcej, miód pochodzący z lasu wykazuje zdolność do powstrzymania inwazji ołowiu na poszczególne narządy i tkanki organizmu.
Okazuje się, że ten leśny produkt stanowi naturalny kosmetyk odżywiający, oczyszczający, wzmacniający i nawilżający włosy, skórę i paznokcie.
Reklama
Gdzie i za ile kupuje się leśny miód?
Ile kosztuje miód leśny? Cena za duży słoik wynosi około 60 zł.
Najpewniejszym punktem, w którym warto pytać o ten rodzaj wyrobu pszczół jest pasieka umiejscowiona przy lesie. Jeśli jednak nie ma do takiej lokalizacji bliskiego dostępu, gdzie jeszcze można otrzymać miód leśny? Sklep internetowy – to szybka i dość łatwa droga do nabycia pożądanego produktu. Niektóre pasieki prowadzą taką internetową sprzedaż, można je bez trudu odszukać w sieci.
Dobrze jest poświęcić trochę czasu na znalezienie wiarygodnego źródła oferującego prawdziwy leśny miód.
Zakupiony przysmak powinno się przechowywać w suchym, zacienionym miejscu, w temperaturze pomiędzy 8 a 18 stopni Celsjusza. Dobrym pomieszczeniem dla miodu jest np. piwnica, spiżarnia lub chociaż półka w szafce zamykanej na drzwiczki.
Czytaj też: