Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Movember 2023 - zapuszczanie wąsów w listopadzie. Ta akcja okrążyła cały świat

Listopad jest ogłoszony miesiącem solidarności z mężczyznami, którzy chorują na nowotwór gruczołu krokowego oraz raka jąder. Do akcji dołączył się również Zespół Medme, zachęcając do profilaktyki. Dowiedz się, na czym dokładnie polega Movember. Dlaczego warto dołączyć do akcji?
Niebieska wstążka, a na niej wąsy. Symbol akcji Movember.
Źródło: Freepik
W skrócie
 • Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami, którzy chorują na nowotwór gruczołu krokowego oraz raka jąder.
 • Ta akcja została nazwana jako Movember, a jej symbolem są wąsy.
 • Zapuszczanie wąsów w listopadzie ma na celu szerzenie świadomości i nagłaśnianie tematy profilaktyki męskich nowotworów.
Spis treści

Reklama

Akcja Movember 2023 w Polsce

Jak podaje portal movember.org.pl „termin Movember (w dosłownym tłumaczeniu „wąsopad”) powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache - wąsy oraz November - listopad. Celem akcji Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować.” Organizatorem kampanii Movember Polska jest Fundacja Kapitan Światełko.

Movember to kampania społeczna, która ma swój początek w 1999 roku w Australii, a z czasem zyskała popularność w wielu krajach świata. W Polsce będzie to już dziesiąta edycja.

Zapuszczenie wąsów ma nie tylko symbolizować solidarność, ale także zaciekawiać otoczenie, co finalnie ma się przełożyć na debatę o zapobieganiu nowotworom jąder i prostaty, a przede wszystkim na regularne wykonywanie badań. Wczesne wykrycie choroby daje 99 proc. szans na jej całkowite wyeliminowanie. Dodatkowo akcja ma na celu również edukowanie w zakresie zdrowia psychicznego. 

Dwa najważniejsze zadania to:

 • samobadanie jąder,
 • regularne wizyty u specjalisty.

Co ważne, mężczyźni przed czterdziestym rokiem życia powinni regularnie wykonywać samobadanie, zaś po skończeniu czterdziestego piątego roku życia - co najmniej raz w ciągu roku kontrolować poziom PSA.

Znane są kampanie, które promują profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi). Są one bardzo nagłaśniane zarówno w Polsce i na świecie, i znane chociażby pod nazwą Różowy Październik. W przypadku nowotworów męskich sprawa wygląda nieco inaczej. Nadal bowiem zbyt mało się o nich mówi. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.

Co roku w Polsce notowanych jest nieco ponad 1000 nowych przypadków zachorowania na raka jądra. Z kolei nowotwór prostaty wykrywany u ok. 15 tys. mężczyzn rocznie, a prognozy przewidują, że wkrótce liczba ta wzrośnie do ok. 20 tys. przypadków. Z danych wynika również, że co roku umiera z jego powodu ok. 5 tys. mężczyzn. (za pacjent.gov.pl)

Dlatego właśnie tak ważny jest udział w akcji Movember.

Reklama

Samobadanie jąder krok po kroku

Jak samodzielnie wykonać samobadanie jąder w prawidłowy sposób? Warto przeprowadzić je w kilku prostych krokach:

 1. Jądro należy złapać używając obu dłoni. Ważne, by były one wcześniej dokładnie umyte. Najlepiej badanie przeprowadzać tuż po ciepłej kąpieli, ponieważ wtedy mięśnie moszny są rozluźnione.
 2. Każde jądro sprawdzaj osobno i delikatnie obracaj je między kciukami, a pozostałymi palcami.
 3. Badając jądro należy zwrócić uwagę na jego strukturę - powinno być gładkie, a samobadanie nie powinno sprawiać bólu.
 4. Szukaj różnorakich zgrubień, wypukłości oraz przebarwień.
 5. Nie obawiaj się delikatnej różnicy w wielkości  obu jąder - jedno jest nieco mniejsze od drugiego i to zupełnie normalnie.

W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących zmian należy skonsultować się z urologiem, w celu wyeliminowania wszelkich podejrzeń. Warto również odwiedzać specjalistę profilaktycznie, upewniając się, iż wszystko jest w porządku. Samobadanie należy powtarzać regularnie.

Rak jąder i rak prostaty

Rak jądra dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn pomiędzy 14 a 34 rokiem życia, z kolei rak prostaty - tych po 45 roku życia. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, liczba zachorowań na raka jądra w czasie ostatnich 3 dekad wzrosła 3-krotnie - odnotowując 1100 przypadków.

Nowotwory jądra są przyczyną 3 proc. zgonów u osób w wieku 0-19 lat. Jeśli chodzi o leczenie to zwykle pierwszym etapem jest tzw. orchideoktomia, czyli zabieg usunięcia jądra, rzadziej jest to pozbycie się samego guza.

Rak prostaty atakuje z kolei głównie mężczyzn ok. 45 roku życia i później. Jest drugim w Polsce, co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn. Stercz to męski narząd płciowy, który swoim wyglądem przypomina kasztan. Wczesne stadium choroby zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań, czyli coroczne oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszania się do lekarza na badanie urologiczne.

Choroba nowotworowa nie odejmuje męskości. Dbanie o zdrowie to nie oznaka słabości. Dlatego - mężczyzno, badaj się regularnie!

Czytaj również

Bibliografia

 • Mosznowładcy.pl movember.org.pl [data dostępu: 02.11.2021]
 • Listopad - miesiąc świadomości męskich nowotworów, https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/listopad---miesiac-swiadomosci-meskich-nowotworow [data dostępu: 25.10.2023]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie mężczyzny
Ginekomastia - co oznacza nadmierny rozwój piersi u mężczyzn i jak sobie z nim radzić?
Mężczyzna z ginekomastią siedzi na sofie w poczekalni u lekarza
Rak sutka u mężczyzn – objawy. Czy taki nowotwór występuje?
Mężczyzna trzyma się za pierś
Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, leczenie
Osoba ze schorzeniem prącia
Podobne artykuły
Symbol kobiecości i męskości
Rozmiar penisa ma znaczenie?
osoba z zapaleniem prostaty
Zapalenie gruczołu krokowego - objawy, leczenie, leki
Penis z żylakami powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego - objawy, leczenie
Prostata pokazana na przekroju
Przerost gruczołu krokowego - objawy, leczenie, icd10
Wodniak jądra u mężczyzn
Wodniak jądra u dziecka i u dorosłych - objawy, leczenie

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!